Potřísnili jste si ráno rukáv mastnotou ze slaniny, když jste si dělali snídani? Možná vám řetěz kola zanechal mastnou skvrnu na kalhotách nebo jste omylem rozlili lahvičku s olejem na miminko poblíž hromady miminkovského prádla. Stejná, jednoduchá technika funguje na odstranění všech typů mastnot z oblečení a vše co budete potřebovat je pár základních domácích potřeb. Naučte se jak odstranit staré i nové mastné skvrny ze všech typů oblečení.

Metoda 1 ze 4:
Předběžné ošetření skvrny

 1. 1
  Posypte mastnotu pudrem. Můžete použít dětský zásyp, tělový pudr, prášek na pečení, kukuřičný škrob - cokoliv co máte po ruce.
  • Nechte pudr usadit a absorbovat mastnotu alespoň na půl hodiny.
  • V případech čištění velkých rozlitých skvrn vytřete mastnotu nejprve papírovou utěrkou než ji pokryjete pudrem.
 2. 2
  Použijte jemný kartáček a setřete pudr. Krátkými rychlými tahy vytřete pudr z postiženého místa na tkanině.
  • Nepoužívejte tvrdý kartáč, protože by mohl poškodit vlákna tkaniny. Použijte starý jemný zubní kartáček nebo mašlovačku.
  • Až setřete pudr, prohlédněte zašpiněné místo. Stále vidíte spoustu vlhké mastnoty? Pokud místo stále vypadá vlhké, zopakujte celý proces ještě jednou.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vymyjte skvrnu

 1. 1
  Do mastného místa vetřete prostředek na nádobí. Použijte prsty nebo starý jemný kartáček na zuby na drsnější tkaniny. Ujistěte se, že je mastná skvrna skrz na skrz nasáklá prostředkem.
  • Prací prostředek by měl také fungovat na většinu skvrn.
  • Ať už použijete jakýkoliv prostředek, měl by být bezbarvý, jen pro případ, že by byla látka citlivá na obarvení.
 2. 2
  Umístěte oblečení do horké vody na 20 minut. Naplňte umyvadlo, kbelík nebo jinou nádobu horkou vodou. Oblečení zcela ponořte a ujistěte se, že je pod vodou především místo s mastnou skvrnou.
  • Pokud potřebujete dvojitou kontrolu, jestli horká voda nezpůsobí roztřepení nebo scvrknutí oblečení, přečtěte si návod na péči o daný kus oblečení. Použijte teplou vodu, pokud vás tak instruuje cedulka. Pokud říká, že máte použít pouze studenou vodu, přeskočte tento krok.
  • Pokud se obáváte ponoření celého kusu oblečení do horké vody, zkuste ponořit jen tu část s mastnou skvrnou. Pokud je mastná skvrna jen na rukávu nebo jednom rohu oděvu, zatižte danou část kamenem nebo jiným těžkým voděodolným předmětem, abyste ji udrželi pod vodou.
 3. 3
  Vyjměte z vody a opláchněte. Umístěte část s mastnou skvrnou pod tekoucí vodu pokojové teploty.
  • Prohlédněte zašpiněné místo oblečení. Je tam stále skvrna? Pokud ano, bude třeba pokračovat v ošetření.
  • Pokud se zdá, že skvrna zmizela, měli byste oděv pověsit a nechat sušit, nebo umístit do sušičky.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Odstranění extra odolných skvrn

 1. 1
  Naneste pastu. Vyrobte pastu z jedlé sody a trochy vody a vetřete do zamaštěného místa. Nechte působit na mastnotu, dokud zcela nevyschne.
 2. 2
  Odstraňte pastu. Použijte jemný kartáček, abyste setřeli pastu z tkaniny. Prohlédněte místo, které bylo zašpiněné; pokud je mastnota stále viditelná, přejděte k dalšímu kroku.
 3. 3
  Namočte do prostředku na mastné nádobí. Proveďte další ošetření mycím prostředkem tak, že ho vetřete do zašpiněného místa a namočte do horké nebo teplé vody na dalších 20 minut, poté smyjte tekoucí vodou pokojové teploty. Pokud je skvrna pryč, usušte oblečení jako obvykle.
 4. 4
  Vyhledejte odborníka. Při nejodolnějších skvrnách je nejlepší se obrátit na odborníka. Namísto zkoušení silnějších chemikálií a riskování poničení tkanin, nechte někoho se správným výcvikem, nářadím a vybavením aby pro vás skvrnu odstranil.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Odstranění mastných skvrn z jemných tkanin

 1. 1
  Na semiš použijte kukuřičný škrob a ocet. Zacházejte s ním velmi jemně při každém kroku procedury, protože se může velmi jednoduše poničit.
  • Nasypte kukuřičný škrob na zamaštěné místo a nechte mastnotu vstřebávat půl hodiny. Použijte semišový kartáček a škrob vytřete.
  • Namočte hadřík z mikrovlákna (takový, který používáte na brýle) nebo jiný, který nepouští vlákna, do octa. Jemně mastné místo mněte, dokud mastnotu neodstraníte.
  • Nechte uschnout a poté použijte kartáč na odstranění chloupků a dočistěte semiš.
 2. 2
  Na hedvábí použijte dětský pudr a prostředek na mytí nádobí. Mastné skvrny na hedvábí vypadají, jakoby nešly nikdy odstranit, ale trik s dětským pudrem a prostředkem na nádobí funguje ve většině případů.
  • Naneste dětský pudr na mastnotu na půl hodiny a poté setřete.
  • Do mastného místa vetřete prostředek na nádobí. Nechte působit půl hodiny a poté vymyjte.
  • Nechte sušit na věšáku.
 3. 3
  Satén a kůži doneste k odborníkům. Tyto materiály vstřebávají mastnotu jednoduše, a jsou náchylnější k poškození domácími prostředky než jiné tkaniny. Je nejlepší odnést je přímo do čistírny.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Dětský pudr, tělový pudr, kukuřičný škrob nebo prášek do pečiva
 • Prostředek na mytí nádobí nebo na praní
 • Jemný kartáček

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 274 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 2 274 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama