Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zarostlý nehet může být bolestivý a nepohodlný, a co je horší, může se do něj snadno dostat infekce. Pokud trpíte na zarostlý nehet, do kterého se dostala infekce, budete muset infekci ošetřit a zabránit zhoršení stavu. [1] [2] Abyste odstranili infekci ze zarostlého nehtu, zjemněte nehet v teplé vodě, předtím než opatrně zvednete kraje a aplikujete antibakteriální mast přímo na infekci pod nehtem. I když je to jen lehký start, je velmi doporučováno navštívit podiatra kvůli řádné léčbě, místo spoléhání na domácí léčbu infekce.

Část 1
Část 1 ze 2:
Ošetření nehtu

 1. 1
  Namočte si prst. Aby se zmírnila bolest a otok související se zarostlým nehtem, namočte nohu se zarostlým nehtem na 10-20 minut v teplé, mýdlové vodě, třikrát denně po dobu jednoho až dvou týdnů. [3] [4]
  • Epsomskou sůl může také pomoci s bolestí a zánětem. Naplňte vanu teplou vodou a přidejte 1-2 polévkové lžíce Epsomské soli. Umístěte svoji nohu do vody a relaxujte, zatímco si nohu namáčíte. Jakmile skončíte, pořádně si osušte nohu.
  • Můžete to dělat několikrát denně, pokud máte velké bolesti.
  • Nikdy si nohu nemáčejte v horké vodě. Vždy by to měla být mýdlová teplá voda. [5]
 2. 2
  Zvedněte okraje nehtu. Pro úlevu od tlaku pod okraji zarostlého nehtu, vám mohou doktoři občas doporučit jemně nadzdvihnout okraje nehtu. Tato technika pomáhá odtáhnou nehet od kůže, takže se do ní nehet už nezarývá.
  • Pokud používáte bavlnu, můžete ji namočit v antiseptiku pro úlevu od bolesti a zabránit infekci pod nehtem. [6]
  • Pokud je nehet nakažený, může to také pomoci nasát jakékoliv tekutiny, které jsou chycené pod nehtem.
  • Pokud používáte zubní nit, ujistěte se, že je bez příchutě a bez vosku.
  • Nezasunujte pod nehet kovové nástroje ve snaze zasunout pod něj bavlnu, či zubní nit. To by mohlo poškodit prst ještě více. [7]
 3. 3
  Aplikujte antibakteriální mast. Antibakteriální mast je velmi nápomocná, pokud jde o infikovaný zarostlý nehet. Předtím než aplikujete mast, vysušte pořádně svůj palec. Pokryjte infikovanou oblast antibakteriálním krémem. Aplikujte tlustou vrstvu masti na infikovanou oblast palce. Obalte si palec obvazem, například velkou náplastí. To zabrání otevírání ran a udržuje mast na místě.
 4. 4
  Navštivte specialistu na dolní končetiny (podiatra). Zarostlý nehet, do kterého se dostane infekce, by neměl být ošetřován doma, což platí pro většinu ran s infekcí. Navštivte podiatra, aby vám ošetřil infekci. Pokud jsou infekce a nehet špatné, bude nejspíš potřeba menší operace. Většinou je to jednoduchá chirurgická procedura zahrnující znecitlivění nehtového lůžka a poté odstranění části zarostlého nehtu pomocí kleštiček či nůžek, kterou vykoná doktor.
  • Můžete dostat orální antibiotika na předpis, které mají vnitřní použití, a pomohou odrazit hluboké infekce. [9] [10] Pokud jste dostali antibiotika na předpis, ujistěte se, že dokončíte celou krabičku a jste ve spojení se svým lékařem, pokud je třeba.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Vyhněte se běžným omylům

 1. 1
  Nestříhejte nehet. Běžný omyl o infekčním zarostlém nehtu je, že musí být odstřihnut. Naopak od obecného přesvědčení, stříhání nehtu může infekci ještě více zhoršit. Také to může do budoucna způsobit mnohem více zarostlý nehet. Nechte nehet nezastřižený a nadzdvihněte jej pro úlevu od tlaku.
  • Nehet by měl být zastřižený doktorem, neměli byste jej zastřihávat v ´koupelnové ordinaci´.[11] [12]
 2. 2
  Nerýpejte pod nehet. Může být lákavé pokusit se ulevit tlak, nebo zvednout nehet od kůže pomocí rýpání do kůže pod nehtem. Nedělejte to, protože to může zintenzivnit infekci a zhoršit zarostlý nehet.
  • Nepoužívejte pinzety, pomerančová dřívka, nůžky, pilníky, nebo jiné kovové nástroje. [13]
 3. 3
  Nesnažte se vysoušet infekci. Je zde populární koncept, že byste měli použít jehlu k propíchnutí puchýřů, nebo vřídků způsobených infekcí. Neměli byste to dělat, protože tím infekci jen zhoršíte. I když použijete čisté nářadí a vydezinfikovanou jehlu, můžete rýpáním a dloubáním do puchýře nebo zanícené rány způsobit vážnou škodu.
 4. 4
  Nestříhejte do nehtu ´V´. Podle některých lidových léčitelských metod, byste si měli vystřihnout tvar ´V´ do horní části infikovaného nehtu pro úlevu od tlaku, což vyléčí nehet. Nicméně toto nevyléčí vůbec nic až na to, že vám to roztřepí kraje nehtů. [15]
 5. 5
  Vyhněte se potírání vašeho prstu. Nevěřte městským mýtům o zdraví, jako je tření uhlí na prst aby infekce odezněla. I když někteří lidé si za touto metodou stojí, uhlí nemá žádné účinky na infekci a zarostlý nehet. Popravdě, tato metoda ji ještě zhorší. V podstatě byste si na infikovanou oblast neměli dávat nic, kromě antibiotického krému, nebo náplasti. [16]
  Reklama

Tipy

 • Nevymačkávejte hnis ven zpoza infikovaného zarostlého nehtu. To by mohlo rozšířit infekci.
 • Nekousejte si nehet. Je to nehygienické a poškodí to vaše zuby i nehet.
 • Namáčejte si nohu v antibakteriálním mýdle, abyste se zbavili bakterií, které se dostanou do rány a zhorší ji.
 • Zabalte si prst náplastí a dejte si na něj Polysporin. Velmi to pomůže.
 • Vyhledejte si jak se vypořádat se zarostlým nehtem jakmile váš nehet začne bolet, nebo vypadá trochu jinak, nebo červeně. Nadzdvihnout okraje nehtu za pomoci sterilní bavlny funguje dobře pro mírně zarostlý nehet, ale nepomůže to později, pokud se stav zhorší.
Reklama

Varování

 • Jedinci, kteří mají problémy s imunitou, by měli navštívit doktora kvůli jakékoliv vleklé infekci.
 • Pokud máte zarostlý nehet a víte, že jste diabetici, měli byste navštívit doktora přes nohy hned jak je to možné.
 • Infekce může ohrozit váš život, pokud se projeví se sepsí, či způsobí otravu krve. Také si můžete vytvořit snětivou infekci, což vytváří mrtvou, rozpadající se tkáň. Toto může vyžadovat hospitalizaci, operace, a dokonce amputace, aby se zastavilo šíření odumírající tkáně.
 • Problém s hojením vředů, či zkřehlost a brnění nohou může poukazovat na cukrovku.
Reklama

O tomto wikiHow

Mark Co, DPM
Spoluautorem článku je :
Podiatr
Spoluautorem tohoto článku je Mark Co, DPM, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 30 223 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 30 223 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama