Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už chcete vaši vlastní kočku odpudit od nějakého místa v bytě, nechcete, aby vám sousedova kočka chodila na zahradu, nebo vás obtěžují okolní toulavá zvířata, můžete se naučit odpuzovat kočky bez toho, abyste ublížili jim nebo životnímu prostředí. Není těžké, aby se vaše prostředí kočkám znelíbilo. Pokud se chcete dozvědět, jak na to, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak odpuzovat domácí kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Povrchy, které chcete kočkám znechutit, pokryjte hliníkovou fólií. Jestliže kočka nepřestává škrábat pohovku, nebo nechává křeslo plné chlupů, nejsnadnější a přesto efektivní způsob je obalit místo alobalem. Jeho zvuk a textura jsou kočkám nepříjemné a snaží se jim vyhnout. Když si do křesla budete chtít sednout, nebo před příchodem návštěvy, můžete vždycky alobal sundat.
  • Někteří majitelé koček mají úspěchy také s proužky lepicí pásky, nalepené na opěradla křesla nebo na polštáře. Kočky zvláštní texturu také nemají rády. Lepicí páska tedy může jako repelent proti kočkám dobře fungovat.
  • Efektivní jsou také voňavé odpuzovače na malých kouscích hliníkové fólie, které kočku odpudí. Více o vůních si přečtěte v následujícím kroku.
 2. 2
  Použijte vůně, které kočky odpuzují. Nejúčinnější jsou pravděpodobně citrusové vůně, takže čistící prostředky s vůní citronu se hodí na kuchyňskou linku, spotřebiče a nábytek, nebo jiná místa, kam nechcete, aby vaše kočka chodila.
  • Citronová tráva nebo levandule jsou další přirozené odpuzovače koček. Zkuste na místo, kde nechcete kočky, například na poličku s křehkými věcmi, dát mističku s citronovou kůrou a levandulí. Přidávejte do ní pravidelně pár kapek esenciálního oleje stejné vůně, aby vydržela déle svěží. Koberce nebo sedací soupravu postříkejte rozprašovačem s vůní levandule nebo citronu, pokud od nich chcete kočky odpudit. Můžete stejný způsob vyzkoušet třeba i na závěsy, záclony nebo peřiny.
  • Komerčně vyráběné odpuzovače koček většinou obsahují moč lišek nebo jiných velkých predátorů. Není to tedy asi něco, co byste si přáli cítit u sebe doma.
 3. 3
  Použijte vodu. Pokud kočka nedokáže odolat pokušení hrát si s pokojovou květinou nebo škrábat křeslo, postříkejte ji trochou vody. Můžete si poblíž problematického místa postavit lahev s rozprašovačem a kdykoliv se tam objeví kočka, trochu ji postříkat vodou.
  • Kupte si pár plastových stříkacích pistolek a rozmístěte je po bytě, abyste ji mohli mít kdykoli po ruce. Kamarádům možná budete pro legraci, ale kočka se nebude mít kam schovat.
  • Udělejte to potichu, nezvyšujte hlas. Měla by to být voda jako taková, kterou si kočka spojí s místem a nepohodlím, nikoliv přítomnost vašeho hlasu.[1]
 4. 4
  Nedělejte hlasité zvuky, abyste kočku potrestali. Ťukání lžícemi, tleskání nebo křik nejsou efektivní způsoby, jak kočku udržet dál od stolu nebo kuchyňské linky. Výsledek bude pouze krátkodobý - kočka uteče a někam se schová. Dlouhodobě docílíte jen toho,že kočka začne panikařit, kdykoliv uslyší zvuk tlesknutí rukou nebo zvýšený hlas. Vycvičíte kočku leda k tomu, aby se váš bála, ale ne k tomu, aby se držela dál od vašich věcí.
 5. 5
  Nabídněte kočce náhradní místo. Divíte se, že si vaše micka chce zdřímnout na vašem měkoučkém křesle? Pokud chcete, aby vám kočka nechodila na postel, musíte jí nabídnout jiné, pohodlné a příjemné místo na spaní. Ne všechny kočky vyhledávají pelíšky, nicméně prostory s chlupatou, teplou dekou ocení každá. Připravte si krabici nebo pelíšek se starou dekou, kterou můžete pokropit trochou šanty kočičí, aby vašeho mazlíčka ještě víc přilákala.
  • Pokud vaše kočka škrábe nábytek, je nezbytné, abyste jí poskytli škrabadlo, na kterém si bude moci pravidelně obrušovat drápky. Kočky neškrábou ze zlomyslnosti, je to jejich přirozená potřeba. Poskytněte jim proto vhodné místo.
  • Dobrý nápad také je, držet předměty, které nechcete, aby přišly do kontaktu s kočkou, mimo její dosah. Může to být obtížné, protože kočky jsou od přírody šikovní lezci a skokani, ale když odstraníte objekty, ze kterých se kočka odráží, bude pro ni nemožné, dostat se na vyvýšená a těžko přístupná místa.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak odpudit venkovní kočky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odstraňte zdroje potravy. Pokud chodí venkovní kočky k vám na dvorek, je to pravděpodobně proto, že hledají potravu a že ji někde nacházejí. Máte-li domácí zvířata, držte jejich misky s potravou uvnitř, nebo na místě, kam není možné se dostat. Zkontrolujte, zda se někde neválí zbytky potravy. je také dobré si ověřit, že se u vás na verandě nezabydlely myši, pak by byl výskyt samozvané kočičí deratizační jednotky jasný.
  • Prohlédněte všechny popelnice a zkontrolujte, že jejich víka a poklopy pevně drží a že se okolo nich neválejí zbytky. Snažte se odpadky udržet v mezích, aby kočky nepřitahovala vůně černého pytle, do kterého jste vyhodili rybí odřezky.
  • Promluvte si přátelsky se sousedy a zjistěte, zda kočky krmí. Pokud se někdo rozhodne, že bude kočkám dávat krmení, bude takřka nemožné je udržet dál od vašeho bloku. Pokud kočku krmí více sousedů, není to pro ni ani dlouhodobě zdravé, protože to vede k přejídání a obezitě.
 2. 2
  Rozložte po zahradě vodní rozprašovače. Kočky, ani ty toulavé, zkrátka nemají rády vodu. Rozmístěte na strategická místa, tam kde nejčastěji vidíte kočky, kropiče trávníku. Umístěte je nejlépe na místo, kudy se kočka na vaši zahradu dostává a pak ještě na několik dalších míst.
  • Po několika dnech umístění trochu pozměňte, aby si kočka zkrátka jen nenašla novou přístupovou cestu. Nemělo by to trvat příliš dlouho, než dá kočka vaší zahradě pokoj.
 3. 3
  Zasaďte na zahradu rostliny, které odpuzují kočky. Existuje celá řada rostlin, které kočky nemají rády. Doporučuje se například routa vonná, kterou nasázíte podél plotu. Na podzim můžete routu sklidit a usušit a přes zimu si ji uschovat na jaro, kdy ji rozprášíte po zahradě, aby se kočky nevrátily.
  • Další hezké rostliny, které odpuzují kočky, jsou například citronella, citronová tráva, eukalyptus nebo levandule. Pro člověka jsou to příjemné vůně a na pohled hezké rostliny, ale kočky je nesnášejí.[2]
 4. 4
  Použijte mulč, který kočky odpuzuje. Zahradu můžete mulčovat mezi rostlinami, ptačím krmítkem a dalšími místy, kde je přítomnost koček nežádoucí. Hodí se k tomu citrusové slupky, kávový lógr nebo dýmkový tabák. Všechny jsou známé jako odpuzovače koček a navíc jsou prospěšné pro půdu, kterou obohacují dusíkem, takže budou prospěšné hned dvakrát.
 5. 5
  Nasaďte těžší kalibr. Pokud máte opravdu problém s kočkami a přitom nemáte žádná domácí zvířata, možná chcete přistoupit k razantnějšímu řešení. Aniž byste ublížili kočkám, které chcete od domu držet dál, můžete investovat do spolehlivějších a efektivnějších způsobů – včetně například komerčně vyráběných odpuzovačů koček a sonických rušiček, které mají zvířata odehnat.
  • Zkuste si koupit kočičí odpuzovač. Většinou jsou vyrobeny ze syntetizované moči větších predátorů a když trochu nastříkáte po obvodu vaší zahrady, kočky a jiná zvířata to rychle odradí. Vždy se řiďte instrukcemi výrobce a ujistěte se, že odpuzovač zvířatům neublíží.[3]
  • Nainstalujte si sonickou rušičku, která odpuzuje kočky. Tato zařízení vytvářejí zvuk o vysoké frekvenci, který lidé a většina ostatních zvířat neslyší. Pozor, nepoužívejte podobné rušičky, pokud máte vlastní kočky. Promluvte si také se sousedy a zeptejte se, zda nemají domácí zvířata, která by mohla vaše rušička obtěžovat.
 6. 6
  Předměty, které nechcete nechat přijít do kontaktu s kočkami, chrňte. Pokud máte květinovou zahradu a nechcete, aby do ní chodily kočky a jiná zvířata, můžete vytvořit bariéry, které fyzicky zabrání, aby se ke květinám někdo dostal. Zavřete dveře do všech dřevníků a kůlen, kde by kočky mohly přespávat. Zakryjte pískoviště, kam by mohly chodit močit. Když jim seberete úkryt, půjdou z vaší zahrady jinam.
  • na odhalenou holou hlínu dejte kameny, aby v ní kočky nemohly hrabat. Můžete také rozstříhat plastové rohožky, kterými zakryjete hliněné cestičky mezi záhony a vůbec všechna místa, kde je hodně odkryté zeminy. Položte je stranou s gumovými špunty nahoru a překryjte lehkou vrstvou hlíny. Gumové špunty kočkám neublíží, ale budou jim nepříjemné, takže na místo přestanou chodit. Gumové rohožky seženete ve spoustě supermarketů nebo v domácích potřebách. Mohou být sice trochu drahé, ale jakmile si je přizpůsobíte vaší zahradě, můžete je používat každý rok znovu.
  • Položte na hlínu jemné pletivo. Je to levnější, než gumové rohožky a výsledek je podobný. Pletivo v rozích zajistěte kameny nebo kolíky, aby se nepohybovalo.
 7. 7
  Zvažte vybudování místa, které kočky budou moci užívat. Pokud vás zmáhá odhánění koček, bude možná nejlepší jim v odlehlém koutě vybudovat něco co pro ně bude vhodné. Nebudou se tak vracet na „zakázané území“. Je to dobré hlavně v případě, kdy máte kočky rádi a užíváte si jejich přítomnost, ale chcete jen, aby vám nechodily do záhonku tulipánů.
  • Na opačné straně zahrady vysaďte šantu kočičí a nechte trávu o něco vyšší. Přidejte dlouhou, pohodlnou lavici nebo dvě, a třeba starý stůl, po kterém by kočky mohly šplhat, pokud v dosahu není strom, plot, nebo jiné vyvýšené místo, ze kterého kočky rády pozorují okolí.
  • I venkovní kočce můžete pořídit záchod – stačí rozhrabat hlínu nebo nasypat kbelík písku na místo, kam chcete, aby chodila vykonávat potřebu. Pravidelně místo čistěte, aby ho kočka ráda používala.
 8. 8
  Toulavé kočky je nejlepší odchytit a nechat vykastrovat. Pokud máte vážný problém s toulavými kočkami, zvažte jejich odchyt, kastraci a opětovné vypuštění do přírody, aby se dále nemnožily.
  Reklama

Varování

 • Máte-li problém s přemnožením toulavých koček, kontaktujte veterinární správu nebo místní spolek ochránců zvířat. Zabíjet nebo jinak týrat zvířata, je trestný čin.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 78 013 krát
Kategorie: Kočky
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 78 013 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama