Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Měli jste někdy tu smůlu, že se vám jazyk přilepil ke kovové tyči? Řešením této nesnáze není odtržení jazyka! Jazyk můžete od tyče oddělit jejím zahřátím. Aniž byste museli řešit, proč k tomu došlo, existuje několik způsobů, jak snadno a hlavně bezbolestně jazyk odebrat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Posouzení situace

 1. 1
  Nepropadejte panice! Nejhorší, co můžete v danou chvíli udělat, je jazyk od tyče z paniky odtrhnout. Odtržením si můžete přivodit zranění. Snažte se proto zůstat v klidu a zamyslet se nad tím, co se vlastně stalo. Zjistěte, zda se někdo nachází poblíž, kdo by vám mohl pomoci.
  • Pokud máte někoho k dispozici, přesvědčte jej, že se nejedná o žert a že je váš jazyk skutečně přilepený.
 2. 2
  Pochopte, proč se jazyk ke kovu přilepil. Jednoduše řečeno, jazyk na tyči uvízl, jelikož došlo ke zmražení vašich slin. Důvodem, proč k tomu dochází tak rychle právě při kontaktu s kovem je prostý. Kov je na rozdíl od jiných povrchů skvělý vodič.[1] Pokud chcete jazyk odlepit, budete muset kov zahřát nad teplotu mrazu.
  • Když se dostanete do kontaktu s ledovým kovem, teplo ze slin rychle uniká a dosahují stejné teploty, jako kov - jedná se o tepelnou rovnováhu. Děje se to tak rychle, že vaše tělo nemá šanci sliny rychle ohřát.[2]
 3. 3
  Dělejte hluk, aby si vás někdo všiml. Odlepení jazyka je jednodušší, když máte někoho po ruce. Jakmile si vás někdo všimne, požádejte ho, ať sežene teplou vodu, kterou pomalu ohřejete váš jazyk.
  • Nestyďte se. Vaše situace může být sice pro ostatní vtipná, ale pro vás velmi nepříjemná, proto je lepší se v takové situaci vypořádat s mírným posměchem, než s poraněným jazykem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Oddělení jazyka od zmrzlého kovu

 1. 1
  Použijte teplou vodu.[3] Teplou vodu pomalu nalejte na jazyk a dávejte pozor, aby tekla po jazyku i kovu. Měli byste tím zvýšit teplotu kovu, což vám umožní slinám jazyk uvolnit.
  • Ujistěte se, že voda není příliš horká. Dávejte pozor, aby voda nebyla příliš horká, mohlo by tím dojít k vážnému popálení a dalším problémům.
  • Vodu nelijte příliš rychle. Nechte vodu téct pomalu a plynule, čímž dosáhnete požadovaného tepelného efektu.
 2. 2
  Pokud máte volné ruce, pomozte si jimi. Pokud je váš jazyk jen nepatrně přilepen ke kovu, můžete jej uvolnit pomocí svých rukou. Nicméně pokud vás to bolí, přestaňte a najděte jiné řešení.
  • Pokuste se jazyk otočit a vytáhnout a doufejte, že povolí.
 3. 3
  Dýchejte zhluboka a následně foukejte na svůj jazyk teplý vzduch. Pokud se váš jazyk začíná odlepovat, využijte svého teplého dechu. Možná si budete muset dát kolem úst ruce, aby vzduch neunikal do okolí.
  • Zahřívejte, dokud se kov neohřeje natolik, že dojde k uvolnění vašeho jazyka.
  Reklama

Tipy

 • V mrazivém počasí nikdy neolizujte kov! Jedná se o jediný způsob jak zabránit tomu, aby se váš jazyk ke kovu přilepil.
Reklama

Varování

 • Tahání přilepeného jazyka ze zmrzlého kovu je velmi bolestivé, proto to ani nezkoušejte!
Reklama

O tomto wikiHow

Chris M. Matsko, MD
Spoluautor od:
Lékař rodinného lékařství
Tento článek spoluautor od Chris M. Matsko, MD. Dr. Matko je lékař v důchodu v Pennsylvánii. Svůj lékařský titul získal na Tempe University School of Medicine v roce 2007. Tento článek byl zobrazen 1 946 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 946 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama