Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Částečkami cukru můžete odstranit mrtvé kožní buňky poměrně jemným způsobem. Cukr navíc obsahuje menší množství kyseliny glykolové, která vaši kůži zvláční a zabrání jejímu šupení.[1] Není to sice zázračný lék na všechny kožní neduhy, ale pro svou bezpečnost a cenu je téměř nepřekonatelný. Nesmíte však zapomínat, že jakýkoli peeling může kůži poškodit, pokud se nadužívá.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Peeling těla

 1. 1
  Začněte hnědým, bílým nebo surovým cukrem. Surový cukr je vynikajícím peelingem, vhodným zejména pro velmi hrubou pokožku. Má menší krystalky a spoustu vlhkosti-to z něj dělá velmi jemné čistící činidlo. Krystalický bílý cukr se dá označit za střední cestu. Má stejně velké krystalky, ale mnohem méně nebo téměř žádnou vlhkost.[2]
  • Před začátkem ošetřování kůže si musíte uvědomit, že peeling může na citlivé kůži vytvořit dočasné skvrny.[3] Pro jistotu tedy počkejte s první aplikací na večer, kdy budete sami.
 2. 2
  Vyberte vhodný olej. Nejčastější volbou bývá olivový olej, ale použít můžete i jakýkoli jiný přírodní nosný olej. Olej usnadní nanášení cukru a zároveň vaši kůži vyživí a udrží zdravou. Vyberte takový olej, který odpovídá typu vaší kůže a vašim osobním preferencím:
  • Pro mastnou pokožku zvolte saflorový olej (světlicový), olej z lískových oříšků nebo hroznový olej.[4] [5]
  • Na suchou pokožku bude vhodnější kokosový olej, bambucké máslo nebo kokosové máslo.[6] Tyto ingredience můžete také našlehat. Budou se potom lépe nanášet.
  • Chcete-li se vyhnout silným vůním, zkuste hroznový olej, světlicový olej nebo olej ze sladkých mandlí.[7]
 3. 3
  Smíchejte cukr s olejem. Pro základní peeling smíchejte jednu část cukru s jednou částí oleje a vytvořte tak hustou pastu. Silnější činidlo připravíte ze dvou částí cukru a jedné části oleje.
  • Při použití bílého cukru se doporučuje poměr 2:1.[8]
  • Pokud ošetřujete oblast postiženou akné nebo porušenými cévami, použijte jen velmi jemný peeling. Smíchejte tedy jednu část cukru a dvě části oleje.[9]
 4. 4
  Přimíchejte esenciální olej (volitelně). Pokud chcete, můžete přidat některý esenciální olej a využít tak jeho vonné a hojivé účinky. V celkové hmotě vašeho domácího peelingu by esenciální olej měl být zastoupený jedním, maximálně dvěma procenty. Obvykle to odpovídá asi padesáti kapkám na 250 mililitrů ostatních ingrediencí nebo třem kapkám na každou lžičku.[10]
  • Mezi animikrobiální oleje patří tymián, máta a další bylinky.[11] Mohou pomoci v boji proti akné, ale také můžou citlivou kůži podráždit.
  • Nepoužívejte citrusové oleje, kmínové, zázvorové ani andělikové oleje dříve, než si o nich promluvíte se svým lékařem. Tyto oleje můžou spustit fotosenzitivitu-bolestivou reakci na sluneční svit.[12]
 5. 5
  Omyjte si kůži. Špinavou kůži myjte teplou vodou a jemným, neagresivním mýdlem. Máte-li pokožku čistou, jen ji důkladně navlhčete. Drhnutí suché kůže může způsobit zarudnutí a podráždění.
  • Podráždění může způsobit i horká voda nebo agresivní mýdla. Zanechají vaši pokožku citlivou a bolavou. Kůži v takovém stavu pak může poranit i velmi jemný cukrový peeling.
 6. 6
  Vydrhněte kůži cukrovou směsí. Jemně potřegte pokožku směsí cukru a oleje. Drhněte krouživými pohyby asi 2-3 minuty na všech místech. Drhněte opravdu šetrně; jakákoli bolest, nepříjemné pocity nebo zarudnutí značí, že drhnete příliš silně.
 7. 7
  Omyjte a osušte. Omyjte kůži teplou vodou a opatrně osušte. Volitelně můžete také nanést hydratační přípravek nebo dodatečnou dávku samotného oleje bez cukru.
 8. 8
  Opakujte jednou za dva týdny nebo méně. Svrchní vrstva kůže se obnovuje asi 14 dní.[13] Pokud byste tedy opakovali cukrový peeling před uplynutím této doby, mohli byste místo odstranění mrtvých kožních buněk poničit ty nové. Způsobili byste tím zčervenání a poškození pokožky, která by pak byla mnohem zranitelnější a náchylnější k infekcím.[14] [15]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Peeling obličeje

 1. 1
  Uvědomujte si rizika. I přesto, že cukr je poměrně jemný, jedná se stále o abrazivní činidlo. To znamená, že odtrhává odumřelé kožní buňky a může poškodit citlivé oblasti kůže, jako je právě obličej. Většina lidí nemá s cukrovým peelingem problém, ale nadměrné užívání nebo nesprávná aplikace může být pro obličej bolestivá.[16]
  • Abrazivní peelingy se nedoporučují lidem trpícím akné nebo poničenými cévami v obličeji.[17]
 2. 2
  Začněte hnědým nebo bílým cukrem. Hnědý cukr je ten nejjemněší a z toho důvodu také nejvhodnější pro citlivou pleť. Bílý cukr krystal obsahuje mnohem méně vody a proto je pocitově hrubší. Odvede dobrou práci, ale pro citlivou pokožku se nedoporučuje.
 3. 3
  Smíchejte cukr s olejem nebo medem. Smíchejte dvě lžičky (30ml) cukru se dvěma lžičkami (30ml) rostlinného oleje. Jako alternativu oleje můžete použít med. Med je stejně z většiny tvořen cukrem, takže akorát přidáte na abrazivních účincích.
  • Nejběžnější volbou bývá světlicový a olivový olej. Pro pomoc s rozhodováním, který olej pro vaši pokožku použít vyrolujte zpět k sekci tělového peelingu.
 4. 4
  Umyjte si obličej. Špinavý obličej umyjte jemným mýdlem a teplou vodou. Pokud máte obličej čistý, pořádně ho navlhčete, aby cukr vaši pleť příliš nepodráždil.
  • Umyjte si také ruce. Tím předejdete kontaminaci obličeje.
 5. 5
  Stáhněte si vlasy z obličeje. Pokud je to potřeba, stáhněte si vlasy dozadu, aby nepřekážely v obličeji. Zbytky peelingu sice smyjete ve sprše, ale chcete-li se vyhnout lepivým vlasům, pak je musíte skutečně z obličeje stáhnout dozadu.
 6. 6
  Vydrhněte obličej cukrem. Naberte prsty asi jednu až dvě lžičky vašeho cukrového peelingu a naneste je na místo, které potřebujete ošetřit. Drhněte krouživými pohyby a pokračujte v tom asi 2-3 minuty. Odstraníte tak všechny odumřelé kožní buňky. Během drhnutí byste neměli pociťovat žádnou bolest ani nepříjemné pocity. Pokud pociťujete bolest nebo citlivost, drhnete příliš silně.
 7. 7
  Očistěte se. Navlhčete měkkou žínku v teplé vodě a vyždímejte ji. Potom ji přiložte na obličej a šetrně se zbavte nánosu cukru. Opakujte, dokud obličej úplně neumyjete.[18]
 8. 8
  Osušte a hydratujte pokožku. Čistým ručníkem osušte obličej. Pokud toužíte po změkčení své pleti, vmasírujte do ní ještě hydratační přípravek. Pokračujte v masírování asi 1-2 minuty a vaše kůže by pak měla být měkká a hebká.
  Reklama

Tipy

 • Cukr vám sám o sobě hydratuje pokožku jen na krátkou dobu a z dlouhodobého hlediska ji dokonce může vysoušet.[19] Složkou vašeho peelingu, která dlouhodobě hydratuje, je právě nosný olej.
 • Tento peeling funguje také na popraskané rty. Budou pak sametově hladké!
 • Přebytečný cukrový peeling udržujte v uzavíratelné nádobě na chladném místě se stálou teplotou. Dobu spotřeby můžete prodloužit několika kapkami oleje vitaminu E.[20] Přesná maximální doba, po kterou můžete peeling skladovat, závisí hlavně na množství přidaného oleje.
Reklama

Varování

 • Citronové oleje a oleje z jiných citrusů můžou způsobit zvýšenou citlivost na slunce, poškození kůže a její vysychání.[21] Skvělé účinky v odstraňování odumřelých kožních buněk trochu podrývá právě relativní hrubost cukru, která nahrává spíše komerčním přípravkům.
 • Cukr může způsobit bodavou bolest, pokud ho nanesete na podrážděnou nebo poraněnou pokožku. Pokud ale nebudete drhnout příliš silně, neměli byste svá zranění cukrem zhoršit.
 • Esenciální oleje mohou způsobovat alergické reakce. Před prvním použitím esenciálního oleje ho proto smíchejte s rostlinným olejem v dvakrát nižší koncentraci, než plánujete použít normálně. Malé množství této testovací směsi pak naneste na spodní stranu zápěstí a na dalších 48 hodin ho převažte obvazem.[22]
 • Nikdy nenanášejte cukrovou směs na pokožku spálenou sluncem.[23]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 35 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 998 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 2 998 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama