Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už se vám někdy stalo, že jste si uzamkli starý počítač tím, že jste zapomněli heslo systému BIOS? Bez hesla je počítač v podstatě k ničemu. Naštěstí existují způsoby, jak jej obnovit. Postupujte podle tohoto návodu a dozvíte se, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Propojka hesla

 1. 1
  Otevřete váš počítač. Tato metoda je určena pro uživatele stolních počítačů. Odpojte napájecí kabel ze zadní části počítače. Oddělejte kryt skříně, abyste získali přístup k základní desce. Základní deska je deska počítače, ke které je vše připojeno.
  • Ujistěte se, že máte správné uzemnění před tím, než začnete s manipulací uvnitř počítače. Mohli byste poškodit součástky.
 2. 2
  Najděte propojku BIOS. Na základní desce jich najdete desítky, takže se ujistěte, že vyberete tu správnou. Zkontrolovat si to můžete v manuálu základní desky. Propojka pokrývá dva ze tří kolíků, které ovládají heslo systému BIOS.
  • Propojka může být označena CMOS, CLEAR, CLR, JCMOS1, HESLO, HSL, atd.
  • Propojka je obvykle umístěna na okraji desky nebo fyzicky blízko baterie CMOS.
 3. 3
  Přepojte propojku. Chcete-li obnovit heslo systému BIOS, musíte přepojit propojku, která pokrývá dva ze tří kolíků. U většiny systému stačí přemístit propojku o jeden kolík. Například pokud je propojka umístěna na kolíku 1 a 2, přesuňte ji na 2 a 3.
  • Některé systémy obnoví heslo pouze v případě, že propojku celou odstraníte.
 4. 4
  Zapněte počítač. Po spuštění by mělo být heslo odstraněno. Opět vypněte počítač a dejte propojku do přechozí polohy. Zavřete skříň a počítač je opět připraven k užívání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Záložní heslo

 1. 1
  Zjistěte, zda máte přístup k CMOS propojce. Uživatelé notebooků většinou nemají tuto možnost. Pokud používáte přenosný počítač, budete muset místo toho použít záložní heslo. Tato hesla jsou šifrována, avšak pomocí speciálního vygenerovaného skriptu je lze dešifrovat.
 2. 2
  Zapněte notebook. Jakmile budete vyzváni k zadání hesla, zadejte nějaké třikrát. To povede k hlášení "Přístup zamítnut". Nemusíte se obávat, že skutečně ztratíte přístup k systému. Při příštím spuštění budete mít opět tři pokusy.
 3. 3
  Zapište si zobrazené číslo. Nyní budete potřebovat vygenerovat záložní heslo BIOS. Série může obsahovat písmena i čísla.
 4. 4
  Vygenerujte heslo. Na funkčním počítači jděte na tyto stránky a tam zadejte kód z notebooku. Program vám vygeneruje heslo. Tento proces může trvat několik minut.
  • Některé notebooku používají pro generování hesla samotné sériové číslo. Podívejte se do tabulky v dolní části "Více informací" na výše uvedené webové stránce, abyste věděli, jaká čísla zadat.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vyjmutí CMOS baterie

 1. 1
  Otevřete váš počítač. Tato metoda funguje pouze na stolních počítačích. Ujistěte se, že je počítač vypnutý. Vyjměte kryt z počítače, abyste získali přístup k základní desce. Odpojte napájecí kabel ze zadní části počítače, aby v zařízení nebyl žádný proud.
  • Ujistěte se, že máte správné uzemnění před tím, než začnete s manipulací uvnitř počítače. Mohli byste poškodit součástky.
 2. 2
  Vyhledejte CMOS baterii. CMOS baterie je stříbrná kulatá, podobná baterce z hodinek. Opatrně ji vyjměte z pouzdra. Vyčkejte 5 - 10 minut, abyste měli jistoto, že veškerá energie uložená v kondenzátoru je vybitá.
  • Jakmile odstraníte baterii, může obejít dobu čekání posunutím CLR_CMOS propojky do opačné polohy. Pokud tak učiníte, kondenzátor, který ukládá záložní napájení CMOS čipu, se automaticky vybije.
 3. 3
  Vraťte baterii zpět. Při příštím spuštění počítače bude obnoveno všechno nastavení BIOS. V nabídce BIOS tedy musíte znovu nastavit datum a čas.
  Reklama

Tipy

 • Někdy má BIOS propojka malou páčku a je označena světlou barvou, pro snazší nalezení. Můžete ji také nalézt ve spodní části vaší skříně. Pokud se jedná a sériově vyráběný počítač, pak je pravděpodobné, že je označena nějakou samolepkou poblíž propojky reset.
 • Pokud si pravdu nevíte rady, výrobce PC vám může poskytnout Obnovu hesla, pokud prokážete, že jste jeho vlastníkem. Toto službu nabízí například společnost Dell, avšak za poplatek.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 381 krát
Stránka byla zobrazena 5 381 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama