Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Toulavé kočky se na ulici dostanou různě - nechtěný mazlíček, vánoční dárek, který omrzel, nebo kotě, které se tam zkrátka už narodilo. Veterináři i ochránci zvířat doporučují všechny kočky, které chodí ven, nechat kastrovat, aby se nekontrolovatelně nemnožily. Mňouká u vašich dveří každé ráno rozčepýřená, toulavá kočka, nebo vídáte vyděšeného kocourka, který se krčí na zahradě za keřem? Možná by bylo dobré zvíře odchytit a pomoct mu, aby bylo v klidu a bezpečí. Ať už je to kočka, která se ztratila sousedům a vy ji vrátíte, nebo divoké koťátko, kterému můžete najít nový domov, pomoc zvířeti v nouzi je prospěšná jak pro něj, tak pro vás. Naučte se, jak bezpečně nalákat a odchytit toulavou kočku, a jak se postarat o to, co s ní bude.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nějakou dobu kočku pozorujte. Než se ji pokusíte chytit, nebo se k ní vůbec nějak přiblížit, budete muset vypozorovat, zda není zraněná nebo nemocná. Pro vlastní bezpečnost, i bezpečnost kočky je důležité posoudit její zdravotní stav a vymyslet reálný plán na to, jak a kdy jí pomoci. Pokud kočka přichází pravidelně už několik dnů, dejte si nějaký čas na to, abyste ji chvíli pozorovali. Jestliže je přátelská, budete to mít o hodně snazší. Není-li tomu tak, čeká vás hodně práce.
  • Pokud se kočka chová nevyzpytatelně, těžce dýchá, slintá, nebo je celkově letargická a chová se nepřirozeně, zavolejte veterinární správu. Nesnažte se odchytit, nebo se přiblížit ke zvířeti, které je nemocné.[1] Existují zoonotické nemoce, tzn. Nemoce, které přenáší zvíře na člověka a opačně. Pokud vás kočka kousne, může na vás přenést infekci. Profesionální zaměstnanci odchytových služeb mají pro odchyt speciální vybavení.
  • Ne každou kočku je potřeba odchytit. Nepokoušejte se odchytit na pohled dobře živenou kočku, nebo kočku s obojkem. Raději se poptejte v sousedství, zda někdo podobné zvíře nepostrádá.
 2. 2
  Pořiďte si odchytávací past. Tyto pasti jsou velmi bezpečné a fungují na jednoduchém principu, takže kočku odchytí snadno a humánně. Do pasti nastražíte krmení, a jakmile vejde kočka dovnitř, dvířka se automaticky zaklapnou a udrží ji vevnitř. Po odchycení nechte kočku v pasti a dovezte ji k veterináři. Nesnažte se ji sami z pasti vyndat.
  • Místní veterinář nebo útulek vám většinou past na živé zvíře zapůjčí. Nemusíte si ji kupovat, i když pokud bydlíte v odlehlé oblasti nebo tam, kde se s toulavými zvířaty setkáváte častěji, může se vám hodit.
  • Není-li za žádných okolností možné použít odchytovou past, použijte kočičí přepravku nebo kartonovou krabici, do které nastražíte krmení jako návnadu. Není to úplně nejlepší řešení, ale zabrat to může.[2]
 3. 3
  Nesnažte se chytit toulavou kočku tak, že ji vezmete do náruče, nebo se budete snažit nahnat do pytle nebo tašky. Můžete ji podráždit, takže na vás zaútočí, nebo nechtěně zranit. Nikdy, za žádných okolností neberte toulavou kočku do holých rukou. Zacházejte s toulavými kočkami stejně, jako s divokou zvěří, i když třeba plánujete si kočku ponechat a domestikovat. To chce čas.
 4. 4
  Připravte si místo, kam kočku dáte. Budete potřebovat prostor, kam kočku umístíte, třeba i jen do té doby, než ji zavezete k veterináři. Ideální bude, pokud kočku odchytíte co nejblíže datu, kdy si domluvíte kastraci či sterilizaci a odvezete ji rovnou do ordinace. Pokud ji budete muset mít nějaký čas doma, připravte si klidnou místnost, kde může chvíli zůstat.
  • Toulavou kočku byste měli umístit do klidné, tiché části domu, kam nechodí příliš mnoho lidí a kde se bude cítit v bezpečí. Komora, pokoj pro hosty a další místa se stálou teplotou jsou nejvhodnější. Kočka bude klidná a spokojená.
  • Pokud berete kočku k veterináři za méně, než 12 hodin, nemusíte ji krmit. Bude v pořádku a vy přece nechcete otevírat past a pak tam kočku nahánět zase zpátky. Dejte jí trochu vody a nechte kočku v pasti.
 5. 5
  Naplánujte si schůzku s veterinářem a kastraci zvířete. Měl by to být vždy první krok, pokud se chcete angažovat v životě toulavých koček. [3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Odchycení toulavé kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Začněte kočku krmit a pak občas krmení vynechejte. Nechte venku jídlo a pamlsky několik dní, aby se kočka stále vracela. Cílem je zajistit, aby měla důvod k vám přicházet, a aby vzala za vděk i jídlem, které dáte do pasti.
  • Až si domluvíte schůzku u veterináře, aby kočku vykastroval, den nebo dva jídlo kočce nedávejte. Připravte si past.[4]
  • Použijte nejlépe běžné kočičí granule z obchodu, nebo kočičí konzervu. Můžete použít i kousek tuňáka z konzervy, pokud se vám nechce kupovat extra krmení pro kočky.[5]
  • Nedávejte kočkám mléko. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení mají kočky potíže s trávením mléka a vy určitě nechcete mít výsledek na svých dlaních. Dejte kočce tuhou potravu.
 2. 2
  Připravte si past a návnadu. Použijte stejný druh kočičího krmení, jaké jste používali celou dobu. Na dno pasti dejte papír, abyste zakryli dráty a dejte misku s krmením na samý konec pasti, aby k němu musela kočka dojít. Pak odjistěte péro, které zavírá dvířka.
  • Každá past funguje trochu jinak, ale všechny jsou velmi jednoduché. Většinou stačí pouze otevřít dvířka a zajistit je tak, aby se zavřela pohybem drátu. Jakmile dveře zaklapnou, zvíře už nemůže ven.
  • Přikryjte past ručníkem nebo jinou látkou, volný nechte pouze vchod. Past tak bude méně nápadná.
  • Nedávejte krmení do misky, až ho dáte do pasti. Kočka se možná bude mrskat a o jiný předmět uvnitř by se mohla poranit.
 3. 3
  Pravidelně past kontrolujte. Pasti jsou velmi bezpečné, ale bezpečné ž není nechat venku chycenou kočku, vystavenou povětrnostním podmínkám a jiným predátorům. Každý den se podívejte, zda byl váš lov úspěšný, či nikoliv. Pokud ano, vezměte kočku k sobě, do připravené místnosti, nebo ji okamžitě zavezte k veterináři.
 4. 4
  Vezměte kočku k sobě. Až ji chytíte, zakryjte past látkou a rychle přeneste tam, kde chcete kočku držet. Pokud bude kočka ve tmě, bude klidnější, takže v místnosti ztlumte světla, nebo nechte přes past přehozenou látku (pozor, nechte alespoň jeden konec volný, aby mohl dovnitř proudit vzduch).
  • Nechte kočku v pasti. Nepouštějte ji ven a nesnažte se ji dát do přepravky, jinak budete muset celý proces absolvovat znova. Po transportu a celé akci se bude kočka chtít schovat v malém, klidném a tmavém úkrytu, což past splňuje dokonale. Kočka bude v pořádku, nebojte se.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Najděte toulavé kočce nový domov

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechte kočku vykastrovat a přeléčit, pokud je to zapotřebí. Pokud jste si ještě nedomluvili termín u veterináře, udělejte to co nejdříve, aby mohl kočku prohlédnout. Mnoho útulků a neziskových organizací nabízí kastraci zdarma, jako prevenci proti přemožení. Zavolejte a zeptejte se na to, pokud plánujete kočku znovu vypustit ven.
 2. 2
  Vypusťte kočku znovu na svobodu. Až ji vyléčíte a necháte vykastrovat, můžete ji vrátit tam, kde jste ji vzali, nebo ji vzít někam jinam. Pokud chcete, můžete ji nadále krmit a dohlížet na ni.
  • Nechcete-li, aby se kočka ve vašem okolí dál objevovala, dejte ji jinam. Poraďte se s veterinářem, jaké máte možnosti, kam můžete kočku umístit, nebo kde je pro ni vhodné prostředí. Nezapomínejte, týrání zvířat včetně otrávení a ublížení na zdraví je od roku 2013 v České Republice trestný čin.
 3. 3
  Kontaktujte místní útulek nebo spolek ochránců zvířat. Pokud bydlíte ve městě, bylo by možná nezodpovědné kočku vypustit zpátky. Kočičí útulky a depozita jsou mnohem lepší řešení. Budou si mnohem lépe vědět rady s tím, jak kočce najít nový domov.
  • Mnoho organizací poskytuje základní veterinární péči zdarma.
  • Pokud můžete, nabídněte se, že kočce poskytnete dočasný domov, než se pro ni najde něco trvalejšího.
  • Některé organizace si ale takové lidi pečlivě vybírají, takže si to neberte osobně, pokud vám kočku nesvěří, protože nemáte se zvířaty zkušenosti.
 4. 4
  Pokuste se sami najít pro kočku nový domov. Jestli jste si jistí, že kočka nikomu nepatří a vy ji nechcete nebo nemůžete odvézt nikam jinam, najděte jí nový domov sami. Můžete si podat inzerát, poptat se v okolí a najít vhodného budoucího majitele nebo majitelku.
  • Jen tak neformálně se poptejte kamarádů a známých, zda by se někdo nechtěl starat o kočku. Začněte u blízkých kamarádů a známých. Pokud tak kočka získá nový domov, můžete ji občas navštívit.
  • Rozešlete a rozvěste inzeráty po okolí. dejte kočku na internet. Buďte upřímní ohledně její situace a nelžete.
 5. 5
  Zvažte, zda by nebylo nejlepší si kočku nechat. Z některých toulavých koček se stanou báječní domácí mazlíčci, jakmile si zvyknou na život v lidské domácnosti. Dobře se rozmyslete, zda budete mít na kočku dostatek času, peněz a také vhodné prostředí, kde bude žít. Pokud se rozhodnete si ji nechat, nechejte ji důkladně prohlédnout, odčervit a očkovat, než ji začnete zvykat na život s vámi.
  Reklama

Tipy

 • Při odchytu si oblékněte silné, pevné oblečení, ať vás kočka nepoškrábe.
 • Neberte kočku hned do útulku nebo zverimexu. Nejprve si o těchto organizacích a jejich pravidlech něco zjistěte.
 • Některé útulky a spolky ochránců zvířat vám půjčí past zadarmo.
 • Kočky jsou ohledně lidí poměrně vybíravé. Pokud se k vám kočka chová vlažně, zeptejte se kamaráda, zda by vám s ní nepomohl.
 • Zvyknout toulavou kočku na lidi může být náročné. Pokud byla kočka například součástí kočičí kolonie, doporučuje se ji vrátit na původní místo. Odchyťte ji, vezměte ji k veterináři a pak ji vraťte do kolonie, aby mohla dál žít svůj život.
Reklama

Varování

 • Dávejte pozor, abyste neoddělili matku od koťat. Koťata by se neměla od kočky oddělovat do věku nejméně 4-6 týdnů. Pokud jste odchytili kojící kočku, její koťata mohou sama za několik hodin zahynout.
 • Toulavé kočky mohou přenášet nemoci jako je kočičí leukémie, takže si po kontaktu s nimi vždycky důkladně umyjte ruce, než se budete dotýkat svých mazlíčků. Držte toulavou kočku stranou od svých domácích zvířat a jejich věcí, včetně přepravky, dokud ji nevezmete k veterináři a nenecháte prohlédnout.
 • Koťata můžete zvedat za kůži na krku, ale dospělou kočku takto můžete uškrtit.
 • Kočku, která očividně někomu patří, nikdy nekrmte, dokud vysloveně nedostanete povolení od jejího majitele. Mohla by mít třeba diabetes nebo jinou nemoc. Nebo si zvykne na krmení u vás a opustí svého majitele.
Reklama

O tomto wikiHow

Pippa Elliott, MRCVS
Spoluautorem článku je :
Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
Tento článek spoluautorem článku je Pippa Elliott, MRCVS. Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice. Tento článek byl zobrazen 15 137 krát
Kategorie: Kočky
Stránka byla zobrazena 15 137 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama