Jak odměřit množství suchých těstovin

V tomto článku:Odměřování italských těstovinOdměřování vaječných nudlí8 Reference

Při vaření těstovin musíte nejprve odměřit sušené těstoviny, abyste jich neuvařili příliš mnoho ani příliš málo. Těstoviny při vaření zdvojnásobí svůj objem a váhu. Měření se také liší podle druhu těstovin – jinak se měří špagety a jinak vaječné nudle. Ve spoustě receptů se setkáte jen s vágním konstatováním počtu porcí, ale množství těstovin musíte stejně odhadnout sami. Závisí samozřejmě na velikosti porce a na tvaru těstovin. V tomto článku se o odměřování suchých těstovin dozvíte vše.

1
Odměřování italských těstovin

 1. 1
  Přečtěte si recept a rozhodněte se, kolik porcí těstovin budete potřebovat. Můžete si přečíst přímo recept nebo nápis na hotové omáčce na těstoviny. V případě, že si i omáčku připravujete od základu sami, zamyslete se nad tím pro kolik strávníků pokrm připravujete.
  • Jedna porce těstovin coby příloha nebo předkrm se obvykle počítá jako 60 gramů hotových, uvařených těstovin.[1] Pokud těstoviny představují hlavní chod, toto množství se zvyšuje na 85 – 115 gramů. Někdy se množství odhaduje jako půl šálku těstovin (asi 115 gramů), nicméně tady hraje roli jejich tvar a velikost.
  • Jedna porce = 60 g, dvě porce = 120 g, tři porce = 180 g, čtyři porce = 240 g, pět porcí = 300 g, šest porcí = 360 g, osm porcí = 480 g a tak dále.
 2. 2
  Těstoviny jako jsou špagety, fettucini, spaghettini, capellini, fedelini, nebo vermicelli odměřte rukou. Chytněte svazek těstovin mezi palec a ukazovák. 1 porce těstovin, nebo 60 gramů odpovídá tomu, když vám mezi prsty zůstane svazek o průměru 25 mm).[2]
  • Dvě porce = 50 mm, čtyři porce = 100 mm, šest porcí 150 mm, osm porcí 200 mm.
  • Špagety, linguine, a další dlouhé druhy těstovin můžete také odměřit s pomocí speciálního nástroje. Odměrka na těstoviny je placička s několika kruhovými otvory, do kterých se vejde akorát patřičné množství.[3] Tuto pomůcku koupíte ve většině domácích potřeb i ve větších supermarketech.
 3. 3
  Kolínka nejlépe odměříte v odměrce nebo na kuchyňské váze. Pokud používáte váhu, nasypejte těstoviny do nádobky na ní a odměřte 60 gramů. V případě odměrky se 60 gramů uvařených těstovin rovná polovině jejího objemu, naplněného suchými.
  • Dvě porce = 1 šálek, čtyři porce = 2 šálky, šest porcí = 3 šálky, osm porcí = 4 šálky.
 4. 4
  Penne odměřujte s pomocí šálku nebo kuchyňské váhy. Pokud používáte šálek, 60 gramů uvařených se rovná asi 3/4 šálku suchých.
  • Dvě porce = 1 1/2 šálku; čtyři porce = 3 šálky; šest porcí = 4 1/2 šálku; osm porcí = 6 šálků.
 5. 5
  Žebrované lasagne odměřte na kuchyňské váze nebo spočítejte po kusech. 60 gramů uvařených lasagní odpovídá asi 2 kusům sušených plátků těstovin.[4]
  • Při vaření lasagní se nejčastěji vrství 4 plátky těstovin na sebe. Klasické italské lasagne mají obvykle rozměr 20 x 20 cm nebo 25 x 20 cm. [5]. Se čtyřmi vrstvami plátků těstovin se z formy o rozměrech 20 x 20 cm najedí čtyři strávníci a z formy 20 x 25 cm dokonce šest.

2
Odměřování vaječných nudlí

 1. 1
  Uvědomte si, z čeho se skládá vaječná nudle. Většina těstovin obsahuje vejce, ale aby byla považovány za vaječné, musí ho obsahovat nejméně 5,5% v sušině.[6]
 2. 2
  Vaječné nudle odměřujte buď šálkem nebo na kuchyňské váze. Při odměřování vaječných nudlí platí, že 60 gramů suchých těstovin odpovídá asi 1 ¼ šálku, stejně jako 60 gramů uvařených.
  • Narozdíl od italských těstovin mají suché vaječné nudle obvykle stejný objem jako uvařené nudle.
 3. 3
  Pozor, u extra širokých vaječných nudlí toto pravidlo nemusí platit. Většinou u nich platí, že 1 1/4 šálku suchých těstovin odpovídá přibližně 1 1/2 šálku uvařených.[7]

Tipy

 • Pomůcky na odměřování špaget a jiných dlouhých těstovin si můžete koupit v každých domácích potřebách. Obvykle mají otvor na odměřování podle počtu porcí, nějčastěji 60 g, 80 g, 100 g nebo 125 g.[8]

Věci, které budete potřebovat

 • Suché těstoviny nebo vaječné nudle
 • Odměrky a šálky
 • Kuchyňská váha (nepovinné)
 • Pomůcka na odměřování špaget (nepovinné)

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

English: Measure Dry Pasta, Español: medir pasta seca, Deutsch: Ungekochte Pasta abmessen, Italiano: Dosare la Pasta Secca, Português: Medir Massa Crua, Русский: отмерять сухие макароны, Français: doser les pâtes sèches, Bahasa Indonesia: Mengukur Takaran Pasta Kering, Nederlands: Droge pasta afmeten, ไทย: ตวงเส้นพาสต้าแห้ง, Tiếng Việt: Đong mì ống khô, العربية: قياس المعكرونة الجافة, 한국어: 파스타 계량하는 방법, 中文: 测量干的意面, 日本語: 乾燥パスタの量をはかる, हिन्दी: सूखा पास्ता मापें

Stránka byla zobrazena 21 934 krát.
Byl tento článek přesný?