Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy vás váš lékař může požádat o vzorek vaší stolice na vyšetření. Může to pomoci diagnostikovat některá vážná onemocnění trávicího traktu, mezi která patří například parazité, bakterie a také rakovina.[1] Je to nepříjemné, ale test prokáže, že jste zdraví.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava na odebrání vzorku

  1. 1
    Neužívejte léky, které mohou ovlivnit vzorek stolice. Vzorek stolice by měl být pevný, proto byste před odebráním vzorku neměli užívat některé léky. Mezi tyto léky, které mohou změkčit vaši stolici, patří například Maalox, minerální oleje, antacida a Imodium nebo Loperon. Také pokud jste užili kontrastní látku Barium, roztok, který se užívá při vyšetření trávicího traktu pomocí RTG a zobrazí nepravidelnosti, byste měli odložit odebrání vzorku stolice.[2]
  2. 2
    Vše konzultujte s lékařem. Váš lékař vám dá veškeré vybavení pro odběr vzorku stolice, kam patří také odběrový kontejner na uložení vzorku stolice. Zeptejte se lékaře na průběh vyšetření a také zda můžete dostat “klobouček.” Postupujte podle instrukcí a řádně si přečtěte postup, který by měl být u každého vybavení.
    • Mějte na paměti, že voda z toalety, moč, papír a mýdlo mohou zničit vzorek stolice, proto dejte pozor, abyste vzorek nekontaminovali některou z těchto věcí. Připravte se na odebrání vzorku v předstihu.[3]
  3. 3
    Na toaletu si připravte klobouček. Klobouček je plastický výrobek podobný svému jmenovci a používá se na odběr stolice, aby vzorek nepřišel do styku s vodou. Poproste o jeden klobouček lékaře, protože je s ním odběr stolice jednodušší. Klobouček se nasadí přesně na toaletní mísu.
    • Klobouček nasadíte na toaletu tak, že odklopíte prkénko a klobouček nasadíte na mísu a prkénko zase sklopíte. Sedněte si na toaletu nad mísu pokrytou kloboučkem.
  4. 4
    Toaletu můžete také zabalit do plastové folie. Pokud lékař nemá kloboučky, můžete také zabalit mísu do plastové folie. Zvedněte toaletní prkénko a mísu obalte plastovou folií. Prkénko sklopte na plastovou folii a zafixujte ji.
    • Také můžete plastovou folii k míse přilepit a tím ji lépe zafixovat.
    • Než budete defekovat, udělejte v plastu malou prohlubeň, kde bude vzorek stolice.[4]
  5. 5
    Můžete také použít noviny a přetáhnout je přes mísu. Jako poslední možnost pro odběr vzorku stolice můžete použít velký kus novinového papíru. Zvedněte toaletní prkénko a přes mísu přetáhněte velký kus novinového papíru a opět prkénko sklopte.
    • Noviny můžete také k prkénku přilepit páskou pro lepší fixaci.
    • Také byste mohli stlačit střed novin a vytvořit tak místo pro vzorek stolice.[5]
  6. 6
    Vyprázdněte se do připraveného místa. Nejdříve se vymočte, abyste neznehodnotili vzorek stolice močí. Nejprve připravte mísu pomocí kloboučku nebo plastové folie ať už vzorek odebíráte doma nebo v ordinaci lékaře. Odeberte celý vzorek stolice a dávejte pozor, aby se nedostal do styku s vodou z toalety.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Uložení vzorku

  1. 1
    Vložte vzorek do kontejneru. Otevřete kontejner, který vám pro tento účel dal váš lékař. Měla by u něj být malá lžička. Použijte lžičku na přenesení malého množství stolice do kontejneru. Pokuste se odebrat malé množství z obou stran a ze středu stolice.
    • Velikost vzorku stolice se bude lišit podle typu vyšetření. Někdy dostanete od lékaře kontejner s tekutinou a s červenou linkou na okraji. Budete muset naplnit kontejner vzorkem stolice v takovém množství, aby tekutina uvnitř kontejneru stoupla k červené lince. Pokud budete vzorek sbírat do jiného kontejneru, stačí velikost kuličky hroznového vína.
  2. 2
    Likvidace odběrového materiálu. Zbytek stolice z kloboučku/ plastové folie spláchněte do toalety. Stolici spláchněte do toalety a klobouček/ plastovou folii a další odpad zlikvidujte v odpadním pytli. Na pytli uvažte uzel a uložte někde, kde nebude cítit.
  3. 3
    Vzorek uložte do lednice. Pokud je to možné, vzorek byste měli vrátit co nejdříve. Pokud nejste schopni vzorek vrátit, uložte jej do lednice. Dejte vzorek stolice v kontejneru do sáčku a uchovejte v lednici. Označte ho vaším jménem, datem a časem odběru. Zvolte neprůhledný obal, aby nikdo nemohl vidět vzorek stolice.[6]
  4. 4
    Vzorek odevzdejte lékaři co nejdříve. Za žádných okolností byste neměli čekat více než 24 hodin na vrácení vzorku vašemu lékaři. Bakterie ve vašem vzorku budou růst a měnit se. Lékař bude obvykle chtít vrátit vzorek stolice do dvou hodin, pro přesný výsledek.[7]
    • Domluvte si návštěvu u vašeho lékaře a zjistěte výsledky odběru.
    Reklama

Tipy

  • Na svou ochranu si navlékněte latexové rukavice.[8]
  • Někdy lékař provede výtěr z konečníku, což je jednoduchá a funkční alternativa odběru vzorku stolice. Jsou tu ale nějaké otázky ohledně efektivity této metody na vyloučení některých onemocnění. Podřiďte se svému lékaři.[9]
Reklama

Varování

  • Tekutiny obsažené v odběrovém setu jsou velmi toxické. Okamžitě po odběru si řádně umyjte ruce a tekutinu nepijte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Set od vašeho lékaře
  • Plastový "klobouček"
  • Laxativum (pokud máte zácpu)
  • Odpadní pytel
  • Mýdlo a vodu na umytí rukou po odběru

O tomto wikiHow

Dale Prokupek, MD
Spoluautorem článku je :
Atestovaný Internista & Gastroenterolog
Tento článek spoluautorem článku je Dale Prokupek, MD. Dale Prokupek je internista a gastroenterolog, který má soukromou praxi v Los Angeles v Kalifornii. Dr. Prokupek také působí ve zdravotnickém centru Cedars-Sinai a je docentem medicíny na Geffen School of Medicine na University of California v Los Angeles (UCLA). Dr. Prokupek má více než 25 let lékařských zkušeností a specializuje se na diagnostiku a léčbu onemocnění jater, žaludku a tlustého střeva, včetně chronické hepatitidy C, rakoviny tlustého střeva, hemoroidů, análního condylomu a nemocí trávicího ústrojí způsobených imunodeficiencí . Vystudoval zoologii na University of Wisconsin - Madisson a medicínu na Medical College of Wisconsin. Vystudoval interní medicínu v Cedars-Sinai Medical Center a v gastroenterologii na UCLA Geffen School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 35 406 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 35 406 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama