Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Našli jste na skle nevzhledný škrábanec? Pokud se vám do škrábance nevejde nehet, můžete jej opravit bez pomoci profesionála. K odstranění škrábanců můžete použít běžné domácí prostředky. Všechny zde uvedené metody vyžadují zapracování přípravku do škrábance a následné omytí skla. Abyste mohli škrábanec odstranit, pečlivě očistěte povrch skla, aplikujte materiál a poté jej smyjte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Oprava škrábance zubní pastou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Očistěte sklo. Pomocí čistého hadříku sklo umyjte a ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné nečistoty. Předtím, než se škrábanec pokusíte opravit, nechte sklo uschnout.
 2. 2
  Navlhčete hadřík. Použijte čistý hadřík, který nepouští vlákna, jako například hadřík z mikrovlákna. Podržte jej pod kohoutkem a namočte ve vlažné vodě. Hadřík vymačkejte. Pokud je vlhký a nekape z něj voda, můžete se pustit do práce.
  • Pokud by na hadříku byly nějaké nečistoty, jako je například hlína nebo žmolky, mohlo by dojít k nerovnoměrnému nanesení materiálu nebo dokonce dalšímu poškrábání skla.
 3. 3
  Vymáčkněte na hadřík trochu zubní pasty. Zatlačte na tubu s pastou a vymáčkněte malé množství, ne větší než je špička vašeho malíčku. Je lepší začít s malým množstvím, přidat můžete vždy.[1]
  • Pro tento účel se doporučuje použít zubní pasta, která není na gelové bázi a obsahuje jedlou sodu.
  • Zubní pasta je velmi snadno dostupná, nejjemnější na použití a je dokonce bezpečná i na neplastové brýle.
 4. 4
  Naneste pastu na sklo. Naneste pastu pomocí hadříku na škrábanec. Pohybujte hadříkem v malých krouživých pohybech tak, abyste pastu roztírali pouze po škrábanci. Takto postupujte asi 30 vteřin.[2]
 5. 5
  Znovu naneste zubní pastu. Zkontrolujte vzhled poškrábaného místa. Možná budete muset aplikovat několik vrstviček pasty, abyste se škrábance zbavili. Opakujte postup, naneste vždy malé množství pasty a krouživými pohyby roztírejte po poškrábaném místě, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
 6. 6
  Vyčistěte sklo. Vezměte si jiný, čistý hadřík a namočte jej. Znovu z něj vymačkejte přebytečnou vodu a přejeďte přes sklo. Díky tomu sklo vyleštíte.
  • Příliš netlačte a nekružte hadříkem po skle, abyste pastu nezatlačili hlouběji do skla.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Obroušení pomocí jedlé sody

Stáhnout PDF
 1. 1
  Očistěte sklo. Sežeňte si čistý hadřík z mikrovlákna, abyste na skle nezanechávali nitky. Navlhčete hadřík vlažnou vodou a omyjte sklo tak, jako byste to udělali při běžném úklidu a ujistěte se, že jste odstranili veškeré nečistoty.
  • Jedlá soda má stejný účinek jako zubní pasta a i proto se do pasty často přidává, protože je velmi účinná v odstraňování škrábanců. Můžete ji použít na škrábance na brýlích a na sklokeramických varných deskách.
  • Předtím, než budete čistit varnou desku, zkontrolujte, zda je vypnutá a zcela studená.
 2. 2
  Smíchejte stejný podíl jedlé sody a vody. Od každé ingredience vám postačí asi jedna polévková lžíce. Smíchejte suroviny v malé misce a lžící rozmíchejte větší hrudky, které by soda mohla obsahovat. Po zamíchání by konzistence pasty měla odpovídat pudinku.[3]
  • Pro extra efekt můžete k této směsi přidat stejný podíl bělící pasty na zuby.
 3. 3
  Naberte pastu na hadřík. Opět použijte čistý, měkký hadřík. Pomůžete, když si hadřík omotáte kolem prstu a trochu pasty naberete. Až budete pastu roztírat po skle, neměli byste jí použít velké množství.
 4. 4
  Vtírejte pastu do skla krouživými pohyby. Naneste pastu na škrábanec a krouživými pohyby pohybujte hadříkem. Jak postupujete, měli byste si všimnout, že škrábanec mizí. Postupujte takto maximálně 30 vteřin.[4]
 5. 5
  Opláchněte plochu. Pokud pracujete s brýlemi, opláchněte sklo pod tekoucí vodou a osušte jej. V jiném případě použijte k otření plochy navlhčený hadřík. Namočte jej do vlažné vody, lehce vyždímejte a setřete jím všechnu pastu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Obroušení leštící pastou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Očistěte sklo. Sežeňte si čistý, měkký hadřík, namočte jej a vyždímejte přebytečnou tekutinu. Přejeďte jím po skle a odstraňte všechny nečistoty. Nechte sklo uschnout.[5]
  • Leštící pasta je vhodná pro broušení velkých, citlivých povrchů, jako jsou například čelní skla u automobilů.
 2. 2
  Omotejte si hadřík kolem prstu. Vyberte si hadřík z mikrovlákna, abyste na skle nezanechávali žádná vlákna. Alternativně můžete použít i vatový tampon.
 3. 3
  Naneste pastu na hadřík. Namočte hadřík do pasty nebo si na něj vymáčkněte malé množství tak, abyste měli malou, rovnoměrnou vrstvičku. Nenabírejte si pasty příliš. Pokud byste pasty použili mnoho, mohli byste vytvořit další škrábance.[6]
  • Druh pasty, který funguje nejrychleji, obsahuje přísadu zvanou oxid ceritý. Dřažší variantou broušení je použití klenotnické červeni.
 4. 4
  Natřete pastu na škrábanec. Hadříkem naneste pastu přímo na poškrábané místo. Pohybujte přes něj hadříkem krouživými pohyby po dobu asi 30 vteřin. Měli byste si všimnout, že je škrábanec menší, nebo že zcela zmizel. Je důležité, abyste nepřidávali více pasty, protože můžete sklo vážně poškodit.
 5. 5
  Smyjte pastu. Sežeňte si čistý hadřík a namočte jej ve vlažné vodě. Vyždímejte jej a ze skla setřete přebytek pasty.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Použití laku na nehty na izolované škrábance

Stáhnout PDF
 1. 1
  Očistěte sklo. Nastříkejte na něj čistič skla nebo použijte čistý, měkký hadřík bez žmolků k odstranění nečistot a špíny, které by se mohly dostat do škrábance. Nechte sklo uschnout.[7]
  • Tato metoda je nejlepší na specifické škrábance. Na rozdíl od zubní pasty , lak na nehty se od zbytku skla rychle oddělí.
 2. 2
  Namočte aplikátor do laku. Použijte pouze bezbarvý lak na čisté sklo. Namočte do lahvičky aplikátor, který je součástí balení laku. Budete mít malou vrstvičku laku, kterou budete nanášet na škrábanec.
 3. 3
  Naneste lak na škrábanec. Přejeďte aplikátorem přes škrábanec. Snažte se minimalizovat kontakt s okolním sklem, jak nejvíce to půjde. Jak bude lak stékat po aplikátoru, zateče do škrábanců a tím, že je vyplní, škrábance již nebudou vidět.[8]
 4. 4
  Nechte lak schnout asi hodinu. Na lak nesahejte a dejte mu čas, aby se vpil do škrábance a zatvrdl. Vraťte se za hodinu, připraveni na odstranění laku.
 5. 5
  Na hadřík naneste trochu odlakovače. Nakloňte lahvičku s odlakovačem tak, aby vám na hadřík nateklo malé množství tekutiny. Bude vám stačit opravdu velmi malé množství, protože budete odstraňovat tenkou vrstvičku.[9]
 6. 6
  Otřete škrábanec hadříkem. Pomocí hadříku přejeďte přes škrábanec. Ujistěte se, že se dostanete do míst vedle škrábance, i na škrábanec samotný. Jakmile jste si jistí, že je lak pryč, máte hotovo.
  Reklama

Tipy

 • V některých případech se bude hodit, když vám předmět podrží druhá osoba. Při pokusu o opravu byste jej mohli upustit nebo jinak poškodit a takto riziko snížíte.
 • Sklo, které je ošetřeno nějakou ochrannou vrstvou, například některé druhy brýlí, se takto opravit nedá. Museli byste vrstvu nejprve odstranit speciálním přípravkem na leptání.
 • Pokud si nevíte rady, poraďte se s výrobcem nebo profesionálním sklářem.
Reklama

Varování

 • Před škrábance na skle opakovaně nepřejíždějte. Mohli byste sklo poškodit daleko více.
 • Pokud váš nehet do rýhy na skle lehce zapadne, neměli byste se škrábanec pokoušet odstranit pomocí těchto metod. Poraďte se raději s profesionálem, jaký je vhodný způsob ošetření hlubokého škrábance.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Bílou zubní pastu, která není na bázi gelu
 • Jedlou sodu nebo leštící pastu
 • Několik čistých, měkkých hadříků
 • Vodu

Pro metodu s lakem na nehty:

 • Bezbarvý lak na nehty
 • Aplikátor
 • Odlakovač

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 88 401 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 88 401 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama