Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Potřísnili jste si ráno rukáv mastnotou ze slaniny, když jste si dělali snídani? Možná vám řetěz kola zanechal mastnou skvrnu na kalhotách nebo jste omylem rozlili lahvičku s olejem na miminko poblíž hromady miminkovského prádla. Stejná, jednoduchá technika funguje na odstranění všech typů mastnot z oblečení a vše co budete potřebovat je pár základních domácích potřeb. Naučte se jak odstranit staré i nové mastné skvrny ze všech typů oblečení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Předběžné ošetření skvrny

 1. 1
  Posypte mastnotu pudrem. Můžete použít dětský zásyp, tělový pudr, prášek na pečení, kukuřičný škrob - cokoliv co máte po ruce.
  • Nechte pudr usadit a absorbovat mastnotu alespoň na půl hodiny.
  • V případech čištění velkých rozlitých skvrn vytřete mastnotu nejprve papírovou utěrkou než ji pokryjete pudrem.
 2. 2
  Použijte jemný kartáček a setřete pudr. Krátkými rychlými tahy vytřete pudr z postiženého místa na tkanině.
  • Nepoužívejte tvrdý kartáč, protože by mohl poškodit vlákna tkaniny. Použijte starý jemný zubní kartáček nebo mašlovačku.
  • Až setřete pudr, prohlédněte zašpiněné místo. Stále vidíte spoustu vlhké mastnoty? Pokud místo stále vypadá vlhké, zopakujte celý proces ještě jednou.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Vymyjte skvrnu

 1. 1
  Do mastného místa vetřete prostředek na nádobí. Použijte prsty nebo starý jemný kartáček na zuby na drsnější tkaniny. Ujistěte se, že je mastná skvrna skrz na skrz nasáklá prostředkem.
  • Prací prostředek by měl také fungovat na většinu skvrn.
  • Ať už použijete jakýkoliv prostředek, měl by být bezbarvý, jen pro případ, že by byla látka citlivá na obarvení.
 2. 2
  Umístěte oblečení do horké vody na 20 minut. Naplňte umyvadlo, kbelík nebo jinou nádobu horkou vodou. Oblečení zcela ponořte a ujistěte se, že je pod vodou především místo s mastnou skvrnou.
  • Pokud potřebujete dvojitou kontrolu, jestli horká voda nezpůsobí roztřepení nebo scvrknutí oblečení, přečtěte si návod na péči o daný kus oblečení. Použijte teplou vodu, pokud vás tak instruuje cedulka. Pokud říká, že máte použít pouze studenou vodu, přeskočte tento krok.
  • Pokud se obáváte ponoření celého kusu oblečení do horké vody, zkuste ponořit jen tu část s mastnou skvrnou. Pokud je mastná skvrna jen na rukávu nebo jednom rohu oděvu, zatižte danou část kamenem nebo jiným těžkým voděodolným předmětem, abyste ji udrželi pod vodou.
 3. 3
  Vyjměte z vody a opláchněte. Umístěte část s mastnou skvrnou pod tekoucí vodu pokojové teploty.
  • Prohlédněte zašpiněné místo oblečení. Je tam stále skvrna? Pokud ano, bude třeba pokračovat v ošetření.
  • Pokud se zdá, že skvrna zmizela, měli byste oděv pověsit a nechat sušit, nebo umístit do sušičky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Odstranění extra odolných skvrn

 1. 1
  Naneste pastu. Vyrobte pastu z jedlé sody a trochy vody a vetřete do zamaštěného místa. Nechte působit na mastnotu, dokud zcela nevyschne.
 2. 2
  Odstraňte pastu. Použijte jemný kartáček, abyste setřeli pastu z tkaniny. Prohlédněte místo, které bylo zašpiněné; pokud je mastnota stále viditelná, přejděte k dalšímu kroku.
 3. 3
  Namočte do prostředku na mastné nádobí. Proveďte další ošetření mycím prostředkem tak, že ho vetřete do zašpiněného místa a namočte do horké nebo teplé vody na dalších 20 minut, poté smyjte tekoucí vodou pokojové teploty. Pokud je skvrna pryč, usušte oblečení jako obvykle.
 4. 4
  Vyhledejte odborníka. Při nejodolnějších skvrnách je nejlepší se obrátit na odborníka. Namísto zkoušení silnějších chemikálií a riskování poničení tkanin, nechte někoho se správným výcvikem, nářadím a vybavením aby pro vás skvrnu odstranil.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Odstranění mastných skvrn z jemných tkanin

 1. 1
  Na semiš použijte kukuřičný škrob a ocet. Zacházejte s ním velmi jemně při každém kroku procedury, protože se může velmi jednoduše poničit.
  • Nasypte kukuřičný škrob na zamaštěné místo a nechte mastnotu vstřebávat půl hodiny. Použijte semišový kartáček a škrob vytřete.
  • Namočte hadřík z mikrovlákna (takový, který používáte na brýle) nebo jiný, který nepouští vlákna, do octa. Jemně mastné místo mněte, dokud mastnotu neodstraníte.
  • Nechte uschnout a poté použijte kartáč na odstranění chloupků a dočistěte semiš.
 2. 2
  Na hedvábí použijte dětský pudr a prostředek na mytí nádobí. Mastné skvrny na hedvábí vypadají, jakoby nešly nikdy odstranit, ale trik s dětským pudrem a prostředkem na nádobí funguje ve většině případů.
  • Naneste dětský pudr na mastnotu na půl hodiny a poté setřete.
  • Do mastného místa vetřete prostředek na nádobí. Nechte působit půl hodiny a poté vymyjte.
  • Nechte sušit na věšáku.
 3. 3
  Satén a kůži doneste k odborníkům. Tyto materiály vstřebávají mastnotu jednoduše, a jsou náchylnější k poškození domácími prostředky než jiné tkaniny. Je nejlepší odnést je přímo do čistírny.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dětský pudr, tělový pudr, kukuřičný škrob nebo prášek do pečiva
 • Prostředek na mytí nádobí nebo na praní
 • Jemný kartáček

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 776 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 3 776 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama