Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kuří oka se na prstech na nohou tvoří vlivem tlaku a tření. Můžete se jich zbavit tím, že je zjemníte a postupně z nich obrousíte mrtvou kůži, ale musíte postupovat velmi opatrně, jinak byste si celý problém mohli zhoršit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 4:

Základní domácí léčba

 1. 1
  Noste pohodlné boty. Kuří oka jsou důsledkem tlaku a tření na prstech u nohou a těsné a nepohodlné boty mohou být jednou z příčin tohoto tlaku. Pokud se chcete vyhnout tvorbě kuřích ok, nebo zmírnit příznaky kuřích ok, která již máte, měli byste si dávat pozor na vše, co vám vyvíjí tlak na prsty.
  • Měli byste nosit boty, ve kterých můžete nosit ponožky. Ponožky vám nohy obalí a omezí tření, které může způsobovat a zhoršovat kuří oka.
  • Vyhýbejte se vysokým podpatkům, zejména botám s úzkými špičkami.
 2. 2
  Dávejte si mezi prsty pěnové klíny, abyste zmírnili tlak. Až přijdete domů a zujete si boty, můžete zmírnit tlak na prsty tím, že si mezi prsty dáte pěnové klínky, které se používají při pedikúře.
  • Můžete si také nazout pěnové bačkory, které se používají při pedikúře. Tyto bačkory vám mezi prsty zastrčí pěnové klínky a zabrání tomu, aby se o sebe prsty při pohybu otírali.
 3. 3
  Sypejte si na prsty u nohou pudr. [1] Pudr určený pro chodidla absorbuje vlhkost, takže se vyhnete podráždění a infekci kuřích ok.
  • Nasypejte si pudr ráno na chodidla a mezi prsty a potom si oblečte ponožky a nazujte si boty. Můžete pudr během dne používat opakovaně, kdykoli budete mít pocit, že se vám nohy začínají potit.
 4. 4
  Jemně si odírejte mrtvou kůži na nohou pemzou. Namočte si chodidla do vlažné mýdlové vody alespoň na 20 minut, aby se vám kůže zjemnila. Potom si kuří oko jemně obruste pemzou, abyste se zbavili nejhrubější kůže na jeho povrchu. [2]
  • Můžete místo pemzy použít také pilník na nehty. [3] Když se vytvoří kuří oko mezi prsty, není snadné se k němu dostat s pemzou. Pilník vám pomůže se dostat i na těžko přístupná místa.
 5. 5
  Zmírněte otok a bolest pomocí ledu. Pokud máte prsty u nohou oteklé a bolestivé, můžete si na ně přikládat ledové obklady. Dávejte si led na prsty vždy na několik minut, abyste zmírnili otok.
  • Led vám nepomůže se kuřího oka zbavit, ale můžete s ním zmírnit bolest spojenou s vážnými kuřími oky.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Domácí profesionální léčba

 1. 1
  Kupte si volně prodejné kapky nebo masti na kuří oka. Většina volně prodejných přípravků obsahuje minimální množství kyseliny salicylové, která rozpouští keratinové proteiny, které tvoří kuří oko a vrstvu zrohovatělé kůže na jeho povrchu. [4]
  • Nevýhodou těchto mastí je to, že vám mohou poškodit kromě kuřího oka také zdravou pokožku, takže když je budete používat příliš často, mohli byste si pleť poškodit ještě více.
  • Kyseliny nejsou vhodné pro cukrovkáře, pro lidi s omezenou citlivostí a pro lidi s tenkou pokožkou.
  • Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku masti nebo krému.
 2. 2
  Použijte náplast na kuří oka. Tyto náplasti se přilepí na kuří oko stejně jako běžné náplasti a tím ochrání vaše prsty, ale na rozdíl od běžných náplastí obsahují malé množství kyseliny salicylové, která vám pomůže kuří oko vyléčit.
  • Nejlepší jsou kulaté náplasti, které kuří oko ochrání a zároveň v něm zachovají dostatek vlhkosti na to, abyste se vyhnuli bolesti a kuří oko zůstalo měkké.
  • Protože tyto náplasti většinou obsahují kyseliny, neměli byste je kombinovat s jinými druhy léčby. Pokud si potřebujete kuří oko zalepit po použití jiné léčby, použijte náplast bez obsahu kyseliny salicylové, nebo obyčejnou náplast určenou pro malá zranění.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Alternativní metody léčby

 1. 1
  Zjemněte si kuří oko ricinovým olejem. Když kuří oko na prstu u nohy zjemníte, zmírníte tím bolest a nepohodlí a podaří se vám snáze odstranit zrohovatělou kůži.
  • Naneste si ricinový olej na vatový tamponek a přiložte si na ho na 3-4 minuty na kuří oko. Potom olej smyjte a použijte peeling.
  • Tento postup opakujte až třikrát denně.
 2. 2
  Namáčejte si nohy do soli epsom. Místo toho, abyste si nohy máčeli v čisté vodě, si do vody přidejte troch soli epsom, nebo hrubé soli, aby se vám kůže rychleji zjemnila.
  • Hrubá sůl je také mírně abrazivní, takže když si namočíte nohy do slané vody, zjemníte tím kůži a zároveň se zbavíte části mrtvých kožních buněk na povrchu kuřího oka.
  • Do 8 litrů teplé vody v kbelíku si nasypejte 125 ml soli epsom. Namočte si do této vody nohy a nechejte je tam 20-30 minut.
  • Nakonec si nohy obruste pemzou, abyste se zbavili co největšího množství mrtvých kožních buněk.
 3. 3
  Použijte rozdrcený aspirin. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou. Můžete si tablety aspirinu nadrtit a nanášet si je na kuří oka, abyste narušili proteiny, které tvoří zrohovatělou kůži a tím kuří oko zjemnili.
  • Rozdrťte si jednu tabletu aspirinu a smíchejte ji s několika kapkami vody, abyste vytvořili hrubou pastu.
  • Tuto pastu si nanášejte na kuří oka na prstech u nohou. Nechejte ji 5-10 minut působit a potom ji opláchněte teplou vodou.
 4. 4
  Vytvořte si pastu z jedlé sody. Pasta z jedlé sody, limetkové šťávy a vody vám může pomoci urychlit hojení kuřích ok na prstech u nohou. [5]
  • Smíchejte si několik kapek limetkové šťávy s trochou vody a 1 lžičkou jedlé sody. Vytvořte hustou pastu a nanášejte si ji na kuří oka. Zalepte si kuří oko náplastí a ráno si pastu smyjte. Během 4-6 dnů by se kuří oko mělo vysušit a postupně zmizet.
  • Můžete si také přidat 2 nebo 3 lžíce jedlé sody do vany s teplou vodou. Ponořte si do vody chodidla na 15-20 minut a potom si obruste zrohovatělou kůži z nohou pomocí pemzy.
  • Můžete si jedlou sodu smíchat s trochou vody a vytvořit pastu. Tuto pastu nanášejte na kuří oka, zalepte ji náplastí a nechejte ji působit přes noc. Ráno si směs z nohou umyjte vodou.
 5. 5
  Ponořte si kuří oko do heřmánkového čaje. Heřmánek vám může zmírnit bolest a nepohodlí při vysoušení potu mezi prsty. Dokáže změnit pH vaší pleti, takže urychlí hojení kuřích ok.
  • Můžete si na kuří oko na prstu na 1-3 hodiny přiložit teplý vlhký pytlík s heřmánkovým čajem.
  • Můžete si vzít malý kbelík, nalít do něj naředěný heřmánkový čaj a na 15-20 minut do něho ponořit nohy.
  • Až budete hotovi, pokuste se kuří oko odstranit pemzou, nebo pilníkem.
 6. 6
  Naneste si na kuří oko naředěný ocet. Ocet má stahující účinky, takže když si ho nanesete na kuří oko, podaří se vám vysušit ho a budete díky tomu mít šanci ho obrousit pemzou, nebo pilníkem.
  • Nařeďte si ocet vodou v poměru 1:3.
  • Naneste tento roztok na kuří oko a zalepte si ho náplastí. Nechejte ocet působit přes noc.
  • Ráno si zrohovatělou kůži obruste pemzou, nebo pilníkem.
 7. 7
  Použijte rozmačkanou papáju. Papája vám pomůže zmírnit bolest a nepohodlí spojené s kuřími oky. V některých případech dokáže kuří oko také vysušit a způsobit, že z nohy odpadne.
  • Nakrájejte si kousek papáji a rozmačkejte dužinu vidličkou. Naneste tuto směs přímo na kuří oka na prstech a zalepte ji náplastí. Nechejte papáju na kuřím oku působit přes noc.
  • Ráno si můžete kuří oko znovu obrousit pemzou. Po použití papáji se někdy stane, že kuří oko přes noc samo odpadne.
 8. 8
  Použijte šťávu ze zelených fíků a hořčičný olej. Šťáva ze zelených fíků vám pomůže kuří oka zjemnit a zajistí, že se vám budou snáze odstraňovat. Hořčičný olej zabije bakterie, které by mohly způsobit infekce.
  • Nejprve použijte šťávu z fíků. Naneste si malé množství šťávy na vatový tamponek a přiložte si ho na kůži.
  • Po zaschnutí šťávy si vatovým tamponkem na kuří oko naneste trochu hořčičného oleje. Měli byste tím zabít všechny bakterie, které by mohly způsobit infekci a zabrání tomu, že vám pokožka popraská.
 9. 9
  Vyrobte si směs z kurkumy, aloe vera a bromelainu. Tato směs vám změkčí kůži na prstu u nohy s kuřím okem a umožní vám snáze se kuřího oka zbavit. [6]
  • Kurkuma má protizánětlivé účinky a zbaví vás bolesti, aloe urychlí hojení a bromelain je extrakt z ananasu, který má stahující účinky. Pokud nemáte po ruce bromelain, můžete použít olej z čajovníku.
  • Smíchejte si mletou kurkumu, aloe vera gel a bromelain ve stejném poměru a vytvořte hustou pastu. Tuto pastu si naneste na kuří oka a zalepte ji náplastí. Nechejte ji působit přes noc a ráno ji smyjte a obruste si kuří oka pemzou.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Profesionální léčba

 1. 1
  Nechejte si vyrobit speciální vložky do bot. Profesionální vložky do bot vám poskytnou správnou podporu a ochranu a zajistí, že se vám kuří oka budou hojit rychleji a vyhnete se tvorbě nových kuřích ok.
  • Můžete si koupit běžné gelové vložky do bot z obchodu, ale když si je necháte vyrobit na míru, budou fungovat lépe. Objednejte se k pediatrovi a nechejte si předepsat vložky uzpůsobené přesně pro vaši nohu.
 2. 2
  Požádejte lékaře o mast na předpis. Masti na kuří oka na předpis obsahují vyšší koncentraci kyseliny salicylové, než volně prodejné masti a některé masti na předpis obsahují také silnější kombinace kyselin, které kuří oka vysuší rychleji.
  • Kyseliny nejsou vhodné pro diabetiky, pacienty s omezenou citlivostí a lidi s tenkou kůží.
  • Mezi další kyseliny, které mohou pomoci s léčbou kuřích ok patří kyselina trichloroctová a kombinace kyseliny salicylové, mléčné a kolodia. [7]
  • U všech léčiv se vždy řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku, abyste si omylem nepoškodili pleť v okolí kuřího oka.
 3. 3
  Pokud se vám do kuřího oka dostala infekce, nechejte si předepsat antibiotika. Pokud dostanete infekci, lékař vám předepíše antibiotika.
  • Antibiotika ve formě tablet nebo masti budete muset brát pouze v případě, že se vám kuří oko infikuje. Na léčbu samotného kuřího oka nemají tyto léky žádný vliv.
 4. 4
  Objednejte se k podiatrovi a nechejte si zrohovatělou kůži odstranit. Neměli byste se pokoušet odříznout si kuří oko doma sami, ale podiatr, neboli odborník na léčbu chodidel, vám ho může bezpečně odstranit v ordinaci, pokud to okolnosti umožní.
  • Lékař vám kuří oko znecitliví a opatrně ho odřízne od nohy velmi ostrým skalpelem. Tato procedura je bezbolestná a bezpečná, ale musí ji provádět odborník. Když ji podstoupíte, zbavíte se bolesti a nepohodlí a výrazně urychlíte proces hojení. [8]
 5. 5
  Zeptejte se lékaře na možnost operace. Pokud se vám kuří oka na prstech dělají často, lékař vám může doporučit operaci, která napraví umístění kostí ve v prstech u nohou. Díky tomu se zmírní tlak na prsty a kuří oka se přestanou tvořit tak často.
  • Kuří oka se mohou vyskytnout také mezi prsty na nohou, když kosti v prstech rostou špatným směrem a dochází k přirozenému tření prstů o sebe. Tyto kosti je možné narovnat pomocí operace, aby rostly rovně a prsty se o sebe neotíraly.
  Reklama

Varování

 • Nepokoušejte se léčit si kuří oka doma v případě, že máte cukrovku, aterosklerózu, nebo jinou nemoc oběhového systému.
 • Nikdy si kuří oko neodřezávejte sami. Když to uděláte, nevyřešíte tím příčinu svého problému a kromě toho si vytvoříte ránu, která by se mohla snadno infikovat.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pohodlné boty
 • Ponožky
 • Pěnové klínky nebo sandály
 • Pudr na nohy
 • Pemza
 • Pilník
 • Led
 • Volně prodejné masti, kapky a náplasti
 • Ricinový olej
 • Voda
 • Sůl epsom
 • Aspirin
 • Jedlá soda
 • Heřmánkový čaj
 • Ocet
 • Papája
 • Šťáva ze zelených fíků
 • Hořčičný olej
 • Kurkuma
 • Aloe vera
 • Bromelain nebo olej z čajovníku
 • Masti na kuří oka na předpis
 • Antibiotika


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 463 krát
Stránka byla zobrazena 10 463 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama