Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Fido nebo Kitty vám zase nechali dáreček? Nebo jste možná našli staré překvapení, když jste šli přestavět nábytek? Bez ohledu na to, kdy se to stalo, buďte si jisti, že můžete obnovit bývalou slávu vašeho koberce nebo jiného povrchu. Vše co potřebujete je trochu know how o čištění a trochu síly. Jen to, že máte domácího mazlíčka, neznamená, že musíte obětovat svůj krásný domov. Můžete se naučit reagovat na nové skvrny, staré skvrny a použít domácí prostředky, které vám pomohou udržet váš domov v čistotě.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Čištění nových skvrn

 1. 1
  Absorbujte nepořádek. Použijte mokré ručníky nebo papírové utěrky, rozložené a něčím zatížené, aby rychle nasákly čerstvé loužičky. Dejte ručníky pod studenou vodu, potom je vyždímejte, aby byly vlhké, ale nekapala z nich voda, a dejte je přes skvrnu. Dejte na vrch něco těžkého, jako konzervy s jídlem, pár bot, knížku. Vlhkost pomůže nasáknout moč, zatímco váha zatlačí ručníky do koberce. Nechte je na skvrně alespoň 10 minut.
  • Pokud chcete na obklad použít těžké knihy, dejte na mokré ručníky nejprve vrstvu igelitu nebo alobalu, abyste zabránili namočení a poskvrnění papíru knihy.
  • Pokud byla skvrna mokrá více než 10 minut, pravděpodobně je vsáknutá do podkladu koberce. Dejte ručníky na o 50% širší plochu, než je viditelná skvrna a použijte víc ručníků, víc vody a těžší váhu. [1]
 2. 2
  Znovu skvrnu namočte vodou. Potom, co zvednete ručník, nalijte na skvrnu znovu malé množství vody. Začněte ji nalévat kolem obvodu skvrny a pomalu se přibližujte ke středu. Tak zabráníte tomu, aby voda rozšířila moč do ještě širšího kruhu. Nechte vodu zhruba minutu propracovat se skrz skvrnu.
 3. 3
  Nastříkejte na místo enzymatický čisticí prostředek. Enzymatické čisticí prostředky, netoxické a účinné, fungují tak, že rozloží skvrny na jejich základní částice a zničí sloučeniny, které vytvářejí zápach a skvrny. Použití enzymatického čisticího prostředku je nejlepší způsob, jak pomoci rozložit zbytky bílkovin z moči, a také odstranit zápach, jako impuls pro zvířátko, aby se na to samé místo znovu vymočilo.
  • Enzymatický čisticí přípravek si můžete koupit ve většině chovatelských potřeb, nebo si můžete udělat vlastní z čisté vody, hnědého cukru a pomerančové kůry.
  • Většinu enzymatických čisticích prostředků je třeba uchovávat několik hodin na mokrém místě. Nicméně některé mohou využívat jiný postup, takže se ujistěte, že si přečtete instrukce na etiketě. Pokud čistíte vlněný koberec, ujistěte se, že je čisticí prostředek vhodný na vlnu. [2]
 4. 4
  Použijte další ručník a absorbujte čisticí prostředek. Až promočíte skvrnu čisticím prostředkem, postupujte stejným postupem, jako u prvního absorbování a dejte přes enzymatický čisticí prostředek čistý ručník, aby ho vsákl a pečlivě místo vyčistil. Zatižte ručník těžkým předmětem a nechte působit.
 5. 5
  Nechte ručník působit přes noc. Když ho ráno zvednete, viditelná skvrna bude pryč, stejně jako zápach.
 6. 6
  Vyperte nebo vyhoďte ručníky. Protože ručníky, které jste použili na nasáknutí moči, budou mít slabé stopy pachu vašeho domácího mazlíčka, je důležité zabránit vašemu zvířátku znovu si je "označkovat". Pomožte vašemu mazlíčkovi vyhnout se pokušení tím, že ručník vyhodíte.
  • Pokud jste požili na obklady papírové utěrky, ujistěte se, že je zavřete do pytle na odpadky a zbavíte se jich, co nejdříve bude možné, aby se vaše zvířátko nesnažilo na ně vymočit nebo je vyhrabat z odpadků.
  • Pokud jste použili látkové ručníky, dejte je okamžitě do pračky a vyperte horkou vodkou, abyste je pečlivě vyčistili, pokud je nechcete hned vyhodit. Pro jistotu vyperte ručníky dvakrát.
 7. 7
  Zvažte parní čištění koberce. Pokud enzymatický čisticí prostředek neodstranil skvrnu úplně, zvažte pronajmutí parního čističe nebo najmutí odborníka, aby pro vás práci odvedl. Ujistěte se, že se zeptáte, jestli do svých roztoků přidávají nějaký přípravek, vyvinutý na skvrny od domácích mazlíčků. Skvrny se mnohem snáze odstraňují, když jsou čerstvé, takže se snažte rychle rozhodnout, jestli je to to, co potřebujete udělat.
  • Díky velkému množství koncentrovaných alkalických solí a silnému zápachu, který je způsoben bakteriemi krmícími se odpadními produkty obsaženými v moci, může být profesionální čištění nezbytné. Alkalické soli mohou vytvořit prostředí s velmi vysokou pH (10-10,4) a destabilizovat obvykle stabilní barviva, která způsobují blednutí. Je velmi těžké je zasáhnout bez parního čističe a speciálního čisticího prostředku.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Čištění starých skvrn

 1. 1
  Vyhledejte staré skvrny. Můžete mít obecnou představu, kde by mohly být starší skvrny, podle pachu. Pokud si myslíte, že by v nějaké oblasti mohly být staré skvrny, prozkoumejte ji křížem krážem a postupně se posouvejte dál od páchnoucího místa. Zvířecí moč, kterou hledáte, by měla být žlutá nebo nazelenalá. Zkuste hledat na následujících místech:
  • Regály
  • Nábytek
  • Látkové dekorace
  • Interiérové větrací otvory
  • Místa, která vypadají, že mají "otvory," jako jsou interiérová přenosná topidla
  • Oblečení, ke kterému může být vaše kočka schopná se dostat
  • Jiná malá místa, kam se může vaše kočka vměstnat
 2. 2
  Zvažte pro pečlivější prozkoumání použít ultrafialové světlo. Pokud chcete být pečliví, kupte si přenosné UV nebo "fluorescentní černé" světlo. Podívejte se po takovém s dlouhou žárovkou, abyste pokryli najednou větší část země, nejlépe delší než 30 cm. Levné žárovky i s pouzdrem lze sehnat ve většině hobby marketů. Přestože světla prodávají i ve zverimexech, obvykle jsou menší a dražší. Také mohou být zakoupeny za přijatelnou cenu online, v závislosti na tom, jak dlouho můžete počkat a žít v okolí zápachu.
 3. 3
  Hledejte v noci nebo za úplné tmy. Zvířecí moč může být těžko viditelná, obzvlášť, když je starší, takže maximalizujte úsilí ji najít tím, že využijete tmu. Buď počkejte na noc nebo místnost zatemněte co nejvíce bude možné.
 4. 4
  Označte si každé místo, které najdete. Pokud jste na válečné stezce hledání skvrn, ujistěte se, že nebudete předbíhat a nezapomenete, kde všechny skvrny jsou. Mějte po ruce malířskou pásku, když budete prohledávat okolí, a označte si každé místo, které potřebuje vyčistit, malým proužkem modré pásky. Když najdete všechny skvrny, které chcete vyčistit, vraťte se s čisticími přípravky a skvrny snadno naleznete.
 5. 5
  Pro začátek zkuste enzymatický čisticí prostředek. Namočte místo studenou destilovanou vodou, nalijte malé množství podél obvodu skvrny, postupujte z vnějšku skvrny směrem ke středu. Nastříkejte enzymatický čisticí prostředek na mokrou skvrnu a nechte ho působit přes noc. Pokud je koberec vlněný, ujistěte se, že používáte čisticí prostředek vhodný na vlnu.
 6. 6
  Namočte papírové nebo látkové utěrky studenou vodou a rozložte je přes skvrnu. Dejte na vrch mokrých utěrek a nechte je tam přes noc. Když je ráno odstraníte, můžete posoudit, jestli je třeba podniknout extrémnější opatření nebo ne.
 7. 7
  Vyčistěte staré skvrny parním čističem. Pronajatý čistič může vytvořit páru, která je dost horká, aby vydezinfikovala koberec, po čemž můžete vodu znovu vysát. Nebo, pokud je skvrna obzvlášť velká nebo špinavá, můžete si najmout odborníka, který se s ní vypořádá.
 8. 8
  Zkuste nejprve skvrnu vyčistit bez saponátu. Pokud zjistíte, že se vám stále nedaří skvrnu vytáhnout, zeptejte se zástupců v půjčovně, co doporučují, a snažte se použít co nejméně saponátu bude možné.
  • Vlna může být parními čističi poškozena, stejně jako se srazí vlněný svetr, když ho vyperete v horké vodě. Pokud je skvrna na vlněném koberci, který nechcete poškodit, vážně zvažte najmout si odborníka.
 9. 9
  Pokud je to třeba použijte oxidaci. Alternativou k použití parního čističe na starou skvrnu je nechat ji zoxidovat. Přípravky, které uvolňují kyslík, jsou účinnými odstraňovači pachu a takový roztok si můžete vyrobit sami doma.
  • Smíchejte ½ lžičky bělidla s 1 litrem destilované vody. Udělejte si test na části koberce, kterou obvykle nevidíte, a ujistěte se, že nepoškodíte barvu. Potom místo namočte roztokem a nechte ho vsakovat do koberce alespoň 10 minut.
  • Použijte průmyslový vysavač nebo ručník (jak bylo popsáno výše), abyste roztok vytáhly. Může být třeba zoxidovat koberec několikrát, než skvrnu odstraníte. Nechte koberec mezi jednotlivými ošetřeními kompletně uschnout.
  • Oxidační přípravky by se nikdy neměly používat na vlněné nebo hedvábné koberce. Tyto přípravky jsou vhodné pouze pro syntetická vlákna.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití jiných prostředků

 1. 1
  Zkuste metodu vysavače. Nalijte na skvrnu trochu studené vody a okamžitě ji vysajte suchým/mokrým vysavačem. Opakujte alespoň dvakrát, nebo tolikrát, kolikrát je to třeba, abyste odstranili zbarvení. Nenechávejte vodu působit; okamžitě ji vysajte (během několika sekund) po každé aplikaci.
  • Na odolné skvrny přidejte k vodě trochu soli, ale nikdy nepřidávejte saponát. Zbytky zanechané v koberci budou přitahovat nečistoty.
 2. 2
  Použijte jedlou sodu a metodu octa. Postříkejte místo octe, poprašte na něj dost sody, aby tence pokryla celou oblast skvrny. Zakryjte skvrnu ručníkem na 24 hodin a potom pečlivě omyjte místo studenou vodou. Tato směs by měla absorbovat skvrnu a pečlivě a levně místo vyčistit.
 3. 3
  Použijte metodu s peroxidem vodíku a saponátem. Začněte tím, že poprášíte skvrnu tenkou vrstvou jedlé sody, potom smíchejte v rozprašovači zhruba hrnek peroxidu vodíku se lžící saponátu. Jemně promíchejte. Potom pečlivě namočte jedlou sodu a skvrnu. Použijte starý kartáček na zuby nebo prsty , abyste směs jemně vmasírovali do koberce, potom nechte směs působit, dokud neuschne. Vysajte nepořádek a znovu vyčistěte studenou vodou. [3]
  • Peroxid vodíku může poškodit některé druhy koberců, proto je důležité, abyste tuto směs vyzkoušeli na malém místě koberce, abyste se ujistili, že ho to nenapravitelně neposkvrní.
 4. 4
  Vyhýbejte se čpavku. Vysoce zásaditý amoniak by se nikdy neměl používat na čištění skvrn od domácích mazlíčků. Zanechá lepkavé zbytky v koberci a poškodí vlákna koberce, bude přitahovat špínu a další nečistoty. Také bude přitahovat zvířata zpět na stejné místo, protože amoniak obsahuje stejnou kyselinu močovou a soli, které jsou přítomny v moči, čímž bude svádět vaše zvířátko, aby znovu označkovalo místo. Nikdy nepoužívejte amoniak na skvrny od zvířat. [4]
 5. 5
  Vyměňte spodní výplň. U obtížných skvrn, o kterých se domníváte, že jste namočili skrz koberec až na čalounění, může výměna čalounění sama o sobě hodně pomoci. Vytáhněte koberec, odřízněte vzorek čalounění a vezměte jej do obchodu s domácími potřebami, či prodejny koberců, abyste našli čalounění stejné tloušťky. Vystřihněte potřísněné čalounění a nahraďte jej kusem nového čalounění.
  Reklama

Tipy

 • Kupte si repelentní sprej, pokud vaše zvířátko stále močí na stejné místo. Existuje široká škála sprejů pro různé druhy zvířátek, jako jsou psy a kočky. Hledejte takový, který vyhovuje potřebám vaší domácnosti (třeba takový, který je bezpečný pro užití v domácnostech s dětmi) a nepoškodí váš konkrétní druh koberce.
 • Vyvarujte se produktům, jako "Oxy-Clean", které fungují tak, že vytvářejí peroxid vodíku, který má víc kyslíku a může vydržet déle než chlor, který může způsobit poškození koberce.
 • Chemikáliemi do domácnosti se obvykle nezbavíte skvrn a pachu moči. Kupte si enzymatický čisticí prostředek, vyvinutý obzvlášť pro tento úkol.
 • Některá zvířátka nesnáší zápach octa, dokonce i potom, co uschne. Ocet může také pomoci zamaskovat zápach před vaším vlastním nosem, takže několik kapek na postižené místo může pomoci odradit zvířátko od dalšího používání místa.
 • Vyčistěte o trošku širší oblast než je skutečná skvrna. Jak můžete vidět v diagramu níže, moč se může nasáknout do podloží koberce v širším průměru.
 • Dodržujte instrukce na obalu enzymatických přípravků. Vždy vyzkoušejte stálost barvy než použijete jakoukoliv oxidační metodu.
 • Klíčem je trpělivost. Je nejlepší jakýkoliv postup udělat několikrát a nechat mezi tím místo uschnout, než se snažit udělat vše najednou.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 530 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 530 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama