Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Odsávání mateřského mléka vám usnadní kojení vašeho dítěte. Budete si moci uložit tolik mléka, kolik budete potřebovat, abyste své dítě mohla krmit i v době, kdy nebudete moci kojit, nebo kdy si budete chtít dát od kojení pauzu. Jakmile se naučíte mléko odsávat, nebude to pro vás nic složitého. Tento článek vás naučí, jak si vybrat správnou odsávačku a také jak mléko odsávat a skladovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak si vybrat odsávačku

  1. 1
    Vyberte si vhodný typ odsávačky. Každý typ odsávaček má svá pro a proti. Zamyslete se nad svým životním stylem, potřebami vašeho dítěte a vašimi preferencemi a vyberte si odsávačku, která vám bude maximálně vyhovovat. Existují levné odsávačky, které stojí jen několik stovek korun, ale i dražší odsávačky, které stojí tisíce korun. Zde jsou možnosti:
    • Manuální odsávačky. Tato jednoduchá zařízení jsou levnější. Prodávají se s nástavcem na bradavku a odsávacím zařízením, které mléko nasaje do lahvičky. Ženy mají tyto odsávačky rády, protože jsou levné a můžete je nosit všude s sebou. Na druhou stranu nejsou tyto odsávačky vhodné pro ženy, které chtějí své děti krmit zejména odsátým mlékem, protože s nimi odsávání trvá až 45 minut a vyžaduje zapojení obou rukou.
    • Elektrické odsávačky. Tyto odsávačky se snadno používají a odsávají mléko rychleji, než ruční odsávačky. Zapnete tlačítko a necháte přístroj pracovat. Během 15-20 minut byste měli mít odsáto všechno mléko. Můžete sedět u počítače, nebo třeba telefonovat, protože budete mít volné ruce. Tato zařízení jsou ovšem nejdražší – stojí i desítky tisíc korun (podle značky).
    • Odsávačky na baterie. Tyto odsávačky jsou něco mezi manuálními a elektrickými odsávačkami, co se týče peněz i času. Odsávačky na baterie neodsávají mléko tak rychle, jako elektrické odsávačky, ale nevyžadují použití obou rukou, jako manuální odsávačky. Jejich nevýhodou je to, že jim často docházejí baterie, které musíte vyměňovat.
  2. 2
    Vyberte si vhodnou dobu k odsávání mléka. Každá matka má jiné potřeby co se týče odsávání mléka. Předčasně narozená miminka potřebují krmit z lahve již první den, takže v takovém případě musíte začít mléko odsávat ihned. Ve většině případů je dobré počkat alespoň tři týdny a nechat dítě, aby si zvyklo na sátí z prsu. Je to ovšem pouze na vás. [1]
    • Pokud chcete mléko začít odsávat v době, kdy se budete vracet do práce, naučte se to o několik týdnů dříve.
    • Pokud chcete mléko odsávat dříve, než své dítě začnete krmit z lahve, můžete odsáté mléko zmrazit.
  3. 3
    Řiďte se krmením svého dítěte. Když budete odsávat mléko, měla byste to dělat podle toho, kdy krmíte své dítě. Budete moci využít svého přirozeného cyklu.
    • Čím častěji budete své mléko odsávat, tím více ho budete mít.
    • Můžete si z jednoho prsu mléko odsávat a z druhého krmit své dítě.
    • Můžete počkat hodinu po krmení dítěte a odsát mléko z obou prsů.
    • Pokud nejste doma, odsávejte si mléko v době, kdy své dítě běžně krmíte.
  4. 4
    Uvolněte se. Odsávání je příjemnější a pohodlnější, když jste uvolněná a klidná. Ať už odsáváte během kojení, nebo při práci, je důležité si najít volnou chvíli a uvolnit se. Když budete spěchat, nebude to příjemné.
  5. 5
    Promasírujte si prsy, aby se vám mléko dostalo blíž k bradavkám a snadno se odsávalo. Můžete si na ně přiložit také teplou žínku, nebo se překlonit, aby mléko přirozeně steklo dolů. [2]
  6. 6
    Umyjte si ruce a ujistěte se, že jsou všechny nástroje čisté. Měla byste mít jistotu, že mléko nebude kontaminované. Vždy důkladně umyjte odsávačku, lahev i další potřeby.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak používat manuální odsávačku

  1. 1
    Přiložte si nástavec k bradavce. Vyberte si takový nástavec, který dobře pokryje velikost vašeho prsa. Když si vyberete špatnou velikost, mohla byste si způsobit podráždění, nebo bolest.
  2. 2
    Začněte odsávat mléko pomocí odsávacího mechanismu. Jednou rukou si držte nástavec na prsu a druhou rukou mačkejte odsávací mechanismus. Mléko by se mělo začít odsávat do lahve.
  3. 3
    V případě potřeby si přendejte rukojeť. Když budete střídat polohu rukojeti, najdete si takovou, která umožňuje nejrychlejší odsávání mléka.
  4. 4
    Zkuste se trochu předklonit, aby se mléko odsávalo snadněji. Využijte gravitaci a nechejte mléko natékat do nádoby.
  5. 5
    Odsávejte tak dlouho, dokud nebudete mít málo mléka. S manuální odsávačkou to trvá asi 45 minut.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak používat elektrickou odsávačku

  1. 1
    Přiložte si nástavec na bradavku. Pokud máte dvojitou odsávačku, přiložte si oba nástavce na bradavky. Dvojité odsávačky vám ušetří spoustu času, protože odsávají mléko zároveň z obou prsů.
  2. 2
    Zapněte odsávačku a nechejte ji pracovat. Mléko se začne automaticky odsávat do lahve.
  3. 3
    V případě potřeby upravte automatické odsávání. Pokud mléko teče moc pomalu, nebo vás odsávání bolí, upravte si sací sílu. Zkuste si také upravit prsy, nebo se posadit jinak. Odsávání mléka by nemělo bolet, i když to možná ze začátku bude nepříjemné.
  4. 4
    Při odsávání byste měla být v klidu. Díky tomu bude odsávání probíhat lépe. Některé matky hlasité odsávačky znervózňují. Když se uvolníte, budete mít více mléka, než když budete ve stresu.
  5. 5
    Pokračujte tak dlouho, dokud budete mít mléko. Při použití elektrické odsávačky nebo odsávačky na baterie byste měla být hotová během 15-20 minut.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Skladování mateřského mléka

  1. 1
    Mléko můžete mít v lednici tři dny. Můžete ho skladovat v lahvi, do které jste ho odsávala, nebo v jiné nádobě. Označte si všechny nádoby a vždy používejte mléko, které je v lednici nejdéle. [3]
  2. 2
    Zmrazené mléko můžete skladovat i několik měsíců. Pokud máte příliš mnoho odsátého mléka, můžete ho skladovat v mrazáku ve speciálních nádobách. Naplňte nádoby do ¾ mlékem, aby mohlo po zmrazení zvětšit svůj objem. Označte si všechny nádoby a mléko skladujte maximálně 3-4 měsíce.
    • Nezmrazujte mléko v sáčcích, které nejsou určeny pro tento účel. Plastové sáčky mohou do mléka uvolňovat chemikálie a běžné mikrotenové sáčky jsou příliš tenké.
    • Mléko rozmrazujte vždy v lednici, nikdy nepoužívejte mikrovlnku.
    • Nepřidávejte ke zmraženému mléku čerstvé mléko.
  3. 3
    Skladujte mléko v množství, které potřebujete na jedno krmení. Místo zmrazování velkého množství mléka si vždy nachystejte pouze takové množství, které vaše dítě vypije při jednom krmení. [4]
    Reklama

Tipy

  • Odsátím mléka se zbavíte otoků a bolestí.
  • Můžete si koupit speciální podprsenky určené k odsávání mléka. Díky nim nebudete muset odsávačku držet rukama.
  • Pokud se vaše dítě narodilo předčasně, je možné, že vám odsávačku zaplatí pojišťovna.
  • Ze začátku možná nebudete mít dost mléka. Je to proto, že ještě neumíte s odsávačkou zacházet. Většinou trvá několik týdnů, než si žena zvykne na zacházení s odsávačkou. Může to být ale také proto, že máte málo mléka.
  • Odsávání stimuluje produkci mateřského mléka, takže čím více budete odsávat, tím více mléka se vám bude tvořit.
  • Elektrické odsávačky pracují rychleji, než manuální odsávačky. Také je nemusíte stále přidržovat a neunavíte se s nimi tak, jako s manuálními odsávačkami.
Reklama

Varování

  • Po každém odsávání důkladně vyčistěte všechny části odsávačky, aby se nekontaminovaly.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 917 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 4 917 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama