X
Tento článek spoluautor od Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke je registrovaná zdravotní sestra v Texasu. Titul M.S. v Ošetřovatelství získala na University of Phoenix v roce 2013.
Tento článek byl zobrazen 29 570 krát
Poloha plodu koncem pánevním (zadečkem) je běžná v průběhu těhotenství. Přibližně tři procenta (3%) miminek však v této poloze zůstane až do termínu porodu. Této poloze plodu se říká "poloha koncem pánevním" a nese sebou možná rizika, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu nebo přidušení. K přirozenému otočení miminka v lůně matky do ideální porodní polohy (známé jako "poloha záhlavím") existuje několik způsobů. Následujte tyto kroky (se souhlasem vašeho lékaře) po ukončení 30. týdne těhotenství.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Cvičení (od 30. do 37. týdne těhotenství)
Část 1
-
1Poloha "mostu". Tato poloha je nejčastějším způsobem obracení plodu. Pomáhá miminku zasunout bradu (tzv. flexe), což je první krok k otočení.
- Do polohy "mostu" se dostanete tak, že zvednete boky cca 20-30 cm nad úroveň vaší hlavy. Můžete tak učinit několika způsoby. Nejsnadnější cestou je leh na zádech na zemi s boky podloženými polštáři.
- Alternativně, opřete silnější prkno (můžete i to žehlící) o postel nebo o gauč. Položte se na něj s hlavou na jeho dolním okraji (podepřenou polštářem), s nohama nahoře.[1]
- Opakujte třikrát denně, vždy po dobu 15 minut, na prázdný žaludek a v době, kdy je miminko aktivní. Pokuste se hluboce dýchat a relaxovat, zejména svaly břicha. Ůčinek této metody můžete posílit aplikací teplého (termofor, hot pack atd.) a studeného (balíček ledu, zmražená zelenina atd.) nebo zvuků.
-
2Přitahujte kolena k hrudníku. Tento cvik k obrácení miminka využívá jeho vlastní gravitace.
- Klekněte si na kolena na podlahu nebo na postel a opřete se o předloktí. Vystrčte hýždě a zasuňte bradu. Tím uvolníte prostor spodnímu dílu vaší dělohy a umožníte mu rozšířit se u uvolnit tak cestu hlavě miminka. [2]
- Cvičte tak pokaždé 5-15 minut, dvakrát denně. Cvičte s prázdným žaludkem, jinak by vám mohlo být těžko.
- Cítíte-li polohu vašeho miminka, můžete otáčení napomoci sama. Opřete se o jeden loket a druhou rukou jemně zatlačte na zadeček miminka, nacházející se těsně nad vaší stydkou kostí.
-
3Klekněte si na kolena a na nižší úrovni se opřete o předloktí. Tato poloha je podobná výše popsanému předklonu, je jen o něco extrémnější.
- Klekněte si na kolena na postel nebo na horní schod a opřete se o předloktí na zemi nebo na druhém či třetím schodu směrem hlavou dolů. Zasuňte bradu a uvolněte tak svaly pánevního dna.
- Buďte velmi (!) opatrná, aby vám nepodklouzly ruce. Poproste partnera o pomoc, může vás zejména jistit v ramenou.
- Vydržte v této pozici maximálně 30 vteřin. Lépe tuto polohu opakovat vícekrát denně (třikrát, čtyřikrát), než držet polohu dlouhou dobu.[1]
-
4Využijte bazén. Plavání, dřep nebo otočky v bazénu mohou pomoci miminku, aby se samo obrátilo do ideální polohy. Zkuste následující cviky v bazénu:
- Dřepněte si na dno bazénu v hlubší vodě, odražte se nohama ode dna a rukama proražte hladinu vody.
- Pouhé plavání může podnítit miminko k otočce (a kromě toho je v posledních týdnech těhotenství opravdu příjemné). Obzvláště efektivními styly jsou kraul a prsa.
- V hluboké vodě se obracejte zepředu nazad. Uvolníte tak všechny svaly a miminko se bude moci samo obrátit. Máte-li dobrou stabilitu, zkuste ve vodě stojku na rukou a držte, dokud vám stačí dech.
- Zanořte se do vody. Stav beztíže a proudící voda může pomoci miminku, aby se samo obrátilo.
-
5Hlídejte si držení těla. Kromě zvláštních cviků, které pomohou vašemu děťátku obrátit se, je důležité dbát na držení vašeho těla každý den. I to může ovlivnit pohyby vašeho miminka.
- Konkrétně, správné držení těla zajistí miminku dostatek místa ve vaší děloze a tím i prostor pro otočku. Zde je návod ke správnému držení těla:
- Stůjte zpříma s bradou paralelně se zemí.
- Dovote ramenům samovolně klesnout. Stojíte-li vzpříměně se správně "zastrčenou" bradou, vaše ramena sama najdou tu správnou polohu. Nesnažte se je tlačit dozadu.
- Zatáhněte břicho. Nestůjte s vykuleným bříškem.
- Zatáhněte zadeček. Střed vaší gravitace by měl být v oblasti boků.
- Srovnejte nohy. Postavte chodidla od sebe na vzdálenost ramen a rozložte na ně rovnoměrně celou váhu vašeho těla.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Alternativní metody (od 30. do 37. týdne těhotenství)
Část 2
-
1Teplo a chlad. Studený obklad na vrchu dělohy a teplý na jejím spodním konci může podnítit miminko k obratu hlavičkou směrem k teplému.
- Použijte balíček ledu nebo zmrzlou zeleninu na vrchu vašeho bříška, poblíž hlavy vašeho miminka. Děťátko by se mohlo dát do pohybu směrem k teplejšímu, útulnějšímu prostředí.
- Dobrou technikou je také sezení ve vaně v teplé vodě, s vodou sahající pod vaše bříško, na jehož vrch přiložíte studený obklad. Děťátko by se mohlo otočit hlavičkou do teplého prostředí. Alternativně přiložte teplý obklad (termofor nebo lahev s teplou vodou) na dolní část vašeho bříška.
- Tato technika tepla a chladu je zcela bezpečná, můžete ji praktikovat jak často jen chcete. Je také vyzkoušenou metodou v kombinaci s pozicí "mostu".
-
2Zkuste metody zvuku. Existuje jich několik, obě jsou založené na poznatku, že děťátko se otáčí za zvukem. Můžete jej tak dovést do správné polohy.[3]
- Jednou z populárních metod je umístění sluchátek na dolní část bříška. Můžete si stáhnout online hudbu určenou přímo miminkům v lůně nebo novorozencům -- ať již jde o jemnou klasickou hudbu nebo vaše oblíbené ukolébavky.
- Váš partner také může zkusit mluvit na miminko s ústy na spodní části vašeho bříška. S miminkem se tak může zároveň sblížit.
-
3Navštivte chiropraktika se znalostí Websterovy techniky. Websterova technika stěsnanosti dělohy, tzv. "In-Utero Constraint", nebo jednoduše Websterova technika, byla vyvinuta k obnovení správné polohy a funkce pánve a má se za to, že může pomoci miminku obrátit se.
- Websterova technika obnáší dvě věci: první, zajišťuje správné postavení kosti křížové a pánve. Jsou-li tyto kosti v nesprávném postavení, utlačují dělohu a brání tak miminku obrátit se.
- Zadruhé, tato technika uvolňuje vazy obklopující dělohu a tím snižuje jejich zatížení. Jakmile se vazy uvolní, má miminko prostor k otočce do ideální porodní polohy.
- Websterova technika je proces, jenž musíte absovovat několikrát týdně, alespoň třikrát, po několik týdnů. Ujistěte se, že váš chiropraktik má řádné osvědčení k praxi a praktickou zkušenost s touto technikou. [4]
-
4Zkuste moxování. Moxování je tradiční čínská léčebná metoda, která hořícími bylinkami ve formě doutníku či tyčinky (moxa) působí na akupunkturní body.
- Za účelem otočení miminka je spalována bylinka zvaná pelyněk s působením na akupunkturní bod BL 67, umístěný na zevní hraně malíčku na noze.
- Tato technika údajně zvyšuje úroveň aktivity dítěte a podněcuje jej tak k otočení. [5]
- Moxování obvykle provádí odborník přes akupunkturu (někdy jako doplněk tradiční čínské medicíny) nebo lékař čínské medicíny s řádným osvědčením k praxi. Moxa, bylinkové doutníky či tyčinky však lze koupit v obchodě a tuto metodu zkusit doma.
-
5Vyzkoušejte hypnózu. Některým ženám se podařilo přimět miminko k otočce díky pomoci akreditovaného hypnoterapeuta.
- Hypnoterapie obvykle vyžaduje dvě věci k úspěšnému otočení miminka: První, matka je hypnotizována do stavu hluboké relaxace. To uvolní svaly v oblasti pánve a umožní rozšíření spodní části dělohy. Miminko se tak může otočit.
- Zadruhé, matka je hypnózou vedena k představě, jak se miminko obrací tím správným směrem.
- Získejte od svého lékaře kontakt na osvědčeného hypnoterapeuta.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Pomoc zdravotníků (po ukončení 37. týdnu těhotenství)
Část 3
-
1Objednejte se na obrat zevními hmaty (ECV – external cephalic version). Jakmile překročíte 37. týden těhotenství, je nepravděpodobné, že se miminko otočí samo.
- Můžete se tak objednat na zákrok, při kterém lékař provede obrat zevními hmaty. Jde o neinvazivní proceduru prováděnou lékařem v nemocnici.
- Během procedury používá lékař medikamenty k uvolnění dělohy, aby mohl zevními hmaty obrátit miminko do polohy záhlavím. Hmatem tak provádí tlak na plod, počínaje spodní částí břicha (což je pro některé ženy nepříjemné).
- Během procedury monitoruje lékař ultazvukem stav plodu, placenty a plodové vody. Hlídá také srdeční tep miminka. Pokud se ten příliš zpomalí, může být nutné vyvolání porodu či císařský řez.[3]
- Obrat zevními hmaty je úspěšný v přibližně 58% případů. Vyšší efektivitu zaznamenává v případě dalších porodů (spíše než u prvorodiček). V některých případech komplikací těhotenství však nemusí být tato metoda úspěšná. Konkrétně může být překážkou krvácení nebo malé množství plodové vody. Neprovádí se v případě vícečetných těhotenství (dvojčata atd.)[5]
-
2Promluvte si s vaším lékařem o císařském řezu. V některých případech bude císařský řez nevyhnutelný, ať již je miminko v jakékoli poloze. Může zejména jít o případy vcestného lůžka (placenta previa), trojčat nebo předešlého porodu císařským řezem.
- Je-li vaše miminko nasměrováno koncem pánevním, ale jinak je vše v pořádku, budete se muset rozhodnout, chcete-li přirozený porod nebo císařský řez. Velká většina porodů miminek v této poloze je císařským řezem, neboť se má za to, že císařský řez s sebou nese méně rizik.
- Plánovaný císařský řez je obvykle prováděn po ukončení 39. týdne těhotenství. Před operací je prováděn ultrazvuk, který potvrdí, že se miminko na poslední chvíli neobráilo.
- Jestli však začnete rodit před plánovaným zákrokem a porod postupuje rychle, možná si nebudete moci vybrat a nezbyde vám než porodit vaginálně.
-
3Zvažte vaginální porod. Vaginální porod plodu v poloze koncem pánevním již není tak nebezpečný jako dříve.
- V roce 2006, American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) provedla výzkum, podle kterého je vaginální porod plodu v poloze koncem pánevním bezpečnou a rozumnou cestou pro dané pacienty za daných podmínek.
- Například, vaginální porod plodu v poloze koncem pánevním lze zvážit, je-li pánev matky dostatečně velká; miminko je donošené a porod začne a probíhá přirozeně; ultrazvuk dokládá zdravou váhu a celkový stav plodu bez abnormalit (kromě polohy koncem pánevním); sloužící zdravotník má zkušenost vaginálním porodem plodu v poloze koncem pánevním.[5]
- Máte-li za to, že splňujete tato kritéria a přirozený porod upřednostňujete před císařským řezem, promluvte si o možnostech porodu s vaším lékařem a sama se rozhodněte, jste-li pro vaginální porod.
Reklama
Varování
- Jakýkoliv pokus otočit miminko ve vašem lůně vždy nejprve konzultujte s vaším lékařem či porodní bábou. Otáčení miminka může vážně zamotat pupeční šňůru kolem vašeho miminka nebo poškodit placentu.
- Podle International Chiropractic Pediatric Association, k podložení zákroků Websterovou technikou na těhotných ženách k otočení plodu v poloze koncem pánevním je třeba dalšího výzkumu. Tento výzkum v současné době probíhá.
Reklama
Reference
- ↑ 1,01,1http://spinningbabies.com/baby-positions/breech-bottoms-up/305-body-work-for-breech
- ↑ http://www.babycentre.co.uk/x1053586/how-can-i-turn-my-breech-baby-naturally
- ↑ 3,03,1http://americanpregnancy.org/labornbirth/breechpresentation.html
- ↑ http://birthwithoutfearblog.com/2012/07/10/how-the-webster-technique-can-help-you-birth-without-fear/
- ↑ 5,05,15,2http://www.babycenter.com/0_breech-birth_158.bc?showAll=true
- http://www.icpa4kids.com/about/webster_technique.htm
- http://childbirthsolutions.com/articles/a-baby-in-the-breech-presentation/
- http://www.birthsource.com/scripts/article.asp?articleid=314
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Turn a Breech Baby
Português:Virar um Bebê Sentado (Pélvico)
Italiano:Girare un Bambino Podalico
Français:tourner un bébé en siège
中文:让臀位胎儿翻转身体
Deutsch:Baby aus der Steißlage drehen
Bahasa Indonesia:Memutar Bayi Sungsang
Nederlands:Een baby in stuitligging draaien
Tiếng Việt:Xoay Ngôi thai ngược
العربية:تحويل الوضع المقعدي للجنين
日本語:逆子を治す
Stránka byla zobrazena 29 570 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama