Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kožní výrůstky, také známé jako acrochorda, jsou nevzhledné útvary, které se běžně objevují třeba na krku, ale i dalších částech těla. Jsou naprosto neškodné a ze zdravotního hlediska není důvod pro jejich odstraňování. Ale vzhledem k tomu, že jsou takové výrůstky velice viditelné a mohou se zachytávat za oblečení nebo šperky a snadno se tak podráždí, bude lepší, když se jich zbavíte. Nabízíme vám několik způsobů, jak kožní výrůstky odstranit, a to doma i u lékaře.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Použití lékařsky schválených postupů

 1. 1
  Nechte si výrůstek odstranit chirurgicky. Asi nejjednodušší cestou, jak se výrůstku zbavit, je požádat o chirurgický zákrok vašeho lékaře. Taková procedura je velmi rychlá a provádí se přímo u lékaře v ordinaci. Lékař vám nejprve postiženou oblast očistí dezinfekcí a potom použije skalpel nebo sterilní nůžky k vyříznutí (odstřihnutí).
  • Malé výrůstky se odstraňují bez podání anestetika a nebude to o nic bolestivější, než například štípnutí komára. Pokud máte větší počet výrůstků v jedné oblasti, lékař možná nejprve aplikuje umrtvující krém nebo použije lokální anestetikum.
  • Výrůstek pak může zpočátku trochu krvácet, ale do 24 hodin se obvykle zhojí.[1]
 2. 2
  Nechte si kožní výrůstek vypálit (kauterizovat). Velmi efektivní metodou pro odstraňování kožních výrůstků je jejich vypálení pomocí elektrického kauteru přímo v ordinaci vašeho lékaře. Kauter způsobí, že výrůstek téměř okamžitě zčerná a odpadne.
  • Naneštěstí většina zdravotních pojišťoven považuje tuto proceduru za čistě kosmetickou a proto často nekryje ani část potřebných výdajů, které tak budete muset zvládnout sami.
  • Výjimkou jsou podezřele vyhlížející nebo symptomatické kožní výrůstky, které mohou spadat do kategorie zákroků hrazených pojišťovnou.[2]
 3. 3
  Nechte si kožní výrůstek odstranit mrazem. Jedná se o metodu podobnou kauterizaci, akorát místo pálení se zde používá zmrazení tekutým dusíkem a nazýváme ji kryoterapií. Kryoterapie se používá i v léčbě jiných kožních potíží, jako jsou například bradavice nebo pigmentové skvrny.
  • Kryoterapeutická léčba je taktéž považována za kosmetickou proceduru a není kryta zdravotními pojišťovnami.
  • Kryoterapie může po odstraněném výrůstku zanechat drobnou změnu barvy kůže, která by se ale časem měla sama srovnat.[3]
 4. 4
  Vůbec si kožních výrůstků nevšímejte. Nezapomínejte, že tyto výrůstky jsou naprosto neškodné a ze zdravotního hlediska není důvod pro jejich odstranění. Pokud je váš kožní výrůstek malý a nezpůsobuje vám žádné potíže, měli byste ho možná prostě nechat být a nevšímat si ho.[3]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Použijte sterilní nůžky

 1. 1
  Sterilizujte nůžky. První věc, kterou musíte udělat, je sterilizace nůžek, které pro odstřižení výrůstku použijete. To můžete provést několika různými metodami. Nejdůkladnějším postupem je použití autoklávu (sterilizačního přístroje), ale pravděpodobně žádný nevlastníte a koupě může vyjít poměrně draho.
  • Mezi levnější alternativy patří důkladné vyčištění nůžek pomocí alkoholové dezinfekce a vatového tamponu, popřípadě jejich vyvaření v hrnci s vodou po dobu deseti minut.
  • Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem a opatrně položte sterilní nůžky na čistý ručník, na kterém je pak nechte uschnout. Od této chvíle se nedotýkejte sterilního ostří.
 2. 2
  Chytněte výrůstek pinzetou a napněte ho. Výrůstek se tím natáhne a vytvoříte si dostatek prostoru pro práci s nůžkami, které je potřeba přiložit co nejblíže kůži k základně výrůstku. Předtím, než to provedete, můžete oblast otupit trochou ledu a minimalizovat tak následnou bolest, ačkoli odstranění výrůstku není o mnoho bolestivější než obyčejné štípnutí, takže umrtvování ledem je pravděpodobně zbytečné.
 3. 3
  Chopte se svých sterilních nůžek a odstřihněte kožní výrůstek. Nůžkami se k výrůstku přibližujte jen velmi pomalu a opatrně a ujistěte se, že ho ustřihnete co nejblíže jeho základny, aniž byste poškodili okolní kůži. Jakmile se dostanete do správné pozice, rychle střihněte. Bolest pak bude skutečně minimální a bude připomínat rychlé štípnutí.
  • Místo sterilních nůžek se dá k odstranění výrůstku použít i klip na stříhání nehtů. Ten může být výhodnější hlavně v případech, kdy jsou výrůstky umístěné na zadní straně krku nebo na jiných, těžko dosažitelných, místech.
  • Nezapomeňte klip na nehty sterilizovat jednou z výše popsaných metod.
 4. 4
  Vyčistěte ránu a přelepte ji náplastí. Místo bude po odstřižení pravděpodobně trochu krvácet, ale to je naprosto normální. Než ránu překryjete obvazem nebo náplastí, vyčistěte ji dezinfekcí a předejděte tak vzniku infekce. Použijte k tomu vatový tampon namočený do alkoholové dezinfekce nebo iodinu.
  • Přelepte místo náplastí v barvě kůže a nechte ji na místě alespoň 24 hodin.
  • Pokud se u vás rozvinou jakékoli příznaky infekce, jako jsou otoky, citlivost, zarudnutí nebo výtok, navštivte okamžitě svého lékaře.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Výrůstek podvažte

 1. 1
  Připravte si šicí nebo zubní nit. Podvázání znamená to, že kouskem nitě stáhnete základnu kožního výrůstku, čímž přerušíte cirkulaci a výrůstek sám odumře a odpadne. [4]
  • Použít můžete v podstatě jakýkoli tenký provázek, ale nejběžněji se používá šicí nit nebo dentální nit. Mezi další možnosti patří tenký rybářský vlasec nebo malé gumičky.
  • Tato metoda je vhodná zejména pro ty citlivější z vás, kteří si neumí představit, že by si do kožního výrůstku střihali nebo kvůli tomu podstupovali chirurgický zákrok. Podvázání je naprosto bezbolestné a nepoteče žádná krev.
 2. 2
  Uvažte nit kolem základny kožního výrůstku. To je poměrně ošidná část celého procesu, zvláště pokud se výrůstek nachází na vašem krku. Pokud si pomůžete zrcadlem, možná se vám výrůstek povede zachytit (jako do lasa) opatrným přiložením připraveného očka. Uzlík stáhněte dostatečně pevně, aby odřízl výrůstek od přísunu krve.
  • Možná si to vyžádá větší dávku trpělivosti i času, protože očko připravené na provázku má tendenci po výrůstku klouzat, jakmile začnete s jeho utahováním. Pokud je to váš případ, možná bude lepší požádat o pomoc nějakého přítele.
 3. 3
  Nit nechte uvázanou na výrůstku několik dní. Podvázaného výrůstku si nemusíte všímat, jen ho občas utáhněte, pokud je to potřeba. Přerušením krevní cirkulace kožní výrůstek brzy uschne a samovolně odpadne.
  • Je třeba poznamenat, že rychlost celého procesu je ovlivněna kvalitou úvazu a velikostí samotného výrůstku.
  • Po odpadnutí výrůstku bude místo již zahojené a proto není potřeba aplikovat žádnou dezinfekci ani náplasti.
 4. 4
  Předcházejte podráždění. Pokud je váš podvázaný výrůstek příliš viditelný nebo se snadno odírá, bude ho lepší přelepit malou náplastí a přečkat tak, dokud neodpadne. Odírání může způsobit v okolí kožního výrůstku téměř okamžitě nepříjemné podráždění, zarudnutí nebo zánět.
  • Zabráněním dalšího oděru a podráždění se můžete zarudnutí a zánětu zbavit poměrně rychle.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Použití neověřených domácích postupů

 1. 1
  Použijte čirý lak na nehty. Mezi běžné metody, jak doma odstranit kožní výrůstky, patří proces, při kterém postižené místo kůže potřete vrstvou čirého laku na nehty, který by měl výsrůstek vysušit a donutit ho samovolně odpadnout.
  • Jednoduše na výrůstek naneste vrstvu čirého laku na nehty a nechte ho zaschnout. Tento proces opakujte dvakrát až třikrát denně, dokud se výrůstek nezmenší a neodpadne.[5]
  • Celý proces můžete urychlit tím, že budete výrůstkem každý den trochu kroutit.
 2. 2
  Zkuste jablečný ocet. Jablečnému octu jsou připisovány silné účinky nejen v léčbě kožních výrůstků. Namočte vatový tampon nebo tyčinku v octu a aplikujte ho na kožní výrůstek. Pozor-může to trochu štípat.
  • Tento proces opakujte jednou nebo dvakrát denně, dokud kožní výrůstek neztmavne a neodpadne. To by mělo zabrat zhruba dva až čtyři týdny.[6]
  • Snažte se ocet nenanést na okolní kůži, mohl by způsobit nepříjemné pálení.
 3. 3
  Aplikujte tea tree olej. Tea tree olej se úspěšně používá v léčbě mnoha různých kožních potíží, včetně kožních výrůstků. Namočte vatový tampon ve vodě a potom na něj nakapejte několik kapek terapeutického, esenciálního tea tree oleje.
  • Potom tampon navlhčený účinnou látkou přikládejte ke kožnímu výrůstku.
  • Opakujte celý proces jednou nebo dvakrát denně, dokud výrůstek neuschne a samovolně neodpadne.
 4. 4
  Použijte volně dostupné krémy. Na trhu se pohybuje několik volně dostupných krémů, o nichž reklama tvrdí, že dokážou odstranit kožní výrůstky. Někteří lidé je považují za velmi efektivní, zatímco jiní naopak. Pro použití čtěte informace uvedené na obale.
  • Mezi respektované značky, o kterých se tvrdí, že fungují dobře, patří hlavně zahraniční Tag Away, Skinhale a Dermatend.
 5. 5
  Zkuste citronovou šťávu. Kyselina citronová, obsažená v citronové šťávě, zesvětlí a vysuší vaši kůži, což je perfektní pro odstraňování kožních výrůstků. Jednoduše vymačkejte jeden čerstvý citron do nádobky. Ve šťávě potom namáčejte vatovou tyčinku a přikládejte ji k výrůstku.
  • Možností je také citron nakrájet na plátky a výrůstek tak potírat přímo jimi.
  • Citronovou šťávu nanášejte na výrůstek každý den a snažte se jí nepotřít i okolní kůži. Pokračujte v tomto procesu, dokud kožní výrůstek neuschne a neodpadne.
 6. 6
  Aplikujte olej s vitamínem E. Další doporučovanou domácí metodou je aplikace vitamínu E v kombinaci s náplastí. Náplast narušuje přítok krve do výrůstku a vitamín E urychluje hojení.
  • Pro použití této metody otevřete lahvičku nebo rozdělte kapsli s olejem vitamínu E a vetřete ho do kožního výrůstku. Potom ho pevně přelepte náplastí.
  • Vydržte takto den nebo dva a potom odstraňte náplast. Vyčistěte celou oblast a opět aplikujte vitamín E a náplast. Pokračujte, dokud výrůstek neodpadne.
 7. 7
  Přelepte kožní výrůstek izolepou. Lepící páska se často používá pro odstraňování různých pigmentových výrůstků, takže můžete stejnou metodu zkusit i na obyčejné kožní výrůstky. Přilepte kus lepící pásky přes kožní výrůstek a nechte ho na místě, dokud se sám nezačne uvolňovat.[7]
  • Odtrhněte pásku a zkontrolujte, zda se odstranil i výrůstek nebo nikoli.
  • Pokud ne, opakujte celý proces, dokud se nepříjemného výrůstku nezbavíte.
  Reklama

Tipy

 • Někdy se kožních výrůstků zbavíte, aniž byste to věděli-například při holení, když přes ně omylem přejedete strojkem.[8]
 • Pro více erudovaných, ověřených a bezpečných metod konzultujte svůj stav s lékařem.
Reklama

Varování

 • Žádnou z výše uvedených metod nezačínejte bez předchozí konzultace s lékařem. Je velmi důležité mít absolutní jistotu, že váš kožní výrůstek není ve skutečnosti symptomem nějakého vážného stavu.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 855 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 10 855 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama