Jak oddělat přilepený jazyk od kovu

Spoluautor Chris M. Matsko, MD

V tomto článku:Posouzení situaceOddělení jazyka od zmrzlého kovuReference

Měli jste někdy tu smůlu, že se vám jazyk přilepil ke kovové tyči? Řešením této nesnáze není odtržení jazyka! Jazyk můžete od tyče oddělit jejím zahřátím. Aniž byste museli řešit, proč k tomu došlo, existuje několik způsobů, jak snadno a hlavně bezbolestně jazyk odebrat.

1
Posouzení situace

 1. 1
  Nepropadejte panice! Nejhorší, co můžete v danou chvíli udělat, je jazyk od tyče z paniky odtrhnout. Odtržením si můžete přivodit zranění. Snažte se proto zůstat v klidu a zamyslet se nad tím, co se vlastně stalo. Zjistěte, zda se někdo nachází poblíž, kdo by vám mohl pomoci.
  • Pokud máte někoho k dispozici, přesvědčte jej, že se nejedná o žert a že je váš jazyk skutečně přilepený.
 2. 2
  Pochopte, proč se jazyk ke kovu přilepil. Jednoduše řečeno, jazyk na tyči uvízl, jelikož došlo ke zmražení vašich slin. Důvodem, proč k tomu dochází tak rychle právě při kontaktu s kovem je prostý. Kov je na rozdíl od jiných povrchů skvělý vodič.[1] Pokud chcete jazyk odlepit, budete muset kov zahřát nad teplotu mrazu.
  • Když se dostanete do kontaktu s ledovým kovem, teplo ze slin rychle uniká a dosahují stejné teploty, jako kov - jedná se o tepelnou rovnováhu. Děje se to tak rychle, že vaše tělo nemá šanci sliny rychle ohřát.[2]
 3. 3
  Dělejte hluk, aby si vás někdo všiml. Odlepení jazyka je jednodušší, když máte někoho po ruce. Jakmile si vás někdo všimne, požádejte ho, ať sežene teplou vodu, kterou pomalu ohřejete váš jazyk.
  • Nestyďte se. Vaše situace může být sice pro ostatní vtipná, ale pro vás velmi nepříjemná, proto je lepší se v takové situaci vypořádat s mírným posměchem, než s poraněným jazykem.

2
Oddělení jazyka od zmrzlého kovu

 1. 1
  Použijte teplou vodu.[3] Teplou vodu pomalu nalejte na jazyk a dávejte pozor, aby tekla po jazyku i kovu. Měli byste tím zvýšit teplotu kovu, což vám umožní slinám jazyk uvolnit.
  • Ujistěte se, že voda není příliš horká. Dávejte pozor, aby voda nebyla příliš horká, mohlo by tím dojít k vážnému popálení a dalším problémům.
  • Vodu nelijte příliš rychle. Nechte vodu téct pomalu a plynule, čímž dosáhnete požadovaného tepelného efektu.
 2. 2
  Pokud máte volné ruce, pomozte si jimi. Pokud je váš jazyk jen nepatrně přilepen ke kovu, můžete jej uvolnit pomocí svých rukou. Nicméně pokud vás to bolí, přestaňte a najděte jiné řešení.
  • Pokuste se jazyk otočit a vytáhnout a doufejte, že povolí.
 3. 3
  Dýchejte zhluboka a následně foukejte na svůj jazyk teplý vzduch. Pokud se váš jazyk začíná odlepovat, využijte svého teplého dechu. Možná si budete muset dát kolem úst ruce, aby vzduch neunikal do okolí.
  • Zahřívejte, dokud se kov neohřeje natolik, že dojde k uvolnění vašeho jazyka.

Tipy

 • V mrazivém počasí nikdy neolizujte kov! Jedná se o jediný způsob jak zabránit tomu, aby se váš jazyk ke kovu přilepil.

Varování

 • Tahání přilepeného jazyka ze zmrzlého kovu je velmi bolestivé, proto to ani nezkoušejte!

Informace o článku

Spoluautorem tohoto článku je Chris M. Matsko, MD. Dr. Matko je lékař v důchodu v Pennsylvánii. Svůj lékařský titul získal na Tempe University School of Medicine v roce 2007.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Remove a Tongue Stuck on Frozen Metal, Deutsch: Eine an Metall festgefrorene Zunge sicher ablösen, Italiano: Staccare la Lingua dal Metallo Ghiacciato, Español: desprender una lengua pegada al metal congelado, Bahasa Indonesia: Melepaskan Lidah yang Menempel pada Tiang Logam Beku, Português: Remover a Língua de uma Superfície Metálica Congelada, Русский: отклеить примерзший к металлу язык, Français: décoller votre langue d’un poteau métallique glacé, العربية: إبعاد لسان ملتصق بمعدن متجمد, Nederlands: Een aan metaal vastgevroren tong losmaken, Tiếng Việt: Xử lý khi lưỡi dính vào kim loại lạnh, 한국어: 차가운 금속에 달라붙은 혀 떼어내는 방법, ไทย: ดึงลิ้นออกเมื่อลิ้นติดกับโลหะที่เย็นจัด

Stránka byla zobrazena 963 krát.
Byl tento článek přesný?