Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je mnoho receptů, do kterých potřebujete buď jen žloutek nebo jen bílek. Existují také lidé, kteří nemohou konzumovat cholesterol ve žloutcích. Ať tak nebo tak, vždycky se hodí umět od sebe žloutek s bílkem oddělit. V našem článku se naučíte několik zůsobů jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Základní metoda

 1. 1
  Kupte si pokud možno co nejčerctvější vejce. Blanka, která chrání žloutek, časem slábne, takže čím čerstvější vejce, tím je žloutek “pevnější”. Čerstvá vejce mají také silnější proteinové vazby a bílek tak lépe drží pohromadě (pokud potřebujete například sníh z bílků).
 2. 2
  Vychlaďte vejce. Protože studený žloutek je pevnější,[1] pracujte vždy s chlazenými vajíčky. Pokud je v recpetu z nějakého důvodu uvedeno, že žloutek či bílek má mít pokojovou teplotu, nechte je buď po oddělení chvíli ohřát zakryté na kuchyňské lince, nebo oddělte už ohřáté vajíčko – budete ale muset být opatrnější.
 3. 3
  Bílky a žloutky oddělujte do nádob nebo misek (můžete použít i plastikový karton, ve kterém vajíčka byla). Pokud se vám nepodaří vejce rozklepnout dobře, skořápky se tak nedostanou ke zbytku předem připravené části receptu.
 4. 4
  Nepoužité žloutky nebo bílky můžete zmrazit pro pozdější použití. Na nádobku nebo sáček nezapomeňte napsat, kolik žloutků nebo bílků obsahuje, a kdy jste je do mrazáku uložili.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Přelévání ze skořápky do skořápky

 1. 1
  Představte si čáru, která prochází po obvodu "nejtlustší" části vejce. Tam se budete snažit skořápku co nejčistším způsobem přepůlit. Klíčem k úspěchu je u této metody rovný okraj skořápky, aby bylo možné žloutek přelít do její menší poloviny.
 2. 2
  Naklepněte skořápku asi v polovině. Můžete vajíčkem rychle uhodit o rovný okraj misky (o kulatý nebo ohnutý okraj bude skořápka zubatá a žloutek může puknout).

  Můžete také vajíčko jemně rozklepnout o plochu, je tak sice těžší dosáhnout rovného okraje skořápky, ale na druhou stranu se tak její rozdrcené kousky nedostanou dovnitř [2] a žloutky mají menší pravděpodobnost, že prasknou.
 3. 3
  Podržte vajíčko tak, aby bylo odlomenou stranou nahoru. Opatrně ho otevřete a žloutek zachyťte v jedné z polovin skořápky. Udělejte to samozřejmě nad miskou, do které steče bílek, a dávejte pozor, aby se k němu nedostaly kousky skořápek nebo žloutku.
 4. 4
  Nechte bílek stéct do misky. Vezměte polovinu skořápky se žloutkem a přendejte ho do druhé poloviny. Dávejte přitom velký pozor, aby nepukl nebo nespadl. Zopakujte asi třikrát, přendávejte žloutek ze skořápky do skořápky, zatímco bílek stéká dolů.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Oddělení v ruce

 1. 1
  Dobře si umyjte ruce mýdlem (nejlépe neparfémovaným) a opláchněte. Pokud by se mastnota z vašich rukou dostala do bílků, nepůjdou vyšlehat.[3]
 2. 2
  Rozklepněte vajíčko nad svou dlaní. Je možné, že budete potřebovat, aby někdo vajíčko rozklepl za vás, pokud to nedokážete sami jednou rukou.
 3. 3
  Nechte si bílek protéct mezi prsty a do misky. Lehce rukou pohybujte, dokud vám v ní nezbude pouze žloutek.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Oddělení trychtýřem

 1. 1
  Požádejte někoho, aby vám nad miskou podržel trychtýř (nebo jej postavte do sklenice, pokud jste sami).
 2. 2
  Nad trychtýřem rozklepněte vajíčko. Bílky by měly protéct malým otvorem a žloutek by se měl neporušený zachytit v trychtýři.
 3. 3
  Pokud zůstane bílek zachycený v trychtýři nad žloutkem, opatrně trychtýř nakloňte tak, aby žloutek přestal blokovat otvor. Bílek pak proteče okolo něj.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Oddělení v separátoru

 1. 1
  Opatrně rozklepněte vejce a vložte ho do čistého separátoru.
 2. 2
  Bílky odtečou otvorem. Žloutek zůstane zachycený v nádobce separátoru.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Použití PET láhve

 1. 1
  Opatrně vyklepněte vejce do misky nebo na talířek. Pokud potřebujete zpracovat víc vajec, můžete jich do talířku rozklepnout několik.
 2. 2
  Z čisté PET lahve vytlačte trochu vzduchu, nastavte ji těsně nad žloutek a pak stisk povolte. Tlak vzduchu vcucne žloutek do lahve. Prohlédněte si přiložené video.
  Reklama

Tipy

 • Pokud nevíte co se žloutky, nemusíte je vyhazovat. Můžete je použít k výrobě pokrmu z vajec, do koláčů, nebo si třeba udělat domácí majonézu. Než rozklepnete vajíčko, promyslete si, co s ním.
 • Místo separátoru můžete stejně dobře použít děrovanou lžíci nebo vařečku. Dejte pod lžíci misku na zachycení bílků, vyklepněte do ní vejce, a pak jen několikrát zakývejte ze strany na stranu.
 • Pokud potřebujete z bílků ušlehat sníh, třeba na pečení, dávejte dobrý pozor, aby se do nich nedostal žloutek. I sebemenší kousek žloutku zaviní, že bílky nebudou tuhnout.
 • Pokud vám do bílků spadne kousek skořápky, vyjměte ji lžící nebo jiným, větším úlomkem skořápky.
Reklama

Varování

 • Před a po zacházení se syrovými vejci si umyjte ruce, abyste předešli kontaminaci bakteriemi. Stejně tak omyjte i všechny povrchy a nádobí, které s vajíčkem přijde do kontaktu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Vejce
 • Miska/y nebo talířek/ky
 • Děrovaná lžíce (nepovinné)
 • Trychtýř (nepovinné)
 • Nádoba na uskladnění (nepovinné)
 • Separátor na vejce (nepovinné)
 • PET lahev (nepovinné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 834 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 8 834 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama