Jak odstranit košťál ze zelí

V tomto článku:Klasický způsob (kulaté zelí)Klasický způsob (podlouhlé zelí)Odstranění středu z celé hlávky (kulaté zelí)[4]5 Reference

I když se košťál v zelí může po uvaření jíst, většina receptů doporučuje před přípravou pokrmu košťál z hlávky vykrojit. Odstraníte-li ze zelí střed, zbytek zelí půjde také lépe nakrájet a také zelí nebudete muset tak dlouho vařit. Pokud jste nikdy ze zelí košťál neodstraňovali, poradíme vám, jak na to.

Přísady

 • 1 hlávka zelí

1
Klasický způsob (kulaté zelí)[1]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob by se měl používat s kulatými hlávkami zelí (nejčastější odrůdou je bílé či červené zelí a hlávková kapusta).
  • Všimněte si, že tento způsob je podobný metodě pro vykrajování středu z podlouhlého zelí, ale jsou tu také určité malé rozdíly.
 2. 2
  Z hlávky zelí odkrojte spodní část košťálu. Ostrým kuchyňským nožem ze zelí odkrojte část košťálu, která z hlávky přečnívá.
  • Pokud používáte plastové nebo dřevěné prkénko, dejte pod něj suchou utěrku, aby neklouzalo.[2] Prkénko se vám pak při krájení zelí nebude hýbat. Pokud máte neklouzavou podložku, můžete tento krok vynechat.
 3. 3
  Zelí překrojte po délce napůl. Zelí rozkrojte napůl řezem vedeným přesně středem.
 4. 4
  Každou polovinu zelí znovu podélně rozkrojte. Hlávky otočte rozkrojenou stranou dolů a rozpulte je řezem vedeným opět středem. Tím zelí rozdělíte na čtvrtiny.
 5. 5
  Ze spodní části hlávky odkrojte trojúhelníkový kousek košťálu. Nakloňte nůž a z každé čtvrtiny hlávky vyřízněte košťál.
 6. 6
  Zbytek zelí připravte dle libosti. Nyní můžete zelí nakrouhat, nakrájet na menší kousky, rozdělit na vrstvy či použít do různých receptů teplé či studené kuchyně.

2
Klasický způsob (podlouhlé zelí)[3]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob lze použít pro podlouhlé, úzké hlávky zelí. Nejtypičtějším zástupcem tohoto druhu zelí je pekingské zelí.
  • Všimněte si, že tento způsob je podobný metodě pro vykrajování středu z kulatého zelí, ale jsou tu také určité malé rozdíly.
 2. 2
  Zelí rozkrojte podélně napůl. Pomocí ostrého nože rozkrojte hlávku zelí napůl řezem vedeným středem.
 3. 3
  Vykrojte střed. Rozkrojené strany by měly směřovat nahoru. Košťálu byste si měli hned všimnout. Z obou stran koštálu udělejte řez skrz celou hlávku, abyste poté košťál mohli snadno vyjmout.
 4. 4
  Zbytek zelí připravte dle libosti. Nyní můžete zelí nakrouhat, nakrájet na menší kousky, rozdělit na vrstvy či použít do různých receptů teplé či studené kuchyně.

3
Odstranění středu z celé hlávky (kulaté zelí)[4][5]

 1. 1
  Zjistěte, pro jaké druhy zelí můžete tento způsob použít. Tento způsob by se měl používat s kulatými hlávkami zelí, jako je například bílé či červené zelí a hlávková kapusta.
  • Tento způsob můžete vyzkoušet i s podlouhlým zelím, jako je pekingské zelí, ale nemusí se vám to povést. Podlouhlé zelí většinou mívá volnější listy, a pokud použijete tento způsob ( během kterého budete zelí vařit), můžete přijít o více vnitřních listů.
 2. 2
  Dejte vařit větší množství vody. Hrnec naplňte do 2/3 vodou. Na středním plameni přiveďte vodu k varu.
 3. 3
  Odloupněte všechny poškozené listy. Před vykrojením košťálu z hlávky odstraňte potrhané, poškozené či zvadlé listy.
  • Poté, co zelí vložíte do vařící vody, většina vnějších listů se sloupne, ale je lepší odstranit špatné listy raději předem.
 4. 4
  Z hlávky zelí odkrojte spodní část košťálu. Ostrým kuchyňským nožem ze zelí odkrojte část košťálu, která z hlávky přečnívá.
 5. 5
  Do středu zelí zapíchněte vidličku. Silou zapíchněte vidličku do košťálu, co nejhlouběji to jde.
  • V ideálním případě by vidlička měla být zapíchnuta tak hluboko, aby jednotlivé hroty vidličky téměř nevyčnívaly ze zelí. Chcete-li vyzkoušet, zda je vidlička do zelí dobře zapíchnutá, zkuste zelí zdvihnout pouze pomocí vidličky. Pokud nevypadne, znamená to, že jste vidličku do středu zapíchli dostatečně hluboko.
 6. 6
  Zelí rozkrojte kolem středu. Nožem proveďte kruhový řez kolem středu hlávky zelí.
 7. 7
  Zelí ponořte do vařící vody. Pokud jste neodstranili košťál, ponořte horní část zelí do vařící vody a nechte několik minut vařit, dokud nezačne měknout.
 8. 8
  Nakloňte nůž a proveďte řez. Nakloňte nůž a krájejte okolo středu zelí. Použijte úzký nůž a proveďte kruhový řez, ale tentokrát pod úhlem. Jelikož zelí změklo, košťál by měl jít snáze vyndat.
 9. 9
  Zbývající zelí využijte dle libosti. Jelikož je tato metoda trochu složitější než klasický způsob, většinou se používá pouze u receptů, které vyžadují celou hlávku zelí, jako je například celé plněné zelí.
  • Tento způsob je také ideální, pokud chcete vařit celý střed, protože v ostatních metodách košťál rozkrojíte na několik částí.

Věci, které budete potřebovat

 • Prkénko či podložku na krájení
 • Utěrku
 • Ostrý nůž
 • Větší hrnec (volitelné)
 • Kovovou vidličku (volitelné)

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Core a Cabbage, 中文: 给白菜去心, Español: descorazonar una col, Deutsch: Einen Kohlstrunk entfernen, Русский: удалить кочерыгу из капусты, Nederlands: Een kool ontkernen, Bahasa Indonesia: Membuang Bagian Tengah Kubis, हिन्दी: पत्ता गोभी (Cabbage) काटें

Stránka byla zobrazena 1 638 krát.
Byl tento článek přesný?