I když se košťál v zelí může po uvaření jíst, většina receptů doporučuje před přípravou pokrmu košťál z hlávky vykrojit. Odstraníte-li ze zelí střed, zbytek zelí půjde také lépe nakrájet a také zelí nebudete muset tak dlouho vařit. Pokud jste nikdy ze zelí košťál neodstraňovali, poradíme vám, jak na to.

Přísady

 • 1 hlávka zelí

Metoda 1 ze 3:
Klasický způsob (kulaté zelí)[1]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob by se měl používat s kulatými hlávkami zelí (nejčastější odrůdou je bílé či červené zelí a hlávková kapusta).
  • Všimněte si, že tento způsob je podobný metodě pro vykrajování středu z podlouhlého zelí, ale jsou tu také určité malé rozdíly.
 2. 2
  Z hlávky zelí odkrojte spodní část košťálu. Ostrým kuchyňským nožem ze zelí odkrojte část košťálu, která z hlávky přečnívá.
  • Pokud používáte plastové nebo dřevěné prkénko, dejte pod něj suchou utěrku, aby neklouzalo.[2] Prkénko se vám pak při krájení zelí nebude hýbat. Pokud máte neklouzavou podložku, můžete tento krok vynechat.
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
  Zbytek zelí připravte dle libosti. Nyní můžete zelí nakrouhat, nakrájet na menší kousky, rozdělit na vrstvy či použít do různých receptů teplé či studené kuchyně.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Klasický způsob (podlouhlé zelí)[3]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob lze použít pro podlouhlé, úzké hlávky zelí. Nejtypičtějším zástupcem tohoto druhu zelí je pekingské zelí.
  • Všimněte si, že tento způsob je podobný metodě pro vykrajování středu z kulatého zelí, ale jsou tu také určité malé rozdíly.
 2. 2
  Zelí rozkrojte podélně napůl. Pomocí ostrého nože rozkrojte hlávku zelí napůl řezem vedeným středem.
 3. 3
 4. 4
  Zbytek zelí připravte dle libosti. Nyní můžete zelí nakrouhat, nakrájet na menší kousky, rozdělit na vrstvy či použít do různých receptů teplé či studené kuchyně.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Odstranění středu z celé hlávky (kulaté zelí)[4] [5]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob by se měl používat s kulatými hlávkami zelí, jako je například bílé či červené zelí a hlávková kapusta.
 2. 2
 3. 3
  Odloupněte všechny poškozené listy. Před vykrojením košťálu z hlávky odstraňte potrhané, poškozené či zvadlé listy.
  • Poté, co zelí vložíte do vařící vody, většina vnějších listů se sloupne, ale je lepší odstranit špatné listy raději předem.
 4. 4
 5. 5
  Do středu zelí zapíchněte vidličku. Silou zapíchněte vidličku do košťálu, co nejhlouběji to jde.
 6. 6
  Zelí rozkrojte kolem středu. Nožem proveďte kruhový řez kolem středu hlávky zelí.
 7. 7
 8. 8
  Nakloňte nůž a proveďte řez. Nakloňte nůž a krájejte okolo středu zelí. Použijte úzký nůž a proveďte kruhový řez, ale tentokrát pod úhlem. Jelikož zelí změklo, košťál by měl jít snáze vyndat.
 9. 9
  Zbývající zelí využijte dle libosti. Jelikož je tato metoda trochu složitější než klasický způsob, většinou se používá pouze u receptů, které vyžadují celou hlávku zelí, jako je například celé plněné zelí.
  • Tento způsob je také ideální, pokud chcete vařit celý střed, protože v ostatních metodách košťál rozkrojíte na několik částí.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko či podložku na krájení
 • Utěrku
 • Ostrý nůž
 • Větší hrnec (volitelné)
 • Kovovou vidličku (volitelné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 592 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 2 592 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama