Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při vaření těstovin musíte nejprve odměřit sušené těstoviny, abyste jich neuvařili příliš mnoho ani příliš málo. Těstoviny při vaření zdvojnásobí svůj objem a váhu. Měření se také liší podle druhu těstovin – jinak se měří špagety a jinak vaječné nudle. Ve spoustě receptů se setkáte jen s vágním konstatováním počtu porcí, ale množství těstovin musíte stejně odhadnout sami. Závisí samozřejmě na velikosti porce a na tvaru těstovin. V tomto článku se o odměřování suchých těstovin dozvíte vše.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Odměřování italských těstovin

Stáhnout PDF
 1. 1
  Přečtěte si recept a rozhodněte se, kolik porcí těstovin budete potřebovat. Můžete si přečíst přímo recept nebo nápis na hotové omáčce na těstoviny. V případě, že si i omáčku připravujete od základu sami, zamyslete se nad tím pro kolik strávníků pokrm připravujete.
  • Jedna porce těstovin coby příloha nebo předkrm se obvykle počítá jako 60 gramů hotových, uvařených těstovin.[1] Pokud těstoviny představují hlavní chod, toto množství se zvyšuje na 85 – 115 gramů. Někdy se množství odhaduje jako půl šálku těstovin (asi 115 gramů), nicméně tady hraje roli jejich tvar a velikost.
  • Jedna porce = 60 g, dvě porce = 120 g, tři porce = 180 g, čtyři porce = 240 g, pět porcí = 300 g, šest porcí = 360 g, osm porcí = 480 g a tak dále.
 2. 2
  Těstoviny jako jsou špagety, fettucini, spaghettini, capellini, fedelini, nebo vermicelli odměřte rukou. Chytněte svazek těstovin mezi palec a ukazovák. 1 porce těstovin, nebo 60 gramů odpovídá tomu, když vám mezi prsty zůstane svazek o průměru 25 mm).[2]
  • Dvě porce = 50 mm, čtyři porce = 100 mm, šest porcí 150 mm, osm porcí 200 mm.
  • Špagety, linguine, a další dlouhé druhy těstovin můžete také odměřit s pomocí speciálního nástroje. Odměrka na těstoviny je placička s několika kruhovými otvory, do kterých se vejde akorát patřičné množství.[3] Tuto pomůcku koupíte ve většině domácích potřeb i ve větších supermarketech.
 3. 3
  Kolínka nejlépe odměříte v odměrce nebo na kuchyňské váze. Pokud používáte váhu, nasypejte těstoviny do nádobky na ní a odměřte 60 gramů. V případě odměrky se 60 gramů uvařených těstovin rovná polovině jejího objemu, naplněného suchými.
  • Dvě porce = 1 šálek, čtyři porce = 2 šálky, šest porcí = 3 šálky, osm porcí = 4 šálky.
 4. 4
  Penne odměřujte s pomocí šálku nebo kuchyňské váhy. Pokud používáte šálek, 60 gramů uvařených se rovná asi 3/4 šálku suchých.
  • Dvě porce = 1 1/2 šálku; čtyři porce = 3 šálky; šest porcí = 4 1/2 šálku; osm porcí = 6 šálků.
 5. 5
  Žebrované lasagne odměřte na kuchyňské váze nebo spočítejte po kusech. 60 gramů uvařených lasagní odpovídá asi 2 kusům sušených plátků těstovin.[4]
  • Při vaření lasagní se nejčastěji vrství 4 plátky těstovin na sebe. Klasické italské lasagne mají obvykle rozměr 20 x 20 cm nebo 25 x 20 cm. [5] . Se čtyřmi vrstvami plátků těstovin se z formy o rozměrech 20 x 20 cm najedí čtyři strávníci a z formy 20 x 25 cm dokonce šest.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Odměřování vaječných nudlí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uvědomte si, z čeho se skládá vaječná nudle. Většina těstovin obsahuje vejce, ale aby byla považovány za vaječné, musí ho obsahovat nejméně 5,5% v sušině.[6]
 2. 2
  Vaječné nudle odměřujte buď šálkem nebo na kuchyňské váze. Při odměřování vaječných nudlí platí, že 60 gramů suchých těstovin odpovídá asi 1 ¼ šálku, stejně jako 60 gramů uvařených.
  • Narozdíl od italských těstovin mají suché vaječné nudle obvykle stejný objem jako uvařené nudle.
 3. 3
  Pozor, u extra širokých vaječných nudlí toto pravidlo nemusí platit. Většinou u nich platí, že 1 1/4 šálku suchých těstovin odpovídá přibližně 1 1/2 šálku uvařených.[7]
  Reklama

Tipy

 • Pomůcky na odměřování špaget a jiných dlouhých těstovin si můžete koupit v každých domácích potřebách. Obvykle mají otvor na odměřování podle počtu porcí, nějčastěji 60 g, 80 g, 100 g nebo 125 g.[8]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Suché těstoviny nebo vaječné nudle
 • Odměrky a šálky
 • Kuchyňská váha (nepovinné)
 • Pomůcka na odměřování špaget (nepovinné)

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 106 210 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 106 210 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama