Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Potřebujete z domu nebo zahrady vypudit včely? Vyrážíte do přírody a neradi byste si přinesli nepříjemné bodnutí? Ačkoli jsou včely většinou velmi mírumilovné a neagresivní (pokud nejsou v úlu vyrušovány), spousta lidí raději používá různé repelenty pro odpuzení všech nebezpečných druhů hmyzu. Několik málo bezpečnostních opatření dokáže udržet včely z dosahu vašeho tábořiště, zahrady, ale i vás samotných. Jestliže se chystáte navštívit oblast, ve které žijí afrikanizované včely, zvané také "zabijácké", buďte velice opatrní, protože tento hybridní druh včely je extrémně agresivní a nebezpečný.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zabraňte pobodání včelami

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste silně aromatické přírodní repelenty. Velmi dobré účinky v odpuzování včel a komárů vykazuje například šanta kočičí, kterou můžete koupit na internetu nebo ve specializovaných aromaterapeutických obchodech, ale i jinde. Další aromatické látky, typu peprmintového oleje nebo hřebíčku, můžou určité druhy hmyzu také odpuzovat, ovšem nebudou pravděpodobně tak účinné jako jiné metody, které v tomto článku uvádíme.
  • Tyto látky nenanášejte na děti mladší tří let. [1] Pokud nejsou na jejich obale uvedené instrukce k použití, prozkoumejte danou látku nejprve online a zjistěte, zda může způsobovat nějaké nepříjemné kožní reakce nebo jiné zdravotní problémy.
 2. 2
  Použijte komerční repelenty. Včely na člověka neútočí, pokud ho nevnímají jako hrozbu, takže repelenty proti hmyzu pro osobní potřebu obvykle nejsou vůbec potřeba. Kromě běžných repelentů proti hmyzu ale existují i ty, které by z vašeho okolí měly odpuzovat přímo včely. Pořídit je můžete v obchodech, nabízejících včelařské vybavení.
  • Na repelentech proti včelám i jiných přípravcích hledejte informace o bezpečnosti daného produktu a o provedených testech.[2]
  • Zdaleka nejefektivnějším typem komerčních repelentů proti hmyzu jsou spreje. Další pomůcky, jako jsou svíčky, pěny, spirály proti komárům, elektronická zařízení, náramky a zvukové repelenty, účinkují jen zřídka.[3]
 3. 3
  Při pobytu v přírodě buďte opatrní. Při procházení lesem mějte nastražené uši, abyste zaslechli případné bzučení. Také nestrkejte ruce do žádných prasklin, do nichž nevidíte. Včely často hnízdí za kameny nebo na stromech, a proto buďte velmi opatrní zejména při šplhání po skalách a podobných aktivitách.[4]
  • Ačkoli na vás většina obyčejných včel medonosnýžch zřejmě nebude útočit, určité druhy (např. zmíněné afrikanizované hybridní druhy) brání svá sídla velice agresivním způsobem. Vyskytují se hlavně v oblastech Jižní Ameriky, Střední Ameriky a podél jižních hranic Spojených států, ale své teritorium neustále rozšiřují.
  • Jestliže zaslechnete rojení nebo o nějakých úlech ve svém okolí víte, držte své zvířecí mazlíčky poblíž sebe, nejlépe na vodítku.
 4. 4
  Noste ven oblečení světlejších barev. Barva oblečení nebude mít na odpuzení včel sice tak velký vliv, jako jiné metody, ale tmavé a červené odstíny přesto může včela vnímat jako hrozbu.[5] [6]
  • Včely můžou odstrašovat také doplňky oblečení vyrobené z peří nebo kožešiny.
 5. 5
  V blízkosti afrikanizovaných včel nevydávejte hluk a nepoužívejte silné vůně. Mnozí odborníci nedoporučují v okolí afrikanizovaných včel šířit aroma příliš silného parfému, šamponu, žvýkaček a jiných podobných látek. Tyto vysoce agresivní včely může vyprovokovat také hlasitý zvuk motorové pily, sekačky na trávu nebo jiné techniky. [7] Ostatní druhy včel by takové faktory vyprovokovat neměly, pokud tedy nějakým způsobem fyzicky nenarušíte jejich úl či hnízdo.
  • Pamatujte, že některé přípravky pro psy, koně, ale i další zvířata, můžou vydávat také silné aroma.
  • Jedna vědecká studie sice prokázala, že parfém nemá na včely žádný vliv, jednalo se ale o poměrně malý výzkum, který zřejmě navíc nevzal v potaz agresivní druhy včel.[8]
 6. 6
  Při napadení včelami vyhledejte rychle úkryt. V případě, že vás napadne velké množství včel, utíkejte okamžitě k nejbližšímu vozidlu či budově nebo pokračujte v útěku, dokud vás včely nepřestanou pronásledovat. Tričko si vytáhněte přes obličej, ale jen tehdy, když vás to nezpomalí nebo neomezí v běhu. [9]
  • Nevstupujte do žádné vodní nádrže, pokud to není nezbytně nutné a nemáte žádnou jinou možnost. Některé včely můžou čekat nad hladinou, až se vynoříte, a potom na vás znovu zaútočí.
  • Jakmile se dostanete do bezpečí, seškrabejte z kůže všechna žihadla - to můžete udělat třeba pomocí nehtu, okraje kreditní karty nebo jiného podobného předmětu. Nevytahujte je, mohli byste tím způsobit proniknutí většího množství jedu do kůže.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zabraňte včelám v proniknutí do určité oblasti

Stáhnout PDF
 1. 1
  Odpuďte včely kouřem. Včely se budou před kouřem snažit uniknout nebo se ho nadýchají tolik, že je zmate dostatečně na to, aby byly méně agresivní. Založte tedy oheň nebo zapalte speciální svíčky, kterými udržíte včely mimo vaše tábořiště. Grilování nebude mít stejný efekt, protože vůně masa může různý hmyz, včetně včel, naopak přilákat.
  • Citronelové svíčky, které se často prodávají jako repelenty proti hmyzu, sice odpudí včely, ale jen díky působení svého kouře, ne samotné vůně.[10]
 2. 2
  Použijte kuličky proti molům. Tyto kuličky obsahují silný pesticid, který dokáže odpuzovat nebo i zabít různé druhy hmyzu, včetně včel. Tato metoda se obvykle využívá v půdních prostorách nebo v šatnících, ale spousta trampů dává kuličky proti molům i do starých silonek nebo do síťovek, a ty potom rozvěšují po okolních stromech.[11]
  • Kuličky proti molům můžou být nebezpečné i pro lidi.[12] Držte je proto z dosahu dětí a vyhýbejte se silnému pachu, který vydávají.
 3. 3
  Použijte olej z hořkých mandlí. Tento olej, tedy spíše jeho aktivní složka - benzaldehyd, dokáže odpuzovat včely. Nalijte ho trochu na kus hadru a udržujte ho na nějakém teplém a vzdušném venkovním místě, kde se bude rychle vypařovat. Ve velkém množství ovšem může mít i škodlivé účinky, byť s tím několik výzkumů příliš nesouhlasí.[13] [14] Hadr s olejem držte z dosahu dětí a domácích zvířat.
  • Někteří lidé na hadr kromě mandlového oleje nanáší stejné množství tea tree oleje, který má na včely podobné účinky.[15] To sice nebylo vědecky prověřeno, ale existují pro to mnohá svědectví z praxe.
 4. 4
  V průběhu pikniku odlákejte včely na jiné místo. Vynikající metodou, kterou se můžete zbavit včel, je jejich odlákání na úplně jiné místo, a to obzvláště tehdy, když se je snažíte držet dál od svého jídla. Někteří trampové tvrdí, že jim pomohlo rozložit na opačné straně louky misky se sladkou vodou, javorovým syrupem nebo kusy banánové slupky. Včely se pak budou zdržovat v jejich okolí a vás nechají na pokoji.[16] Podobné návnady rozložte v dostatečné vzdálenosti od tábořiště, jinak by se to mohlo obrátit proti vám.
  • Jestliže se ve vašem okolí přesto včely drží, zkuste pro jejich odlákání použít cukr i maso. Nikdy nevíte, s jakým druhem (nebo druhy) včel se právě potýkáte, a které látky je přitahují.
  • Tuto metodu rozhodně nezkoušejte v okolí dlouhodobějšího tábořiště v regionech obývaných medvědy a skunky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zabraňte včelám v usídlení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Uklízejte věci, které přitahují včely. Všechno jídlo uchovávejte v uzavíratelných nádobách a zbytky všech sladkostí uklízejte ihned po konzumaci. Do všech venkovních popelnic a odpadkových košů s těsně doléhajícími poklopy umístěte plastikové pytle na odpad.
 2. 2
  Otevřené vodní plochy zakryjte, je-li to možné. Včely hledají vodní zdroje i velmi daleko od svého úlu nebo hnízda, a proto je můžete často vidět v okolí bazénů, zavlažovacích systémů nebo dalších míst, na kterých se nachází voda. Pokud včely zjistí, že mají u vás na zahradě dostatečný zdroj vody, můžou se tam potom začít pravidelně vracet ve větším počtu. Pokud právě nevyužíváte bazén, překryjte ho speciální plachtou. Také opravte rozbitý zavlažovací systém, prosakující potrubí a další původce různých loužích na vašem pozemku.[17]
 3. 3
  Do trvalých zdrojů vody na vaší zahradě přidejte trochu octa. Ocet může včelám vodu znechutit, a ty se potom přesunou hledat zdroj vody někam jinam. Před naplněním zahradních pítek pro zvířata, včetně koupátek pro ptáky, do nich přidejte 2 lžíce (30 ml) octa na každé čtyři litry vody.
  • Účinnějším přídavkem do takových zdrojů vody může být čistidlo s borovicovou vůní, ale to používejte pouze tehdy, když vodu nebudou pít žádní lidé ani zvířata.[18]
 4. 4
  Zabijte včely mýdlovou vodou. Jestliže ostatní metody pro odpuzení včel selžou, zabití včel, hledajících vodu, může být dobrým řešením, protože na dané místo další včely pravděpodobně už nepřiletí. V rozprašovací lahvi smíchejte 1/8 šálku (30 ml) čistícího prostředku na nádobí se dvěma šálky (cca 480 ml) vody. Tímto sprejem můžete rychle zabít jednotlivé včely, které budou poletovat okolo vody na vaší zahradě.[19]
  • Smrt několika málo včel celkovému prospívání roje nijak neuškodí, ovšem rozsáhlá dezinsekce může mít velmi ničivé následky, a proto ji volte až jako poslední možnost ve chvíli, kdy se včely již usadily u vás v domě nebo v jeho blízkosti. Včely jsou totiž důležitými opylovači mnoha rostlin.
 5. 5
  Ucpěte všechna potencionální včelí hnízda. Jestliže se včely rojí na vaší zahradě, musíte co nejdříve zkontrolovat zahradu i dům a ucpat všechny díry a praskliny, ve kterých by se mohly chtít usadit. Může se sice jednat o zdlouhavou a namáhavou práci, ale určitě je to snadnější, než odstraňovat již zabydlený roj včel.
  • Ucpěte nebo jinak zakryjte veškeré díry a praskliny, které jsou větší než 3 milimetry.[20] Zkontrolujte zdi, základy, nástavby a také všechny kůlny, přístřešky a jiné venkovní stavby.
  • Větší praskliny a otvory zakryjte pevně přiléhající plachtou nebo nějakou deskou. Ventilaci, odtoky, špatně těsnící dveře, okna i další potencionální vstupy do domu zakryjte síťovinou s malými oky.
  • Zvířecí nory ucpěte hlínou nebo je zakryjte, dokud roj nezmizí z vaší zahrady.
  Reklama

Tipy

 • Prolétá-li okolo vás roj včel, obvykle nebude agresivní a nezaútočí na vás. Většinou se bude jen snažit najít novou lokalitu pro usídlení a založení úlu. Jestliže roj neopustí vaší zahradu do jednoho nebo dvou dní, zavolejte profesionála, který je včas z vaší zahrady odstraní.[21]
 • Nezapomeňte, že včely jsou jedním z nejdůležitějších opylovačů na světě. Pokud je to tedy jen trochu možné, nechte je být nebo pro jejich odstranění volejte profesionálního včelaře, který vás jich zbaví, aniž by jim ublížil.
 • Rozšířená představa, že parfém přitahuje včely, je zřejmě mylná a tak se do přírody klidně navoňte.[22]
 • Skořice má efekt na jiné druhy hmyzu, zejména mravence, ale u včel vám nejspíš příliš nepomůže.[23]
 • Měsíček lékařský neodpuzuje ani včely, ani jiný hmyz, snad kromě několika druhů hlístic.[24]
 • Olej z blahovičníku citroníkového (eukalyptus) je silný přírodní repelent s širokým spektrem užití.[25] Pokud selžou repelenty proti včelám, zkuste použít eukalyptový olej.
Reklama

Varování

 • Nepokoušejte se odstranit včelí hnízdo svépomocí. Místo toho objednejte včelaře nebo profesionálního dezinsektora. Nesprávný postup by mohl vyústit ve vážné poranění, ale také byste mohli na místě nechat dostatek včel, které by založily nové hnízdo. Hnijící zbytky medu by navíc přilákaly jiné škůdce.
 • Pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, nezapomeňte si před výletem do přírody sbalit veškeré potřebné medikamenty. Jestliže budete pobodáni, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc a to i tehdy, když jste okamžitě po pobodání užili léky.
 • V oblastech, které obývají medvědi, tchoři a jiné podobné šelmy, buďte opatrní při manipulaci s aromatickým jídlem a dalšími produkty. Po jídle dejte všechny zbytky do uzavíratelných nádob nebo odpadkového koše s víkem.


Reklama

O tomto wikiHow

Steve Downs
Spoluautorem článku je :
Odborník na transport živých včel
Tento článek spoluautorem článku je Steve Downs. Steve Downs je specialista na přemisťování živých včel, chovatel včel medonosných a vlastník Beecasso Live Bee Removal Inc, licencovaného obchodu s odstraňováním a přemisťováním včel se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. Steve má více než 20 let zkušeností s humánním odchytem včel a odstraňováním včel v komerčních i rezidenčních lokalitách. Steve ve spolupráci s včelaři, zemědělci a fandy včel vytváří úly v oblasti Los Angeles a podporuje přežití včel. Má vášeň pro zachování včel a vytvořil si vlastní útočiště pojmenované Beecasso, kam jsou zachráněné včelí úly přemisťovány a udržovány. Tento článek byl zobrazen 18 662 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 18 662 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama