Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Břečťan může být sice velmi krásný na pohled, ovšem svým tichým a plíživým rozrůstáním po zemi, stromech i budovách po sobě může zanechávat opravdu velké škody. Přísavky podobné jakýmsi "skobičkám", které břečťan používá pro své pnutí po vertikálním povrchu, jsou natolik silné, že dokážou vytrhávat kusy kůry, omítky i jiného materiálu. Pro bezpečné odstranění břečťanu budete muset přesekat šlahouny, srolovat je ze země a tu potom posypat mulčovací kůrou, díky které břečťan znovu nezakoření. Přejděte k první sekci našeho článku a naučte se, jak se této nepříjemné rostliny jednou pro vždy zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Odstranění břečťanu ze stromů

  1. 1
    Připravte si potřebné náčiní. Nejdůležitější pomůckou pro odstraňování břečťanu jsou určitě nějaké ostré větší zahradnické nůžky nebo jejich obouruční varianta, v závislosti na tom, s jak silnými šlahouny se budete potýkat. Staré šlahouny dokážou narůst do opravdu velkých rozměrů. Jejich tloušťka může dosáhnout i několika centimetrů, zatímco mladé šlahouny budou tenké jako obyčejné rostlinné stonky. Kromě vhodných zahradních nůžek nezapomeňte na silné ochranné rukavice, kterými ochráníte ruce při stahování břečťanu.
  2. 2
    Přestřihejte šlahouny kolem základny stromu. Postupujte jeden po druhém a odstřihávejte je zhruba ve výšce kotníků, dokud neobejdete kmen po celém obvodu.[1] Pokud byste zapomněli přestřihnout byť jen jeden šlahoun, mohl by dostatečně vyživovat zbytek rostliny i nadále, takže se ujistěte, že jste přestřihli skutečně všechny liány.
    • Na přeřezání velmi starých a silných šlahounů použijte ruční pilku. Počínejte si při tom opatrně.
    • Při práci buďte opatrní a neudělejte omylem zářezy i do samotného stromu. Hostitelský strom je po odstranění břečťanu oslabený a náchylný k různým chorobám, takže byste ho mohli neopatrným zacházením trvale poškodit.
  3. 3
    Stejný postup s prostříháním jednotlivých šlahounů opakujte zhruba ve výšce ramen. Použijte stejnou techniku jako u základny stromu a přestřihněte každý šlahoun. Následně vystřiženou sekci šetrně stáhněte ze stromu. Odstraněním této části břečťanu zamezíte v přísunu živin do výše rostoucí rostliny, která tak brzy uhyne. Odstraněné šlahouny zatím odložte na hromadu, zbavíte se jich později, aby znovu nezakořenily.
    • Při stahování odstřižených šlahounů buďte opatrní, abyste společně s nimi neodstranili příliš mnoho kůry, ke které byly přilepené.
    • Stejná metoda funguje pro odstraňování břečťanu z různých venkovních zdí a podobných vertikálních povrchů.
  4. 4
    Zkontrolujte kmen stromu a hledejte zapomenuté šlahouny. Zblízka pečlivě prohlédněte strom a ujistěte se, že jste nezapomněli přestřihnout žádný šlahoun. Jakýkoli zapomenutý šlahoun okamžitě přestřihněte a opatrně odstraňte.
  5. 5
    Odstraňte břečťan z okolní země. Jestliže je strom obklopen vrstvou břečťanu, budete ho muset odstranit, aby postupem času nevyšplhal zpět na strom. Prořezávání břečťanu, který leží v okruhu kolem stromu, se také někdy říká "záchranný" průřez. Postup je následující:
    • Začněte prostříháním linie skrze břečťan, vedoucí od kmene do vzdálenosti zhruba 1.5-2 metry. Následně prostříhejte několik dalších "paprsků" od kmene směrem ven. Vytvoříte tak sekce, které půjdou snadněji odstranit.
    • Ve vzdálenosti 1.5-2 metry od kmene veďte jeden dlouhý kruhový řez, kterým oddělíte všechny sekce do jakýchsi trojúhelníků.
    • Postupně stáhněte vrstvu břečťanu z každé sekce. Pokračujte ve stahování šlahounů, dokud nevyčistíte celou oblast kolem kmene v okruhu 1.5-2 metry.
  6. 6
    Počkejte, než břečťan uhyne. Nyní, když jste odstranili veškerý břečťan v okolí základny stromu, byste měli začít pozorovat, jak se zbytky popínavé rostliny začínají scvrkávat, uvadat a hnědnout. Šlahouny ve větší výšce na kmeni stromu se vůbec nepokoušejte stahovat. Prudkým strháváním byste mohli vytrhat velké množství kůry, ke které je břečťan přichycený a vystavili byste tak strom zbytečně různých chorobám. Odumřelý břečťan bude zpočátku poněkud nevzhledný, ale postupně by měl opadat a po čase už si ho na stromě ani nevšimnete.
  7. 7
    Kontrolujte, zda v očištěné oblasti nevyrůstá nový břečťan. Po provedení výše popsaných opatření kontrolujte každých několik týdnů okolí stromu, jestli tam neprorůstají nějaké nové šlahounky. Když na nějaké narazíte, odstřihněte je.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Odstranění břečťanu ze země

  1. 1
    Prořežte břečťan a rozdělte si ho tak na sekce. Ty vytvoříte vedením několika dlouhých průřezů skrze celou vrstvu břečťanu. Značně si tím usnadníte celou práci s odstraňováním této popínavé rostliny. Okraje jednotlivých sekcí nyní odtáhněte od sebe. Postupujte opatrně, hlavně v okolí rostlin a stromků.
    • Pokud pracujete na vyvýšeném místě, veďte průřezy směrem dolů, abyste jednotlivé sekce mohli snadno srolovat.
  2. 2
    Srolujte ze země jednotlivé sekce. Nadzvedněte okraj jedné sekce a srolujte ji směrem k druhému okraji. V rolování každé sekce pokračujte pokaždé tak, aby vznikla jedna velká role břečťanu. Tuto roli potom odložte někam bokem a pokračujte další sekcí, než vyčistíte celou oblast.
    • Nejlepším způsobem jak zajistit, že břečťan opět nezakoření, je mulčování.
  3. 3
    Použijte herbicidy. Zabít břečťan samotnými herbicidy je poměrně náročné, protože listy této popínavé rostliny obsahují voskovitou vrstvu, kterou herbicidy jen těžko pronikají. Vhodné je proto manuální odstranění břečťanu v kombinaci s aplikací herbicidního přípravku. Nejefektivnější chemikálií pro odstranění břečťanu je glyfosát.[2]
    • Tento herbicid nastříkejte na oblast břečťanu, které se chcete zbavit, ale buďte přitom opatrní, abyste nezasáhli i okolní rostliny.
    • Herbicidy účinkují pomalu a každých šest týdnů byste je měli aplikovat znovu.
  4. 4
    Pro zachování určitých částí břečťanu použijte mulč. Jestliže víte o nějakém kusu břečťanového porostu, který byste chtěli v zahradě ponechat, ale přitom nechcete, aby se dále rozšiřoval, můžete použít mulčovací kůru. Jednoduše zakryjte břečťan vrstvou (15-25 cm) mulčovací kůry. Tato metoda vyžaduje dostatek času, takže kůru nechte na místě alespoň přes dvě sezóny a několikrát do roka ji v případě potřeby doplňujte.
    Reklama

Tipy

  • Při prostřihávání a stahování břečťanu vždy noste ochranné brýle a oblečení s dlouhým rukávem.
Reklama

Varování

  • Při stahování břečťanu ze stromů buďte obzvláště opatrní, abyste společně se šlahouny nestrhli i kůru, čímž byste strom vystavili invazivním organismům a škůdcům, kteří by ho mohli poškodit nebo dokonce zabít.
  • Prořezaný břečťan ani jeho kořeny neházejte na kompost. Pravděpodobně by se tam uchytil a začal prorůstat do okolí.
  • Oči si chraňte ochrannými brýlemi proti odletujícím kouskům břečťanu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Zahradní nůžky
  • Ochranné rukavice
  • Ochranné brýle
  • Lopatu
  • Hrábě
  • Pytle na zahradní odpad
  • Mulč
  • Herbicid


O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 092 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 092 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama