Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není snad nic horšího, než si nasadit brýle a zjistit, že kvůli poškrábaným sklům stále nic nevidíte. Pokud máte v brýlích plastové čočky, můžete z nich drobné škrábance velmi snadno a levně odstranit za použití prostředků, které máte běžně doma. Zkuste jednu z našich metod a odstraňte škrábance z brýlí svépomocí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Odstraňování drobných škrábanců z brýlových čoček

 1. 1
  Vyčistěte povrch plastových čoček a určete tak skutečnou polohu škrábanců. Použijte čistidlo, které je určené konkrétně pro čištění brýlí a hadřík z mikrovlákna. Tyto pomůcky dostanete v každé optice nebo u optometristy. Hadřík z mikrovlákna vám navíc běžně dodají společně s objednanými brýlemi.
 2. 2
  Naneste na čočky nějaký odstraňovač škrábanců. Pro tyto účely můžeme použít celou řadu dostupných produktů. Začněte aplikací neabrazivní zubní pasty přímo na čočky.[1] Krouživými pohyby vetřete zubní pastu do škrábance pomocí vatového tamponu a potom ji omyjte studenou vodou. Pokud je poškrábání hlubší, budete celý proces muset několikrát zopakovat.
  • Pokud zrovna nemáte po ruce žádnou neabrazivní zubní pastu, můžete si podobné činidlo vyrobit z jedlé sody a vody.[2] Jedlou sodu vsypte do misky a míchejte s menším množstvím vody, dokud nevznikne hustá pasta. Tu potom vetřete do brýlové čočky stejně jako byste to dělali se zubní pastou a ve chvíli, kdy se zdá, že škrábanec zmizel, brýle omyjte.
 3. 3
  Setřete všechen přebytečný odstraňovač škrábanců. Pokud se vám nedaří všechny zbytky odstranit hadříkem nebo vatovým tamponem, omyjte čočky v chladné vodě a setřete je čistým, hladkým hadříkem.
 4. 4
  Pokud zubní pasta ani přípravek z jedlé sody nezabere, zkuste jiné čistidlo. Poprašte poškrábané čočky leštěnkou na stříbro nebo mosaz. Rozetřete ji po celém povrchu skel a potom ji čistým, měkkým hadříkem setřete. Opakujte celý proces, dokud škrábance nezmizí.
  • Při používání čistidla, které není přímo určené na brýlové čočky, buďte velmi opatrní na obruby a nožičky brýlí. Snažte se, aby s nimi takové čistidlo nepřišlo vůbec do kontaktu, protože není známo, jestli a případně jak by je mohlo poškodit.
 5. 5
  Jestliže je poškrábání odolné, aplikujte prostředek na vyplňování škrábanců. Pokud jsou rýhy na vašich brýlových čočkách stále viditelné, můžete použít přípravek, který je dočasně vyplní voskem.[3] Jednoduše takový přípravek vetřete krouživými pohyby do poškozených čoček čistým hadříkem z mikrovlákna a potom ho setřete jiným hadříkem. Přes brýle potom uvidíte jasně a čistě, ale budete muset stejnou proceduru opakovat asi jednou týdně.
  • K těmto účelům je nejvhodnější použít přípravek na leštění auta nebo nábytkových povrchů s obsahem vosku.[4]
 6. 6
  Nasaďte si opět své brýle! Přes nově opravené čočky byste teď měli vidět mnohem lépe.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Odstranění poškrábaných vrstev brýlových čoček

 1. 1
  Ověřte si, že vaše čočky jsou skutečně plastové a ne skleněné. Tuto metodu byste měli dobře zvážit, protože zatímco plastovým čočkám neublíží, skleněné by trvale a nenapravitelně zničila. Měla by to ale být i poslední možná metoda pro plastové čočky, protože z nich odstraníte všechny aktivní vrstvy.[5] To znamená, že jakmile budou všechny krycí vrstvy pryč, brýle nebudou mít žádnou další ochranu a budou tak mnohem náchylnější k vážnějším škrábancům a poškození v budoucnu.[6]
  • Tuto metodu z výše uvedených důvodů provádějte pouze tehdy, jste-li přesvědčeni o tom, že vám nevadí odstranění antireflexní a ochranné vrstvy. Častokrát jsou to totiž právě tyto poškrábané vrstvy, které vám brání v jasném průzoru skrze čočky, takže jejich odstraněním získáte zpět jejich původní viditelnost. Tuto metodu je tedy nejlepší použít jako poslední záchranu předtím, než se zhroutíte nebo půjdete koupit nové brýle.
 2. 2
  Očistěte povrch plastových čoček tak, jak jste zvyklí. Použijte čistič určený pro čištění brýlí a hadřík z mikrovlákna. Vyčištěním povrchu čoček odhalíte skutečný rozsah škrábanců.
 3. 3
  Kupte abrazivní prostředek pro leptání skla, určený pro různé umělecké projekty.[7] Takové přípravky zakoupíte v jakémkoli obchodě s uměleckými potřebami nebo u hobby specialistů.
  • Účinné složky těchto přípravků obsahují kyselinu fluorovodíkovou, tedy činidlo, které se dokáže prokousat téměř vším, kromě plastu. Proto tento přípravek po nanesení na brýlové čočky projde skrze všechny ochranné vrstvy až k plastu, kterým projít nedokáže. Samotné čočky tedy zůstanou netknuté. [8]
  • Pro aplikaci tohoto abraziva budete potřebovat gumové rukavice, proto si nějaké pořiďte, pokud už je tedy nemáte.
 4. 4
  Před samotnou aplikací abraziva si nasaďte gumové rukavice a vyjměte plastové čočky z brýlových rámečků. Budete také potřebovat malou plastovou nádobku, do které odložíte na nějakou dobu skla pokrytá leptavým prostředkem. V žádném případě byste tuto nádobu už potom neměli používat pro kuchyňské potřeby.
 5. 5
  Abrazivní prostředek pro leptání skla naneste na čočky hadříkem nebo vatovým tamponem. Potom je odložte do připravené plastové nádobky a nechte činidlo několik minut reagovat.
 6. 6
  Veškeré abrazivum setřete měkkým hadříkem nebo vatovým tamponem. Potom omyjte čočky ve studené vodě a zlikvidujte všechny věci a pomůcky, které přišly do kontaktu s použitým prostředkem (samozřejmě kromě vašich brýlových čoček).
 7. 7
  Vsaďte čočky zpět do obrub a nasaďte si opravené brýle. Ačkoli už nebudou mít své antireflexní ani ochranné účinky, měli byste přes ně nyní vidět mnohem lépe.
  Reklama

Varování

 • Buďte opatrní! Pokud vaše čočky mají nereflexní vrstvu, obě tyto metody mohou čočky nenávratně poškodit.


Reklama

Tipy

 • Předtím, než s některou z uvedených metod začnete, se ujistěte, že jsou brýle skutečně čisté. Všechny nečistoty, které mohly ve škrábancích ulpět, odstraníte omytím v teplé, mýdlové vodě.
 • Pokud máte brýle věčně poškrábané, měli byste při příštím nákupu brýlí zvážit možnost investice do čiré ochranné vrstvy. Tyto vrstvy se ovšem mohou i přes svou odolnost poškrábat také. Nejlepší cestou, jak se škrábancům na brýlích vyhnout, je šetrné zacházení a pečlivé uchovávání brýlí v krabičce ve chvílích, kdy je zrovna nepotřebujete.
 • Když s brýlemi zajdete do optiky, ve které jste je koupili, je možné, že vám čočky vyčistí a zbrousí zdarma.
 • Pokud na čočkách zůstávají škrábance i po vašem zásahu, vezměte je k profesionálovi. Optometristé a prodejci brýlí by měli disponovat potřebnou technikou, která vrátí povrch vašich čoček do normálu.
 • Můžete také zakoupit komerční produkty pro leštění plastů, ale je třeba si uvědomit, že nejsou určené pro čištění vašich předepsaných brýlí s plastovými čočkami.[9] Odstraní sice všechny ochranné vrstvy, ale není zaručeno, že nepoškodí i samotné plastové čočky.
 • Pokud se z vašich levných slunečních brýlí začíná odlupovat antireflexní vrstva, zkuste do skel vetřít hadříkem trochu krému na opalování s faktorem 45. Měli byste tak odstranit zbytek antireflexní vrstvy a přes brýle znovu normálně vidět.[10]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 26 100 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 26 100 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama