X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 20 018 krát
Obnovit důvěru je jednou z nejtěžších věcí, se kterými se ve vztahu můžete potkat. Když někomu důvěřujeme, nebojíme se chovat se před ním hloupě a sdílíme s ním všechny naše obavy a naděje. Důvěra je to, co nám umožňuje milovat a přijímat lásku. Když je důvěra narušená, cítíme se podvedeně a bojíme se dalšího zklamání. Pokud vám za to váš vztah ovšem stojí a milujete toho druhého, je možné získat jeho důvěru zpět a zachránit vztah, který to může dokonce i posílit.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Nejprve pomozte sobě
Metoda 1
-
1Měli byste si dát nějakou dobu odstup a nevídat se s tím, jehož důvěru chcete získat. Pokud chcete získat zpět něčí důvěru, musíte nejprve překonat bolest. Je možné, že vám ten druhý ublížil a proto je důležité se z toho vzpamatovat a mít trochu času jen pro sebe.
- V zápalu vášně byste mohli říct něco, čeho byste později litovali. Je těžké myslet jasně a mohli byste říct i něco, co byste později nemohli vzít zpět. Vaše pocity jsou důležité, ale není dobré se jimi nechat ovládnout.
- Bude těžké nemyslet na to, co se stalo, ale pokuste se o to, alespoň na chvíli. Věnujte se něčemu, co vás baví – jeďte na výlet do hor, vyrazte na dovolenou, věnujte se sportu, nebo si s někým popovídejte. Prozatím byste měli zapomenout na to, co se stalo.
-
2Nedělejte ze sebe oběť. Jste sice obětí okolností, ale neměli byste se tak chovat. [1] Vidíte ten rozdíl? Oběť okolností si uvědomuje, že byla důvěra narušena při jednom incidentu, zatímco oběť si myslí, že je zničen celý vztah. Oběť okolností se chce přes daný incident přenést, zatímco oběť chce jen truchlit a myslet na bolest, kterou jí ten druhý způsobil. Když se budete chovat jako oběť, připravíte se o šanci získat zpět důvěru toho druhého.
-
3Uvědomte si, že není vše ztraceno. Po zradě ve vztahu je snadné si myslet, že se vám zhroutil celý svět a že je vše ztraceno. Není to ale pravda. Váš život je stále plný pozitivních věcí. Musíte jen vědět, kde je hledat. Připomínejte si to a bude pro vás snadnější vybudovat novou důvěru.
- Zamyslete se nad vším, co vám v životě zůstalo. Vaši přátelé, rodina a zdraví jsou to nejdůležitější, co máte i v případě, že se zrada týkala jedné z těchto věcí. Uvědomte si, jaké štěstí máte, že máte kolem sebe lidi, kteří vás mají rádi.
- Snažte se dívat se na svět pozitivníma očima. Pravděpodobně pro vás nebude snadné vnímat zradu jako pozitivní věc, ale když se o to pokusíte, bude to možné. Uvědomte si, že jste zjistili důležité věci o sobě i o tom druhém. Pokud se rozhodnete ve vztahu dále pokračovat, budete tyto věci moci využít k tomu, aby se podobné incidenty už nikdy neopakovaly.
-
4Nedělejte nic, co byste si důkladně nepromysleli. Když nás zradí někdo, na kom nám záleží a zničí tím naši důvěru většinou se ho snažíme instinktivně odehnat. Když nás podvede partner, máme chuť si něco začít s bývalým partnerem. Když nám kamarád lže, snažíme se ospravedlnit si naše vlastní lži. Nedělejte nic hloupého a vše si dobře promyslete.
- Zeptejte se sami sebe, zda to děláte kvůli sobě, nebo proto, abyste tomu druhému ublížili. Pokud to děláte pro sebe, klidně to udělejte. Pokud to ale chcete udělat jen proto, abyste ublížili tomu, kdo vás zranil, neměli byste to dělat. Později by vám tyto věci bránily obnovit váš vztah.
-
5Socializujte se. Až se trochu uklidníte a strávíte nějaký čas o samotě, začněte opět chodit mezi lidi. Když budete mezi lidmi a budete s nimi trávit čas, uvědomíte si, že život jde dál. Nikdo vás nenutí dělat něco, co nechcete, ale je dobré se na svět dívat správnýma očima. Přátelé, kolegové, ale i úplně cizí lidé vám v tom mohou pomoci.
- Poslouchejte své přátele, ale berte jejich rady s rezervou. Pravděpodobně nemají dobrý přehled o tom, co se stalo a budou se vás snažit za každou cenu utěšit. (Koneckonců, od toho jsou tady.) Neberte je jako samozřejmost a nemyslete si, že vědí, co je pro váš vztah nejlepší.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Zjistěte, co vám zbylo
Metoda 2
-
1Začněte zhodnocovat váš vztah. Je smutné nechat někoho jít, ať už jde o kamaráda, nebo partnera, ale někdy je zrada tím, co potřebujeme, abychom si uvědomili, že náš vztah již nemá cenu. Podívejte se na svůj vztah střízlivýma očima a rozhodněte se, zda chcete obnovit důvěru v tohoto člověka, nebo ve vztahu raději nechcete pokračovat.
- Jaký byl váš vztah před daným incidentem? Měli jste se spolu dobře? Nebo jste měli pocit, že spolu jste jen z povinnosti a ten druhý se nesnažil to změnit?
- Naslouchal vám partner a byli jste pro něho důležití? Komunikovat jste spolu otevřeně, nebo jste měli tajnosti?
- Měli jste pocit, že se na tohoto člověka můžete spolehnout?
- Byl váš vztah vyrovnaný, nebo jste se snažili více, než ten druhý?
- Byla zrada neočekávaná, nebo máte nyní pocit, že se to dalo čekat? Má tento člověk mezi lidmi pověst zrádce?
-
2Zamyslete se nad tím, proč jste byli v tomto vztahu. Je důležité se nad tím zamyslet dříve, než se rozhodnete tomu člověku opět důvěřovat. Pokud očekáváte něco, co od něho nemůžete nikdy dostat, nejlepší bude vztah ukončit a najít si někoho jiného. Zní to nepříjemně, ale je to tak.
- Jste ve vztahu proto, že nedokážete být sami? To může být problém. Pokud potřebujete někoho, kdo vás bude doplňovat, nikdy ho nenajdete. To musíte zvládnout sami. Pokud jste ve vztahu proto, že si jinak připadáte „neúplní“, měli byste být raději nějakou dobu sami.
- Říkáte si o trable sami? Chodíte vždy se stejnými typy lidí – s těmi, kteří vás nakonec zradí a ublíží vám? Možná podvědomě hledáte někoho, kdo vám ublíží, protože si myslíte, že si nezasloužíte nic lepšího. Uvědomte si, že to je špatně. Zapracujte na svém sebevědomí a netravte čas s lidmi, kteří vám ubližují.
-
3Oznámkujte váš vztah. Známkování zní sice dost hloupě, ale je to skvělý způsob, jak zhodnotit kvalitu vašeho vztahu. Kromě toho si všichni zasloužíme pětihvězdičkové vztahy, takže byste se měli snažit toho dosáhnout.
- Napište si pět věcí, kterých si na vašem vztahu nejvíce ceníte. Pro některé lidi je to smích a emocionální podpora, pro jiné je to intelektuální stimulace, nebo společné cíle.
- Pomocí známkování se rozhodněte, zda váš partner splňuje vaše potřeby a má stejné hodnoty. Pokud například partner sdílí stejné hodnoty a je schopen naplnit všechny vaše potřeby, ale zradil vás, pravděpodobně je dobré mu dát druhou šanci. Pokud vás ovšem partner zradil a zároveň máte jen málo společného, nejlepší bude vztah ukončit a jít dál.
-
4Zamyslete se nad danou zradou. Někteří lidé si vaši důvěru nezaslouží, ale někdy nás chyby ostatních bolí hlavně proto, že nám připomínají něco, co se nám stalo v minulosti. Vypočítavá zrada a nekalé úmysly jsou známkou toho, že si daná osoba vaši důvěru nezaslouží. Chyby a omyly jsou ovšem lidské a lidé si často zaslouží odpuštění. Zamyslete se nad následujícími věcmi:
- Šlo o vypočítavou zradu, například o nevěru, pomluvy, nebo sabotáž?
- Byl to omyl, například rozbití auta, nebo vyzrazení tajemství?
- Šlo o jediný incident, nebo o dlouhodobější nepřípustné chování?
- Zamyslete se nad okolnostmi: Prochází si váš partner nebo milovaný zrovna těžkým obdobím a může to mít nějaký vliv na to, co se stalo?
-
5Zamyslete se nad tím, jak bolestivá tato zrada byla. Byla to mírná chyba, nebo vážné porušení důvěry? Váhu dané zrady většinou poznáte podle toho, kolik bolesti vám ten druhý způsobil.
- Mezi mírné prohřešky patří vyzrazení tajemství, lži z milosti (lži, které chrání vaše city, místo aby vás jimi ten druhý podváděl) a flirtování s vaším partnerem. Jde většinou o náhody, které se už nikdy neopakují. Měli byste vyjádřit své obavy. Pokud je partner přijme, omluví se a slíbí, že se bude příště chovat lépe, měli byste se pokusit důvěru obnovit.
- Středně vážné prohřešky zahrnují pomluvy, nevracení vypůjčených peněz a časté projevy neúcty. Takové chování značí sobeckost a nedostatek empatie. Je těžké postavit se někomu, komu jsou vaše pocity lhostejné, ale někteří lidé dokážou zapomenout. Takové chování lze v některých případech vyřešit.
- Vážné prohřešky zahrnují krádež peněz, nevěru, šíření pomluv a lží a sabotáž vašich snah. Jde o vypočítavé zrady, u kterých si je pachatel dobře vědom toho, co dělá. V takových případech lze vztah většinou zachránit pouze pod vedením terapeutů.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Začněte pomalu budovat důvěru
Metoda 3
-
1Zaměřte se na pozitiva vašeho vztahu. Pokud jste se rozhodli dát partnerovi další šanci, nejlepším způsobem je zapomenout na svůj vztek a připomínat si všechno, čím tento člověk váš život obohacuje. Pravděpodobně máte dobrý důvod, proč jste v tomto vztahu zůstali. Myslete na tento důvod a snažte se obnovit svoji důvěru.
-
2Představte si, jak se cítí ten druhý. Je to těžké a nemusíte to dělat, pokud nechcete, ale pomůže vám to zachránit váš vztah. Představte si, co vedlo toho druhého ke zradě a zamyslete se nad tím, jak se cítí nyní. Neměli byste se rozhodovat jen na základě toho, že je vám toho druhého líto, ale trocha empatie vám pomůže dát váš vztah zase dohromady.
-
3Promluvte si o tom, co se stalo. Jasně tomu druhému řekněte, jaké pocity máte a dejte mu šanci říct vám, jak se cítí on. Zároveň byste ale neměli mluvit o detailech, které by mohly vaši bolest zhoršit. [2] Tím byste mohli celý proces obnovy důvěry narušit.
- Mluvte o tom, co se stalo. Vysvětlete tomu druhému, jak celou situaci vnímáte a proč vám jeho činy ublížily, ale snažte se ho z ničeho neobviňovat. Dejte mu šanci vysvětlit vám, jak to vidí on.
- Sdělte tomu druhému, co od něho očekáváte a zeptejte se ho, co očekává on od vás. Pomůže vám to vyjasnit si aktuální problém a vyhnout se budoucím neshodám.
- Neočekávejte, že se vše vyjasní najednou. Dejte tomu druhému jasně najevo, že to bude nějakou dobu trvat a že se musí připravit na to, že si o tom budete muset promluvit několikrát. Pokud není ochotný to podstoupit, znamená to, že mu na vašem vztahu nezáleží tak, jako vám.
-
4Zkuste se na celou věc podívat objektivně. Zrada má často kořeny spíše u toho, kdo ji spáchal, než u vás. Místo toho, aby si lidé řešili své vlastní problémy, je přenášejí na blízké přátele, členy rodiny, nebo na partnera. Pokud byl daný incident způsoben problémem partnera, pomozte mu tento problém vyřešit. Umožní vám to nebrat si celou věc příliš osobně a odpustit mu. Zde je několik příkladů chování, které není myšleno jako osobní útoky:
- Někdo pronese nelichotivou poznámku o vašem vzhledu, protože si sám připadá nepřitažlivý.
- Partner flirtuje proto, že potřebuje mít pocit, že o něho mají ostatní lidé zájem – ne proto, že byste ho nemilovali.
- Kamarád je příliš soutěživý, protože má pocit, že není dost dobrý.
- Váš kolega sabotuje vaši práci, protože si myslí, že nepodává dost dobré výkony.
-
5Snažte se udržet si pozitivní myšlení. Pokud máte strach, že váš vztah nebo přátelství nevyjde, ale chcete to přesto zkusit, můžete to rovnou vzdát. Když se rozhodnete dát tomu druhému další šanci, věřte tomu, že se to podaří – ne proto, že to chcete, ale proto, že si to partner zaslouží.
- Neměli byste žít ve strachu z toho, že se to stane znovu. Snažte se vrátit váš život co nejrychleji do normálu. Když si uvědomíte, že se stále bojíte, že přijde další zrada, měli byste vztah raději ukončit. Bude to tak lepší pro vás i pro toho druhého.
-
6Uvědomte si, že všichni děláme chyby a vzpomeňte si, kdy vám někdo jiný musel odpustit. Odpuštění vám dává příležitost být laskavější a zodpovědnější. Když se naučíte odpouštět ostatním, budete jim moci dát stejnou šanci.Reklama
Tipy
- Buďte nezávislí. Nezapomeňte, že i když vám váš blízký ublíží znovu, dokážete se o sebe postarat a nejdůležitější ze všeho je to, jak o sobě smýšlíte vy sami.
- Pokud se po narušení důvěry rozhodnete ve vztahu zůstat, musíte spolupracovat. *Budete muset oba pracovat na tom, aby se váš vztah zlepšil a i váš partner musí vědět, že to bude stát za to.
- Projevte svoji důvěru tím, že s partnerem budete sdílet něco osobního.
- Nebojte se ukázat partnerovi, že mu opět důvěřujete a snažte se mu projevovat lásku.
Reklama
Varování
- Když budete k partnerovi chovat zášť, projeví se to na vašich ostatních vztazích a budete mít problém důvěřovat jiným lidem.
- Váš vztah už nikdy nebude stejný, jako dříve. Možná bude lepší, ale možná se vám vaše snahy nevyplatí.
- Dlouhodobá zášť zhoršuje stres a stres vede k srdečním chorobám, k mrtvici a rakovině.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Regain Trust in Someone
Português:Recuperar a Confiança em Alguém
Italiano:Ricominciare a Fidarsi di Qualcuno
Français:refaire confiance à quelqu'un
中文:重建对他人的信任
Русский:восстановить доверие к человеку
Bahasa Indonesia:Mendapatkan Kembali Kepercayaan Seseorang
Nederlands:Je vertrouwen in iemand terugkrijgen
Stránka byla zobrazena 20 018 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama