Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vykachlíkovaný sprchový kout je nejen odolný, ale vaši koupelnu zároveň i zkrášlí. Řiďte se tímto návodem a naučte se sami obložit sprchový kout. Tento článek vám ukáže základní postup od přípravy až po dokončující práce. Pokud pokládáte dlaždičky poprvé, poraďte se s někým zkušenějším, než začnete.

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava sprchového koutu

 1. 1
  Odstraňte ze sprchového koutu všechny krytiny. Možná budete muset odmontovat i vanu a strop. Pokud chcete vanu zároveň vyměnit, podložte ji plastovým nebo jiným krytem. Zabráníte tak jakékoliv vlhkosti, která pod vaničku zateče, v kontaktu s podlahou a tím vzniku plísně a hniloby.
 2. 2
  Vyberte si vhodnou ochranu proti vlhkosti a aplikujte ji na stěny. Pokud tento krok vynecháte, voda může kachličkami prosakovat a na zdech se pak začne tvořit plíseň. Navzdory všeobecnému přesvědčení spárovací hmota i obklady mohou propouštět vodu, která se tak dostane do prostoru za nimi.
  • Při instalaci ochrany proti vlhkosti na vnější zeď zvažte její umístění od sprchové vaničky, ovšem nikoliv až úplně ke stropu. Pokud je izolace špatně namontovaná, nebo pokud žijete v oblasti s chladnějším klimatem, může se stát, že se vlhkost bude kondenzovat za bariérou a ohrožovat tak její konstrukci. Abyste tomu zabránili, nechejte mezi bariérou a zdí dost místa na to, aby zeď mohla dýchat.
  • Stavební desky Wedi jsou další možnost. Někomu se s nimi pracuje lépe, než s klasickými cementovými. Poraďte se s odborníkem, co pro vás bude nejlepší.
 3. 3
  Postavte pevnou, cementovou stěnu. Je to stejné, jako pracovat se sádrokartonem. Nařežete desky na požadovanou velikost a přišroubujete k podkladu. Mezi jednotlivými deskami ponechejte asi 3 mm mezeru. Totéž platí pro spoj se sprchovou vaničkou - nechejte malou mezírku, aby se o ni deska netřela a neskřípala.
  • Nezapomeňte dlátem nebo vrtačkou udělat otvory v místech, kde budou kohoutky a sprchová hlavice.
  • Cementová deska by měla být ve vhodné vzdálenosti od sprchové vaničky. Pokud je příliš daleko, podložte ji mezerníky, aby se posunula na požadované místo.
  • Použijte 100% silikonový tmel, kterým utěsníte spáry mezi jednotlivými deskami cementové hmoty.
 4. 4
  U stropu sprchového koutu použijte na 30 - 50 cm raději místo cementové desky sádrokarton. Lépe se do něj ukotvují šrouby. Sáhněte pochopitelně po vodovzdorném.
 5. 5
  Všechny okraje, nerovnosti a mezery zasádrujte. Pokud je mezi stěnou a cementovou deskou mezera, vyplňte ji speciální vodovzdornou sádrou, aby byly stěny sprchy rovné a hladké.
 6. 6
  Místa, která jste případně museli zasádrovat, natřete primerem. Po začištění všech okrajů a vyplnění spár aplikujte na stěnu vysoce kvalitní primer. Nešetřete, na řídkém a nekvalitním budou kachlíky špatně držet.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Pokládání dlaždiček

 1. 1
  Načrtněte si rozložení kachliček na podklad a pečlivě si rozvrhněte první řadu. Pokud stěny vaší sprchy nejsou pravidelné, nebo pokud chcete z dlaždiček vytvořit vzor, je pečlivé rozvržení velmi důležité. Od spodního okraje stěny odměřte výšku dlaždičky mínus 1,5 cm. Tím získáte 1,5 cm přesah nad okraj sprchové vany. Dobře si míru označte a s pomocí vodováhy přeneste na všechny stěny, které chcete vydláždit. Bude to vodicí linka pro horní okraj první řady kachliček, které tak zůstanou krásně rovné.
  • Další způsob, jak si naplánovat pokládání kachliček je změřit si nejvyšší a nejnižší bod sprchového koutu. V nejnižším bodě, tedy odspoda budou celé dlaždice. Označte si jej.
  • V rozích se snažte pokud možno používat celé dlaždice. Vyhnete se tak potřebě řezání na příliš malé kousky. Vše si dobře naplánujte.
 2. 2
  Připravte si pro první řadu dostatek lepidla. Mělo by mít konzistenci arašídového másla, tedy ani příliš husté, protože jinak bude předčasně zasychat, ani řídké, jinak budou obklady špatně držet a přebytečné lepidlo půjde obtížně dolů.
  • Při míchání tmelu si pomozte elektrickou vrtačkou. Tmel tak bude mít jednolitou konzistenci a bude kvalitnější.
 3. 3
  Před aplikací lepidla navlhčete cementovou desku mokrou houbou. Pokud to neuděláte, cement nasákne vlhkost z tmelu příliš rychle a dlaždičky pak budou snáze praskat.
 4. 4
  Natřete trochu tmelu na zadní stranu dlaždičky. Dobře rozetřete po celé ploše dlaždice, jako kdybyste si mazali máslo na chleba. Tento způsob je obvykle efektivnější, než natírání tmelu přímo na zeď a pokládání dlaždiček potom. Také se přitom nadělá méně nepořádku!
  • Pozor, ať to s tmelem nepřeženete. Tenká, rovnoměrná vrstva je nejlepší. Rozhodně tu neplatí čím víc, tím lépe.
 5. 5
  Umístěte první dlaždici doprostřed stěny (nebo podlahy). Vytvoříte tak příjemný vizuální efekt, protože každá další dlaždice, kterou položíte vedle bude vypadat vycentrovaná. Až dlaždici natřete tmelem, jednoduše ji přitiskněte na stěnu. Pevně na ni zatlačte, aby se stěna i dlaždice tmelem dobře spojily.
  • Až dlaždici položíte, otřete z ní přebytečný tmel. I když se vám to zdá jako zbytečná práce mezi spoustou kachliček a spousta ohýbání, je lepší nenechat z dlaždiček tmel vytékat. Jednoduše jej otřete prstem nebo vatovou štětičkou.
  • Používejte malé mezerníky nebo jinou zábranu, která umožní ponechat trochu místa mezi dlaždicemi a okrajem sprchové vany. Dobře poslouží třeba nastříhané kousky kartonu.Až budete hotovi, zábranu jednoduše vytáhnete a mezeru vyspárujete.
 6. 6
  Pokračujte v pokládání dlaždic a nezapomínejte mezi nimi používat spárovací křížky. Díky nim budete mít mezi dlaždicemi rovnoměrné mezery. Seženete je v různých velikostech, nejčastěji 0,15 nebo 0,30 cm nebo i větší. Pravidelně je klaďte na spoje, ať už ve tvaru kříže nebo písmene t, aby vám vznikly pravidelné, dostatečně široké spáry.
 7. 7
  Postup opakujte a klaďte na sebe jednu řadu dlaždic za druhou, dokud nedosáhnete stropu sprchového koutu. Horní okraj každé řady zkontrolujte vodováhou. Narýsujte si vodicí linku pro novou řadu. Dlaždičky natírejte tmelem a lepte těsně pod narýsovanou čáru. Nezapomeňte všude používat spárovací křížky.
 8. 8
  Nechte dlaždice 48 hodin uschnout. Tmel tak bude mít čas dobře přilnout k dlaždicím i k cementovým deskám.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Dokončení práce

 1. 1
  Dlaždičky vyspárujte. Smíchejte spárovací hmotu podle návodu. Oblast, kterou budete spárovat, předtím lehce navlhčete například houbou. Spárovací hmotu pak nanášejte gumovou stěrkou, aby mezery dobře vyplnila. Spoje přejíždějte několikrát v diagonálním směru. Po zhruba 30 - 40 minutách (vždy si přečtěte instrukce na obalu) můžete přebytečnou spárovací hmotu otřít vlhkým hadříkem. Každou dlaždici otírejte kruhovým pohybem, dokud nebude úplně čistá.
 2. 2
  Nechte spárovací hmotu asi 3 dny zaschnout a pak ji utěsněte. Použijte k tomu přípravek buď ve spreji, nebo tekutý. Naneste na spáru a otřete. Nechte zaschnout podle návodu výrobce a pak vodotěsnost otestujte. Kápněte na spáru kapku vody. Správně utěsněná vodu nepropustí a kapička po ní steče.
 3. 3
  Vyspárujte další potřebná místa. při spárování pamatujte, že je potřeba postupovat poměrně rychle. Většina amatérů spáruje příliš pomalu a díky tomu spárovací hmotou zbytečně plýtvá. Další tipy na spárování:
  • Špičku stříkací pistole nedržte rovně, ale pod úhlem, až budete projíždět přes spoje mezi dlaždičkami.
  • Rychlost, s jakou vytlačujete spárovací hmotu z pistole přizpůsobte rychlosti, kterou táhnete špičku po spáře. Je chyba vytlačovat spárovací hmotu rychle a pohybovat se pomalu a naopak.
  • Po vyspárování jednoho kousku dlažby musíte spárovací hmotu "upěchovat". Stačí, když po ní přejedete navlhčeným prstem.
  Reklama

Tipy

 • Když spárovací hmotu otřete vlhkou houbou ještě před zaschnutím, spáry budou krásně hladké. Můžete také spáry očistit hrubou gázou, až bude hmota téměř suchá - vyhladíte ji tím podobně jako smirkovým papírem.
 • Vystřihněte z kartonu tvar shodný s vaší sprchovou vanou a přilepte jej dovnitř. Při obkládání se pak sprchová vana nepoškodí.
 • Vyberte si správné nástroje podle velikosti vašich dlaždiček a používejte spárovací křížky odpovídající velikosti. Řiďte se doporučeními výrobce. Křížky o velikosti 0,3 cm nebo menší většinou postačí a navíc budete moci použít lepidlo nebo maltu bez přidaného písku (ulehčíte si tak práci).
 • Pro průchod potrubí a jiných součástí můžete do dlaždic vrtat vrtákem s diamantovým hrotem. Seženete ho ve většině stavebních potřeb a center typu Hornbach, Bauhaus atd.
 • Pamatujte, v rozích nepoužíváte spárovací hmotu ale silikonový tmel. Myslete na to, až budete plánovat šířku spár.
 • Na vydláždění podlahy nikdy nepoužívejte obklady, určené na zdi. Naproti tomu dlaždice, které jsou určeny na podlahu, můžete použít i na zeď. Podle velikosti dlaždic a jejich umístění si budete muset zvolit velikost zednické lžíce, kterou aplikujete lepidlo.
 • Použijte lepidlo speciálně určené na lepení obkladů.
Reklama

Varování

 • Nenatírejte lepidlem celý sprchový kout najednou. Zaschne, obklady nebudou držet a navíc z nich přebytečné lepidlo půjde těžko dolů.
 • Stropní větrák je poměrně levné a užitečné bezpečnostní zařízení.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 435 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 435 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama