Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud trávíte hodně času venku, špína v oku pro vás nepředstavuje nic neobvyklého. Většinou se jedná jen o menší nepříjemnost, nicméně je potřeba dát pozor na akutní případy, kdy se malý problém může rozvinout v závažnou situaci s trvalými následky. Pokud vám v oku uvízne nečistota, malý předmět nebo těleso, existuje několik postupů, kterými se můžete pokusit jej odstranit. Pokud však nepříjemné pocity přetrvávají, budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

Část 1
Část 1 ze 2:
Odstraňte z oka nečistoty

 1. 1
  Zamrkejte. Může se stát, že k uvolnění nečistoty bude stačit jen pořádně zamrkat. Jakmile zpozorujete nečistotu v oku, několikrát zamrkejte. Díky mrkacímu reflexu dokáže oko pomocí slz a pohybů řas a očních víček odstranit bakterie a vyplavit nežádoucí tělesa.
  • Pokud klasické mrkání nepomůže, zkuste své horní víčko zlehka přetáhnout přes dolní a opět několikrát zamrkat. V případě, že se těleso uchytilo pod horním víčkem, řasy dolního víčka by ho měly uvolnit.[1]
 2. 2
  Umyjte si ruce. Pokud jste nečistotu mrkáním neodstranili, budete muset zapojit ruce. Ještě než se však oka dotknete, důkladně si umyjte ruce. Tento krok je při kontaktu s očima zásadní, aby nedošlo k případné kontaminaci bakteriemi a dalšími dráždivými látkami. Nezapomeňte, že chcete oku ulevit a ne situaci ještě zhoršit. Oči jsou velmi náchylné k infekcím, proto dávejte na hygienu rukou opravdu velký pozor.
  • Umyjte si ruce antibakteriálním mýdlem a teplou vodou. Osušte je čistým ručníkem.[2]
 3. 3
  Osušte přebytečné slzy. Když se v oku nachází cizí předmět, oko může reagovat zvýšenou produkcí slz. Pokud je to i váš případ, opatrně přivřete oční víčka a jemně oči osušte papírovým kapesníkem. Zvýšená produkce slz pomůže vyplavit nečistoty z očí.
  • Nechte oči zaslzet. Slzy pomohou vyčistit oči od cizích těles a nečistot.
  • Nemněte si oči. Čistý papírový kapesník použijte jako piják a zlehka jím osušte přebytečné slzy.[3]
 4. 4
  Důkladně prohlédněte oko. Stáhněte dolní víčko dolů a pomalu prohledejte oční kouli i víčko samotné. Pokud neobjevíte žádný cizí předmět, vyšetřete i horní část oka.
  • Pokud chcete zkontrolovat i vnitřní část horního víčka, opatrně jej nadzvedněte a otočte pomocí vatové tyčinky.[4] Díky tomu budete moci zjistit, zda se nečistota neusadila pod ním.[5]
  • Pokud se vám nedaří žádnou nečistotu ani cizí předmět objevit, poproste kamaráda nebo člena rodiny o asistenci.
 5. 5
  Odstraňte nečistotu z oka. Pokud se cizí těleso nebo nečistota nachází na očním víčku a je snadno přístupná, můžete se ji pokusit odstranit pomocí vatové tyčinky. Pokud jste tedy v oku objevili zdroj podráždění, vezměte si čistou vatovou tyčinku a zlehka ji přiložte na nečistotu. Ta by se měla při kontaktu na tyčinku přichytit.
  • Dávejte pozor, abyste se nepíchli do oka! Při manipulaci na tyčinku příliš netlačte a nepokoušejte se nečistotu dostat z oka násilím. Nečistota by se pak mohla usadit ve víčku a bylo by ještě obtížnější jí odstranit. Pokud se při jemném poklepání nečistota na vatu nepřichytí, vyzkoušejte následující krok.
 6. 6
  Vypláchněte si oči. Pokud mrkání nefungovalo a je nemožné nečistotu odstranit pomocí vatové tyčinky, zkuste si vypláchnout oči. K tomu účelu použijte volně prodejnou sterilní oční vodu nebo případně i čistou vodu z kohoutku, kterou můžete nalít do hrnku nebo sklenice. Držte oči otevřené a vyplachujte je souvislým proudem vody po dobu zhruba 15 minut. Pokračujte i poté co se zbavíte nejdráždivějších nečistot, abyste z očí vypláchli veškeré zbytkové částečky a prach.[6]
  • Pokud oči vyplachujete pomocí vody z kohoutku, můžete lehce zvýšit tlak a použít proud vody k snadnějšímu odstranění nečistot. Abyste udrželi oči otevřené, můžete si víčka přidržet prsty. I v tomto případě však postupujte velmi opatrně![7]
  • Opatřete si oční vodu s neutrálním pH 7.0. Při aplikaci by voda měla mít ideálně teplotu mezi 15.6°C a 37.8°C.[8]
  • Pokud máte k dispozici oční vaničku, která bývá k dostání ve většině lékáren, použijte ji na výplach očí.
 7. 7
  Vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud jste nedokázali odstranit nečistotu nebo jiné cizí těleso z oka ani jedním z výše popsaných postupů, vyhledejte lékařskou pomoc. V následujících případech a situacích se obraťte na lékaře okamžitě:[9]
  • Špínu, nečistoty nebo další cizí předměty nejste schopni z oka odstranit.
  • Nečistota v oku uvízla.
  • Vidíte rozostřeně nebo zažíváte jiné poruchy vidění.
  • Bolest, zarudnutí a nepříjemné pocity přetrvávají i po odstranění nečistoty z oka.
  • Objevují se příznaky jako krvavé oko, závratě, točení hlavy, žaludeční nevolnost, zvracení nebo bolest hlavy.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Pečujte o své oči

 1. 1
  Smiřte se s trochou nepohodlí. Poté co z oka odstraníte všechny nečistoty, se dá očekávat pocit nepohodlí a jakoby poškrábání povrchu oka. Podráždění je součástí procesu hojení a může trvat až 24 hodin, než ustoupí.[10]
 2. 2
  Chraňte postižené oko. Během procesu hojení preventivně chraňte postižené oko, které je v tuto chvíli vysoce citlivé. Zde je několik tipů, jak chránit vaše oči:
  • Noste sluneční brýle, které vaše oči ochrání před ultrafialovým zářením a ostrým světlem.
  • Vyhněte se používání kontaktních čoček až do chvíle, kdy jejich užívání povolí váš oční lékař.
  • Snažte se maximálně omezit kontakt rukou s oblastí očí. Pokud je však kontakt nutný, nezapomeňte si nejprve dobře umýt ruce.
  • Pokud se objeví nový symptom nebo se bolest očí stupňuje, upozorněte na to svého očního lékaře.
  • Pokud pocity podráždění a nepohodlí přetrvávají déle než jeden den po odstranění nečistot z oka, poraďte se s očním lékařem.
 3. 3
  Vyhledejte pomoc. Pokud se stav vašeho oka zhorší, budete muset vyhledat specialistu. Určité nepříjemné pocity a podráždění lze očekávat, ale neměly by trvat déle než 24 hodin. Přetrvávající podráždění může být příznakem závažnějšího problému nebo infekce. Mezi symptomy, na které si dát pozor, patří:
  • Rozostřené nebo dvojité vidění
  • Přetrvávající nebo stupňující se bolest
  • Krev zakrývající část duhovky
  • Citlivost na světlo
  • Známky infekce[11]
  • Nevolnost nebo zvracení
  • Bolesti hlavy nebo závratě
  • Malátnost nebo ztráta vědomí[12]
 4. 4
  Dejte pozor, abyste problém ještě nezhoršili. Některým nápadům byste se měli v případě úrazu oka zdaleka vyhnout. Mohli byste bolest ještě zhoršit nebo si způsobit daleko závažnější poranění. Podobným nešťastným nápadem může být:[13]
  • Snaha vytáhnout z oka jakýkoli kovový předmět, ať už velký či malý, který se v oku zasekl
  • Snaha o odstranění nečistoty z oka za pomoci velkého tlaku na oční bulvu
  • Snaha o odstranění nečistoty z oka za použití pinzety, párátka nebo jiných ostrých a zcela nevhodných předmětů
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vám do oka dostane cokoli závažnějšího než jen malé částečky špíny a nečistot, vyhledejte lékařskou pomoc. V případě zasažení očí kyselinou nebo jinou žíravou látkou byste nikdy neměli postupovat podle výše zmíněných rad.
Reklama

O tomto wikiHow

Kerry Assil, MD
Spoluautor od:
Atestovaný oftalmolog
Tento článek spoluautor od Kerry Assil, MD. Dr. Kerry Assil je oftalmolog, lékařský ředitel a generální ředitel Assil Eye Institute (AEI), oftalmologické ordinace v Los Angeles, Kalifornie. S více než 25 lety zkušeností a jako jeden z předních světových odborníků na oční chirurgii, Dr. Assil vyškolil více než 14 000 lékařů v refrakční a kataraktové chirurgii, provedl více než 70 000 očních operací a je autorem více než 100 učebnic, kapitol a článků o refrakci a operace katarakty. Působil mimo jiné jako Distinguished Professor na Harvardu, Johns Hopkins, Duke, Baylor, Tokio a UCLA. Působil v poradních sborech více než 20 oftalmologických, farmaceutických a vědeckých společností a v médiích působil jako autorita v oblasti pokroků v operacích obnovujících zrak a refrakční chirurgii. Dr. Assil pokračuje ve významném pokroku ve svém oboru díky mnoha vynálezům a zavádění nejmodernějších technologií. Tento článek byl zobrazen 5 721 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 721 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama