Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kousání je běžnou součástí vývoje psů a za běžných okolností štěňata získávají zpětnou vazbu od své „smečky“ včetně dospělých psů, což je odnaučí kousat ostatní. Když dovolíte svému štěněti, aby kousalo lidi, může to vést k vážným problémům s chováním v dospělosti – mírné kousnutí od malého štěňátka se brzy může změnit ve vážné pokousání padesátikilovým psem. Pokud jste vy nebo členové vaší rodiny v nebezpečí, nebo se štěněte bojíte, co nejdříve vyhledejte pomoc zkušeného cvičitele psů. [1] [2]

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak porozumět kousání u štěňat

 1. 1
  Zjistěte, jak se štěňata učí nekousat. Malá štěňata často nevědí, jak silně koušou, takže se snaží si s ostatními hrát a neuvědomují si, že jim tím mohou ubližovat. Štěňata se většinou naučí, že koušou příliš silně, když si hrají s ostatními štěňaty, nebo s dospělými psy. Štěňata se navzájem koušou a hrají si spolu a když jedno kousne příliš silně, to druhé vypískne a přestane si s ním hrát. Štěně, které to druhé pokousalo, je odvedeno pryč a také si na chvíli přestane hrát.
  • Příště až si vaše štěně bude hrát a kousne vás silně, zachovejte se k němu stejně, aby si uvědomilo, že svým kousáním ostatním štěňatům a lidem ubližuje. Podle těchto důkazů potom štěně změní své chování.
 2. 2
  Uvědomte si dynamiku ve skupině psů. Dospělí psi tolerují (někdy agresivní) chování mladých štěňat relativně dobře, ale postupem času kousání přestanou tolerovat. Je to jako kdyby si dospělý pes myslel, že už by se štěně mělo začít chovat lépe. Postupem času tedy dospělí psi začnou štěňata disciplinovat více a místo toho, že si s nimi přestanou hrát, na ně také vrčí nebo štěkají.
  • V extrémních případech dospělý pes vyskočí na štěně a srazí ho k zemi, aby mu dal jasně najevo, že se chová nepatřičně. Ve většině případů se lidem nedoporučuje tento přístup zkoušet bez dohledu zkušeného trenéra.
  • Díky přirozené progresi se štěňata od dospělých psů naučí, že kousat nesmějí, než jsou dost staré na to, aby mohly ublížit ostatním psům nebo lidem.
 3. 3
  Při výcviku se řiďte zdravým rozumem. Při výběru metod výcviku pro vaše štěně myslete na to, kolik času budete moci výcviku psa věnovat a jaké tréninkové metody jsou pro vás vhodné.
  • Pokud máte děti, je důležité štěně naučit, aby je nekousalo, ale pravděpodobně nebude vhodné děti zapojit do výcviku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Naučte psa nekousat

 1. 1
  Hrajte si se štěnětem, dokud vás nekousne. Až to udělá, vykřikněte vysokým hlasem a snažte se napodobit psa. Zvuk, který vydáte, by měl být hlasitý a ostrý – takový, jaký by vydal pes. Postavte se a přestaňte si se štěnětem hrát, abyste mu dali najevo, že jeho chování nepodporujete.
  • Pokud používáte klikr trénink, klikněte jakmile vás pes pustí, nebo vás přestane kousat.
 2. 2
  Když vás pes kousne do ruky, uvolněte ji a nechejte ji volně viset. Když rukou trhnete kvůli bolesti, což by byla jistě přirozená reakce, mohli byste tím štěně vyprovokovat, aby vás kouslo ještě silněji. Když budete pohybovat rukama, podpoříte tím reflex štěněte a rozhodně vás nepřestane kousat. Když ovšem necháte ruku volně viset, pro štěně nebude žádná zábava si s ní hrát.
 3. 3
  Začněte si se štěnětem opět hrát. Když vás bude znovu kousat, znovu vykřikněte a opět si s ním přestaňte hrát. Opakujte tento postup maximálně třikrát během patnácti minut.
  • Když budete chtít štěně cvičit příliš rychle, nedáte mu jasně najevo, o co vám jde. Vaše štěně se tak neodnaučí kousat a vám se nepodaří odstranit jeho nepřijatelné chování.
 4. 4
  Odměňujte štěně za pozitivní chování. Mezi incidenty s kousáním si všímejte toho, zda vás štěně olizuje, nebo se vás snaží utěšit a za toto chování ho chvalte. Měli byste ho odměňovat a podporovat tak pozitivní chování, které nezahrnuje kousání.
 5. 5
  Pokud štěně nereaguje na pouhý výkřik, zvedněte zároveň také ruku a dejte mu najevo, že si s ním přestáváte hrát. Potom štěně ignorujte alespoň 20 vteřin. Fyzická izolace od smečky dá štěněti jasně najevo, že se zachovalo nepřijatelně.[3] Pokud vás štěně opět kousne, vstaňte a na 20 vteřin odejděte.
  • Po uplynutí dvaceti vteřin se vraťte a znovu si se štěnětem hrajte. Musíte mu dát najevo, že si s vámi má hrát jemně a když si bude hrát hrubě, přestanete si s ním hrát úplně. Hrajte si se štěnětem tak dlouho, dokud vás opět nekousne a zopakujte celý postup s ignorací a ochodem.
 6. 6
  Snižujte toleranci síly kousanců. Když dáte štěněti najevo, že váš kouše příliš silně, možná se naučí vás kousat o něco jemněji. Musíte mu stále poskytovat zpětnou vazbu a naučit ho, že i středně silná kousnutí jsou nepřijatelná. Ukažte štěněti, že vás nesmí kousat silně a učte ho to tak dlouho, dokud se nenaučí samo ovládat tlak při kousání.
 7. 7
  Buďte trpěliví a vytrvalí. Tento proces může trvat relativně dlouhou dobu, zejména u štěňat, která mají silný instinkt lovu. Tato metoda by měla ovšem fungovat efektivně, ale připravte se na to, že při ní přijdete k mnoha kousancům.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Naučte svého psa dobrému chování

 1. 1
  Nechávejte svého psa, aby si hrál s ostatními štěňaty a dospělými psi. Hrát si s ostatními psy je běžnou součástí vyrůstání vašeho štěněte. Stejně jako u lidí v dětství jde o dobu objevování a učení. Když si vaše štěně bude pravidelně hrát s ostatními dobře vychovanými psy, které není potřeba učit, že nemají kousat ostatní, také se naučí hrát si jemně s ostatními psy i s vámi.[4]
  • Můžete svého psa zapsat do výcvikových lekcí, kde se naučí všechny důležité dovednosti a zároveň si užije legraci.
 2. 2
  Když vás pes kousne, dejte mu místo své ruky jeho oblíbenou hračku. Vezměte si psí hračku nebo kost a dejte ji psovi, aby nekousal vás. [5] Naučí se tím, že může kousat pouze své hračky a kosti a ne vás.
 3. 3
  Naučte psa hrát si jinak. Hrát si se psem na boj je zábava, ale možná tím své štěně naučíte špatné věci. Podporujte u něj jiné formy hry, které nezahrnují kousání do prstů, rukou, kotníků a prstů u nohou.
  • Naučte svého psa aportovat. Při výcviku se držte vždy stejných pravidel.
  • Naučte svého psa přetahovanou. Při výcviku se držte stále stejných pravidel a když se pes dostane příliš blízko vašim rukou, naučte ho, aby se pustil.[6]
  • Dávejte psovi spoustu zajímavých a nových hraček, díky kterým vás nebude chtít kousat. Když se váš pes bude nudit, bude vyžadovat vaši pozornost kousáním. Hračky byste měli střídat, aby si na ně pes nezvykl a nenudil se.
 4. 4
  Použijte přípravek, který psa odradí svou chutí. Než si začnete hrát se psem, nastříkejte si na ruce a na tělo přípravek, který psa odradí.[7] Když vás pes začne kousat, přestaňte se hýbat a počkejte na to, až zareaguje na chuť přípravku. Když vás pustí, pochvalte ho a hrajte si s ním dál.
  • Můžete použít například hořké jablko,[8] mentolovou mast, olej z čajovníku, nebo bílý ocet. Můžete také psovi do úst nastříkat sprej na osvěžení dechu, který ho odradí jak chutí, tak zvukem.
  • Stříkejte si roztok na tělo a na oblečení alespoň dva týdny v kuse. Po dvou týdnech si štěně už pravděpodobně zvykne na to, že by vás kousat nemělo.
 5. 5
  Ujistěte se, že se váš pes dostatečně vyběhá. Pokud je pes procvičený (tak, že se unaví), nebude si vámi hrát hrubě, takže se u něj zlozvyky nikdy ani neobjeví. Unavené štěně se většinou chová slušně.
 6. 6
  Netrestejte psa fyzicky. Někdy je lákavé psa fyzicky potrestat tím, že ho udeříte, nebo mu zamáváte rukou před obličejem. Problém je to, že tyto reakce mohou způsobit jen dvě věci: pes vás bude stále při hraní kousat, nebo se k vám bude chovat ještě mnohem agresivněji. Vyhýbejte se fyzickým trestům, kterými byste mohli svého psa zastrašit a způsobit, že by se vás bál.
  • Pokud přemýšlíte o tom, že byste psa trestali fyzicky, měli byste kontaktovat profesionálního cvičitele nebo veterináře a požádat o radu.
 7. 7
  Nepřestávejte si se psem normálně hrát. Je jasné, že vás nebaví nechat se od svého štěněte kousat, ale je důležité, abyste si vytvořili pevný vztah a k tomu je nezbytné si se psem hrát. Nevzdávejte se hraní jen proto, že vaše štěně ještě neví, jak si hrát jemně. Naučte ho, co je správně a co je špatně a neopouštějte ho, bude to tak lepší pro vás oba.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak se vyhnout hravému kousání

 1. 1
  Každý den se psem choďte na procházky. Než psa pustíte volně na veřejných místech, na kterých se vyskytují jiní psi, nechejte ho u veterináře očkovat.[9] [10] Pro bezpečí vašeho psa byste ho měli vodit na vodítku.
 2. 2
  Místo ruky dejte psovi žvýkací hračku. Dejte svému štěněti možnost kousat do něčeho, do čeho kousat smí. Když si s hračkou začne hrát, pochvalte ho.
  • Pokud si štěně hračkou není jisté, zkuste na ni dát trochu tuňáka, nebo burákového másla, aby na ni mělo větší chuť.
 3. 3
  Když si s vámi štěně bude hrát příliš hrubě, dejte si pauzu. Pokud se štěně při hraní bude chovat příliš hrubě, můžete na chvíli odejít i v případě, že vás ještě nekouslo.[11]
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vám nepodaří štěně odnaučit kousat pomocí výše uvedených metod, bude nejlepší vyhledat profesionální pomoc.
 • Dospělé zuby se štěňatům začnou tvořit zhruba ve 4 měsících. Nejlepší bude dokončit výcvik dříve, než se to stane, protože těmito zuby vás pes může poranit vážněji, než štěněcími zuby.
 • I malí psi vás mohou vážně pokousat – nezanedbávejte výcvik psa jen proto, že zůstane navždy malý.
 • Pokud máte dobře vychovaného dospělého psa, nechejte ho, aby štěňata naučil nekousat sám. Pro lidi mohou psí metody vypadat příliš hrubě, ale dospělí psi skutečně umějí naučit štěňata správnému chování.
 • Můžete psa nechat, aby si pod dohledem hrál s ostatními štěňaty. Naučí se díky tomu nekousat ve vhodném prostředí.
Reklama

O tomto wikiHow

David Levin
Spoluautorem článku je :
Profesionální trenér psů
Tento článek spoluautorem článku je David Levin. David Levin je majitelem Citizen Hound, profesionální služby venčení psů, který sídlí v oblasti San Francisco Bay Area. Díky více než 9 letům profesionálních procházek a výcviků v oblasti psů byl Davidův podnik v letech 2019, 2018 a 2017 byl Beast of the Bay oceněn jako "Best Dog Walker SF". Také byl v letech 2017, 2016, 2015 zařazen na prestižní seznam nejlepších firem. Citizen Hound se pyšní na své služby zákazníkům, péči, dovednosti a pověst. Tento článek byl zobrazen 23 762 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 23 762 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama