Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ovazování rány je nedílnou součástí první pomoci. Nikdy nevíte, kdy některý z vašich blízkých utrpí zranění, které si první pomoc vyžádá. Ačkoli hojně krvácející hluboké rány budou potřebovat okamžitý zdravotnický zásah záchranné služby, většinu lehčích řezných a podobných ran zvládnete ošetřit i obvázat sami doma. Jakmile zastavíte krvácení a vyčistíte ránu, aplikace obvazu je už poměrně jednoduchá procedura.

Část 1
Část 1 ze 2:

Čištění rány

  1. 1
    Poznejte, kdy rána vyžaduje okamžitý zásah lékaře. Ačkoli drobné rány můžete přelepit jednoduchou náplastí a o něco větší kožní poranění obvazem a zdravotnickou páskou, velké rány jsou příliš vážné na to, abyste je ošetřovali sami. Příkladem můžou být kožní poranění spojená s vážně zlomenými kostmi, které vyžadují okamžité lékařské ošetření, stejně jako velká zranění cév, ze kterých neustává tryskat krev.[1] Rány na rukou a nohou, které způsobují otupělost dané oblasti, mohou indikovat poškození nervů, což je také příznakem pro vyhledání lékařské pomoci.
    • Velká ztráta krve okamžitě způsobí, že se začnete cítit slabí a unavení (a možná omdlíte), a proto řekněte někomu v okolí o svém zranění nebo zavolejte na č. 112 a nechte si poradit.
    • Pokud máte hluboké kožní poranění v oblasti břicha, můžete mít zraněné některé orgány a vnitřní krvácení. Snažte se proto v takovém případě dostat k lékaři co nejdříve je to možné, ale nechte řídit někoho jiného, protože byste mohli upadnout do bezvědomí.
  2. 2
    Zastavte krvácení. Předtím, než ránu vyčistíte a ovážete, zkuste dostat krvácení pod kontrolu. Použijte k tomu čistý a suchý obvaz (nebo jinou absorbční látku), s tlakem ji přikládejte na ránu a postupně krvácení zastavte. Ve většině případů dojde ke srážení krve a krvácení ustane do 20 minut, ale je možné, že troška krve bude vytékat ještě po 45 minutách.[2] [3] Obvaz nebo podobná látka také pomůžou uchránit ránu před bakteriemi, které by do ní mohly vstoupit a způsobit infekci.
    • Pokud značné krvácení pokračuje i po 15-20 minutách, ránu musíte okamžitě ukázat profesionálnímu zdravotníkovi. Pokračujte v aplikaci tlaku a dostaňte se přitom k lékaři do ordinace nebo na ambulanci.
    • Předtím, než se dotknete rány, si nezapomeňte navléct sterilní zdravotnické rukavice, pokud je máte k dispozici. Pokud žádné rukavice po ruce nemáte, obalte si ruce v nějakém čistém ochranném materiálu, jako je například igelitový sáček nebo několik vrstev čisté látky (utěrky, plátna apod). Holýma rukama aplikujte na ránu tlak jen v opravdu nezbytně nutných případech, kdy nemáte možnost použít žádné popsané ochranné pomůcky. Při kontaktu s krví byste jimi do poranění mohli zanést infekční choroby.
    • Pokud je to možné, použijte také mýdlo a vodu, čímž ruce před kontaktem s ránou vydezinfikujete. Minimalizujete tím možnost přenosu bakterií z rukou do otevřeného poranění a vývoj infekce.
  3. 3
    Odstraňte veškeré viditelné nečistoty. Pokud jsou v ráně velké kusy špíny, skla nebo jiných objektů, zkuste je odstranit čistou pinzetou. Tu ale nejprve sterilizujte v lihovém dezinfekčním přípravku. Zabráníte tím přenosu bakterií a mikrobů z pinzety do otevřené rány.[4] Dávejte pozor, abyste své poranění pinzetou ještě nezhoršili. Netlačte s ní proto příliš proti ráně a nezasouvejte ji příliš hluboko.
    • Pokud máte co dočinění se střelným poraněním, nesnažte se ránu příliš zkoumat nebo vytahovat kulku - to nechte na zdravotnických profesionálech.
    • Jestliže se vám ze zranění nedaří odstranit velké kusy nečistot, zvažte, zda by místo domácího ošetření nebylo lepší práci přenechat odborníkům. Vytahováním velkých cizích těles byste mohli poškodit například blízké cévy a krvácení byste tím ještě zhoršili.
    • Někteří odborníci na první pomoc doporučují počkat s odstraňováním nečistot až do doby, než otevřenou ránu opláchnete. Pokud v ráně pozorujete pouze malé kousky špíny a nečistot, bude ji skutečně lepší nejprve opláchnout a smýt tím většinu špíny, než přistoupíte k postupnému vytahování jednotlivých kousků pinzetou.
  4. 4
    Odstraňte nebo odstřihněte oblečení, které zakrývá poranění. Pro lepší přístup k poraněnému, krvácejícímu místu odstraňte jakékoli oblečení a šperky, které ho zakrývají. Pokud poraněné místo začíná otékat, je obzvlášť důležité, aby mu nepřekáželo těsné oblečení a šperky, které by mohly ovlivňovat cirkulaci krve.[5] Pokud jste si například poranili ruku a krvácíte, sundejte nejprve náramkové hodinky. V případě oblečení, které nejde z rány dostat žádným jiným způsobem, musíte ho odřezat nebo ustřihnout nůžkami s tupou špičkou (ideálně). Jestliže chcete ošetřit poranění na stehně, odstřihněte ještě před čištěním a obvazováním nohavici.
    • Pokud se vám nedaří dostat krvácení pod kontrolu, budete muset rozpárané oblečení použít jako škrtidlo a vyvinout tak tlak na tepny nad poraněním. Škrtidla byste ale měli používat skutečně jen v případech ohrožení života a po velmi krátkou dobu, protože tkáň začíná bez přísunu krve odumírat již po několika hodinách.
    • Jakmile jste odstranili všechno překážející oblečení a jste připraveni k vyčištění a ovázání rány, přehoďte přes poraněnou osobu nějakou provizorní přikrývku a udržte ji v teple.
  5. 5
    Důkladně ránu omyjte. Nejlepším možným postupem by bylo ránu čistit solným roztokem (saline) alespoň několik minut, dokud se nebude zdát, že se všechna špína a nečistoty vymyly. Saline je ideální díky svým antiseptickým účinkům (zabíjí bakterie a další mikroby). Pokud nemáte zrovna po ruce solný roztok, použijte čistou pitnou vodu nebo vodu z kohoutku, ale ujistěte se, že ji na ránu nenecháte téct příliš dlouho. Nechte ji na poraněné místo vytékat z lahve nebo přímo z kohoutku, pokud je to možné. Nepoužívejte horkou vodu, místo toho místo polévejte vlažnou nebo chladnou vodou.
    • Saline můžete buď koupit v lékárně jako komerční produkt nebo si ho vyrobte doma smícháním soli a destilované vody. Použijte 1/2 čajové lžičky soli na každého čtvrt litru vody a vytvořte efektivní roztok.
    • Někteří experti doporučují použít jemné mýdlo nebo neagresivní mycí prostředek na nádobí a ránu s ním co nejvíce vyčistit. Mýdlo ovšem někdy může poraněnou tkáň podráždit.[6]
    • Pokud se vaše zranění nachází v blízkosti oka, buďte opatrní, aby se vám do něj nedostalo žádné mýdlo.
  6. 6
    Vyčistěte poraněné místo žínkou nebo jiným měkkým hadříkem. Použijte pouze jemný tlak a čistým hadříkem ránu setřete, abyste získali jistotu, že je po aplikaci salinu nebo obyčejné vody rána skutečně kompletně čistá. Netlačte proti poranění příliš a nedrhněte moc drsně, ale ujistěte se, že jste skutečně odstranili všechny nečistoty. Nezapomeňte, že drhnutí může způsobit opět krvácení a proto po čištění opět vyvíjejte na ránu trochu tlaku.
    • Před použitím obvazu aplikujte na ránu antibakteriální krém (pokud nějaký máte). Antibakteriální krémy, jako je Neosporin nebo Polysporin, pomáhají zabraňovat infekci. Krém také zabrání tomu, aby se obvaz přilepil k otevřené ráně.
    • Jako alternativu můžete použít nějaký přírodní dezinfekční prostředek, jako je jódový roztok, peroxid vodíku, bílý ocet nebo koloidní stříbro (to je jediné činidlo, které vás nebude štípat).[7]
    • Po očištění ránu prozkoumejte. Některá poranění si vyžádají pro správné hojení sešití. Pokud pozorujete některé z následujících příznaků, vyhledejte raději lékařskou pomoc, namísto používání domácích postupů: rána se zdá být velmi hluboká, má roztřepené konce nebo nepřestává krvácet ani po delší době.[8]
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Aplikace obvazu

  1. 1
    Připravte si vhodný obvaz. Vyberte pro ránu sterilní obvaz (zabalený) vhodné velikosti. Pokud se jedná o drobné poranění, samolepící náplast (k dispozici jsou různé značky) bude nejvhodnější. Na druhou stranu, pro větší poranění náplasti vhodné nejsou a budete muset použít větší bandáže nebo obvazy. Možná postačí pouhé překrytí rány přeloženým nebo odstřiženým obvazem. Buďte opatrní a nedotýkejte se spodní strany obvazu (strany, která bude přímo ležet na ráně) a eliminujte tím riziko zanesení bakterií a vzniku infekce. Pokud nemáte samolepící obklady a přesto obvaz na poraněném místě plánujete přilepit, ustřihněte obklad dostatečně velký, aby jeho okraje přečnívaly několik centrimetrů mimo ránu a nehrozilo, že lepicí páska, kterou ho přilepíte, zasahovala přímo do otevřené rány.
    • Jestliže zrovna nemáte po ruce žádné obvazy ani náplasti, můžete improvizovat použitím nějaké čisté látky nebo kusu oblečení.
    • Tím, že ránu pomažete trochou antibiotického krému, nejen zabráníte infekci, ale také tomu, aby se obklad nebo obvaz přilepil k ráně.[9] Přilepené náplasti a obvazy jsou po odstranění náchylnější k tomu, aby způsobovaly další krvácení.
    • Motýlkové obvazy jsou obzvláště nápomocné při stahování okrajů rozšklebené rány k sobě. Pokud máte motýlkovou náplast, umístěte ji přes ránu (ne podélně) a přitáhněte k sobě okraje rány. Náplast je přidrží na místě. [10]
  2. 2
    Zajistěte obklad a překryjte ho. K přichycení všech okrajů obkladu ke kůži použijte pevnou, voděodolnou zdravotnickou pásku. Ujistěte se, že páska je přichycena pouze ke zdravé, neporaněné kůži. Vyhýbejte se užití průmyslových pásek jako je izolepa a elektrikářská nebo instalatérská páska. Použitím těchto produktů byste mohli při jejich odstraňování potrhat kůži. Jakmile obklad přilepíte přes ránu, zakryjte ho kompletně čistým elastickým obvazem nebo pružnou bandáží. Zajistíte mu tak další dodatečnou ochranu. Nezavazujte obvazy příliš těsně, abyste tím nebránili přítoku krve do rány nebo jiné části těla zraněného.
    • Zajistěte vnější elastický obvaz kovovými příchytkami, spínacím špendlíkem nebo páskou.
    • Zvažte, zda mezi obklad a vnější obvaz neumístíte plastovou vrstvu, zvláště pokud máte silné podezření, že by se postižená oblast mohla namočit. Další vrstva umělé hmoty navíc opět zvýší ochranu před bakteriemi a infekčními činidly.
    • Pokud jste zranění na hlavě nebo obličeji, budete pravděpodobně muset obvaz ovázat kolem hlavy jako šátek a pevně ho utáhnout, aby držel na místě. [11]
  3. 3
    Měňte obklady každý den. Nahrazujte starý obklad čerstvým každý den a udržujte ránu v čistotě. Podpoříte tím správné hojení. Pokud vnější obvaz zůstal čistý a neporušený, můžete ho použít pro převaz znovu. Pokud je vaše poranění dostatečně malé pro použití náplasti, měňte ji také každodenně. Pokud se vaše obklady nebo obvazy v průběhu dne namočí, vyměňte je okamžitě a nečekejte až do druhého dne. Mokré obvazy a obklady podporují vznik infekce, a proto se je vždy snažte udržovat čisté a suché. V případě, že se vaše náplast nebo obklad přilepí k nově zformovanému strupu, namočte místo v teplé vodě, aby strup změknul a obklad šel snadno odstranit.[12] Těmto potížím zabráníte použitím nepřilnavého obkladu.
    • Ve chvíli, kdy se rána začne hojit, ji začněte častěji odhalovat (nedávat na ni obklady ani obvazy), aby mohla "dýchat" a vyschnout. Potom, co pomine riziko infekce, vystavením rány vzduchu pomůžete urychlit proces hojení. [13]
    • Jestliže existuje reálná hrozba, že by se vaše rána mohla namočit nebo zašpinit, zakrývejte ji obkladem a obvazy dokonce i tehdy, když už se začínají objevovat známky hojení.
    • Mezi známky hojení patří zmírnění otoku a zánětu, menší nebo žádná bolestivost a vytvoření strupu.
    • K zhojení většiny kožních poranění dojde během několika týdnů. Hlubší rány mohou ale k plnému zahojení potřebovat i celý měsíc.[14]
  4. 4
    Neustále hledejte příznaky infekce. Navzdory příkladné snaze udržet kožní poranění suché a čisté, se někdy infekce stejně objeví. To je běžné hlavně v případech, že jste si způsobili hluboké řezné poranění o nějaký rezavý či špinavý předmět nebo jste byli pokousání zvířetem nebo člověkem. Mezi symptomy, indikující, že je vaše rána infikovaná, patří: zhoršení otoku a bolesti, nažloutlý či zelený výtok hnisu, zrudnutí kůže, pocity horkosti v postiženém místě, vysoké horečky a/nebo pocity nevolnosti.[15] Pokud zaznamenáte některé z uvedených příznaků několik prvních dní po utrpění zranění, navštivte okamžitě lékaře. Ten vám pravděpodobně předepíše antibiotika nebo zahájí jinou léčbu pro odstranění infekce.
    • Jakékoli zarudnutí kůže v okolí poranění může značit infekci lymfatického systému (systém, který odvádí tekutiny z tkání).[16] Tato infekce (lymfangoitida) může být život ohrožující, a proto byste v takovém případě měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
    • Zvažte, zda nepodstoupit injekci proti tetanu. Tetanus je potencionálně nebezpečná bakteriální infekce, která se může vyvinout z infikované rány, obzvláště pokud jste byli pokousáni zvířetem. Jestliže jste v posledních pěti letech protitetanovou injekci nedostali, měli byste navštívit lékaře a nechat si ji aplikovat.
    Reklama

Tipy

  • Většina ran, které potřebují šití, by měla být ošetřena do 6-8 hodin, aby se výrazně snížilo riziko infekce.[17] Zvláště špinavé rány by neměly být zašívány. Riziko infikování by bylo velmi vysoké.
  • Pamatujte, že i když jsou kosmetické důvody pro zahojení ran důležité, neměly by být zvažovány jako primární. Na prvním místě je správné hojení bez infekce.
  • Mezi kožní poranění, která jsou náchylné k infekcím, patří bodné rány - obvykle způsobené ostrým, špičatým předmětem, který prostoupí kůží, jako jsou jehly, hřebíky, nože nebo zuby.
Reklama

Varování

  • Vyhýbejte se kontaktu s krví poraněné osoby. Předejdete tím vlastnímu infikování. Vždy, kdy je to možné, používejte latexové rukavice.


Reklama

Související články

Jak si vytáhnout cizí předmět z okaJak si vytáhnout cizí předmět z oka
Jak zjistit, zda má člověk otřes mozkuJak zjistit, zda má člověk otřes mozku
Jak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevnímJak obrátit miminko s porodní polohou koncem pánevním
Jak odstranit znaménka bez chirurgického zákrokuJak odstranit znaménka bez chirurgického zákroku
Jak ovázat vykloubené ramenoJak ovázat vykloubené rameno
Jak přežít pád z velké výškyJak přežít pád z velké výšky
Jak ošetřit popáleninuJak ošetřit popáleninu
Jak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkamiJak se vyrovnat se sebevražednými myšlenkami
Jak vyléčit požahání od medúzyJak vyléčit požahání od medúzy
Jak se vyhnout sebevražděJak se vyhnout sebevraždě
Jak rodit domaJak rodit doma
Jak přežít uštknutí jedovatým hademJak přežít uštknutí jedovatým hadem
Jak ovázat zraněníJak ovázat zranění
Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19Jak se chránit před nákazou koronavirem COVID‐19
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 607 krát
Stránka byla zobrazena 3 607 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama