Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Můžete si myslet, že rozlití laku na nehty na vaši pohovku nebo oblíbené tričko znamená, že musíte žít s trvalou barevnou skvrnou, ale lak na nehty je ve skutečnosti jedna ze z látky snáze odstranitelných skvrn. Pro informace, jak odstranit lak na nehty z oblečení a čalounění, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odstranění laku na nehty z oblečení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Umístěte poskvrněnou látku lícem dolů na několik papírových utěrek. Ta část látky, která je poskvrněná, by měla být proti papírovým utěrkám. Použijte tuto metodu ať už je lak na nehty mokrý nebo suchý.
  • Tato metoda účinně funguje na bavlnu, len, hedvábí, džínovinu a většinu dalších látek.
  • Postupujte opatrně, pokud dotyčný předmět obsahuje acetát nebo triacetát, poněvadž odlakovač rozpouští látky obsahující tyto chemické látky.
 2. 2
  Pokapejte poskvrněné místo acetonem. Použijte vatovou kuličku nebo papírovou utěrku napuštěnou acetonem (dostupná v drogériích v oddělení s odlakovači) k nakapání na rub látky. Takto se skvrna přenese na papírovou utěrku.
 3. 3
  Opláchněte a opakujte. Vezměte látkový předmět do dřezu a opláchněte poskvrněné místo, potom ho umístěte lícem dolů na několik papírových utěrek. Opakujte kapání k dokončení přenosu skvrny na papírové utěrky.
  • Pokračujte s oplachování látky a nanášením dalšího acetonu, dokud se nepřestane měnit barva laku po nakapání a otisknutí do papírových utěrek. To značí, že skvrna byla odstraněna.
  • Naposledy zkontrolujte stopy odlakovače na poskvrněném místě. Pokud vidíte, že zůstalo trochu barvy, namočte vatovou kuličku v acetonu a jemně barvu odstraňte.
 4. 4
  Vyperte oblečení. Použijte na předtím poskvrněné místo odstraňovač skvrn a potom předmět vyperte v souladu s pokyny na štítku. Skvrna by měla úplně zmizet a oblečení si můžete vzít na sebe, jakmile uschne.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Odstranění laku na nehty z čalounění

Stáhnout PDF
 1. 1
  Okamžitě setřete mokrý lak. Pokud můžete, zachyťte mokrý lak předtím, než na čalounění zaschnete. Bude mnohem snazší ho odstranit. Použijte papírovou utěrku nebo hadřík k setření co nejvíce mokrého laku, co bude možné.
  • Nerozmazávejte lak tak aby pokryl ještě větší plochu na čalounění; raději použijte papírovou utěrku a otřete ho krátkými poklepy, kterými se lak nerozšíří okolo.
  • Použijte co nejvíce absorpční hadřík nebo papírové utěrky, aby zůstalo co nejméně laku k nasáknutí do čalounění.
 2. 2
  Pokapejte místo acetonem. Použijte vatovou tyčinku nebo jinou pomůcku, která dovoluje precizní aplikaci pár kapek acetonu na poskvrněné místo. Ujistěte se, že ho nanášíte pouze na poskvrněné místo.
  • Možná budete chtít vyzkoušet kapání na části čalounění, která je obvykle skrytá. Aceton reaguje s některými typy látky, včetně těch, které obsahují acetát nebo triacetát, a pokud nebudete opatrní, může se stát, že bude poskvrněné místo vypadat ještě hůře.
  • Nenalívejte aceton na poskvrněnou látku, poněvadž když nepoužijete aplikátor, jako je vatová tyčinka nebo růžek papírové utěrky, je těžší mít pod kontrolou, kam aceton nateče.
 3. 3
  Použijte k vysátí laku čistý hadřík. Nasajte opatrně lak z poskvrněného místa a potom použijte čistou část utěrky a nasajte ho znovu. Naneste více acetonu a pokračujte s vysáváním, dokud nebude skvrna odstraněna.
 4. 4
  Opláchněte místo teplou vodou. Použijte houbičku k očištění místa a odstranění stop acetonu nebo peroxidu vodíku. Nechte čalounění před použitím úplně uschnout.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití alternativních způsobů odstranění laku na nehty

Stáhnout PDF
 1. 1
  Použijte peroxid vodíku. Některé látky, které nereagují s acetonem dobře, se mohou chovat lépe, pokud použijete stejnou strategii s peroxidem vodíku.
  • Pokapejte místo peroxidem, vysajte ho čistou utěrkou a opakujte, dokud skvrna nezmizí.
  • Peroxid vodíku se může chovat jako bělící činidlo, takže ho vyzkoušejte před použitím na poskvrněné místo na nějakém neviditelném místě čalounění.
 2. 2
  Vyzkoušejte lak na vlasy. Nastříkejte ho na štětinky starého kartáčku na zuby a potom použijte krouživé pohyby k odstranění skvrny z látky.
 3. 3
  Použijte sprej na hmyz. Někdo říká, že repelent na hmyz, ten typ, který si stříkáte na tělo a oblečení, abyste udrželi daleko komáry a další hmyz, funguje na odstranění skvrn od laku na nehty jako kouzlo. Nastříkejte ho na starý kartáček na zuby a použijte krouživé pohyby k jemnému seškrábání skvrny.
 4. 4
  Opláchněte a vyperte. Nezáleží na tom, kterou metodu použijete, ale ujistěte se, že předtím poskvrněné místo dobře opláchnete, abyste se zbavili stop látky, kterou jste k odstranění laku na nehty použili.
  Reklama

Tipy

 • Pokud je řeč o ceněných nebo drahých předmětech, možná byste si měli pospíšit do čistírny, než budete dělat cokoliv jiného.
 • Nastříkejte lak na vlasy na vatovou tyčinku, skvrnu raději třete několikrát než silně. Lak na vlasy odstraní lak na nehty, jak se třením oloupou jeho částice
 • Pokud jedna metoda nefunguje, zkoušejte jiné, dokud skvrna nezmizí. Je pravděpodobné, že jedna z metod zafunguje. Pokud skvrna vůbec nechce zmizet, vezměte oděv do profesionální čistírny.
Reklama

O tomto wikiHow

Guy Peters
Spoluautorem článku je :
Profesionál na úklid domácností
Tento článek spoluautorem článku je Guy Peters. Guy Peters je vlastníkem úklidové služby MOP STARS, kompletní úklidové služby pro domácnosti a komerční klienty se sídlem v Denveru, Colorado. Společnost MOP STARS, založená v roce 2014, poskytuje pravidelné úklidové a úklidové služby, hloubkové i komerční úklidy. Guy má bakalářský titul z financí na California State University - Sacramento a MBA z Cornell University. Tento článek byl zobrazen 34 688 krát
Stránka byla zobrazena 34 688 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama