Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Psi hrabou z mnoha důvodů — nudí se, cítí pach zvířat, chtějí si schovat jídlo, uspokojuje je to, anebo, kromě jiného, jen hledají vlhko. Pokud hledáte pár spolehlivých způsobů jak předejít tomu, aby vám pes nadělal ze zahrady paseku, přečtěte si tento návod s mnoha tipy a triky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Výcvik vašeho psa

 1. 1
  Přejděte spolu se psem do výcvikového režimu. Zaveďte klidný asertivní přístup a po absolvování základního výcviku by vás měl váš pes vnímat jako vůdce smečky. Pes totiž přemýšlí ve smyslu dominance, rovnováhy a pořádku ve smečce. Pokud je vše provedeno správně, váš pes by vám měl prokazovat hluboký respekt a pamatovat si všechny povely, které se naučil během výcviku.
  • Naučte svého psa základní povely jako "Stůj!" "Sedni," "K noze, " atd. Procvičujte tyto triky jednou denně alespoň 10 minut.
 2. 2
  Odstraňte nudu. Psi často hrabou, protože se nudí. Váš pes může být znuděný, pokud dlouze zírá za plot, kvílí, nebo se zaměstnává hravým nebo hyperaktivním chováním, včetně hrabání děr. Chcete-li aby se váš pes nenudil:
  • Zabavte ho hračkami a hrajte si s ním, obzvlášť je-li pes mladý a nemá žádnou jinou zábavu. Střídejte hračky tak často jak to jen jde, tím udržíte psa nadšeného.
  • Pravidelně cvičte svého psa procházkami nebo během. Procházejte se se psem minimálně dvakrát denně a zvažte hru na aport s odpalovačem tenisových míčků, abyste psa opravdu utahali. Unavený pes je totiž přesně to co potřebujete, aby přestal hrabat.
  • Nechte vašeho psa, aby se přátelil s jinými psy. Vezměte ho do parku pro psy a nechte ho čmuchat, procházet se a přátelit se s jemu vlastními. Pes se totiž skoro nikdy nenudí, pokud jsou kolem jiní psi.
 3. 3
  Vytvořte bezpečné překážky, které psa odradí. Pokud vašeho psa budete odrazovat sami, bude reagovat jen na danou díru, kterou právě vyhrabal. Proto musíte najít způsoby, jak vašemu psovi hrabání znepříjemnit když zrovna nejste na blízku. Poznámka: trestání psa za hrabání po činu problém nevyřeší, mohlo by to v první řadě prohloubit jeho úzkost, která vede právě k hrabání.
  • Umístěte rozprašovač na hadici v místech, kde pes hrabe. Ve chvíli kdy začne hrabat, zapněte rozprašovač.
  • Zaplňte prostor kameny tak aby se k dírám pes nedostal. Vetší, ploché kameny fungují nejlépe, protože je nejtěžší jimi pohnout stranou.
  • Zakopejte pletivo lehce pod povrch zeminy. Psovi bude nepříjemné na pletivo našlapovat. Toto nejlépe zabírá v blízkosti plotů (viz tipy níže).
 4. 4
  Pokud váš pes stále hrabe, použijte drsnější překážky. Jsou-li vaše snahy odnaučit psa hrabání slušným způsobem neúspěšné, je na čase pozměnit taktiku a ukázat mu kdo je tu pán. Zde jsou další, méně příjemné způsoby jak odradit vašeho psa od hrabání.
  • Někteří psi nesnáší pach svých vlastních výkalů. Vložením jeho vlastních výkalů do vyhrabané díry psovi hrabání znepříjemníte. Nicméně existuje spousta psů, kteří vlastní hovínka jedí a s radostí se podívají, jak zakopáváte jejich oblíbenou pochoutku. Záleží na každém psovi.
  • Zahrabejte do díry malý nafouknutý balonek a zakryjte ho trochou zeminy. Nepříjemné překvapení, které přijde, když pes balonek praskne, částečně naruší jeho požitek z hrabání.
  • Použijte citrusové kůry k ochraně prostoru. Mnoho psů totiž opravdu nesnáší pach pomerančové, citronové nebo grepové kúry. (Některým psům to nevadí). Oloupejte pomeranč, nebo si na ruku dejte trochu pomerančového džusu a přiložte ruku k nosu vašeho psa. Pokud couvá pryč nebo je znepokojený, víte, že jste na dobré cestě.
 5. 5
  Věnujte svému psovi více pozornosti. Váš pes možná pochytil, že hrabáním ve vaší krásné zahradě od vás získá pozornost, i když je to ten špatný druh pozornosti. Pokud si myslíte, že je to váš případ, ignorujte psa po hrabání a zahrňte ho pozorností za jiné, dobré chování. Navíc se přesvědčte, že s vámi tráví pes spoustu času i při jiných příležitostech. Šťastný pes nepotřebuje hledat pozornost na nesprávných místech.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Změňte psovi prostředí

 1. 1
  Postavte pískoviště. Pískoviště je část vašeho dvorku, na které je hrabání v pořádku. Navádějte vašeho psa ke hře v této oblasti namísto té zakázané.
  • Ohraďte pískoviště a naplňte ho čerstvě obdělanou zeminou.
  • Zahrabte do pískoviště dobroty a páchnoucí věci abyste vzbudili psovu pozornost.
  • Jestliže chytíte psa při hrabání v nevyhrazeném prostoru, řekněte důrazně "Žádné hrabání!" a přiveďte ho k prostoru vyhrazenému k hrabání, kde může hrabat v klidu.
 2. 2
  Vytvořte pro svého psa stinný prostor. Pokud pro něj nemáte venkovní úkryt, který ho ochladí v horkém počasí, může hrabat, aby našel úlevu od tepla. To je obzvláště pravděpodobné, pokud jsou díry v blízkosti základů budov, stromů nebo vodních zdrojů.
  • Věnujte svému psovi pěknou útulnou boudu, díky které unikne teplu (a zimě) během dne.
  • Nenechávejte svého psa venku bez adekvátní ochrany před extrémním teplem nebo zimou.
  • Odcházíte-li na celý den pryč, ujistěte se, že má pes misku plnou vody, a že se nemůže převrhnout.
 3. 3
  Zbavte se všech hlodavců, které by váš pes mohl honit. Někteří psi jsou přirození lovci a milují vzrušení z honu. Pokud pes hrabe v kořenech stromů či rostlin, nebo jste objevili cestičku vedoucí k vyhrabané ploše, je možné, že váš mazlíček zavětřil jiné zvířátko, které by rád ulovil.
  • Najděte bezpečný způsob jak hlodavce vyštvat pryč, nebo váš dvorek jinak znepříjemněte pro potenciální hlodavce. (Pokud nevíte, s jakým zvířetem máte tu čest, zavolejte si na pomoc experta.)
  • Nepoužívejte žádný jed k vyhubení hlodavců z vašeho dvorku. Jakýkoliv jed, který může ublížit hlodavcům, může potenciálně ublížit i vašemu psovi.
 4. 4
  Předcházejte pokusům vašeho psa o únik. Váš pes se možná snaží uniknout z prostor, aby se dostal k něčemu, někam nebo jednoduše aby se dostal pryč. Je to většinou případ kdy pes hrabe poblíž plotu. Pokud se domníváte, že je to váš případ, pokuste se zjistit za čím nebo před čím by mohl pes utíkat a motivujte ho, aby zůstal na dvorku.
  • Zahrabte pletivo pod spodní hranici plotu. Ujistěte se, že jsou všechny ostré části namířeny směrem dolů, nebo alespoň pryč od psa.
  • Olemujte plot napůl zahrabanými kameny, které blokují útěk.
  • Zakopejte plot ještě hlouběji do země. Plot, který je zakopán 0,3 až 0,6 m hluboko, je jen stěží narušitelný.
 5. 5
  Odstraňte pokušení. Čím většímu pokušení pes čelí, tím těžší je pro něj odolat hrabání. Jaké je vaše řešení? Odstraňte pokušení a učiňte tak vaše povely jednoduší ke splnění!
  • Psi si užívají hrabání v čerstvě obdělané půdě. Pokud pracujete v zahradě, zamezte psovi přístup k čerstvé půdě, buď plotem, nebo nějakým krytím.
  • Běžte ven a vyhrabte všechny kosti nebo věci, které si pes zahrabal. Nenechte psa, aby vás u toho viděl. Znovu díry zahrňte.
  • Pokud zahradničíte, nenechte svého psa, aby vás viděl při obdělávání nebo okopávání půdy.
  • Udržujte svou zahradu čistou.

   • Odstraňte přitažlivé pachy.
   • Vyřešte všechny problémy s hlodavci nebo jinými malými savci.
  Reklama

Tipy

 • Zabraňte únikům položením 0,9 m širokého plotu z pletiva a připněte ho k plotu podél pozemku (s 0,6 m pletiva na zemi). Proroste jím tráva a zabrání útěku (doufejme).
 • Kupte a přečtěte dobré knihy o výcviku a chování psa. Zapomeňte na televizní hvězdy a běžte rovnou za opravdovými trenéry, jejichž knihy obstály ve zkoušce časem. Dvě dobré knihy jsou například:
  • Výcvik a výchova psa nakladatelství Rubico ISBN 80-85839-40-7
  • Krátký návod, jak udělat psa šťastným od autora Cesar Millan EAN 9788089311347
 • Drátěný elektrický plot (připojený ke zdrojovému boxu, koupený v obchodě se psími potřebami), může být přidán k většině plotů pro psy, zhruba 18 cm nad zemí, tak abyste psa odradili od hrabání poblíž plotu. Stačí, když se dotknu pouze jednou.
 • Cement také funguje dobře při zaplnění děr poblíž plotu (nasypte suchý cement, potom přidejte do díry vyplněné cementem vodu, během tvrdnutí nevpouštějte na dvorek psa.
 • Pokud používáte metodu s psími výkaly, používejte jen výkaly svého psa; odpad z jiného psa by nefungoval.
 • Trestání psa ihned po činu se většinou považuje za neefektivní. Barbara Woodhouse ve své klíčové knize No Bad Dogs[1] vysvětluje proč. Při nejlepším totiž trestání psa za hrabaní křikem, fackováním, nebo bitím, odradí pouze od hrabání té díry, která je poblíž.
Reklama

Varování

 • Některé rasy si hrabání skutečně užívají (nemá to nic společného s poslušností nebo nudou). Udělejte si proto průzkum ras než koupíte psa. Pokud nemůžete tolerovat hrabání jinak šťastného psa, nekupujte takovou rasu. Primitivní tipy ras, které si opravdu užívají hrabání, jsou například Australský honácký pes a portugalský podengo medio. Většina teriérů také rádo hrabe a mělo by jim být povoleno tak činit v případě, kdy nemohou uniknout.
 • Mnoho psů nedokáže hrabat pouze v pískovišti (při metodě s pískovištěm).
Reklama

Reference

 1. No Bad Dogs ISBN 0671541854

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 49 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 853 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 11 853 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama