Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vaše oblíbená rtěnka vám jistě sluší, ale na koberci už nevypadá tak dobře. Pokud vám dítě sebralo rtěnku, nebo jste ji omylem upustili na koberec, musíte jednat rychle. Čím dříve se skvrny zbavíte, tím snáze vám to půjde.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Čistící prostředky

 1. 1
  Odstraňte velké kusy rtěnky. Vezměte si tupý nůž nebo lžičku a seberte z koberce větší kusy rtěnky. Dejte si pozor, abyste rtěnku nezatlačili hlouběji do koberce.
 2. 2
  Na nenápadném místě na koberci si otestujte čisticí prostředek. Rtěnka se ke koberci chytá díky mastnotě, takže budete potřebovat nějaký čisticí prostředek, který mastnotu odstraní. [1] Většina běžných prostředků na čištění skvrn by vám měla stačit. Můžete použít také roztok pro suché čištění, ale dejte si pozor, aby vám nezabarvil koberec. Nejprve si roztok vyzkoušejte na nějakém nenápadném místě a nechejte ho chvíli působit. Pokud rozpustí barvu koberce, budete si muset najít jiný čisticí prostředek.
  • Zejména roztoky pro suché čištění často rozpouští barvu koberců.[2]
  • Pokud nemáte žádný čisticí prostředek, přejděte k následující sekci, kde najdete alternativní metody čištění.
 3. 3
  Opatrně skvrnu vysajte čisticím prostředkem. Naneste si prostředek na hadr nebo houbu a opatrně ji přikládejte na skvrnu. Střídejte strany, abyste na koberci neudělali hadrem další skvrny. Neotírejte skvrnu, jinak ji zatlačíte hlouběji a rozmažete ji. V některých případech je možné skvrnu odstranit pouze tímto způsobem.
  • Můžete nastříkat čisticí prostředek také přímo na koberec a nechat ho chvíli působit. V některých případech je to účinnější, ale riziko rozpuštění barvy koberce je vyšší.
  • I když se skvrny zbavíte, přečtěte si poslední informace v této sekci, abyste věděli, jak vyčistit zbytky čistícího roztoku.
 4. 4
  V případě potřeby postup opakujte. Pokud se vám podařilo část skvrny vyčistit, vyperte si hadr, nebo si vezměte nový a celý postup čištění zopakujte. Na podruhé nebo na potřetí by se vám mělo podařit skvrnu odstranit úplně. Pokud se vám to nepodaří, můžete zkusit i jinou metodu čištění.
 5. 5
  Po očištění skvrny koberec vyčistěte, abyste se zbavili zbytků čisticích prostředků. Je nutné koberec celý vyčistit, aby na něm nezůstaly skvrny po čisticích prostředcích a aby se nepoškodila jeho vlákna. Otřete část koberce se skvrnou čistým hadrem namočeným v teplé vodě s pracím gelem. Někdy stačí použít jen několik kapek pracího gelu, ale pokud vám skvrna zůstala na koberci, udělejte si čistící roztok silnější. [3] [4]
  • Nejprve se podívejte na obsah pracího gelu. Nepoužívejte žádné produkty, které obsahují lanolin nebo bělidlo, jinak byste si mohli zničit koberec. [5] Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte si produkt na nějakém nenápadném místě na koberci, například na rohu, který je schovaný pod nábytkem.
  • Pokud prací gel nemáte, můžete tento krok celý vynechat.
 6. 6
  Opláchněte koberec čistou studenou vodou a osušte ho čistým hadrem. Měli byste se tím zbavit všech zbytků čistících produktů i rtěnky.
  • Pokud na koberci zůstal ještě poslední zbytek skvrny, budete ji muset opět vyčistit. Můžete na ní nechat ležet zatížené papírové utěrky a počkat, až uschnou. [6]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Alternativní možnosti čištění

 1. 1
  Pokud nemáte komerční čisticí prostředky, použijte následující věci. V předchozí sekci jsme uvedli základní postup čištění za použití jakéhokoli čisticího prostředku. Pokud si vyberete některou z následujících možností, postupujte stejným způsobem.

Líh

 1. 1
  Vysajte skvrnu lihem Líh nebo isopropyl alkohol jsou skvělá rozpouštědla, která by měla fungovat podobně jako komerční čisticí prostředky. Nepřehánějte to ovšem s lihem, abyste si koberec nezničili. [7]
  • Neotírejte skvrnu lihem krouživými pohyby, jinak byste mohli narušit texturu vláken koberce.
  • Pokud nemáte líh, přejděte k následujícímu kroku. Pokud máte ovšem na koberci velkou skvrnu, bude nejlepší si líh koupit.
  Reklama

Odlakovač

 1. 1
  Zbavte se skvrn odlakovačem na nehty. Přesvědčte se, že odlakovač obsahuje čistý aceton, protože ostatní chemikálie by vám mohly poškodit koberec. Trocha acetonu by vám sice neměla ublížit, ale přesto je dobré manipulovat s odlakovačem pouze v dobře větrané místnosti a dávat pozor, aby se k němu nedostaly děti a zvířata.[8]
  • Můžete aceton nanést přímo na skvrnu a nechat ho pět minut působit. [9] Nejprve si ho vyzkoušejte na nenápadném místě na koberci.

Ocet

 1. 1
  Zkuste bílý ocet. Ocet obsahuje malé množství kyseliny octové, která dokáže rozpustit mastnotu. Nepoužívejte ovšem žádný tmavý ocet – na skvrny funguje pouze bílý ocet.
  Reklama

Lak na vlasy

 1. 1
  Pokud nemáte k dispozici líh, použijte lak na vlasy. Lak na vlasy obsahuje alkohol, ale stejně jako v případě jiných roztoků a čisticích prostředků je možné, že vám některé z jeho dalších ingrediencí koberec poškodí. Pokud nefunguje žádná další metoda a nemáte po ruce líh, nastříkejte na koberec malé množství laku na vlasy a nechejte ho 10-15 minut působit. Potom skvrnu otřete hadrem namočeným do teplé vody.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zakryjte skvrnu bělidlem

 1. 1
  Pokud se vám nepodařilo skvrny zbavit, můžete ji skrýt 3% roztokem peroxidu vodíku. Tato metoda se hodí zejména v případě, že se vám podařilo odstranit téměř celou skvrnu. Peroxid koupíte v každé drogerii, ale musíte se ujistit, že jde o 3% roztok. Slabší roztoky nebudou fungovat, silnější roztoky vám pravděpodobně zničí koberec.
 2. 2
  Nejprve si peroxid vyzkoušejte a přesvědčte se, že stále funguje. Starý peroxid většinou ztrácí účinky a rozkládá se na vodu a kyslík. Vylijte trochu peroxidu do umyvadla – pokud pění a syčí, můžete ho použít. [10]
 3. 3
  Navlhčete vlákna koberce. Naneste na koberec jen tolik peroxidu, abyste lehce navlhčili špinavá vlákna koberce. Použijte čistou houbu, abyste nemuseli peroxidem polévat koberec přímo z lahvičky.
 4. 4
  Po hodině koberec zkontrolujte. Peroxid by měl skvrnu lehce vybělit a skrýt. [11] Pokud to bude potřeba, použijte ještě trochu peroxidu, abyste se zbavili i posledních zbytků skvrny. Po čištění koberec nemusíte oplachovat, protože peroxid se za čas rozloží na vodu.
  Reklama

Tipy

 • Čím rychleji skvrnu odstraníte, tím lépe se vám to podaří. Pokud je rtěnka na koberci již dlouho, nebo jste ji zašlapali hluboko do vláken, pravděpodobně se skvrny už nezbavíte.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte zbytečně příliš mnoho vody nebo tekutých čisticích prostředků. Na vyčištění skvrny vám bude stačit jen navlhčená houba – pokud máte houbu příliš nasáklou, vyždímejte si ji do umyvadla.
 • Než začnete nějakým produktem čistit koberec, vyzkoušejte si ho na nenápadném místě, abyste měli jistotu, že si jím koberec nezničíte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 937 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 3 937 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama