Chrom se typicky používá jako ochranná vrstva pro jiné kovy, kterým zároveň dodává na zářivosti. Ale právě tato spodní kovová vrstva má často na svědomí vytváření rzi. S trochou úsilí a s použitím různých domácích potřeb můžete však tento nános překvapivě snadno odstranit. V případě, že je rez již velmi rozšířená a významné části chromované vrstvy odloupané, bude po odstranění rzi potřeba pokračovat v další údržbě, která zabrání dalšímu reznutí.

Metoda 1 ze 4:
Odstraňování rzi pomocí alobalu

 1. 1
  Chcete-li vyzkoušet jednoduchou a levnou metodu pro odstranění rzi z chromovaného povrchu, použijte alobal. Hliník s rzí chemicky reaguje a vytváří směs, kterou lze snadno setřít nebo seškrábat. Vzhledem k tomu, že je hliník měkčí než většina jiných kovů, nepoškrábete s ním citlivou chromovou vrstvu, ani kov, který překrývá. [1]
 2. 2
  Vyčistěte chrom. Ještě než se pokusíte rez z chromu odstranit, očistěte celý povrch od špíny a nečistot mýdlovou vodou nebo autošamponem, chystáte-li se čistit chromované části svého vozu. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup.
  • Na velmi špinavé a zrezlé povrchy použijte ocet nebo jinou slabší kyselinu podle návodu, který uvádíme níže. Potom pokračujte v čištění alobalem.
 3. 3
  Alobal namočte ve vodě. Vodu můžete použít takřka jakoukoli, ovšem nejvhodnější je slaná voda. Jsou v ní totiž obsažené elektrolyty a sůl, což jsou složky, které celý chemický proces urychlí. Natrhejte alobal na pásy vhodné velikosti pro ošetření rezavých částí.
 4. 4
  Třete alobalem po rezavém povrchu. Přejíždějte s ním po postižených místech tam a zpět. Nemusíte ani příliš tlačit, ačkoli více poškozené povrchy budou vyžadovat trochu větší úsilí a delší dobu, po kterou je třeba alobalem třít.
  • Pravidelně alobal namáčejte ve vodě. Jakmile uschne, opět ho navlhčete.
  • Jestliže pracujete s obzvláště poškozeným povrchem, pomoct vám může silnější vrstva zmuchlaných alobalových pásů. Hrany, které taková koule alobalu vytvoří, snadněji zasáhnou i jamky, vyžrané rzí do povrchu.
 5. 5
  Čas od času zastavte a odstraňte uvolněný nános rzi. Kdykoli uvolněný nános rzi začne tuhnout, zastavte a setřete ho hadrem nebo starým ručníkem. Tímto způsobem vždy odhalíte zbývající vrstvu ulpívající rzi a budete ji moct alobalem snadněji zasáhnout.
 6. 6
  Omyjte povrch chromované vrstvy. Jakmile se vám podaří odstranit všechnu rez, setřete povrch hadříkem a odhalte zářivou vrstvu kovu, která se pod ní ukrývala.
 7. 7
  Důkladně chrom osušte. Voda na chromovaném povrchu velmi snadno ulpívá a může způsobovat další reznutí kovové vrstvy vespod. K osušení chromovaného povrchu použijte papírovou utěrku nebo vysoušeč vlasů. Pokud je to nutné, seznamte se s částí článku o následné péči a preventivně povrch ošetřete.
  • Nezapomeňte na vyčištěný chromovaný povrch nanést vrstvu leštěnky nebo vosku, čímž zabráníte dalšímu vytvářením rzi.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Odstraňování rzi pomocí jemné kyseliny

 1. 1
  Použijte kolu, limetkovou šťávu nebo jinou mírnou kyselinu. Pro odstraňování rzi z chromu je vhodná jakákoli kola nebo limonáda s obsahem kyseliny fosforečné. Mezi další alternativy patří například limetková šťáva nebo ocet. Tyto mírné kyseliny dokážou odstraňovat rez, aniž by po sobě zanechaly jakékoli škody na okolním materiálu.
  • Dietní kola neobsahuje cukr, takže nebude tak účinná. Cukr je důležitou složkou použité kyselé tekutiny, protože pomáhá kyselině přilnout ke rzi.
  • Vyhněte se silným a koncentrovaným kyselinám, které mohou původní kov poleptat a oslabit. Pokud žádná z domácích kyselých tekutin nezabere, pokračujte s pomocí čisté kyseliny fosforečné, ale nezapomeňte si přitom přímo na obličej namířit větrák, který případné výpary okamžitě odvede pryč od vás.
 2. 2
  Vyčistěte chrom. Ještě než se pokusíte rez z chromu odstranit, očistěte celý povrch od špíny a nečistot mýdlovou vodou nebo autošamponem, chystáte-li se čistit chromované části svého vozu. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup.
 3. 3
  Chromovaný povrch namočte v kyselině. Ideální doba, po kterou by měl chromovaný předmět zůstat v kyselině, je patnáct minut. Pokud daný předmět namočit nelze, nalijte kyselinu přímo na něj.
 4. 4
  Setřete nebo seškrábejte rez. Při odstraňování uvolněné rzi si pravděpodobně budete muset pomoct hrubší houbičkou nebo drátěnkou. Nejmenší riziko poškrábání chromované vrstvy podstoupíte, použijete-li drátěnku určenou na skleněné nádobí. Na silnou vrstvu rzi budete muset použít kus alobalu nebo se ji pokuste silněji seškrábat pomocí hrubší drátěnky.
 5. 5
  Nános omyjte jemným mýdlem. Pokud čistíte nějakou část svého vozu, pak pro omytí zbytků rzi a kyseliny použijte nějaký autošampon. Na barvené součásti automobilů se nedoporučuje používat čistící prostředek na nádobí, protože by mohl způsobit odlupování barvy. Nebarvené povrchy můžete čistit jakýmkoli běžným mýdlem a vodou.
 6. 6
  Ošetřený povrch osušte a postarejte se o auto. Vlhkost odstraníte pomocí papírových utěrek - zabráníte tím tvorbě další rzi. Jestliže rez způsobila vrstvám pod sebou vážnější poškození, přejděte k sekci, věnované následné péči.
  • Preventivně na chromovou vrstvu naneste speciální leštěnku nebo vosk.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Odstraňování rzi pomocí oleje nebo leštěnky na chrom

 1. 1
  Pro nejrychlejší odstranění rzi použijte leštěnku na chrom anebo olej, chcete-li ušetřit. Leštěnka na chromované povrchy je sice nejdražší ze zde uváděných metod pro odstraňování rzi, ale na druhou stranu také nejkvalitnější a nejrychlejší. Jako levnější (obvykle) alternativu k leštěnce můžete použít penetrační olej, jako je například WD40, Motip nebo CRC.
 2. 2
  Očistěte chrom pomocí mýdlové vody. Předtím, než se rozhodnete odstranit rez, měli byste povrch zbavit veškeré špíny a nečistot. Rezavé části potom snadněji lokalizujete a budete k nim mít lepší přístup a tím pádem všechnu rez snadněji odstraníte.
  • Pokud je rez silně zažraná a nelze ji snadno odstranit, můžete si pomoct trochou octa. Ocet je mírná kyselina, která na rez také velmi dobře funguje.
 3. 3
  Na rezavou část chromované vrstvy aplikujte olej. Nějaký čistící prostředek rozetřete po celém rezavém povrchu a ujistěte se, že je skutečně na všech místech. Zabráníte tím poškrábání kovových vrstev.
 4. 4
  Na mosaznou nebo ocelovou vlnu naneste olej nebo leštěnku na chrom. Jemná mosazná vlna nebo kartáč s mosaznými chlupy jsou velmi vhodné pomůcky pro tento typ práce, protože přináší nízké riziko, že s nimi nějak vážně poškrábete ošetřovaný povrch. Jestliže neseženete mosaznou vlnu, můžete použít nejjemnější ocelovou vlnu, nejlépe se stupněm hrubosti 0000. Nanesení další vrstvy leštěnky přidá na ochraně proti poškrábání.
 5. 5
  Rezavou oblast jemně třete připravenou kovovou vlnou. Jemnými krouživými pohyby stírejte chromovaný povrch a nezapomeňte, že ho musíte po celou dobu udržovat mokrý. Během práce na vlnu příliš netlačte, protože byste tím mohli vrstvu chromu poškodit.
  • Jakmile povrch oschne, přidejte na něj více oleje nebo leštěnky. Pokud byste třeli suchý chrom kovovou vlnou, poškrábali byste ho a na povrchu způsobili vážnější škody.
 6. 6
  Omyjte povrch čistou vodou. Zbytky leštěnky a uvolněné rzi smyjte pomocí obyčejné vody.
 7. 7
  Zkontrolujte, zda nepotřebují ošetřit i další místa. Jestliže zjistíte, že povrch stále ještě není kompletně čistý, použijte další dávku leštěnky a pokuste se chrom dočistit stejnou metodou.
 8. 8
  Chrom důkladně osušte. Voda se na chromovaném povrchu snadno drží, a proto je lepší, když takový povrch po ošetření kompletně osušíte. Bude pak krásně zářivý.
  • Nezapomeňte nakonec nanést vrstvu leštěnky nebo vosku, kterým povrch ochráníte před dalším vznikem rzi.
  • Jestliže je potřeba podstoupit další preventivní kroky, přejděte k poslední sekci článku.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Oprava a ochrana chromu po odstranění rzi

 1. 1
  Umyjte povrch a osušte ho. Pokud se rez na chromovaném povrchu projevuje jen ve formě malých teček, vystačíte si pouze s vyčištěním a následným důkladným osušením. Vzhled chromu by se tak měl dlouhodobě zachovat.
 2. 2
  Chraňte kov používáním leštěnky nebo vosku. Aplikujte na chromovaný povrch vosk nebo leštěnku a chraňte ho před dalším poškozením. Leštící produkty používejte pouze k účelům, ke kterým jsou určené. Například vosk pro chromované součásti automobilů používejte pouze na chromované součásti automobilů.
  • Obvykle je potřeba nanést vrstvu vosku, rozprostřít ji, následně ji nechat zaschnout a potom aplikovat další vrstvu.
 3. 3
  Aplikujte stříbrnou barvu. Zachováte tím chromovanému povrchu jeho zářivost. Míra ochrany proti opětovnému reznutí pak závisí hlavně na značce použité barvy a technice jejího nanášení. Vyberte takovou barvu, která se hodí pro vaše účely, obvykle tedy automobilovou barvu, a rovnoměrně ji naneste na místa poškozená rzí. Použijte jemný smirkový papír o zrnitosti 1200 a zahlaďte po zaschnutí celý ošetřený povrch. Dávejte ale pozor, abyste s ním nepřejeli přes nebarvené oblasti.
 4. 4
  Nechte si předmět přechromovat. Jedná se o nákladnou variantu, využívanou hlavně majitely aut, u nichž došlo k závažnému poškození chromovaných součástí. Pro tuto práci si najměte mechanika, který službu chromování nabízí. Jestliže se na to ale cítíte, můžete se o opětovné pochromování svého předmětu pokusit i doma, obzvláště tehdy, jedná-li se jen o malé poškození.
  Reklama

Tipy

 • Materiály jsou obvykle chromovány právě kvůli ochraně před rzí. Jestliže zpozorujete rezavění daného objektu, pak je to patrně v důsledku odlupování částí chromované vrstvy, která odhalí spodní citlivou vrstvu železa nebo oceli. Ve vážnějších případech se rez může rozšířit a zespoda tlačit na vrstvu chromu, čímž ji poškodí.
 • Jakmile se očištěný povrch namočí, rez se na něm rychle objeví znovu. Proto vždy všechny chromované předměty a součástky po namočení důkladně osušte. Co nejdříve po osušení naneste na chromovaný povrch leštěnku. Zabráníte tím vytváření další rzi.

Reklama

Varování

 • Některá auta mají součástky opatřené plastem nebo barvou, což má za cíl imitovat skutečný chrom. Metody uvedené v článku jsou určené pro úspěšné odstraňování rzi, zatímco chrom při nich zůstává neporušený. Stejný výsledek samozřejmě nelze zaručit v případě, že se rez nachází právě na nějaké části vozu, vyrobené z blíže neurčeného materiálu.
 • Pískování ani broušení se nedoporučuje, protože by mohlo poškodit spodní vrstvu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Drátěnku
 • Mírný penetrační olej nebo leštěnku na chrom
 • Kolu, limetkovou šťávu nebo ocet
 • Alobal
 • Hadr


O tomto wikiHow

Joe Hough III
Spoluautor od:
Mistr Mechanik
Tento článek spoluautor od Joe Hough III. Joe Hough III je mistr mechanik na Floridě. Specializuje se na diagnostiku, elektrotechniku, řiditelnost a klimatizaci a od roku 1978 provádí opravy automobilů. Tento článek byl zobrazen 13 637 krát
Stránka byla zobrazena 13 637 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama