Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Znáte to. Malování pokoje může být hračka, ale dostat potom skvrny od barvy z oblečení, to už je horší. Zákon schválnosti se samozřejmě postará o to, že barva, kterou jste si potřísnili džíny, je zcela jiného odstínu než vaše kalhoty a na látce je krásně vidět. Pokud nebudete jednat rychle, stane se z ní nevzhledný flek, který už z kalhot neodstraníte. Naštěstí existuje několik způsobů, jak tento odvěký problém vyřešit. Nejlepším řešením je samozřejmě skvrnám na oblečení předcházet, ale pokud už se stalo a vaše oblíbené kalhoty jsou umazané od barvy, stále ještě je máte šanci zachránit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odstranění barvy rozpustné ve vodě

 1. 1
  Na postižené místo naneste teplou vodu. Jelikož jsou vodové barvy rozpustné ve vodě, odstraňují se často snáz než barvy rozpustné v oleji. Pokud se tedy jedná o barvu rozpustnou ve vodě, prvním krokem je skvrnu namočit teplou vodou. Použijte k tomu zlehka namočený hadřík, který přidržíte na skvrně a necháte džínovinu, aby nasákla teplou vodou.[1]
 2. 2
  Vydrhněte skvrnu pracím práškem a teplou vodou. Jakmile látka nasaje dostatečné množství teplé vody, začněte s čištěním skvrny. Naplňte hrnek do poloviny teplou vodou, přidejte jednu čajovou lžičku pracího prášku a zamíchejte. Až se prášek ve vodě rozpustí, naneste roztok na skvrnu pomocí hadříku a vydrhněte jí krouživými pohyby. Pokud je skvrna většího charakteru, začněte jí čistit od jejího okraje a pomalu postupujte směrem k jejímu středu. Tímto způsobem předejdete rozetření barvy na ještě větší plochu.[2]
 3. 3
  Zkuste isopropylalkohol. Ačkoli prací prášek je v boji se skvrnami účinný, nemusí je zvládnout odstranit dokonale. V takovém případě naneste na znečištěné místo isopropylalkohol, který by měl pomoci oddělit barvu od látky a tím umožnit vyčištění celé skvrny.
  • Odlakovač na nehty může sice posloužit jako vhodná náhrada isopropylalkoholu, ale dejte si pozor, abyste jím neponičili džínový materiál. Pokud se bojíte, že odlakovač zanechá na látce skvrny, vyzkoušejte ho na malé ploše tam, kde bude případné poničení málo viditelné – např. na vnitřní straně nohavice nebo jejím dolním okraji. [3]
 4. 4
  Vezměte si na pomoc zubní kartáček. Vlákna kartáčku mají tu správnou hrubost a strukturu a jsou ideálním pomocníkem při odstraňování skvrn. Po nanesení isopropylalkoholu vydrbejte skvrnu kartáčkem – výsledky by se měly do minuty dostavit.[4]
  • Pokud po chvíli nevidíte zcela uspokojivé výsledky, naneste na skvrnu víc isopropylalkoholu a pokračujte v čištění.
 5. 5
  Hoďte kalhoty do pračky. Jakmile jste hotovi se samotným čištěním, dalším krokem by mělo být džíny pořádně vyprat v pračce. Barvám rozpustným ve vodě pračka nijak neublíží, ba naopak by během jednoho vyprání měla zvládnout zcela nebo alespoň částečně odstranit všechny drobné zbytky barvy, které jste nedokázali vyčistit ručně.
  • Jako obvykle se nezapomeňte podívat na cedulku s návodem ke správnému praní daného kusu oblečení a řídit se dle těchto informací.
 6. 6
  Pokud je to nutné, zabarvěte skvrnu popisovacím fixem na textil. Pokud je i po všech pokusech o vyčištění skvrna na látce stále patrná, zkuste si opatřit popisovač na textil. Seženete ho v obchodech s uměleckými potřebami nebo ve švadlenkách. Najděte co nejpodobnější barvu, která odpovídá barvě vašich kalhot, a pokuste se skvrnu fixem přetřít. Přestože zde se nejedná o čištění, ale spíše nahrazování jedné skvrny druhou, i tento postup může být úspěšný. Pokud se vám podaří trefit správnou barvu, skvrna nemusí být vůbec vidět.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Odstranění barvy rozpustné v oleji

 1. 1
  Pokud je skvrna zaschlá, seškrábejte barvu z látky pomocí nožíku. Skvrny od olejových barev se odstraňují obtížněji než skvrny od barev vodových, jelikož voda v tomto případě mnoho nevyřeší. Pokud skvrna na vašem oblečení už zaschla, to největší nános barvy můžete seškrábat pomocí tupého nožíku. V ideálním případě odstraníte všechnu přebytečnou barvu, která se nestačila vsáknout do džínoviny.
  • K tomuto kroku je daleko vhodnější tupější (např. obyčejný příborový) oblý nůž. Nabroušeným nebo ostrým nožem byste mohli kalhoty rozříznout a potrhat.
 2. 2
  Obstarejte si rozpouštědlo pro olejové barvy, terpentýn nebo odstraňovač barev. Na rozdíl od barev vodových, na které platí teplá voda, musíte na olejové barvy vyrukovat se speciálními chemikáliemi. Odstraňovače barev jsou sice v boji proti skvrnám nejefektivnější, ale bohužel nejsou zaručeně neškodné při aplikaci na textil. Pokud nechcete riskovat, vaší nejlepší možností je rozpouštědlo. Seženete ho poměrně levně v hobby marketech, supermarketech nebo uměleckých potřebách.[5]
  • Dokonce i v případě, že neřešíte žádný akutní problém se skvrnou od barvy, se vyplatí rozpouštědlo koupit a mít ho preventivně po ruce. Čím dřív totiž případnou skvrnu ošetříte, tím lepší bude výsledek.
 3. 3
  Naneste rozpouštědlo na potřísněnou oblast a skvrnu vydrhněte. Hadřík zlehka namočte do rozpouštědla a naneste jej na skvrnu. Barvu odstraňujte malými krouživými pohyby od vnějšího okraje skvrny směrem k jejímu středu. Tímto postupem docílíte toho, že se skvrna nerozpije do stran a nezasáhne ještě větší plochu než původně. Díky rozpouštědlu by měla barva z látky dobře pouštět.
  • Pokud se vám zdá, že hadřík nebo utěrka nefungují podle očekávání, zkuste skvrnu vyčistit zubním kartáčkem.
  • Pokud se vám zdá, že tato metoda nezabírá a potřebujete použít silnější chemickou látku, zkuste průmyslový odstraňovač barevných nátěrů. Je vhodné vyzkoušet ho nejprve na malé ploše kalhot, nejlépe v místě, které při případném poškození džínoviny nebude moc vidět (např. na vnitřní straně dolního okraje nohavice). Pokud po aplikaci nepostřehnete žádné viditelné poškození materiálu, můžete přistoupit k čištění skvrny samotné.
 4. 4
  Pokud je skvrna stále viditelná, potřete ji glycerinem.[6] Pokud nepomohl ani odstraňovač barev, naneste na skvrnu malé množství glycerinu a nechte jej přes noc působit. Glycerin obsahuje aktivní chemické látky, které by měly napomoci rozpuštění a uvolnění barvy ze znečištěné látky.
  • Pokud doma ještě žádný nemáte, glycerin snadno zakoupíte ve výtvarných potřebách nebo v lékárně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Předcházejte skvrnám od barvy

 1. 1
  Při zacházení s barvami postupujte pomalu a opatrně. Ačkoli to může znít samozřejmě, klasickou chybou většiny lidí při malování v bytě je přílišné sebevědomí, uspěchanost a zbrklost. Platí to zejména při malování velkých ploch jako např. stropů nebo zdí. Není asi třeba podotýkat, že trocha času, kterou rychlejší prací ušetříte, za zničení oblečení nestojí. Pracujte pomalu, dejte si na čas a nezapomeňte dobře otírat přebytečnou barvu ze štětce nebo válečku.
 2. 2
  Oblečte si malířskou zástěru. Zástěry byly stvořeny k tomu, aby chránily oblečení. Nespornou výhodou zástěry je, že se nebudete bát ji zničit a ušpinit. Malířskou zástěru si můžete koupit, ale pokud máte doma např. kuchyňskou zástěru, ke které nemáte velký citový vztah, neváhejte ji použít!
 3. 3
  Při malování si svlékněte háklivé oblečení nebo se převlečte do starého. Ačkoli svlékání přichází v úvahu pouze při malování u vás doma, jelikož u profesionálního malíře by prošlo jen těžko, je to jistě nejspolehlivější způsob, jak vaše oblečení před skvrnami od barvy ochránit. Jednoduše se svlečte do spodního prádla, a pokud se postříkáte barvou, skočte do sprchy a barvu smyjte. Pokud máte staré vyřazené oblečení, u kterého nevadí, že ho zašpiníte, převlečte se při malování do něj.
 4. 4
  Rozpouštědlo a další čisticí prostředky mějte při malování vždy po ruce. Můžete se snažit sebevíc a svědomitě dodržet všechny pravidla a i přesto si oblečení od barvy umazat. Pokud se tak stane, je ideální mít všechny přípravky k čištění předem připravené (např. isopropylalkohol nebo rozpouštědlo olejových barev), abyste se vyhnuli bezradnému pobíhání po bytě a jejich dlouhému hledání, které vás připraví o drahocenný čas.
  Reklama

Tipy

 • Ošetřete skvrnu od barvy co nejdříve! Čím déle necháte barvu zaschnout, tím hůře se vám bude z kalhot odstraňovat.[7]
 • Pokud se jedná o skutečně drahé džínové kalhoty a nejste si jistí, zda si se skvrnou dokážete poradit sami, vezměte je pro jistotu do čistírny. Jistě to nebude první skvrna od barvy, se kterou se tamní zaměstnanci budou muset potýkat a kromě zkušeností budou mít k dispozici i profesionální čisticí přípravky.[8]
Reklama

Varování

 • Nejlepší taktikou v boji proti skvrnám od barvy je předcházet jejich vzniku. Pracujte proto pomalu a opatrně a snažte se udělat vše proto, aby k potřísnění oblečení nedošlo. Pokud už se však stalo, není třeba z toho dělat tragédii. Situace se dá obvykle vyřešit.
Reklama

O tomto wikiHow

Susan Stocker
Spoluautorem článku je :
Specialistka na udržitelné čištění
Tento článek spoluautorem článku je Susan Stocker. Susan Stocker vlastní první udržitelnou úklidovou společnost v Seattlu. V regionu je známa svými úžasnými pracovními protokoly - v roce 2017 získala ocenění Better Business Torch Award za etiku a integritu. Důrazně podporuje spravedlivé mzdy, pracovní práva a udržitelné čištění. Tento článek byl zobrazen 8 002 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 8 002 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama