Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kanárci jsou nádherní ptáci, skvěle se hodící pro domácí chov, a to díky své nenáročnosti a také díky tomu, že relativně dobře snáší samotu. [1] Ovšem jeden z aspektů chovu kanárů příliš jednoduchý není - máme na mysli rozmnožování. Odchov kanárů vyžaduje určité plánování, speciální výbavu a krmivo, no a samozřejmě také štěstí. Správný odchov těchto ptáků je velmi důležitý proto, že jim díky němu zajistíte klidné životní prostředí a větší šanci zplodit potomstvo. Pokud plánujete kanáry množit, čiňte tak pouze tehdy, když víte, že se dokážete postarat o všechny mladé v případě, že se vám je nepodaří udat jiným chovatelům.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava kanárů na rozmnožování

 1. 1
  Pořiďte si potřeby pro odchov. Kromě základních potřeb, které byste pro své kanáry měli mít, budete muset sehnat také velkou klec na páření, hnízdo pro nakladení vajec a hnízdní materiál, ze kterého samička hnízdo postaví.[2] Pokud se právě nacházíte v oblasti, které se dostává méně než 14 hodin denního světla, pak budete potřebovat také osvětlovací lampu.
  • Na trhu jsou k dostání speciální rozmnožovací klece, které umožní, aby si na sebe samec se samičkou nejprve zvykli, aniž by přišli do přímého kontaktu. Takové klece mají uprostřed přepážku, která se dá odstranit ve chvíli, kdy jsou již oba kanárci připraveni k páření.[3]
  • Hnízda pro množení kanárků seženete ve specializovaných prodejnách s chovatelskými potřebami. Pokud koupíte již připravené hnízdo, budete muset koupit také trochu dalšího materiálu, který si samička do tohoto předpřipravého hnízda přidá.
 2. 2
  Kanárky držte od sebe, dokud nepřijde čas množení. Pokud nedochází k aktivnímu páření, kanárky musíte držet v oddělených klecích. Samečci jsou obvykle bojovní a mohli by nepřipravenou samičku zabít. Jejich klece se ale můžou klidně nacházet ve stejné místnosti.
 3. 3
  Sledujte signály, značící, že jsou kanárci v "kondici," tedy že jsou připraveni k rozmnožování. K množení dochází obvykle na jaře. Kanáři se rádi rozmnožují při teplotách okolo 21°C a při zhruba 14 hodin trvajícím denním světle. Množení můžete podpořit i tak, že tyto podmínky budete simulovat ve vnitřních prostorách. Když přijde na páření, samci a samice se chovají odlišně.
  • Samečci jsou obvykle připraveni dříve než samičky. Mezi známky toho, že jsou již v kondici pro množení, patří například mávání křídly při zpěvu a vydávání hrubějších a hlasitějších zvuků. Mohou také poskakovat na bidýlku a chovat se v přítomnosti jiných samců teritoriálně.
  • Samičky dostávající se do kondice začínají nejčastěji trhat papír, jakoby si už chtěly připravovat hnízdo. Nejjasnější známkou připravenosti je ale zarudlá a oteklá kloaka. V blízkosti samců také začnou zvedat ocas a přikrčí se.
 4. 4
  Samce se samicí přesuňte blíž k sobě, ale ne do stejné klece. [4] Přisuňte k sobě jejich klece nebo pár vložte do speciální rozmnožovací klece - každého na jednu stranu přepážky. Tento postup zajistí, že si na sebe oba ptáci zvyknou a podle jejich chování poznáte, kdy jsou připraveni na páření.
 5. 5
  Do prostoru se samičkou dejte hnízdo. Pokud místo speciální rozmnožovací klece používáte dvě oddělené klece, vložte ho do té, ve které máte samičku. Jakmile začne do hnízda přidávat další materiál, jedná se o známku toho, že je připravená na páření.[5]
 6. 6
  Krmte vhodným krmivem. Hnízdící kanáři by měli být krmeni správnou stravou, sestávající z obohacených semínek, měkkého jídla a dodatečného vápníku, a to v rozmezí několika týdnů před pářením až po dokončení krmení mladých.[6] Samicím se navíc doporučuje dát sépiovou kost nebo grit (štěrk), který jim dodá vápník, potřebný pro nakladení zdravých vajíček. Tyto speciální potřeby jsou k dostání v obchodech s chovatelským zbožím.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Rozmnožování kanárů

 1. 1
  Jakmile oba kanárci vykazují známky připravenosti, umístěte je do společné klece. Připravenost k páření poznáte například podle "líbání" nebo podle toho, že samička začne přidávat stavební materiál do hnízda. [7] Ve chvíli, kdy jsou oba kanáři "v kondici," začnou se skrze středovou přepážku vzájemně "líbat" dotýkáním zobáků. K tomuto znamení může dojít okamžitě nebo až po několika dnech, co jste pár vložili do dvou sekcí rozmnožovací klece. Jakmile jsou připraveni k páření, můžete je dát do společného prostoru.
  • Pozorujte jakýkoli náznak boje. Pokud mezi sebou začnou ptáci bojovat, okamžitě je od sebe oddělte a všímejte si, zda jsou oba pořád připraveni na páření. Samečci mohou být poměrně agresivní, takže si dejte pozor, abyste "boj" nezaměnili se skutečným pářením.
 2. 2
  Sledujte rozmnožovací chování. Tento proces započne tím, že se sameček dvoří samičce. Ve chvíli, kdy je samička připravená, se přikrčí a signalizuje svou dostupnost. Samec se potom samice zmocní v několika po sobě jdoucích krátkých přírazech.[8]
 3. 3
  Počkejte na vajíčka v hnízdě. Samice může naklást dvě až šest vajec.[9] Naklade jedno vajíčko denně, obvykle ráno. Typické líhnutí kuřátek potom trvá 14 dní a nemělo by vyžadovat žádnou asistenci z vaší strany.
 4. 4
  Kuřátka nechte společně se samcem a samicí, dokud se nenaučí samostatně krmit, což obvykle přichází okolo třetího týdne věku.[10] V počátku bude samice trávit s mladými veškerý čas a samec bude přinášet potravu. Časem převezme krmení mláďat samec a ujistí se, že se jim dostává dostatačné množství potravy. [11] Jakmile se začnou mladí kanárci samostatně krmit a jsou plně vyvinutí ve smyslu plně vzrostlého peří na křídlech, můžete je přemístit do vlastní klece.
  • V tuto chvíli byste měli také opět rozdělit oba dospělé kanáry.
  Reklama

Warnings

 • Kanárci nejsou od přírody společenští ptáci, takže společné umístění samečka a samičky do jedné klece, aniž by na sebe byly zvyklí, směřuje spíše ke katastrofě než k nakladeným vejcím. Předtím, než samce seznámíte se samicí, si musíte být naprosto jistí, že jsou oba připravení na páření.


O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 9 391 krát
Stránka byla zobrazena 9 391 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama