X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 17 383 krát
Podání výpovědi v práci může být osvobozujícím začátkem nové kariéry. Odejít z práce ale není tak snadné, jako sbalit si své věci, zakřičet na šéfa a vyběhnout z kanceláře. Měli byste podat výpověď slušně a s úctou, abyste si nechali otevřený zadní vrátka a rozešli se se svou starou prací v dobrém. Pokud chcete vědět, jak podat výpověď co nejklidněji a udrželi si pozitivní vztah se společností, přečtěte si tento článek.
Postup
-
1Připravte si plán na dobu, kdy budete bez práce. Až se rozhodnete, že chcete podat výpověď, musíte si připravit neprůstřelný plán, abyste brzy nezjistili, že jste udělali chybu. Měli byste podat výpověď až ve chvíli, kdy budete mít další práci, protože pro nezaměstnané lidi není snadné si práci najít.
- Nepředpokládejte, že to „nějak uděláte“ a časem si najdete práci. V dnešní ekonomice byste mohli být nezaměstnaní mnohem déle, než si myslíte. Nedávejte výpověď v zápalu vášně a nemyslete si, že novou práci si začnete hledat až potom.
- Najděte si novou práci ještě před odchodem z té staré. Měli byste si nějakou dobu hledat novou dobrou práci. Potenciálním novým zaměstnavatelům byste měli říct, že zatím stále máte práci.
- Pokud nemáte nalezenou novou práci, připravte si alespoň dost peněz na to, abyste mohli být nezaměstnaní. Pokud vaši práci už nemůžete vystát, otevřete si svůj spořící účet, abyste mohli odejít dříve. Budete muset ovšem drasticky omezit své výdaje, dokud si nenajdete novou práci. Pokud spoříte, raději počítejte s tím, že budete nezaměstnaní relativně dlouho.
- Až budete podávat výpověď, udejte jasné důvody. Neodcházejte jen proto, že máte pocit, že nemáte dost vysokou výplatu, nebo že vás nadřízení podceňují. Když se takové problémy nepokusíte nejprve vyřešit, je dost možné, že jim budete čelit i v novém zaměstnání. [1]
-
2Dejte svému zaměstnavateli vědět s předstihem minimálně měsíc. Většinou je výpovědní lhůta uvedena ve smlouvě. Vaše společnost se na vás spoléhá a bude muset vaše prázdné místo co nejdříve zaplnit. Pokud máte ve smlouvě uvedenou výpovědní lhůtu, respektujte ji.
- I v případě, že výpovědní lhůtu nemáte, se snažte dát svému zaměstnavateli vědět s předstihem. Zamyslete se nad tím, jak dlouho bude společnosti trvat zaplnit vaše místo.
- Neposílejte výpověď příliš brzy. Musíte se dobře rozmyslet. pokud víte, že chcete podat výpověď, protože se budete stěhovat do zahraničí, nebo pojedete na dlouhou dovolenou například za několik měsíců, nezmiňujte se o tom, dokud na to nebude správná chvíle, jinak byste mohli způsobit, že bude v práci panovat nepříjemná atmosféra.
-
3Uvědomte svého šéfa. Pokud se svým šéfem můžete mluvit osobně, musíte se s ním sejít a říct mu to do očí. Email nebo dopis nestačí – působili byste slabě a bojácně a dali byste tím najevo, že si svého nadřízeného neceníte natolik, abyste si s ním promluvili osobně. Až budete mluvit se svým šéfem, řekněte mu například toto:
- Váš šéf by měl být prvním člověkem, který se o vaší výpovědi dozví. Neříkejte to žádnému kolegovi a nedělejte žádnou hloupost, jako například přidávání nového zaměstnání do profilu na Facebooku nebo LinkedIn, ještě než dáte svému šéfovi vědět.
- Mluvte spolu stručně a pozitivně. Pokud máte naplánovanou schůzku, měli byste jít rovnou k věci. Řekněte svému šéfovi, že podáváte výpověď.
- Své důvody uvádějte slušně. Neříkejte, že si připadáte podhodnocení a že pracujete stále přesčas, ani že nerozumíte podnikové kultuře.
- Pokud jste si našli novou práci, řekněte: „Našel jsem si práci, která je pro mě vhodnější,“ nebo řekněte, že jste si našli práci, ve které se budete moci věnovat svým zájmům. Pokud jste si novou práci ještě nenašli, řekněte, že se těšíte na nové příležitosti, nebo „Je to to nejlepší, co mohu udělat pro sebe a pro svoji rodinu.“
- Poděkujte svému šéfovi. Řekněte svému šéfovi, že děkujete za příležitost pracovat pro tuto společnost a že jste se toho hodně naučili. Buďte upřímní a oceňte jeho snahy. Nemusíte to nijak přehánět, projevte vděčnost, ale nechovejte se jako patolízal.
- Požádejte svého šéfa, aby vám napsal doporučení pro budoucí zaměstnání. Když budete mít od svého šéfa dobré doporučení, pomůže vám to najít si novou práci.
- Chovejte se stále profesionálně. Toto není chvíle, kdy byste měli mluvit o tom, co váš v práci štvalo. Pamatujte si, že váš šéf bude pravděpodobně v kontaktu s vaším novým šéfem. Měli byste tedy s oběma komunikovat otevřeně, upřímně, ale hlavně slušně.
-
4Buďte připravení zodpovědět otázky. V téměř všech případech bude váš šéf mít spoustu otázek. Pravděpodobně se vám nepovede říct to tak, aby uznale pokýval a popřál vám hodně štěstí. Bude se ptát na to, proč chcete odejít a možná se vás bude dokonce snažit přesvědčit, abyste zůstali. Když se na to připravíte, rozhovor proběhne mnohem klidněji. Připravte se hlavně na tyto věci: [2]
- Mějte plán pro odchod. Váš šéf se vás bude ptát, jak plánujete dokončit projekty, na kterých pracujete, nebo zda budete chtít předat své zodpovědnosti jiným lidem. Dejte mu najevo, že jste si vše promysleli a že nenecháte společnost na holičkách.
- Připravte si odpověď na protinabídku. Co když vám váš šéf řekne, že když zůstanete, zvýší vám plat o 10, nebo dokonce o 20%? Co když vám nabídne dvojnásobek vašeho platu? Pokud vás opravdu bude chtít přimět, abyste zůstali, dokážete ho odmítnout? Zamyslete se nad důvody, které vás vedou k podání výpovědi.
- Pokud je vaším hlavním důvodem to, že máte pocit, že nedostáváte dost peněz, měli byste jeho nabídku přijmout. Pokud ale chcete odejít z jiných důvodů, které nemají s penězi nic společného, nepřijímejte tuto nabídku, i když bude lákavá.
- Připravte si odpověď na to, když váš šéf bude chtít, abyste zůstali déle. Pokud bude chtít, abyste zůstali o několik týdnů déle, co mu odpovíte?
-
5Napište formální výpověď. Můžete to udělat až po rozhovoru se šéfem, aby byla vaše výpověď oficiální. Nejprve se zamyslete nad podnikovou kulturou vaší společnosti. Pokud nemusíte výpověď psát, nemarněte s tím čas. Pokud je to vyžadováno, napište ji.
- Výpověď je důležitá, protože tím dáte oficiálně a písemně najevo, že chcete odejít. Když dáte svému šéfovi vědět v předstihu a podáte formální výpověď, nikdo vás ve společnosti nebude moci držet déle.
- Adresujte výpověď společnosti a napište datum. Mělo by to být datum, kdy dopis předáte svému šéfovi. Tato formalita zajistí, že bude naprosto jasné, kdy jste výpověď podali.
- Uveďte, že chcete podat výpověď. Napište: „Tímto já, _____, formálně podávám výpověď z práce _____ ve společnosti _____.“ Musíte psát jasně a detailně, aby nebylo možné výpověď právně napadnout.
- Napište datum svého odchodu. Uveďte svoji výpovědní lhůtu a datum, kdy budete ze společnosti odcházet.
- Poděkujte. Napište: „Cením si toho, co mi práce ve vaší společnosti umožnila a přeji Vám do budoucna jen to nejlepší.“ Je to důležité proto, aby vaše výpověď byla brána pozitivně.
- Podepište se. Napište „Se srdečným pozdravem“ a podepište se jménem a pracovní pozicí.
-
6Po tom, co svému šéfovi řeknete, že ze společnosti odcházíte, se chovejte stále profesionálně. Potenciální zaměstnavatelé často kontaktují vaše stávající nebo bývalé zaměstnavatele a vyzvídají, jací zaměstnanci jste. Když budete odcházet z práce naštvaní a uděláte scénu, mohlo by to ovlivnit vaši budoucí práci. Po započnutí výpovědní lhůty byste se neměli flákat a měli byste dokončit vše, co jste začali. [3]
- Během výpovědní lhůty udělejte vše, o co vás požádají. Je sice snadné se flákat a myslet na to, že brzy budete mít novou práci, ale uvědomte si, že by se vám to mohlo vymstít. Snažte se tedy dokončit všechnu svoji práci a pokračovat i v posledních dnech jako zodpovědný zaměstnanec.
-
7Až přijde váš čas, odejděte s úsměvem a slušně. Neházejte si své věci dramaticky do krabice a nepráskejte dveřmi. Se všemi se rozlučte a řekněte svým kolegům, že s nimi zůstanete v kontaktu.
- Uvědomte si, že jste v této společnosti strávili spoustu času a našli jste si v ní přátele. Když vám tito lidé budou chybět, zůstaňte s nimi v kontaktu.
- Můžete poslat svým kolegům skupinový email se svými kontaktními údaji a naplánovat si s nimi například večeři, nebo posezení u piva.
- V budoucnu neříkejte o své bývalé práci ani o kolezích a šéfech nic špatného. Nikdy nevíte, kdy se to dostane zpět k nim. Když váš nový zaměstnavatel uvidí, že si stěžujete na svoji starou práci, uděláte na něho dojem nevděčného zaměstnance.
Reklama
-
1Zvažte, jaké jsou výhody podání výpovědi a vyhazovu. Vyhazov neznamená naštvat svého šéfa tak moc, že vás bude chtít vyhodit. Znamená to promluvit si s ním o tom, aby vás vyhodil neoficiálně. Když to udělá, budete moci pobírat podporu a další sociální dávky a benefity, o které byste podáním výpovědi přišli. Podpora v nezaměstnanosti přísluší pouze lidem, kteří neodešli z práce dobrovolně.
- Funguje to pouze v některých případech. Pokud například pracujete v nějaké společnosti a máte tolik práce, že to nezvládáte, promluvte si se svým šéfem a požádejte ho, aby vás v dobrém propustil.
- Pokud chcete tuto metodu využít, měli byste k tomu mít dobrý důvod. To znamená, že byste měli být pro společnost hodnotní, ale chcete například začít pracovat na vlastních projektech, nebo trávit čas s rodinou.
- Tato metoda funguje pouze v případě, že nemáte nalezenou novou práci. Pokud pouze přecházíte z práce do práce, nedostali byste žádnou podporu ani kompenzaci.
- Budete se svým šéfem muset mít opravdu dobrý vztah. Měli byste se dobře znát a váš šéf by měl vědět, jak přínosní pro jeho společnost jste.
-
2Promluvte si o své situaci s šéfem. Je to těžké, ale když to uděláte dobře, oba z toho budete těžit. Až řeknete svému šéfovi, že chcete odejít, měli byste mu upřímně říct, že se chcete nechat propustit.
- Vysvětlete mu, proč chcete odejít a buďte upřímní. Možné důvody: je toho na vás moc, potřebujete si dát zdravotní pauzu, nebo chcete založit vlastní společnost.
- Snažte se přesvědčit svého šéfa, aby vás propustil, místo aby vás donutil podat výpověď. Nemůžete si sice sami vybrat, ale měli byste se o tom zmínit. Pokud jste si se šéfem blízcí, možná vám sám nabídne, že vás propustí.
- Uvědomte si, že to znamená, že nebudete mít kontrolu nad tím, kdy odejdete. Pokud budete chtít být propuštěni, budete muset odejít v den, kdy vám to řeknou. Může to být ihned, ale může to být také mnohem později.
-
3Přihlaste se na úřad práce. Až se dohodnete se šéfem na propuštění, přihlaste se na úřad práce, abyste mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti.
- Budete dostávat podporu minimálně rok, většinou tak dlouho, než si nenajdete novou práci.
Reklama
Tipy
- Mějte připraven plán na dobu, kdy budete bez práce. Pokud máte nalezenou novou práci, začněte se na ni připravovat. Pokud práci nemáte, měli byste mít dost peněz na to, abyste mohli pohodlně žít a zvládali platit všechny účty.
- Váš šéf by o vaší výpovědi měl vědět jako první. Když to řeknete nějakému kolegovi a šéf se to dozví, mohlo by to skončit velmi nepříjemně.
- Poslední den ve společnosti je dobré přijít dobře naladěn a přinést všem například koblihy. Uděláte dobrý dojem. Poslední dojem je stejně důležitý, jako ten první.
- Výpověď by měla být napsaná co nejstručněji. V žádném případě nepište, že práci nemůžete vystát a na nikoho si nestěžujte.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Quit a Job
Italiano:Licenziarsi
Español:renunciar a un trabajo
Português:Sair do Emprego
Русский:уйти с работы
Français:démissionner d'un poste
Bahasa Indonesia:Berhenti Kerja
中文:辞职
Nederlands:Ontslag nemen
العربية:ترك وظيفة
한국어:퇴사하는 법
Tiếng Việt:Xin Thôi Việc
ไทย:ออกจากงาน
Stránka byla zobrazena 17 383 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama