Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste si na kůži nanesli lihový fix náhodou nebo schválně, jeho odstranění se může jevit jako poměrně obtížné. Naštěstí existuje mnoho způsobů, kterými můžete lihový fix odstranit, většinu z nich navíc máte běžně doma. Můžete jít třeba do koupelny pro opalovací krém nebo do lékárničky pro líh, ale určitě najdete takový způsob, jak odstranit lihový fix, který bude vhodný přesně pro vás. Čtěte dál a naučte se, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Použití kosmetických příprvků

Desinfekce na ruce

 1. 1
  Vyzkoušejte desinfekční gel na ruce. Obsahuje poměrně velké množství alkoholu, který rozpouští inkoust, obsažený v lihovém fixu. Vymáčkněte si trochu desinfekce do dlaně a pak ho kruhovým pohybem vetřete do postiženého místa. Masírujte skvrnu asi 15-30 sekund a fix se začne pomalu rozpouštět a mísit s desinfekcí. Opláchněte teplou vodou a opakujte proces, dokud všechna barva nebude pryč.
  Reklama

Opalovací krém

 1. 1
  Dejte si do dlaní trochu opalovacího krému. Přísady, které obsahuje, fungují na lihový fix jako rozpouštědlo. I když to asi uslyšíte neradi, pokud jste si na léto nakreslili smývatelné tetování, je to snadný způsob, jak se zbavit skvrn od lihového fixu. Fungují jak spreje, tak krémy v tubě. Pokryjte skvrnu vrstvou opalovacího krému a bříškem prstu jej do místa vmasírujte. Pokračujte a přidávejte další krém, dokud se všechen fix nerozpustí. Zbytek krému opláchněte teplou vodou a kochejte se čistou kůží!

Repelent proti hmyzu

 1. 1
  Použijte repelent proti hmyzu. Podobně jako desinfekce na ruce, repelent obsahuje izopropyl, což je druh alkoholu, který rozpouští inkoust. Jistě, repelenty zrovna nevoní, ale aspoň jimi kromě inkoustu odpudíte také hmyz, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou. Postříkejte skvrnu větším množstvím repelentu a prstem jej do místa vetřete. Pokračujte, dokud se inkoust nerozpustí a propláchněte pokožku teplou vodou s mýdlem.
  Reklama

Mýdlo

 1. 1
  Zkuste trochu vody s mýdlem. I když staré dobré mýdlo a voda mohou vyžadovat trochu víc času a úsilí, abyste odstranili lihový fix, jsou odzkoušené a prověřené. Navlhčete skvrnu na kůži trochou teplé vody. Pak vezměte mýdlo (nejlépe funguje tradiční kostka mýdla) a drhněte skvrnu. Pokud používáte pevné mýdlo, trochu na místo tlačte, dokud se inkoust nerozpustí. Používáte-li tekuté mýdlo, drhněte skvrnu žínkou. Masírujte pokožku, dokud nebude úplně čistá a pak ji opláchněte teplou vodou.[1]

Vlhčené ubrousky

 1. 1
  Otřete skvrnu vlhčenými ubrousky. Ne každý je má po ruce, ale s fleky od lihového fixu dovedou zázraky. Vezměte jeden ubrousek a třete skvrnu, dokud se nerozpustí. Pak opláchněte teplou vodou. Je to opravdu snadné!
 2. 2
  Dobře fungují také vlhčené odličovací tampony. Jsou ke koupi ve většině drogerií a jsou velmi účinné. Na malou skvrnu od lihového fixu většinou postačí jen jeden.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Další běžné domácí prostředky

Líh

 1. 1
  Nalijte na skvrnu obyčejný desinfekční nebo čistící líh. Je téměř stoprocentně jisté, že dokáže skvrnu odstranit. Alkohol rozpouští inkoust a je vlastně hlavní složkou většiny jiných činidel, kterými je možné lihový fix odstranit. Jednoduše nalijte trochu lihu na potřísněné místo nebo do něj namočte hadřík, a pak rukama i hadříkem masírujte. Fix by měl blednout poměrně rychle – pokračujte, dokud nebudou všechny šmouhy pryč. Pak omyjte kůži teplou vodou s trochou mýdla a osušte.

Odlakovač na nehty

 1. 1
  Vyzkoušejte odlakovač na nehty s acetonem. Není to technicky produkt, určený přímo na kůži, ale aceton dokáže inkoust rozpustit, aniž by pokožku poškodil. Bohužel se zároveň velmi rychle odpařuje, takže budete muset postup nejspíš několikrát opakovat, abyste dosáhli žádoucích výsledků. Nalijte trochu odlakovače/acetonu na vatový tamponek nebo hadřík a třete jím skvrnu. Přidávejte odlakovač, dokud skvrna nezmizí. Opláchněte pokožku teplou vodou a osušte.
  Reklama

Zubní pasta

 1. 1
  Natřete na skvrnu zubní pastu. I když má správně účinkovat na vaše zuby, zubní pasta má spoustu zajímavých vedlejších účinků, včetně odstranění lihového fixu. Vyberte si klasickou, bílou pastu (gelová nefunguje tak dobře) a pusťte kohoutek s teplou vodou. Navlhčete si pokožku v místě, kde je skvrna, a pak na něj naneste vrstvu zubní pasty. Nechte asi minutu nebo dvě působit a pak buď prstem, nebo vlhkým hadříkem vmasírujte pastu do pokožky. Třete, dokud se skvrna nerozpustí a pak opláchněte teplou vodou a osušte.[2]

Lak na vlasy

 1. 1
  Použijte lak na vlasy. Obzvlášť levné laky obsahují alkohol a mohou tak skvěle posloužit při odstraňování skvrn od lihového fixu. Jděte do dobře větrané místnosti nebo ven a postříkejte skvrnu lakem tak, aby byla dobře pokrytá. Prstem nebo hadříkem pak vetřete kapalinu do kůže, pokud je to nezbytné, přidejte jí víc. Až se většina inkoustu rozpustí, omyjte kůži mýdlem a teplou vodou a osušte.[3]
  Reklama

Máslo

 1. 1
  Zkuste použít máslo. I když výsledky jsou různé, můžete s máslem při odstraňování lihového fixu uspět (ano, s obyčejným máslem, které máte v lednici). Vezměte oříšek másla a rozetřete ho na skvrnu. Nechte 2-3 minuty působit a pak hadříkem trete postižené místo. Pokračujte, dokud se inkoust nerozpustí a nakonec opláchněte teplou vodou a osušte.

Slaná voda

 1. 1
  Použijte teplou vodu a sůl. Pokud se vám stále nedaří odstranit lihový fix z pokožky, můžete ji obrousit solí. Nemusí to být nejpříjemnější způsob, nicméně funguje dobře. Namočte postižené místo do teplé vody na asi 5-10 minut, aby byla kůže vláčná. Posypte skvrnu hrubou solí a kruhovým pohybem prstem bříška ji silně mněte. Odstraníte tak odumřelé kožní buňky a s nimi i lihový fix. Pokračujte, dokud nebude skvrna pryč a pak sůl opláchněte teplou vodou. Osušte. [4]
  Reklama

Kokosový olej

 1. 1
  Použijte kokosový olej. Omyjte postižené místo teplou vodou s trochou mýdla. Pak osušte. Potřete kůži kokosovým olejem – můžete jej nanést rukama, ubrouskem nebo štětičkou na čištění uší, záleží na tom, jak velká je skvrna. Vtírejte kokosový olej do pokožky, dokud lihový fix úplně nezmizí. Pokud se to nepovede do tří minut, dokončete dílo trochou lihu.

Tipy

 • Vždycky vyzkoušejte přípravky, určené k ošetření pokožky, než se pustíte do prostředků, uvedených ve druhé části článku.
 • Tea tree oil také odstraňuje lihový fix, nicméně není vhodný pro každý typ pokožky – poraďte se o jeho použití s lékařem nebo lékárníkem.
Reklama

Varování

 • Při používání lihu, odlakovače a laku na vlasy buďte vždycky extrémně opatrní a nikdy je nepoužívejte v blízkosti otevřeného ohně. Jsou vysoce hořlavé.
Reklama

O tomto wikiHow

Michelle Driscoll, MPH
Spoluautor od:
Zakladatel, Mulberry Maids
Tento článek spoluautor od Michelle Driscoll, MPH. Michelle Driscoll je majitelkou Mulberry Maids v Coloradu. Driscoll v roce 2016 získala magisterský titul v oboru Veřejného zdraví na Colorado School of Public Health a rozumí zdravotním přínosům čistého životního prostředí. Tento článek byl zobrazen 19 542 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 19 542 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama