Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Facebook je sociální síť, ke které je připojena asi miliarda lidí. Někteří z těchto uživatelů však nemají zájem o skutečné přátelství. Mohou vás pouze sledovat, aby získali nějaké informace, mohou ukrást vaši identitu, nebo dokonce zničit vaši pověst. Jak se takovým útočníkům ubráníte? V tomto článku si ukážeme pár triků, jak na Facebooku ochránit sebe i rodinu. Pojďme na to!

Postup

 1. 1
  Pochopte, proč je důležité odhalit falešný účet. Zaprvé a především - člověk s falešným účtem je v první řadě podvodník. Takové lidi ve svém životě pravděpodobně nechcete (pokud tedy nejste jedním z nich).
  • Zatímco předstírají, že o vás mají zájem jako o kamaráda, nebo o potencionálního partnera či partnerku, ve skutečnosti mají možná v úmyslu vás nějak obelstít či podvést, možná vám i ukrást peníze, zboží nebo majetek.
  • Podvodník vás může dokonce obelstít tak, že ukradne vaši identitu, nebo z vás vyláká cenné informace, které může použít k manipulaci někoho jiného.
 2. 2
  Nemluvte s cizími lidmi. Dobře si rozmyslete, než si do přátel přidáte někoho, koho vůbec neznáte a kdo s vámi nemá vůbec nic společného. Pokud si nejste jisti, učiňte následující kroky:
  • Položte dotyčné osobě nějaký dotaz: Proč chtějí, abyste si je přidali do přátel? Jak se o vás dozvěděli? Máte nějaké společné přátele? Kliknutím na jejich jméno zjistíte, zda nějaké společné přátele máte. Pokud ano, zeptejte se daného kamaráda. Pokud ne, buďte velmi opatrní.
 3. 3
  Zahrajte si na detektiva. Někdy to může být i zábavné. Můžete totiž kromě jiného zjistit, že váš rádoby kamarád je opravdu špatný člověk. Zde je pár věcí, které byste mohli použít či vyzkoušet:
 4. 4
  Pozorně si pročtěte jeho profil. Korespondují jeho statusy s tím, co vám o sobě napsal? Možná najdete status nebo názor, který je vám absolutně proti srsti.
  • Jeho profil například obsahuje fotku velmi mladého člověka, který o sobě tvrdí, že je profesor nebo ředitel nějaké firmy. Připadá vám to jako běžné chování na Facebooku, kdy se dotyčný jen na něco hraje, aby před ostatními vypadal lépe, nebo vám to přijde úplně nepravděpodobné? V takovém případě se musíte spolehnout sami na sebe a věřit své intuici. Pokud chcete získat nějaký důkaz, klidně se dotyčného člověka, který si vás chce přidat do přátel, zeptejte na něco, co jste si přečetli v nějakém z jeho statusů. Máte plné právo si zjistit, zda nejde o podvod.
 5. 5
  Prohlédněte si jejich profilovou fotku. Mají jen jednu? Zdá se vám příliš perfektní nebo jakkoliv vylepšená? Nebo už jste ji někde viděli? Pěkná fotka - nebo počítačově vylepšená — nemusí nutně znamenat něco negativního, ale také to dotyčný mohl udělat tak, že našel nějakou fotku na Googlu a upravil ji v domnění, že na to nikdo nepřijde. Vyzkoušejte tohle:
 6. 6
  Vyhledejte jméno takové osoby na internetu a uvidíte, jestli něco najdete. Tato metoda bude užitečnější, pokud má dotyčná osoba netradiční nebo neobvyklé jméno. Pokud má někdo běžné jméno, bude hledání náročnější.
  • Pokud má běžné jméno, zadejte další informace, například místo bydliště, přibližný věk, nebo cokoliv dalšího, co můžete z jejich profilu vyčíst.
  • Byla na nějaké fotce osoba označena? Skutečná osoba je totiž obvykle na nějaké fotce označena, což je jedna z možností sdílení, které Facebook nabízí.
 7. 7
  Prohlédněte si přátele dané osoby. Má přátele z celého světa nebo jen ze svého bydliště? Čím více má dotyčná osoba přátel ze svého bydliště, tím je pravděpodobnější, že se jedná o skutečného člověka. Pokud ale zjistíte, že většina jejích přátel je z celého světa a téměř minimum přátel má ze svého bydliště, už byste se měli mít na pozoru.
  • Minimum přátel z místa bydliště naznačuje, že se nejedná o skutečnou osobu, ale o falešný účet. To dělají hlavně podvodníci, kteří se vydávají za mladé a atraktivní ženy. Obvykle vás budou kontaktovat tím, že vám pošlou zprávu typu: "Ahoj. Viděla jsem tvou fotku a docela se mi líbíš".
 8. 8
  Zablokujte žádost. Pokud se vám někdo nezdá, nebo z něj máte špatný pocit, existuje snadné řešení: odmítnout žádost o přátelství a zablokovat dotyčnou osobu úplně.
  • Klikněte na její Facebookové jméno a poté na Timeline. Napravo pod Úvodní fotkou klikněte na nastavení zpráv:
  • Zde můžete takové osobě zakázat, aby vás vůbec kontaktovala, nebo ji můžete rovnou nahlásit Facebooku (pokud se cítíte ohroženi nebo daná osoba provádí nelegální činnost).
 9. 9
  Vytvořte si "zkušební dobu". Pokud přijímáte žádosti o přátelství i od neznámých lidí (což tedy není správné), například od přátel přátel nebo od přátel přátel vašich přátel, nebo si do přátel přidáváte osoby, kterým se líbí stejná hudba, jídlo, tanec, nebo cokoliv jiného, sami se vystavujete riziku, že si do přátel přidáte někoho s falešným profilem.
  • Přestože tímto zůsobem můžete získat spoustu skvělých přátel, vždy se nejprve poraďte s někým, kdo dotyčnou osobu zná. Pokud to není možné, mějte se vždy na pozoru, pokud vás taková osoba začne najednou dennodenně bombardovat lajky, komentáři, fotkami apod.
  • Pokud se s takovou osobou neznáte, měla by jít na všechno pozvolna a pomalu, a ne aby vaši zeď neustále spamovala.
  • Pokud se vám ani po týdnu či po dvou nový přítel nezamlouvá, z přátel si ho odstraňte!
 10. 10
  Dejte si pozor na propojené falešné profily. Někdo si totiž myslí, že pokud má někdo skupinu přátel, se kterými vzájemně komunikuje, reaguje na jejich statusy a zaručí se za ně, že je taková osoba skutečná. To už ale neplatí!
  • Objevuje se totiž čím dál více případů, kdy si nějaká osoba založí spoustu falešných profilů na Facebooku, a předstírá, že je několik různých lidí, kteří za sebe navzájem ručí, přičemž se všechny snaží přátelit se se skutečnými osobami!
  • Názornou ukázkou je případ Natalie Burgess, která vymyslela a vytvořila podvodnou síť falešných profilů, na kterou nachytala spoustu mladých mužů, kteří se do jejích různých aliasů zamilovali — a to všechno jen proto, že se Natalia cítila nedostatečně milována.[1] Je smutné, jak podvodníci tohoto typu vytvářejí neuvěřitelný počet falešných účtů, včetně těch na sociálních sítích a webech, jen proto, aby to vypadalo, že jsou jejich falešné profily "skutečné".
 11. 11
  Hledejte nesrovnalosti. Pokud jste se stali obětí komplikovaných lží, pravda se stejně nakonec začne ukazovat sama. To se stává zejména tehdy, když se nějaká osoba, která na Facebooku vlastní několik falešných účtů, splete a prořekne se s něčím nebo použije něco, co bylo spojené s jiným falešným profilem.
  • Pokud si něčeho takového v odpovědi na vaši otázku nebo v nějakém komentáři všimnete, mějte se na pozoru a zkuste vyhledat další nesrovnalosti.
 12. 12
  Podezřívaví buďte také v případě, že dotyčná osoba řekne něco nezvyklého nebo něco, co byste od ní nečekali. Například: pokud nějaký dospělý předstírá, že je mu třeba sedmnáct, může se prořeknout v souvislosti s nějakou událostí, která je staršího data a o které by náctiletý mladík asi těžko znal nějaké podrobnosti. Nebo se ukáže, že vědí příliš mnoho o nějakém tématu, o kterém osoba, za kterou se vydávají, nic vědět nemůže.
  • Vnímejte, co podezřelá osoba říká, protože každý se někdy prořekne! Nikdo není dokonalý, a často se stane, že nakonec řeknou něco, podle čeho poznáte, že je vaše tušení správné.
 13. 13
  Velmi opatrní buďte v případě úžasných vyznání lásky, náklonnosti a romantiky. Pokud vám někdo, koho neznáte, koho jste nikdy neviděli a kdo bydlí tisíce kilometrů od vás, najednou začne tvrdit, jak vás hrozně miluje, mějte se na pozoru. Tihle podvodníčci to někdy dělají proto, že se jim líbí pocit, že si hrají se životem nebo city někoho jiného; jindy to dělají proto, že jsou zamilovaní do někoho přes internet, ale bojí se odhalit svou pravou identitu (protože mají třeba nějaký vztah v reálném životě). V dalších případech shánějí například úplně něco jiného, například peníze, sex nebo drogy.
  • Pokud začnete cítit náklonnost k osobě, která vám přes internet tvrdí, že se do vás zamilovala, věřte sami sobě a svým pocitům. Jde na to příliš rychle? Zdá se vám to divné? Nepříjemné? Nebo vám to přijde nechutné? Věřte svým pocitům a vymažte takovou osobu ze svých přátel.
  • Pokud vás požádá o sexy fotky, je to velmi podezřelé. Pod falešným účtem se totiž dá zadarmo sehnat pornografický materiál, který pak koluje různě po internetu.
 14. 14
  Odstraňte je z přátel! Pokud se vám zdá něco podezřelé, nejste si jisti, nebo vám něco na vašem příteli z Facebooku není příjemné, vymažte ho. Není to váš skutečný přítel ani člen rodiny a v budoucnu by vám mohl způsobit spoustu problémů.
  • Pokud zjistíte, že někdo z vašich skutečných přátel má mezi svými Facebookovými přáteli stejný falešný účet, upozorněte je na to; jednou z hlavních taktik těchto podvodníků je přidávat si do přátel ostatní vaše přátele, aby jejich identita vypadala "reálnější".
  Reklama

Tipy

 • Dávejte pozor na to, co píšete nebo vystavujete na internetu a co říkáte nebo píšete lidem, které neznáte. Někteří lidé se k vám chovají velmi hezky, jsou velmi ochotní, jenže jakmile získají dostatek informací, karta se obrátí a oni vás mohou začít kvůli některým informacím vydírat. Pokud dotyčnou osobu neznáte, své soukromí si vždy bedlivě chraňte a bez ohledu na to, jak skvělými přáteli jste se na internetu stali, bavte se vždy jen v obecné rovině.
 • Hledejte důkazy o tom, že se dotyčná osoba schází se svými Facebookovými přáteli i offline, tedy v reálu. Vždy ale pamatujte na to, že i takový důkaz může být falešný - například u osoby, která vlastní několik falešných účtů.
 • Zkontrolujte si všechny odkazy, které vedou na jejich osobní webové stránky, další sociální sítě apod. Díky tomu také zjistíte, jestli je to, co daná osoba říká, věrohodné.
 • Myslete na to, že osoba, která používá falešný profil, může mít v úmyslu vás okrást nejen o peníze, majetek či osobní informace, ale může mít zájem také o vás samotné. Staly se totiž i případy, kdy byl někdo unesen. Proto si s ohledem na vaši fyzickou bezpečnost dobře rozmyslete, s kým se na internetu bavíte a jaké informace mu sdělujete.
Reklama

Varování

 • Dávejte pozor na své děti. Mladí lidé jsou nejzranitelnější a často navazují virtuální vztahy s lidmi, kteří neexistují. Zamilují se do fotky dokonalé osoby, což samozřejmě dotyčnému podvodníkovi činí potěšení, nemluvě o dalších hrozbách.
 • Přečtěte si také na internetu něco o tom, co dělat, pokud nějaký podvodník ukradne a používá na Facebooku vaši identitu. To je také velmi nebezpečné.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Účet na Facebooku

Související články

Jak zjistit, zda si vás někdo zablokoval na FacebookuJak zjistit, zda si vás někdo zablokoval na Facebooku
Jak zjistit, kdo si zobrazuje váš profil na FacebookuJak zjistit, kdo si zobrazuje váš profil na Facebooku
Jak zjistit, s kým jste na Facebooku nejvíce propojeníJak zjistit, s kým jste na Facebooku nejvíce propojení
Jak někoho odblokovat na FacebookuJak někoho odblokovat na Facebooku
Jak vytvořit nový účet na FacebookuJak vytvořit nový účet na Facebooku
Jak odstranit fotky z FacebookuJak odstranit fotky z Facebooku
Jak sdílet na FacebookuJak sdílet na Facebooku
Jak najít přátele na FacebookuJak najít přátele na Facebooku
Jak si změnit jméno na FacebookuJak si změnit jméno na Facebooku
si přidat přátele na Facebookusi přidat přátele na Facebooku
Jak si změnit rodinný stav na FacebookuJak si změnit rodinný stav na Facebooku
Jak si vytvořit účet na FacebookuJak si vytvořit účet na Facebooku
Jak vytvořit srdíčko na FacebookuJak vytvořit srdíčko na Facebooku
Jak trvale smazat účet na FacebookuJak trvale smazat účet na Facebooku
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 44 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 194 krát
Kategorie: Facebook
Stránka byla zobrazena 10 194 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama