Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Počítačové pevné disky ukládají všechno, od fotografií až po hudbu a soubory. Ve zkratce ukládají všechno co je ve vašem počítači. Pokud něco nefunguje správně s vaším pevným diskem, není potřeba jít kupovat nový počítač. Pokud byste chtěli odstranit pevný disk sami a nahradit jej nově zakoupeným, můžete ušetřit hodně peněz. Následujte tyto kroky a zjistěte jaký je správný způsob odstranit pevný disk.

Postup

 1. 1
  Zálohujte vaše data. Vždy se snažíme, abychom neztratili naše data, ale jak říká Murphiho zákon, to se stává. Je lepší být připravený s malými opatřeními, než riskovat ztrátu všech vašich dat.
  • Zkopírujte vaše informace do externího pevného disku nebo použijte jinou formu zálohování, jako například online zálohování před tím, než odstraníte váš momentální pevný disk. Pokud váš pevný disk selhal a vaše data jsou ztracena, přeskočte tento krok.
 2. 2
  Vypněte váš počítač a vyjměte jej ze všeho, kde je zapojený. Budete se potřebovat dostat dovnitř počítače a bude mnohem jednodušší, pokud se nezavěsí na drátech nebo se najednou nezapne a nezpůsobí vám elektrický šok. Vypojte tedy zdroj energie, obrazovku a jakákoliv další zařízení.
 3. 3
  Otevřete počítačový kryt. Každý počítačový model je vyroben jinak. Váš konkrétní kryt, můžete odstranit šroubovákem přes postranní panel nebo tím, že budete zapínat tlačítko pro otevření krytu ve stylu véčka. Manuál výrobce, který je přiložen k vašemu počítači, by měl způsob otevření objasnit, jakým způsobem se kryt otevírá.
  • Pokud manuál výrobce nemáte, nebo jste jej neobdrželi, nezoufejte. Podívejte se pořádně na kryt vašeho počítače a pravděpodobně budete moci zjistit, jak jej odstranit. Většina starších počítačů je zabezpečena vzadu, se šroubky s hlavičkou Phillips.
 4. 4
  Najděte pevný disk vevnitř v počítačovém krytu. Pevný disk by měl být umístěn vevnitř v počítači ve „mřížce“, která je buď připevněna k věži, nebo ji lze přemístit nebo může být umístěna na sestavě tyčí. Pevný disk je kovová skříňka obdélníkového tvaru, velikosti a šířky malé knížky.
  • Bývá obvyklé, že u většiny počítačů najdete pevný disk v blízkosti přední strany krytu, blízko jiných mechanik (jako například optická mechanika). Pokud se podíváte blíž, váš pevný disk bude jasně označený jako například tímto - nevytahujte náhodné věci z vašeho počítače, pokud si nejste jisti, co to je!
 5. 5
  Zjistěte, jak je pevný disk připojený k počítači. Nyní, co jste našli pevný disk, budete muset zjistit, jak jej odstranit.
  • Budete potřebovat šroubovák, abyste mohli otevřít „mřížku“ a mohli jste manipulovat s pevným diskem, pokud je fixně zabezpečený nebo v odstranitelné „mřížce“.
  • Novější nebo modernější kryty většinou nevyžadují použití nástrojů, což znamená, že stačí stlačit jednoduchou páku nebo zapínač, který vám umožní odstranit pevný disk.
 6. 6
  Pevný disk vyjměte z místa, kde je uložen ve věži. Pevné disky se často nacházejí na sestavě tyčí proti přední straně počítačového krytu. Oběma rukama opatrně vyjměte disk směrem ven.
  • Táhněte opatrně- pokud zaznamenáte jakýkoliv odpor, přestaňte! Nic by v počítačovém krytu nemělo vyžadovat větší sílu – pokud vytahujete nebo tlačíte silně, pravděpodobně to děláte špatně.
  • Pevný disk bude mít připojené dva nebo více kabelů. Pokud vám tyto kabely znemožňují vyjmout pevný disk, odstraňte nejdříve tyto kabely.
 7. 7
  Odstraňte gumový kabel IDE. Jedná se velkou, tenkou, obvykle šedou gumu, která je připojena z vaší základní desky (nebo kontrolor pevného disku, pokud je přítomen) k vašemu pevnému disku.
  • Kabel může být připojený k pevnému disku lepidlem, ale i tak byste neměli mít problém s přemístěním, bez nějakých problémů. Opatrně odstraňte tolik lepidla, kolik je možné a posuňte opatrně se zástrčkou tam a zpátky a jemně odstraňte lepidlo.
 8. 8
  Odstraňte zdrojový konektor. Bude se jednat o plastový, obdélníkový konektor s jednou nebo dvěma závorami (záleží na množství zdroje, kterou vaše základní deska dodává do pevného disku).
  • Tento konektor bude obvykle mnohem lepší než IDE gumový kabel. Ujistěte se, že uvolníte závory na zástrčce a pevně vytáhněte na konektor. Dávejte pozor, aby nedošlo k ohnutí některého z tenkých kovových kolíků uvnitř zástrčky.
 9. 9
  Vezměte pevný disk a vyjměte jej z krytu a položte jej do antistatické tašky. "Samotné" pevné disky odstraněné z počítače jsou velmi citlivé k rozbití od vlhkosti, prachu a elektrického šoku. Antistatické tašky jsou levné metody na ochránění vašeho pevného disku.
  • Antistatické tašky mohou být zakoupeny za levnou cenu u většiny dodavatelů kancelářských potřeb nebo v počítačových obchodech. Pokud váš pevný disk vyhodíte nebo jej chcete recyklovat, můžete přeskočit tento krok.
  Reklama

Tipy

 • V případě, že si děláte starosti, zda odstraňujete správné kabely nebo komponenty, konzultujte manuál výrobce, abyste se ujistili, že postupujete správně.
Reklama

Varování

 • Tento článek je pouze určen pro věžové počítače a NE pro laptopy nebo počítače „vše v jednom“.
 • Proveďte opatření proti statickému šoku. Uzemněte se tak, že se dotknete kovové části na vašem počítačovém krytu před tím, než budete manipulovat s vaším pevným diskem. Nemějte na sobě žádný kov, v průběhu odstraňování vašeho pevného disku. Pokud dojde k proudění statické elektřiny mezi vámi a pevným diskem nebo jiným citlivým elektrickým komponentem, chvilkové přepětí elektřiny může způsobit permanentní škodu.
 • Nevyškubněte kabely, které jsou připojeny k pevnému disku. Pokud ohnete nebo poškodíte tyto kolíky nebo připojovací místa, kabel pevného disku může být poškozen. Tyto kabely jsou obvykle připojeny přímo na pevný disk a nemohou být vyměněny bez podstatné práce.
 • Neposunujte váš počítač, když je zapnutý, protože to může způsobit vážné poškození pevného disku. Vždycky vypněte počítač a vyjměte zástrčku předtím, než budete odstraňovat komponenty.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Počítač
 • Uživatelský manuál pro počítač nebo počítačový kryt (volitelné)
 • Šroubovák
 • Antistatická taška (volitelné, ale doporučené)
 • Hodně trpělivosti.

O tomto wikiHow

Luigi Oppido
Spoluautorem článku je :
Počítačový technik opravář & majitel Pleasure Point Computers
Spoluautorem tohoto článku je Luigi Oppido, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 2 473 krát
Stránka byla zobrazena 2 473 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama