Jak odstranit infekci ze zarostlého nehtu

Spoluautor Chris M. Matsko, MD

V tomto článku:Ošetření nehtuVyhněte se běžným omylům16 Reference

Zarostlý nehet může být bolestivý a nepohodlný, a co je horší, může se do něj snadno dostat infekce. Pokud trpíte na zarostlý nehet, do kterého se dostala infekce, budete muset infekci ošetřit a zabránit zhoršení stavu. [1][2] Abyste odstranili infekci ze zarostlého nehtu, zjemněte nehet v teplé vodě, předtím než opatrně zvednete kraje a aplikujete antibakteriální mast přímo na infekci pod nehtem. I když je to jen lehký start, je velmi doporučováno navštívit podiatra kvůli řádné léčbě, místo spoléhání na domácí léčbu infekce.

Část 1
Ošetření nehtu

 1. 1
  Namočte si prst. Aby se zmírnila bolest a otok související se zarostlým nehtem, namočte nohu se zarostlým nehtem na 10-20 minut v teplé, mýdlové vodě, třikrát denně po dobu jednoho až dvou týdnů. [3][4]
  • Epsomskou sůl může také pomoci s bolestí a zánětem. Naplňte vanu teplou vodou a přidejte 1-2 polévkové lžíce Epsomské soli. Umístěte svoji nohu do vody a relaxujte, zatímco si nohu namáčíte. Jakmile skončíte, pořádně si osušte nohu.
  • Můžete to dělat několikrát denně, pokud máte velké bolesti.
  • Nikdy si nohu nemáčejte v horké vodě. Vždy by to měla být mýdlová teplá voda. [5]
 2. 2
  Zvedněte okraje nehtu. Pro úlevu od tlaku pod okraji zarostlého nehtu, vám mohou doktoři občas doporučit jemně nadzdvihnout okraje nehtu. Tato technika pomáhá odtáhnou nehet od kůže, takže se do ní nehet už nezarývá.
  • Pokud používáte bavlnu, můžete ji namočit v antiseptiku pro úlevu od bolesti a zabránit infekci pod nehtem. [6]
  • Pokud je nehet nakažený, může to také pomoci nasát jakékoliv tekutiny, které jsou chycené pod nehtem.
  • Pokud používáte zubní nit, ujistěte se, že je bez příchutě a bez vosku.
  • Nezasunujte pod nehet kovové nástroje ve snaze zasunout pod něj bavlnu, či zubní nit. To by mohlo poškodit prst ještě více. [7]
 3. 3
  Aplikujte antibakteriální mast. Antibakteriální mast je velmi nápomocná, pokud jde o infikovaný zarostlý nehet. Předtím než aplikujete mast, vysušte pořádně svůj palec. Pokryjte infikovanou oblast antibakteriálním krémem. Aplikujte tlustou vrstvu masti na infikovanou oblast palce. Obalte si palec obvazem, například velkou náplastí. To zabrání otevírání ran a udržuje mast na místě.
  • Použijte antibakteriální mast jako Neosporin. [8]
 4. 4
  Navštivte specialistu na dolní končetiny (podiatra). Zarostlý nehet, do kterého se dostane infekce, by neměl být ošetřován doma, což platí pro většinu ran s infekcí. Navštivte podiatra, aby vám ošetřil infekci. Pokud jsou infekce a nehet špatné, bude nejspíš potřeba menší operace. Většinou je to jednoduchá chirurgická procedura zahrnující znecitlivění nehtového lůžka a poté odstranění části zarostlého nehtu pomocí kleštiček či nůžek, kterou vykoná doktor.
  • Můžete dostat orální antibiotika na předpis, které mají vnitřní použití, a pomohou odrazit hluboké infekce. [9][10] Pokud jste dostali antibiotika na předpis, ujistěte se, že dokončíte celou krabičku a jste ve spojení se svým lékařem, pokud je třeba.

Část 2
Vyhněte se běžným omylům

 1. 1
  Nestříhejte nehet. Běžný omyl o infekčním zarostlém nehtu je, že musí být odstřihnut. Naopak od obecného přesvědčení, stříhání nehtu může infekci ještě více zhoršit. Také to může do budoucna způsobit mnohem více zarostlý nehet. Nechte nehet nezastřižený a nadzdvihněte jej pro úlevu od tlaku.
  • Nehet by měl být zastřižený doktorem, neměli byste jej zastřihávat v ´koupelnové ordinaci´.[11][12]
 2. 2
  Nerýpejte pod nehet. Může být lákavé pokusit se ulevit tlak, nebo zvednout nehet od kůže pomocí rýpání do kůže pod nehtem. Nedělejte to, protože to může zintenzivnit infekci a zhoršit zarostlý nehet.
  • Nepoužívejte pinzety, pomerančová dřívka, nůžky, pilníky, nebo jiné kovové nástroje. [13]
 3. 3
  Nesnažte se vysoušet infekci. Je zde populární koncept, že byste měli použít jehlu k propíchnutí puchýřů, nebo vřídků způsobených infekcí. Neměli byste to dělat, protože tím infekci jen zhoršíte. I když použijete čisté nářadí a vydezinfikovanou jehlu, můžete rýpáním a dloubáním do puchýře nebo zanícené rány způsobit vážnou škodu.
  • Snažte se nedotýkat rány ničím jiným než bavlněným tamponem, nebo materiály na obvazy. [14]
 4. 4
  Nestříhejte do nehtu ´V´. Podle některých lidových léčitelských metod, byste si měli vystřihnout tvar ´V´ do horní části infikovaného nehtu pro úlevu od tlaku, což vyléčí nehet. Nicméně toto nevyléčí vůbec nic až na to, že vám to roztřepí kraje nehtů. [15]
 5. 5
  Vyhněte se potírání vašeho prstu. Nevěřte městským mýtům o zdraví, jako je tření uhlí na prst aby infekce odezněla. I když někteří lidé si za touto metodou stojí, uhlí nemá žádné účinky na infekci a zarostlý nehet. Popravdě, tato metoda ji ještě zhorší. V podstatě byste si na infikovanou oblast neměli dávat nic, kromě antibiotického krému, nebo náplasti. [16]

Tipy

 • Nevymačkávejte hnis ven zpoza infikovaného zarostlého nehtu. To by mohlo rozšířit infekci.
 • Nekousejte si nehet. Je to nehygienické a poškodí to vaše zuby i nehet.
 • Namáčejte si nohu v antibakteriálním mýdle, abyste se zbavili bakterií, které se dostanou do rány a zhorší ji.
 • Zabalte si prst náplastí a dejte si na něj Polysporin. Velmi to pomůže.
 • Vyhledejte si jak se vypořádat se zarostlým nehtem jakmile váš nehet začne bolet, nebo vypadá trochu jinak, nebo červeně. Nadzdvihnout okraje nehtu za pomoci sterilní bavlny funguje dobře pro mírně zarostlý nehet, ale nepomůže to později, pokud se stav zhorší.

Varování

 • Jedinci, kteří mají problémy s imunitou, by měli navštívit doktora kvůli jakékoliv vleklé infekci.
 • Pokud máte zarostlý nehet a víte, že jste diabetici, měli byste navštívit doktora přes nohy hned jak je to možné.
 • Infekce může ohrozit váš život, pokud se projeví se sepsí, či způsobí otravu krve. Také si můžete vytvořit snětivou infekci, což vytváří mrtvou, rozpadající se tkáň. Toto může vyžadovat hospitalizaci, operace, a dokonce amputace, aby se zastavilo šíření odumírající tkáně.
 • Problém s hojením vředů, či zkřehlost a brnění nohou může poukazovat na cukrovku.

Informace o článku

Spoluautorem tohoto článku je Chris M. Matsko, MD. Dr. Matko je lékař v důchodu v Pennsylvánii. Svůj lékařský titul získal na Tempe University School of Medicine v roce 2007.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Remove Infection from an Ingrown Toenail, Español: eliminar la infección de una uña enterrada, Deutsch: Infektionen bei eingewachsenen Zehennägel behandeln, Português: Remover Infecção de uma Unha Encravada, Italiano: Curare l'Infezione di un'Unghia Incarnita, Русский: вылечить воспаленный вросший ноготь, Français: soigner une infection à un ongle incarné, Bahasa Indonesia: Menyembuhkan Infeksi pada Cantengan, Nederlands: Een geïnfecteerde ingegroeide teennagel behandelen, 中文: 消除嵌甲感染, العربية: التخلص من عدوى ظفر غائر, Tiếng Việt: Xử lý nhiễm trùng do móng chân mọc ngược, 한국어: 내성발톱으로 인한 감염증 치료하는 법, ไทย: รักษาเล็บเท้าขบติดเชื้อ, 日本語: 巻き爪(陥入爪)の感染を治す

Stránka byla zobrazena 7 086 krát.
Byl tento článek přesný?