Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Černé tečky, v podstatě otevřené pupínky, se mohou objevit na jakékoliv části vašeho těla a je obzvlášť frustrující se s nimi potýkat. Pokud hledáte něco na odstranění vašich černých teček, zkuste některé z těchto úspěšných ošetření pro vyčištění vaší kůže a zastavení vzniku otravných tmavých teček. S některými velmi jednoduchými úpravami vašeho arzenálu pro péči o pleť, můžete mít čistou pokožku, kterou jste si vždycky přáli (a zasloužili).

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Vymačkávání a předcházení zhoršení stavu pleti

Stáhnout PDF
 1. 1
  Černé tečky vymačkávejte pouze po důkladném umytí rukou. Je možné odstranit černé tečky bez jizev, pokud to uděláte čistě a pečlivě. Při správném provedení je tato metoda praskání rychlým a účinným způsobem, jak vyčistit póry..

  Bezpečné vymačkávání černých teček
  Nejdříve se osprchujte. Teplá sprcha vám otevře póry a snáze se objeví černé tečky. Chcete-li dosáhnout stejného účinku, můžete také provést 10-15minutové ošetření párou.
  Důkladně si umyjte ruce. Použijte mýdlo a vodu a myjte 20 sekund. Vymačkávání černých teček špinavými prsty jen zanese více bakterií do vašich pórů.
  Na pleť naneste vodu stahující póry. Můžete si koupit levnou lahvičku v lékárně nebo kosmetice. Navlhčete oblast černých teček jen malým množstvím.
  Vatovou tyčinku černou tečku vymáčkněte. Jemně stiskněte na obou stranách černé tečky, abyste odstranili nečistoty z pórů.
  Pleť si umyjte vodou a ošetřete pleťovou vodou. Postříkejte si obličej studenou vodou a poté naneste ještě jednou malé množství pleťové vody. Poté si umyjte ruce.

 2. 2
  Nepoužívejte přístroje na odstraňování černých teček. Mnoho obchodů dnes nabízí přístroje na odstraňování černých teček, abyste si mohli pleť ošetřovat sami doma. Nicméně, tyto pomůcky jsou často plné bakterií a mohou vaší kůži zjizvit. Nechte používání ocelových nástrojů profesionálům a
  držte se používání čističů a peelingů.
 3. 3
  Vyhněte se extra abrazivním peelingům. Pokud máte citlivou pokožku, použití hrubého peelingu jí může podráždit a zhoršit vaše černé tečky. Pokud vás pokožka při použití peelingu bolí, přestaňte ho používat a nahraďte jemnějším čističem. Pokud máte s hrubšími peelingy problém, zkuste používat ovesné vločky, jsou ten nejjemnější peeling.
 4. 4
  Umyjte si obličej dvakrát denně. Dobrá rutina čištění obličeje je nezbytná, aby se zabránilo tvorbě černých teček. Promluvte si s dermatologem a experimentujte, abyste zjistili, co na vaši pokožku funguje nejlépe.

  Dodržujte efektivní rutinu mytí obličeje
  Před mytím obličeje si odstraňte make-up. Make-up vám rychle ucpe póry, pokud si ho necháte na pleti, takže je důležité si ho každý večer smýt pomocí odličovacích ubrousků nebo čisticího prostředku..
  Umyjte si obličej ráno a večer. Ranní mytí obličeje vás osvěží na celý den, zatímco noční čištění odstraní nahromaděné nečistoty ze dne.
  Používejte jemný čisticí prostředek proti akné. Vyberte si čisticí prostředek pro svůj typ pleti a zaměřte se na takový, který odstraní mastnotu a vyčistí vaše póry.
  Pokračujte jemným hydratačním krémem na obličej.[1] Dobrý hydratační krém zabrání vaší pokožce produkovat příliš mnoho mazu, který způsobuje černé tečky.

 5. 5
  Perte povlaky na polštáře. Když spíte, vaše povlaky na polštáři zachycují mrtvé buňky vaší kůže a přebytečný maz z vašeho obličeje. Perte je
  alespoň jednou týdně,
  abyste z látky odstranili nánosy nečistot a pomohli tak udržet svou tvář bez černých teček.
 6. 6
  Nedotýkejte se svého obličeje. I když si černé tečky nevymačkáváte, běžné dotýkání se obličeje přenáší bakterie z vašich rukou na pleť. Vaše ruce jsou nejšpinavější část vašeho těla a častá příčina mnoha černých teček.
  Vyvarujte se pokládání vašeho obličeje na ruce nebo zbytečného dotýkání se pleti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Čištění pro odstranění černých teček

Stáhnout PDF
 1. 1
  Použijte med a skořici. Med je přírodní antibiotikum, které vytahuje nečistoty z vašich otevřených pórů. Smíchejte lžíci medu s půl čajové lžičky skořice a použijte prsty k natření na vaší suchou pokožku. Vtírejte směs krouživými pohyby asi 3 minuty a opláchněte teplou vodou. Před aplikací masky si umyjte ruce.
 2. 2
  Vyzkoušejte masku z vaječných bílků. Vejce pomáhá stahovat póry a vytáhnout z nich nečistoty, zároveň zanechá vaši pokožku hladkou a čistou.

  Výroba masky z bílků
  Oddělte žloutky ze dvou vajec. Rozklepněte vejce po jednom a oddělte žloutky od bílků. Bílky si dejte do mísy.
  Naneste si bílek na obličej ve dvou vrstvách. Pomocí prstů naneste bílky na obličej a nechte 2 minuty zaschnout. Poté naneste druhou vrstvu.
  Masku nechte zaschnout dalších 10 až 15 minut. Nechte působit dokud nebudou bílky hladké na dotek a nebudete cítit, že je vaše kůže stažená.
  Pro odstranění masky si obličej opláchněte teplou vodou.

 3. 3
  Udělejte si jílovou masku. Existuje mnoho různých druhů kosmetického jílu, ke koupi ve formě prášku, každý se zvláštní schopností vysoušení mastných pórů a odstraňování nechtěných usazenin. Smíchejte lžíci jílového prášku s dostatečným množstvím jablečného octa do pasty a rozetřete po obličeji. Nechte působit 10 až 15 minut, dokud maska není na dotek suchá a potom opláchněte teplou vodou.[2]
 4. 4
  Vyčistěte si pleť ovesnými vločkami a jogurtem. Směs kyseliny mléčné z jogurtu a ovesné kaše s jejími zklidňujícími vlastnostmi tvoří skvělý recept k zastavení tvorby černých teček. Používejte tuto masku jednou týdně a vase pleť bude čistá a svěží.

  Cleansing with an Oatmeal and Yogurt Mask
  Smíchejte:
  3 lžíce bíleho jogurtu
  2 lžíce ovesných vloček
  3-4 kapky citronové šťávy
  3-4 kapky olivového oleje
  Naneste směs na obličej. Důkladně promíchejte a naneste hlavně na místa se sklonem k tvorbě černých teček.
  Nechte deset minut působit a opláchněte teplou vodou.

 5. 5
  Použijte pastu z pískavice. Pískavice? Správně – použijte rozdrcené listy smíchané s vodou k vytvoření pasty. Kromě mnohých dalších účinků na zdraví vykazuje pískavice slibné výsledky při odstraňování černých teček. Důkladně promíchejte a rozmažte si tuto pastu po obličeji, nechte deset minut působit a opláchněte.
 6. 6
  Vyzkoušejte kurkumu a šťávu z máty. Obě koření, která pravděpodobně máte v kredenci, kurkuma a máta, pomáhají čistit špinavé póry. Uvařte mátový čaj a nechte ho vychladnout. Potom vezměte dvě lžíce čaje a lžíci práškové kurkumy a naneste na obličej. Nechte působit deset minut a opláchněte teplou vodou.
 7. 7
  Vyrobte si čistící roztok z epsomské soli. Epsomská sůl smíchaná s jódem vytváří perfektní kombo pro boj s bakteriemi a odstraňování černých teček. Smíchejte lžíci epsomské soli s teplou vodou a několika kapkami jódu. Nechte směs usadit a občas zamíchejte, aby se sůl úplně rozpustila v teplé vodě. Potom použijte trochu vaty k nakapání roztoku na vaší pokožku a nechte ho uschnout. Jemně opláchněte směs čistou teplou vodou.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Peeling pro čištění pórů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyzkoušejte peeling z citronu a soli. Čistící vlastnosti citronu spolu s drhnoucím účinkem soli pomáhají odstranit všechnu špínu skrytou hluboko ve vašich pórech.
  Smíchejte citronovou šťávu se lžící jogurtu, lžící soli a troškou medu.
  Použijte tuto směs k drhnutí míst náchylných na černé tečky po dobu 2 až 3 minut a potom opláchněte teplou vodou.
 2. 2
  Udělejte si peeling ze zeleného čaje. Zelený čaj je výborný nápoj, ale také je skvělý pro osvěžení vaší kůže. Plný živin, peeling ze zeleného čaje odstraňuje nečistoty zatímco zásobuje váš obličej zdravými antioxidanty. Smíchejte kvalitní zelený čaj s trochou vody a rozetřete po vaší tváři. Pokud chcete, můžete ho nechat po vydrhnutí obličeje 2 až 3 minuty působit a poté ho jednoduše opláchněte teplou vodou.
 3. 3
  Použijte na peeling jedlou sodu. Jedlá soda je jedna z těch kouzelných látek v životě, která je vynikající pro nesčetně účelů. Kromě toho, že je přírodní čistič, zrníčka prášku odstraní mrtvé buňky kůže.

  Výroba masky z jedlé sody
  Ze sody a vody vytvořte pastu. Ve troše vody rozmíchejte sodu, dokud vám nevznikne pasta.
  Touto směsí si vyčistěte obličej. Jemně krouživými pohyby drhněte celý povrch vašeho obličeje.
  Naneste na velmi zasažená místa. Pokud máte obzvlášť zlé černé tečky, kápněte tenkou vrstvu pasty na postižené místo a nechte jí schnout 5 až 10 minut než jí opláchnete.
  Masku si smyjte teplou vodou.

 4. 4
  Smíchejte kukuřičnou mouku s vaším mýdlem na obličej. Kukuřičná mouka smíchaná s vaším běžným tekutým mýdlem na obličej se používá jako brousící peeling. Smíchejte čajovou lžičku kukuřičné mouky s vaším oblíbeným obličejovým mýdlem a krouživými pohyby jemně vydrhněte obličej. Buďte opatrní, abyste nedřeli obličej příliš drsně, mohli byste tak vaší pokožku nechtěně poškodit.[3] Opláchněte mýdlo a kukuřičnou mouku teplou vodou.
 5. 5
  Použijte roztok mléka a muškátového oříšku. Možná nejvoňavější peeling, kyselina mléčná z mléka smíchaná s tvrdými zrnky muškátového oříšku rychle a bezbolestně odstraňuje vaše černé tečky. Smíchejte lžíci mléka (ideálně podmáslí) s dostatečným množstvím muškátového oříšku a vytvořte pastu. Naneste tuto směs na váš obličej a jemně ho drhněte, abyste odstranili mrtvou kůži a nečistoty. Potom použijte teplou vodu k opláchnutí směsi z vaší kůže.[4]
 6. 6
  Zkuste kupovaný peeling. Pokud se vám nechce vyrábět si svůj vlastní peeling doma, poohlédněte se po peelingových produktech ve vaší drogérii. Používejte je pravidelně k čištění vašich pórů a odstraňování otravných černých teček.

  Jak často čistit pleť peelingem?
  Mastnou a smíšenou pleť: 3-5x týdně
  Suchou a citlivou pleť: jednou týdně
  Normální pleť: Denně
  Tip: V každém případě si peeling dělejte jemně a nepřehánějte to. Pokud si podráždíte pokožku, způsobí vám to další problémy.

  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Kosmetická a chemická ošetření

Stáhnout PDF
 1. 1
  Použijte proužky na čištění pórů. Jsou to skvělé malé bavlněné proužky napuštěné silně lepivým roztokem, který přischne k vaší tváři. Řiďte se návodem na obalu, navlhčete váš obličej a naneste proužky na místa náchylná na černé tečky. Počkejte 15 minut než proužek zaschne a potom ho rychle strhněte, aby vytáhl vaše černé tečky. Tento způsob nabízí okamžité výsledky, ale musí následovat jedna z již zmíněných čistících procedur, aby bylo dosaženo také výsledků dlouhodobých.[5]
 2. 2
  Zkuste kúru na obličej. Gely obsahující kyselinu salicylovou
  odstraňují mrtvou kůži a nečistoty, které jsou uvězněny ve vašich pórech.
  Kupte si kúru s kyselinou salicylovou ve vaší nejbližší drogérii nebo navštivte místní kosmetiku a nechte se profesionálně ošetřit. Naneste tenkou vrstvu na postižené místo, nechte chvíli působit a opláchněte teplou vodou.
 3. 3
  Nechte si udělat mikrodermabrazi. Je to speciální kosmetický proces, který pracuje se zvláštním kartáčkem a chemickým čističem, aby odstranil mrtvé buňky kůže. Bývá dostupná jen v kosmetických salonech a u dermatologů, ale některé drogérie nabízejí domácí verzi. Pro dosažení nejlepších výsledků podstupujte toto ošetření pravidelně.[6]
 4. 4
  Použijte krém s retinoidem. Krémy s retinoidem jsou plné pro pleť důležitého vitaminu A, který pomáhá
  zlepšovat růst kůže a předcházet jejímu maštění.
  Krémy s retinoidem najdete ve vaší drogérii. Používejte je 2 až 3 krát týdně jako doplněk k vašemu běžnému čištění pleti, abyste póry udrželi bez černých teček.[7]
 5. 5
  Nechte si ošetřit pleť. Přestože použití přístrojů na odstraňování černých teček na vlastní pěst může způsobit poškození vaší pleti, profesionální ošetření vám může přinést okamžité účinky. Zeptejte se vaší dermatoložky nebo kosmetičky na různá ošetření pleti, která nabízí, a rozhodněte se, které bude pro váš typ pleti nejvhodnější. Podstupování tohoto ošetření černých teček
  once every 2-4 weeks
  každé 2 až 4 týdny pomůže udržet vaší pleť stále čistou.[8]
  Reklama

Tipy

 • Žádná z metod pro odstranění černých teček a peeling nepřináší výsledky okamžitě, ale vytváří dlouhodobé výsledky. Ošetřujte vaší pleť vybranou metodou každý den po dobu několik měsíců, abyste ji úplně zbavili černých teček.
 • Pokud po několika měsících vaše černé tečky nezmizí, měla by být na řadě návštěva vašeho dermatologa.
 • Dermatolog vám může předepsat určité pilulky a krémy na odstraněný obzvlášť závažných teček.
 • Pokud navštívíte drogerii, můžete najít regál s výrobky určenými pro čištění pleti obličeje.
 • Kosmetické přípravky na odstranění černých teček používejte dvakrát denně. Pomáhá to udržet pleť čistou.
 • I když je to lákavé, nesahejte si na obličej.
 • Vlasy noste stažené z tváře a udržujte se v čistotě.
 • Nahřejte žínku namočenou v teplé vodě v mikrovlnné troubě. Přiložte ji na obličej, až trochu zchladne. Otevřou se vám póry a ošetření akné je účinnější. Poté, co jste si pleť ošetřili, opláchněte si obličej studenou vodou, aby se póry uzavřely.
 • If you go to your local drug store they (might) have a section of face cleaning products (exp. Clearasil,Clean&Clear blackhead eraser.) .
 • Nejezte hodně mastná jídla.
 • Koupání v chlorovaném bazénu vystavené slunečnímu záření nebo namáčení ve vířivce pomůže vyčistit vaši pleť tím, že otevře póry od pářící se vody nebo horkých slunečních paprsků a očistí se od chlóru ve vodě.
 • Připravte si směs jedlé sody a bílé zubní pasty. přidejte malé množství vody, aby vznikla pasta. Poté naneste na oblast vyplněnou černými tečkami, počkejte 15-20 minut. Pokud po umytí obličeje zaznamenáte zlepšení, pokračujte v tom dvakrát až třikrát týdně.
 • Jezte zdravě a pijte hodně vody.
Reklama

O tomto wikiHow

R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH
Spoluautorem článku je :
Atestovaná dermatoložka
Tento článek spoluautorem článku je R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH. Dr. R. Sonia Batra je atestovaná dermatoložka a zakladatelka Batra Dermatology se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Batra specializuje na lasery, zdravotnická zařízení, vzdělávání pacientů a veřejnosti v oblasti medicíny a výzkum rakoviny kůže. Bakalářský, magisterský titul z veřejného zdraví a doktorát z MD získala na Harvardově univerzitě. Jako Rhodes Scholar získala magisterský titul v oboru molekulární genetiky na univerzitě v Oxfordu. Absolvovala stáž v dermatologii na Stanfordské univerzitě. Dr. Batra přispěla a recenzovala pro Journal of Dermatologic Surgery, Journal of the American Academy of Dermatology a JAMA Dermatology. Je také spolupořadatelkou oceněné televizní show CBS Emmy, The Doctors. Tento článek byl zobrazen 132 504 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 132 504 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama