Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Obnovení svatebního slibu je pro manželský pár velmi důležitou událostí. Často se dělá ku příležitosti velkého výročí (10, 20, 50 let manželství atd.), nebo když si pár prošel těžkým obdobím a chce si stvrdit svůj svazek. Může jít také o velkou a oslavu, kterou jste si jako mladí novomanželé nemohli dovolit. Existují určitá pravidla, kterými byste se měli řídit, ale kromě nich je také spousta variací a způsobů, jak manželský slib obnovit. Pokud chcete vědět, jak na to, v tomto článku to zjistíte.

Postup

 1. 1
  Měli byste vědět, kdy je vhodná doba obnovit manželský slib. Každý manželský pár může svůj slib obnovit kdykoli chce, ale když k tomu budete mít dobrý důvod, bude to pro vás jedinečnější okamžik. Možná jste se vzali na radnici a vaši blízcí nemohli být přítomni u vašeho svatebního dne, nebo jste si nemohli dovolit velkou svatbu, ale nyní si chcete dopřát svatbu se vší parádou. Nebo jste s partnerem v poslední době překonali velké životní potíže, jako je vážná nemoc, nebo kariérní krize a chcete si navzájem dát najevo, že je vaše láska silnější, než kdy dříve. A nebo jste překonali vztahovou krizi a chcete jeden druhému utvrdit svoji oddanost.
  • Přestože jsou tyto důvody naprosto skvělými příležitostmi pro obnovení vašeho manželského slibu, můžete slib obnovit kdy budete chtít. Neexistují žádná přesná pravidla, kterými byste se měli řídit.
 2. 2
  Měli byste vědět, co nedělat. Přestože si můžete svoji druhou svatbu prožít přesně podle sebe, existují věci, které byste dělat neměli. Nemusíte tato pravidla dodržovat, ale je lepší je znát, abyste věděli, že děláte něco neočekávaného. Uvědomte si následující věci:
  • Tentokrát byste měli obřad i hostinu uspořádat sami. V minulosti se vám o svatbu pravděpodobně starali rodiče nebo blízcí, kteří vám také poskytovali finanční zázemí, ale nyní byste měli vše platit a zařizovat sami. Mohou se pochopitelně vyskytnout výjimky, například pokud chcete obnovit svůj manželský slib brzy po původní svatbě kvůli tomu, že jste neměli příležitost vše náležitě oslavit.
  • Většina lidí si myslí, že byste při obnovení manželského slibu neměli dostávat svatební dary. Při první svatbě vám hosté pomohli vybavit si společné bydlení, umožnili vám vydat se na svatební cestu, nebo vám poskytli peníze, které jste potřebovali do společného začátku. Tentokrát by bylo nevhodné žádat hosty o dary, protože již fungujete jako manželský pár. I zde ovšem platí, že pokud máte „druhou svatbu“ krátce po původní svatbě, můžete si nechat dát dary (pokud je potřebujete).
  • To samé platí také pro rozlučky se svobodou – protože jste již svoji, bylo by to krajně nevhodné.
  • Mnoho žen, které chtějí obnovit svůj slib krátce po původní svatbě a které nikdy neměly rozlučku se svobodou, si tento večírek chtějí dopřát. Většina lidí to ovšem nepovažuje za vhodné, protože rozlučka se svobodou má být vaší „poslední nocí single ženy.“ Protože jste již vdaná, v tomto případě vám vlak už ujel. Pokud ovšem skutečně chcete oslavovat s kamarádkami, nikdo by vám v tom neměl bránit.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda chcete velkou oslavu, nebo intimní záležitost. Musíte se rozhodnout, zda chcete mít velkou slavnost s fanfárami, nebo jen malé setkání pro přátele a rodinu. Možná chcete uspořádat velkou akci, na kterou pozvete všechny přátele, které jste dlouhá léta neviděli, nebo chcete oslavit to, že jste se svým partnerem již 25 let. Pokud ovšem chcete udělat něco malého a komornějšího, můžete pozvat jen své nejbližší. Vy a váš partner se musíte shodnout na tom, jakou oslavu si představujete.
 4. 4
  Rozhodněte se, jaký rozpočet budete mít. Obnovení manželského slibu vás může stát stejně tolik, jako původní svatba. Nejvíce vás bude stát jídlo a pití, které budete podávat na hostině, takže byste na to při plánování neměli zapomínat. Měli byste se rozhodnout nejen kolik utratíte peněz, ale také o jakou událost půjde. Můžete pozvat tisíc hostů na velké shromáždění na své zahradě, nebo můžete uspořádat elegantní večírek ve velkém sále. Můžete podávat okázalé koktejly a po hostech vyžadovat večerní róby, nebo můžete uspořádat pouze uvolněnější oslavu. Můžete si také zvolit něco na půli cesty mezi těmito dvěma možnostmi.
 5. 5
  Napište si seznam hostů. Můžete pozvat tolik lidí, kolik budete sami chtít, ale měli byste brát ohled na svůj rozpočet. Měli byste si napsat seznam lidí, které byste chtěli mít na večírku, pokud budete po obřadu pořádat také party. Některé páry uspořádají pouze obřad, jiné zase chtějí zapojit i původní družičky a svědky. Mnoho lidí do oslav zapojuje také své děti, nebo případná vnoučata.
  • Uvědomte si, že poprvé jste měli družičky a svědky, kteří měli na svatbě svůj úkol, ale nyní tito lidé nejsou potřeba, protože nejde o oficiální obřad, který nevyžaduje přítomnost svědků. Pokud je ovšem chcete mít přítomné u obřadu, nebo je jen chcete pozvat, abyste jim ukázali, že jsou pro vás stále velmi důležití, můžete to udělat.
 6. 6
  Vyberte si místo konání. Zvolte místo, které je dostatečně velké a to, aby se do něj vešli všichni hosté a které vám umožní dosáhnout dojmu, o který vám jde. Pokud plánujete velkou oslavu, měli byste zvolit místo alespoň 6 měsíců dopředu, aby měli všichni čas na to si vzít dovolenou, dostat se na místo včas a plány se jim nekřížily s jinými důležitými událostmi. Kromě toho díky tomu budete mít více možností při výběru místa, protože ta nejlepší místa jsou většinou rychle zabraná. Pokud ale chcete postupovat spontánně a obnovit svůj slib už za několik týdnů nebo měsíců, nic vám v tom nebrání.
  • Můžete svůj slib obnovit také na pláži, nebo třeba na vrcholku hory – zvolte si místo, které pro vás s partnerem bude důležité.
 7. 7
  Začněte řešit detaily. Po výběru data a místa byste měli svým blízkým dát vědět, kdy jim budete posílat pozvánky. Potom můžete začít řešit detaily, jako jsou květiny, občerstvení, hudba atd. a platit zálohy. Budete potřebovat catering, barmany, kapelu, DJ, květináře, dekoratéry, fotografa, dort a pozvánky.
  • Budete potřebovat také nějakého oddávajícího, ale protože jste již legálně svoji, nemusí to být nikdo, kdo má oficiální oddávající právo. Můžete si tedy pozvat církevního představitele, ale klidně to může být i někdo z rodiny, nebo nějaký váš kamarád. Můžete si klidně vybrat i někoho, kdo byl přítomen na původní svatbě. Pokud máte dospělé děti, je velmi hezké svěřit tuto funkci jim.
  • Můžete se rozhodnout, zda chcete velký svatební dort. Někteří lidé to nepovažují za důležité, ale pokud ho skutečně chcete, můžete ho mít. Pokud jste ho například neměli na původní svatbě, rozhodně byste si ho měli dopřát.
  • Přestože je dobré mít na obnovení manželského slibu některé věci stejné, jako při původní svatbě, například podobné květiny, nebo první tanec na stejnou píseň, měli byste se snažit dosáhnout toho, aby obřady nebyly úplně stejné. Uvědomte si, že se s partnerem nacházíte v jiné fázi svého života a je důležité si to připomenout.
 8. 8
  Zvolte si oblečení, které na sobě budete mít. U tohoto kroku záleží na tom, jak formální váš obřad bude – možná si budete chtít obléct tradiční svatební šaty. Můžete si ovšem zvolit také večerní šaty v barvách vašich původních svatebních šatů. Protože nejde o vaši první svatbu, nemusíte se řídit žádnými pravidly etikety. I závoj je v tomto případě volitelný. Můžete si klidně vzít i to, co jste na sobě měli na původní svatbě (pokud vám to ještě sedí). Pokud je váš manžel členem armády, může si na sebe vzít svoji uniformu. Můžete si také navzájem dát dárky, například šperky, nebo manžetové knoflíčky, které si v tento den vezmete na sebe.
 9. 9
  Rozešlete pozvánky. Pozvánky by měly dát jasně najevo, že jde o obnovení manželského slibu. Původní svatbu vám pravděpodobně chystali rodiče, ale tentokrát by se jejich jména na pozvánkách neměla objevit. Měli byste si uspořádat vlastní oslavu, nebo by vám ji měly uspořádat vaše děti. Pošlete pozvánky alespoň dva měsíce předem, aby měli hosté dostatek času vám odpovědět a zařídit si cestu. Zde uvádíme příklad vhodné pozvánky:
  • Pokud oslavu pořádáte sami, můžete napsat: „Rádi bychom vás pozvali na obnovení manželského slibu pana a paní Novákových.“ Dále můžete uvést konkrétní informace o oslavě.
  • Pokud vám oslavu pořádají vaše děti, pozvánka může vypadat takto: „Děti manželů Novákových vás zvou na slavnostní obnovení manželského slibu svých rodičů.“ Dále můžete uvést informace o oslavě.
 10. 10
  Napište si své sliby. Není to sice nutné, ale pokud chcete obnovit své manželské sliby a chcete se zaměřit na to, že svého partnera budete navždy milovat, je hezké napsat si vlastní sliby. Pokud máte jako oddávajícího církevního představitele, zeptejte se ho, zda můžete říct i něco jiného, než tradiční manželský slib. Pokud úlohu oddávajícího zastává nějaký váš kamarád nebo člen rodiny, budete muset vymyslet také to, co bude říkat on, protože pravděpodobně nebude mít zkušenosti s oddáváním.
  • Můžete říct cokoli budete chtít, ale měli byste se soustředit na pozitivní budoucnost, která vás čeká a neměli byste zmiňovat potíže, se kterými jste se v minulosti museli potýkat. Můžete se jich lehce dotknout, ale bude lepší, když budete mluvit pouze pozitivně.
  • Pokud nechcete, nemusíte si psát své vlastní sliby. Můžete použít tradiční manželský slib, který vám bude odříkávat váš oddávající. Bude se vás ptát na otázky, jako: „Karle, slibujete, že budete Janu milovat navždy a budete společně pokračovat ve vašem šťastném manželství?“ Vy a váš partner odpovíte „ano“ a tím stvrdíte svoji oddanost jeden druhému.
 11. 11
  Uspořádejte obřad. Máte několik možností, jak to udělat, protože nejde o klasickou první svatbu. Můžete oba přijít k oltáři společně se svými dětmi, nebo může manželka přijít sama ke svému manželi, aby se všichni soustředili na ni. Můžete si vyměnit nové prsteny, nebo můžete dát jeden druhému své staré prsteny, které budou symbolizovat obnovení víry jeden v druhého. Členové rodiny si mohou také připravit krátké proslovy na vaši počest. Mnoho lidí si myslí, že by při obnovení manželských slibů neměl nikdo kráčet k oltáři sám – když půjdete oba dva, nebo půjdete zároveň se svými dětmi, dodá to vašemu obřadu na jedinečnosti.
  • Můžete to také využít jako důvod k tomu, abyste si nechali udělat nové prsteny. Pokud se vám ty staré nelíbí, nebo jednoduše chcete nové, jde o skvělou příležitost. Pokud nechcete nové prsteny a líbí se vám ty staré, můžete si na ně nechat vyrýt něco speciálního.
  • Tentokrát nebudete potřebovat svědky, ale můžete si pozvat původní svědky, kteří budou stát po vašem boku ze sentimentálních důvodů.
 12. 12
  Oslavujte také na hostině. Můžete uspořádat jen menší hostinu pro své nejbližší, nebo velkou hostinu v restauraci nebo hale. I zde máte mnoho možností. Měli byste si s partnerem zatančit na vaši oblíbenou píseň, ale není nutné nechávat nevěstu tančit se svým otcem. Nemusíte ani obřadně krájet dort – klidně místo něj podávejte domácí buchtu. Pokud ovšem chcete, můžete si nechat vyrobit dort přesně podle toho, který jste měli na své původní svatbě. Požádejte několik lidí, aby si připravili proslovy na vaši počest, ale sami byste s partnerem měli také říct několik slov.
  • Neházejte kyticí a vyhněte se i dalším tradičním rituálům. Nechejte své hosty, aby se bavili neformálně.
  • Můžete si s sebou přinést fotoalbum ze své původní svatby, aby hosté mohli vzpomínat na tuto událost. Pokud jste se brali teprve nedávno, můžete si přinést několik fotografií, které vám vaši svatbu připomenou.
  • Proneste proslovy na počest důležitých hostů a všem řekněte, co pro vás tito lidé znamenají. Na oplátku si na vás jistě připije spousta jiných lidí.
  • Každý má svůj vlastní názor na to, jak by mělo vypadat slavnostní obnovení manželského slibu, ale musíte si uvědomit, že je to jen váš den a vaše oslava, takže byste neměli dovolit, aby vám ostatní lidé diktovali, co máte dělat a jak tento den máte slavit.
  Reklama

Tipy

 • Etiketa sice udává určitá pravidla, kterými byste se měli řídit, ale nejdůležitější je užít si tento den se svým partnerem a se svými blízkými. Pokud máte určitou tradici, kterou byste chtěli při obnovování manželského slibu zachovat, udělejte to, i když pravidla etikety tvrdí, že byste to dělat neměli.
Reklama

Varování

 • Nenechávejte si dávat svatební dary. Můžete přijímat nějaké dary, pokud se jedná o vaše výročí, ale neměli byste očekávat, že vám lidé budou dávat vybavení do bytu, jako v případě tradiční svatby.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 184 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 10 184 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama