Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Odměřování mouky se může zdát jako snadný úkol, ale většina lidí to dělá špatně. Hrnek hladké mouky váží zhruba 175 gramů. Pokud do něj zatlačíte mouku těsně nebo ji dokonce přendáváte přímo ze sáčku, skončíte s úplně jinou váhat, než jakou získáte, kdybyste odměřovali správně: přendáním po lžících ze sáčku do vaší odměrky a zarovnáním vrchu rovným koncem. Budete překvapeni tím, jaký rozdíl přesné měření dělá v kvalitě vašich pečených výrobků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Měření neproseté mouky

 1. 1
  Použijte odměřovací nádobky přesně správné velikosti. To je nejlepší způsob, jak zajistit přesnost, když měříte mouku na objem. Je složitější použít správnou techniku s příliš velkou odměrkou, protože nemůžete udělat závěrečný krok vyrovnání horní části. Takže například, pokud váš recept vyžaduje 1 a půl hrnku mouky, použijte dvě odměrky, jednu na objem hrnku a jednu na objem půl hrnku. Pokud váš recept vyžaduje 2/3 hrnku, odměřte dva třetinové hrnky místo použití větší nádoby.
 2. 2
  Načechrejte mouku. Mouka obvykle bývá v papírových sáčcích natěsno zabalená. Pokud ji před odměřováním nenačechráte, skončíte s odměřením více mouky, než pro váš recept ve skutečnosti potřebujete. Zabořte lžíci do nádoby, ve které je mouka, a trochu ji načechrejte. [1]
  • Možná budete chtít zvážit skladování mouky v kovové, plastové nebo skleněné nádobě s víkem, místo uchovávání v sáčku, ve kterém jste ji koupili. Tímto způsobem nebude mouka tak těsně zabalená a bude snazší ji načechrat, když ji budete potřebovat použít.
 3. 3
  Přendejte ji lžící do vaší odměrky. Použijte lžíci k přendání do odměrky, dokud nebude mírně přeplněná. Nevtěsnávejte mouku do nádoby; jen ji jemně přendejte, dokud nebude nádoba plná a ve středu se vytvoří malý kopeček.
 4. 4
  Zarovnejte ji. Použijte nějakou hranu, jako je zadní strana nože, abyste vyrovnali vrch mouky tím, že přejedete přes hranu hrnku. Udělejte to nad původní nádobou, aby přebytečná mouka spadla zpět do ní. Teď jste připravení použít mouku ve vašem receptu. Pokud je třeba více hrnků, odměřte je stejným způsobem.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Odměřování proseté mouky

 1. 1
  Prosejte mouku. Dejte do síta na mouku o něco více mouky, než budete potřebovat ve vašem receptu a pečlivě ji prosejte nad mísou. Prosévání mouky ji provzdušní, což vede k nadýchanějšímu pečenému výrobku. To může znít jako skvělá věc pro každý recept, ale měli byste prosévat mouku pouze tehdy, pokud to předepisuje recept. Ve skutečnosti je u určitých dortů a zákusků upřednostňován hutnější produkt.
  • Pokud nemáte síto na mouku, můžete ji načechrat pouze zamícháním. Nasypte ji do mísy a použijte metlu ke svižnému míchání, dokud nebude mouka lehká a nadýchaná. [2]
 2. 2
  Přendejte po lžících mouku do vaší odměrky. Použijte lžíci k odměření mouky do odměrky, která má přesně správnou velikost. Vyhněte se použití větší odměrky, než potřebujete, protože je těžší získat tímto způsobem správnou míru.
 3. 3
  Vyrovnejte mouku rovnou hranou. Přejeďte zadní stranou nože nebo jinou hranou proti okraji odměrky a nechte přebytečnou mouku spadnout zpět do nádoby. Teď můžete použít svoji perfektně odměřenou mouku do receptu.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Odměřování mouky podle váhy

 1. 1
  Kupte si kuchyňskou váhu. Pokud začínáte s pečením pečiva nebo výrobou moučníku a chcete se ujistit, že měříte mouku přesně, stojí za to investovat do kuchyňské váhy. To proto, že dokonce i metoda přendání po lžičkách a zarovnání není jako vážení mouky tak přesná, abyste si mohli být jisti, že mouku dostanete ve správné váze. Vzhledem k tomu, že dokonce jen 15 gramů může udělat rozdíl ve výsledku vašich pečených výrobků, je použití váhy nejlepší volbou pro seriózní pekaře.
 2. 2
  Zjistěte váhu specifického druhu mouky, který používáte. Hrnek hladké nebělené mouky je přibližně 175 gramů, ale jiné mouky mají jinou váhu. Pokud pracujete s celozrnnou moukou, nebo jiným typem mouky, zjistěte si přesně, kolik by měl hrnek vážit. Tady jsou váhy často používaných druhů mouky: [3]
  • Hladká mouka: 1 hrnek = 175 gramů
  • Polohrubá mouka: 1 hrnek = 175 gramů
  • Hrubá mouka: 1 hrnek = 200 gramů
  • Celozrnná mouka: 1 hrnek = 180 gramů
 3. 3
  Vypočítejte si to, abyste zjistili, kolik mouky celkem v gramech budete potřebovat. Pokud váš recept například vyžaduje 2 a půl hrnku hladké mouky, budete potřebovat zjistit, kolik gramů to znamená. Vypočítejte to z hlavy nebo použijte kalkulačku, abyste zjistili, jak moc potřebujete odvážit.
 4. 4
  Vynulujte váhu vaší nádoby. Protože by se jakákoliv nádoba, kterou používáte na mouku, neměla počítat do váhy mouky, budete muset odečíst její váhu od celkového množství. To můžete udělat tak, že použijete vynulování váhy nádoby na vaší váze.
  • Pokud používáte mechanickou váhu, otočte knoflík zpět na značku nuly, když bude nádoba na váze. [4]
  • Pokud používáte digitální váhu, stiskněte s nádobou na váze tlačítko "vynulovat".
 5. 5
  Pomalu přidávejte mouku, dokud váha nezaregistruje správnou váhu. Jakmile bude váha nádoby vynulována, můžete přidat mouku. Po lžících ji přendávejte do nádoby, dokud nedosáhnete správné váhy. Pokud používáte běžnou hladkou mouku, mělo by to být 175 gramů na hrnek. Pokud používáte jinou mouku, zkontrolujte si kolik by měl hrnek vážit.
  Reklama

Tipy

 • Ke správnému určení množství mouky můžete použít kuchyňskou váhu, pokud váš recept vyžaduje určitou míru podle váhy.
 • Pokud nemáte nůž, můžete použít špachtli nebo jinou sanitární kuchyňskou potřebu s rovnou hranou.
 • Ujistěte se, že používáte čisté mísy a pomůcky, stejně jako čistou a suchou odměrku. Částice potravin ulpělé uvnitř odměrky mohou ovlivnit míru mouky.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mouku
 • Odměrku
 • Síto
 • Mísu
 • Nůž nebo jinou rovnou hranu
 • Kuchyňskou váhu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 039 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 2 039 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama