Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zdivočelá kočka je většinou taková, která se narodila v přírodě a nepřišla do styku s lidmi. Kočky, které vyrostly u lidí jako mazlíčci a později se dostaly z jakýchkoliv důvodů na ulici jsou spíš takzvané kočky "toulavé". Divoké kočky se většinou chovají bázlivě - když se k nim snažíte přiblížit, utečou, a když je zaženete do úzkých, zaútočí. S trochou času je samozřejmě možné zdivočelou kočku domestikovat a chovat jako mazlíčka, některé se ovšem bázlivého chování nezbaví po celý život.

Postup

 1. 1
  Naučte se chápat psychologii bázlivé kočky. Kočky se mohou chovat vyděšeně z mnoha různých důvodů a netýká se to jen těch divokých. Nikdy neznáte minulost divoké kočky. Ke všem vystrašeným kočkám přistupujte stejně, ale každá z nich bude vyžadovat jiné množství času a trpělivosti, záleží na její povaze a zkušenosti s lidmi.
  • Ochočené kočky, které přišly o svůj domov (třeba toulavé kočky) se také naučí bázlivému chování. Ochočit takové kočky je snazší a trvá to kratší dobu, než u divokých koček, nicméně přistupujte k nim stejným způsobem.
  • Opravdové divoké kočky nikdy nepoznaly kontakt s člověkem. Snažte se tedy nedávat jim důvod k tomu, aby se vás bály. Když si k vám vytvoří pozitivní vazbu, bude snazší je za nějaký čas ochočit. Pokud je ovšem vyděsíte nebo se budete pokoušet odchytit, kočku to bude akorát traumatizovat.
  • Nejtěžší je ochočit takové kočky, které mají špatné zkušenosti s lidmi, ať už jsou divoké nebo ne. Škála takových zkušeností může být velmi pestrá, od týrání až po zdánlivě nevinné prohánění malými dětmi, záleží na tom, jak moc byla kočka předtím domestikovaná. Bez ohledu na to, zda traumatizovaná kočka je divoká nebo ne, k oběma byste měli přistupovat podobně. Týraná kočka třeba nikdy ani v budoucnu nedovolí, abyste ji brali do náruče nebo hladili, ale přesto si ji můžete nechat jako mazlíčka, bude vám vděčná, když se o ni dobře postaráte. Její chování se možná během let zlepší.
  • Koťata a mladé kočky je snazší ochočit, bez ohledu na jejich předchozí zkušenosti s lidmi. Dokud nenastane extrémní situace, jako jsou koťat, která přijdou o matku, je nejlépe počkat, až budou koťata asi 6 týdnů stará, než se pokusíte si je osvojit. Mladší koťata budete muset krmit z lahve a starat se o ně, zároveň se socializací.
 2. 2
  Důvěra je klíč k ochočení jakékoliv divoké kočky.
 3. 3
  Nikdy se nesnažte divokou kočku honit, zahánět do rohu nebo zvedat ze země. Nejen, že vás kočka může pokousat a poškrábat, ale zároveň si tím podkopete její důvěru a bude těžké si ji získat zpátky.
  • Ochočení divoké kočky potřebuje čas. Kotě, které si přinesete ve věku 5 týdnů to možná zvládne za 2 dny jen tím, že jej budete brát do náruče, zvedat a mazlit se s ním, ale rok staré kočce to může trvat mnoho týdnů, než ji budete moci pohladit a ochočit.
  • Nespěchejte. Pokud se pokusíte kočku, kterou chcete ochočit, příliš brzy pohladit nebo zvednout, můžete začít znovu a vaše týdny snažení a postupného přibližování přijdou vniveč.
 4. 4
  Přibližte se k divoké kočce venku.
  • Když kočku uvidíte, zamňoukejte na ni. Může se vám to zdát hloupé, ale je to znamení, že nejste agresivní. Když si sednete na bobek, také ukážete, že nechcete kočce ublížit.
  • Nechoďte přímo ke kočce. Když se k ní rychle přiblížíte, bude to chápat jako útok. Udržte si od ní vzdálenost a nechte kočku, aby si stanovila své hranice. Když jí dáte čas, ty hranice se budou postupně zkracovat.
  • Až si kočka zvykne na vaši přítomnost a bude vás vidět jako zdroj potravy, zkuste poodejít a dřepnout si, v bezpečné vzdálenosti od misky s krmením. Pokud vám kočka důvěřuje, sní krmení i ve vaší přítomnosti.
  • Za nějaký čas se bezpečná vzdálenost mezi vámi a kočkou může začít zkracovat. Zkuste postupně sedět k misce blíž a blíž a nechte kočku, aby k ní přišla. Nesnažte se sami ke kočce přibližovat, nechte ji, ať se přibližuje ona. Je důležité, aby si to zvolila sama kočka, ne naopak.
 5. 5
  Začněte kočku krmit v přepravce, s otevřenými dvířky, aby se přestala bát přepravky jako takové. Eventuálně se kočka bude schopná najíst s vámi, sedícími přímo vedle misky.
 6. 6
  Nechte kočku, aby si vás očichala, než se pokusíte o bližší fyzický kontakt. Můžete třeba natáhnout prst a dovolit jí, aby ucítila váš pach. Stejnou službu vám může udělat klobouk, brýle, nebo jakýkoliv jiný předmět, na kterém je váš osobní pach. Také můžete v ruce promnout kousek dřívka a nabídnout ho kočce k očichání. Až to uděláte, pokračujte v krmení kočky a přitom se pokuste dřívkem skrz přepravku pohladit kočku po hlavě. Po několika dnech se vám to může podařit.
  • jestli kočka hlazení dobře snáší, můžete odhadnout z její řeči těla. Pokud se necuká a neuhýbá, můžete zkusit pohladit ji po ocase. Buďte připraveni ruku okamžitě položit na zem (zvednutá ruka vypadá jako signál k útoku). Nehlaďte ji nejdřív po hlavě, aby vás nekousla nebo neškrábla. Ideální chvíle pro tento pokus je, když se kočka krmí. Pohybujte se velmi pomalu a plynule a pokud se kočka ožene a přestane jíst, položte ruku na zem a zkuste to další den.
  • Až bude kočka dobře snášet pohlazení, je připravena na to, abyste ji přinesli dovnitř. Nalákejte ji na krmení a nechte ji, aby sama vešla do dveří.
  • Některé kočky, obzvlášť ty, které byly týrané, možná nikdy do bytu nebo domu vkročit nedokážou. Je možné, že je nebude možné nikdy plně domestikovat a vy si s nimi budete muset udržet vztah jen na dálku. Pokud se vám přece jen podaří takovou kočku přimět k návštěvě domu, dejte jí dostatek prostoru. Tyto kočky si za čas najdou v domě svá oblíbená místa, kde se budou schovávat a budou se cítit bezpečně, i když se třeba nikdy nenechají pohladit.
 7. 7
  Odchyťte divokou kočku a pokuste se ji domestikovat v bytě (nedoporučujeme):
  • Máte-li vážné obavy o bezpečí kočky venku, můžete se ji pokusit odchytit a vzít ji domů. Je to ale pro kočku velmi stresující a vyděsí ji to, výsledky jsou navíc nejisté.
  • Nikdy se nesnažte chytit vyděšenou kočku tak, že ji zaženete do kouta a chňapnete ji rukou. Je to nebezpečné a kočku to akorát vyděsí. Budete navíc riskovat pokousání a škrábance, pokud divokou kočku přivedete do úzkých.
  • Použijte humánní past. Můžete si ji koupit na internetu nebo vypůjčit v útulku. Nastražte do ní aromatické krmení, například tuňáka v konzervě. Jakmile kočka vstoupí dovnitř, past se za ní zavře.
   • Pastí se vyrábí několik typů, některé zavírá pružina, jiné lanko. Nepoužívejte síť, pytel nebo jinou amatérskou past, kočku by to jen traumatizovalo!
  • Zamňoukejte, abyste přilákali pozornost kočky, dejte krmení do nastražené pasti nebo přepravky a pak se o pár metrů vzdalte. Dřepněte si, protože pokud budete stát a tyčit se nad kočkou, bude to brát jako ohrožení.
  • Zakryjte past ručníkem, dekou nebo hadrem. Počkejte asi 10-15 minut, aby se kočka uklidnila. Během přepravy nebude tolik vystrašená.
 8. 8
  Vytvořte pro odchycenou kočku bezpečné místo. Mělo by být ideálně prostorné a otevřené, aby před vámi mohla kočka kdykoliv utéct. Koupelna se na to tedy většinou nehodí. Místo by mělo být klidné a tiché a měla by do ní mít přístup jen osoba, která chce kočku ochočit.
  • Dopřát kočce dostatek místa, kde může utíkat je lepší, než ji zavřít do místnosti se spoustou úkrytů. Pokud se kočka schová, je velmi důležité, abyste se k ní při skrývání nepřibližovali. Ukrytá kočka je zranitelná a nechce, abyste ji našli. Předstírejte, že kočka je neviditelná a nechte ji, aby z úkrytu vylezla, až se jí samotné bude chtít.
  • Ochočte kočku stejným způsobem, jako byste se snažili ochočit venkovní kočku. Při každé své návštěvě přineste krmení a vždy si dřepněte nebo sedněte na zem, zatímco se kočka bude krmit. Dělejte to, dokud si na vaši přítomnost kočka nezvykne.
 9. 9
  Jak z kočky uděláte člena domácnosti:
  • Co nejdříve kočku vezměte k veterináři a nechte vykastrovat a očkovat. Pokud už máte kočky, měli byste to udělat ještě dříve, než jim novou kočku představíte. nechte ji otestovat na FeLV, FIV, FIP a nezapomeňte ji odčervit.
  • Divoká kočka možná nebude zpočátku umět používat kočičí toaletu se stelivem. Pokud bude chodit jinam, neukazujte svou zlost, jednoduše toaletu přesuňte na místo, které kočka použila a pokud se na místě nacházejí exkrementy, dejte je do ní. Kočky mají rády místa v koutě nebo u dveří, což jsou vlastně místa, vhodná pro umístění kočičí toalety. Můžete si jich pořídit také několik a rozmístit je po pokoji.
  • Je-li vaše kočka stále velmi bázlivá, bude možná dobré jí dát alespoň zpočátku místnost jen pro ni samotnou. Pravidelně ji choďte krmit a travte s ní přitom čas. Posouvejte se pomalu blíž a blíž, dokud se kočka nenechá pohladit.
  • Divoké kočky mají tendenci se schovávat, čímž se ale často samy dostanou do pozice, odkud nemohou utéct a to u nich vyprovokuje obranné chování. Snažte se tedy alespoň zpočátku kočce úkryty neposkytovat. Ideální je otevřený prostor, kde může utíkat, takže ji nikdy nezaženete do kouta.
  • Hra je při ochočení koček velmi důležitá. Házejte jí hračky, papírové koule na provázku, nechte ji honit laserovou tečku, to všechno vám pomůže vybudovat si s kočkou láskyplný vztah. Některé divoké kočky si začnou hrát hned, jiným to bude chvíli trvat a hrát si nebudou ani poté, co se nechají zvedat ze země.
  • Až vám bude připadat, že je na to kočka připravená, můžete se pokusit ji zvednout do náruče. Správný způsob je položit jednu ruku na její zadek a jednu na bok, těsně za přední nohy. Pak ji zvedněte k hrudníku a položíte si na rameno, jako miminko při odříhnutí. Udělejte to pomalu. Pokud na to ještě kočka není připravená, jednoduše se vyvlékne z objetí dřív, než ji nadzdvihnete. Mnoho kdysi divokých koček se nikdy nenechá do náruče vzít.
  Reklama

Tipy

 • Než si na vás kočka zvykne, nedívejte se jí přímo do očí. Pro kočky je oční kontakt agresivní a bude z vás i z celé situace nervózní. Až se s kočkou posadíte, čtěte si knížku nebo dělejte jinou, tichou činnost. Na kočku se nedívejte. Pokud se kočka podívá na vás, můžete sklopit oči, nebo dlouze mrknout, tím dáte najevo, že kočce důvěřujete a že nejste agresivní.
 • Cesta ke kočičímu srdci vede přes kočičí bříško. Kočky si spojují jídlo s náklonností a v přírodě by kočka ulovenou kořist přinesla, aby se rozdělila s ostatními, jako gesto lásky. Pokud si vás kočka oblíbí, může vám sama začít nosit podobné dárečky! Jakmile vás kočka uvidí jako zdroj potravy a nebude se bát krmit před vámi, může tím začít vaše vzájemné pouto.
 • Neobtěžujte kočku. Věnujte jí pozornost, ale pozor, abyste ji nenaštvali.
 • Dospělé zdivočelé kočky je možné ochočit stejně, jako koťata, ale ten proces může být o hodně delší a trvat měsíce i roky. některé bázlivé kočky se nikdy nenechají dlouze hladit nebo vzít do náruče.
 • Mluvte uklidňujícím, pomalým hlasem, jako kdybyste mluvili s dítětem. Ochočení to urychlí.
 • Pokud chcete kočku uklidnit, lehněte si na zem. Budete ji o mnoho méně děsit.
 • Dlouhosrsté kočky lidskou péči potřebují opravdu hodně - bez česání se jim jejich srst zacuchá a kočku to může bolet. Zacuhaná srst poškozuje pokožku, která se pak snadno zanítí.
 • Koťata se můžete pokoušet krmit z dlaně a možná za pár dní si samo kotě vyleze k vám na klín. Nechte ho, a postupně kontakt prohlubujte o hlazení/ škrábání mezi oušky.
 • Kočičí drápy mohou být nebezpečné. Buďte extrémně opatrní, když budete zacházet s divokou kočkou. Obzvlášť bázlivé zvíře se nesnažte brát do náručí, pokud nejste zkušený chovatel.
 • Divoké kočky si často zvyknou jen na jednoho nebo dva členy v domácnosti a před ostatními budou nadále utíkat a schovávat se.
 • Pokud se ke kočce přiblížíte pomalu, vždy vás bude varovat, než zaútočí. Pokud k ní natáhnete ruku, aby si ji kočka očichala, a ona na vás zasyčí a odtáhne se, nebo přenese váhu na zadní packy, zase ruku odtáhněte. Kočka na kontakt ještě není připravena.
 • Rukavice vám mohu pomoci vaše ruce ochránit, ale pokud se jimi budete dotýkat vyděšené kočky, celý proces domestikace můžete jenom zhoršit.
 • Pokud se rozhodnete divokou kočku vypustit ven, udělejte to vždycky tam, kde jste ji odchytili. Jiné kočky z okolí si budou před vetřelcem bránit své teritorium a mohou vaši kočku zahnat až tam, kde zemře smrtí hlady. Týrání zvířat je trestné.
 • Nedávejte kočky do proutěných košíků, kočky se do nich mohou zakousnout a spolknout nebo vdechnout třísky, kterými se mohou udusit.
 • Mluvte tiše a nesahejte na kočku roztaženými prsty.
 • Občas se vám bude stydlivé kotě vyhýbat a možná, že díky němu tak budou činit i ostatní divoké kočky. Nejlepší bude takového jedince odchytit a doma izolovat, aby si navykl na lidskou společnost. To nejbázlivější kotě se někdy stane tím nejchytřejším a nejvěrnějším mazlíčkem, nevzdávejte to s ním tedy.
 • když zvedáte kočku, kterou příliš neznáte, držte ji dál od svého obličeje.
 • Tak vás nepokouše nebo nepoškrábe.
 • Při zacházení s divokými kočkami můžete nosit silné rukavice.
Reklama

Varování

 • Nepřibližujte se ke kočce příliš rychle - může na vás zaútočit.
 • Buďte opatrní a dávejte si pozor. Divoké kočky budou útočit a schovávat se, pokud se s nimi budete snažit manipulovat, takže je musíte nejprve ochočit, nebo je chytit do pasti. Mějte na paměti, že divoká zvířata mohou být přenašeči chorob, které mohou přenést na vás nebo vaše domácí mazlíčky.
 • Než dovolíte, aby ochočená divoká kočka přišla do kontaktu s vašimi domácími kočkami , VŽDYCKY je nechte otestovat na přenosné choroby jako je kočičí infekční leukémie a kočičí AIDS (FIV). Vzteklinu není možné bez zabití zvířete testovat, nicméně Česká Republika se od roku 2004 považuje za zemi vztekliny prostou.
 • Při pokousání divokou kočkou vyhledejte lékařské ošetření a škrábance pečlivě pozorujte, zda se dobře hojí.
 • Nedotýkejte se divoké nebo toulavé kočky dříve, než jste si absolutně jistí, že je na to připravena. I malé kotě vás může bolestivě poranit.
 • Některá divoká zvířata mohou mít blechy nebo klíšťata a jiné parazity. Pozorujte zvířata v jejich přirozeném prostředí, abyste zjistili, zda něčím takovým trpí ještě předtím, než se kočky pokusíte dotknout!
 • Dospělou divokou kočku se sami nepokoušejte odchytit nebo ochočit, nechte to na někom zkušeném.
 • Nikdy venkovní kočky operativně nezbavujte drápků. Potřebují je v divočině k přežití a k lovu. Je to koneckonců barbarská metoda i pro kočky, žijící pouze v bytě.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 246 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 25 246 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama