Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bradavice jsou nevzhledné, nepříjemné a bohužel velmi běžné. Jeden z nejlepších známých domácích prostředků pro léčbu bradavic (zejména plantárních bradavic) je pomocí běžné šedé lepicí pásky. V praxi se nazývá okluzní terapie lepicí páskou (DTOT), člověk postižený bradavicemi pokryje bradavici na delší dobu lepicí páskou, pak obrousí bradavici. Tento proces se opakuje, dokud bradavice nezmizí. DTOT získal vědeckou důvěryhodnost jako legitimní metoda léčby poté, kdy studie prováděna Fochtem a spol. zjistila, že je mnohem účinnější než zmrazení bradavic.[1] Tato studie je nicméně od té doby kritizována.[2] [3] Mnoho neoficiálních zdrojů však přísahají na účinnost DTOT.

Postup

 1. 1
  Očistěte kůži kolem bradavice. Toto ošetření vyžaduje, abyste kryli kůži v okolí bradavice asi týden v kuse. Než budete pokračovat, je dobré, abyste očistili bradavice a okolní místa od nečistot nebo jiných zbytků, které mohou způsobit skvrny a pupínky na kůži.
 2. 2
  Nechte pokožku zcela uschnout. Stejně jako byste neměli nechat nečistoty mezi kůží a páskou, neměli byste tam nechat ani vlhkost. Vlhkost ponechaná na vaší pleti ji může dráždit, nebo ve vzácných případech vést k plísňové infekci. Je však pravděpodobnější, že vlhkost pod páskou jednoduše rozpustí lepidlo a páska spadne. Chcete-li, aby vaše páska držela na kůži pevně, ujistěte se, že kůži po umytí dobře osušíte.
 3. 3
  Překryjte bradavice lepicí páskou. Ustřihněte malý čtvereček z obyčejné šedé lepicí pásky - dostatečně velký, aby úplně pokryl vaše bradavice, ale ne větší. Opatrně položte lepicí pásku přes vaši bradavici. Přitiskněte pásku na kůži, aby dobře přilnula.
  • Použijte obyčejnou šedou lepicí pásku. Bylo zjištěno, že průhledná lepicí páska není tak účinná jako běžná šedá varianta. V jedné studii například, nejsou průhledné lepicí pásky účinnější než obvaz na molusky.[4] Spekuluje se, že se na průhlednou lepicí pásku používá jiný typ lepidla než na šedou lepicí pásku a tento rozdíl vede k nedostatku účinnosti.
 4. 4
  Nechte pásku působit šest dní. DTOT trvá nějakou dobu, než začne působit - v některých případech to může trvat až dva měsíce. Prvních šest dní držte pásku na místě. Pokud lepicí páska spadne, vyměňte ji hned, jak můžete.
  • Přesný mechanismus, kterým DTOT odstraňuje bradavice, není známý. Jedna populární hypotéza je, že lepidlo na bázi gumy na šedé lepicí pásce dráždí kůži, a provokuje místní imunitní odpověď. Váš imunitní systém pak nevědomky útočí na lidský papilomavirus (HPV), který způsobuje množení buněk (nebo bradavice).
 5. 5
  Odstraňte lepicí pásku šestý den večer. Po šesti dnech nošení lepicí pásky ji odstraňte, abyste se podívali na bradavici. Jestliže se objeví podráždění (nebo během jakékoliv budoucí kontroly), nebo zhoršení, přestaňte používat lepicí pásku a domluvte si schůzku u svého lékaře nebo dermatologa.
 6. 6
  Namočte bradavice na jednu minutu do teplé vody. Použijte měkký hadřík a namočte bradavici do teplé vody, nebo ponořte postižené místo do mísy, umyvadla, nebo vany. Teplá voda změkčí kůži (bradavici) v rámci přípravy na další krok, ve kterém ji odstraníte.
 7. 7
  Lehce obruste bradavici pilníkem, pemzou, nebo jiným jemným abrazivem. Broušením bradavice mírným abrazivem, v podstatě "pilujete" mrtvou tkáň bradavice, tento proces se nazývá "debriding- obroušení" (odstranění odumřelých materiálů). Po namočení kůže do teplé vody je tento proces jednodušší. Pokud začnete v průběhu procedury cítit bolest, zastavte.
  • Až budete hotovi, namočte pilník, pemzu, nebo jiné abrazivum do roztoku bělidla a vody. Tkáň bradavice, která zůstává na vašem abrazivu, obsahuje HPV a jak se dále používá, vytvoří nové bradavice. Je proto velmi důležité sterilizovat své nástroje po každém použití.
 8. 8
  Nechte bradavici šestou noc odkrytou, pak znovu použijte lepicí pásku během dopoledne. Šestý den večer dejte své kůži šanci vyschnout a odpočívat. Nedotýkejte se, netřete nebo neškrábejte vaše bradavice, protože bradavice se mohou šířit prostřednictvím kontaktu.[5] V dopoledních hodinách naneste další kus lepicí pásky.
  • Šestý den večer, prohlédněte vaše bradavice. Zapište pokrok, který jste zaznamenali. - Je vaše bradavice menší? Je méně zvýšena než dříve?
 9. 9
  Tyto kroky opakujte, dokud bradavice nezmizí. Pokračujte v provádění těchto kroků, odstranění lepicí pásky každý šestý večer, mytí, broušení, odpočinek pleti, a další použití lepicí pásky druhý den ráno. Bradavice by měla postupně ustupovat. Nezastavujte léčbu, dokud si nebudete 100% jistí, že bradavice zmizela. Buďte trpěliví. Tato metoda může trvat dlouhou dobu. - Původní studie podle Fochta a spol. trvala asi dva měsíce.
  • Pokud se vaše bradavice nezlepší po dvou měsících nebo se bude zhoršovat, navštivte lékaře. Můžete mít velmi odolné bradavice. - Naštěstí existují i jiné možnosti odstranění, včetně léčby kyselinou salicylovou a kryoterapie.
  Reklama

Tipy

 • Studie prokázaly, že tato léčba je účinnější u dětí.
 • Pokud bradavice nevykazuje známky zlepšení, zkuste jinou léčbu.
Reklama

Varování

 • Nemusí to fungovat;. (Některé studie ukázaly, že tato metoda je neúčinná.)
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 035 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 035 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama