Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tvrdá voda je voda s vysokým obsahem minerálů, jako vápenec, vápník a křemík. Zaschne-li voda, minerály vytvoří usazeniny, které na skle či dlaždičkách vytvářejí skvrny. To je zřejmé zejména v kuchyni a koupelně. Jste-li již z bílých či zbarvených skvrn a nečistoty unaveni, můžete je vyčistit octem nebo něčím silnějším. Začněte podle níže uvedeného návodu a uvidíte, jak rychle se bude vaše koupelna a kuchyň blýskat čistotou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Čištění menších skvrn

  1. 1
    Udělejte roztok vody a octa. Ocet - levný, přírodní, bílý ocet- je nejlepším prostředkem boje proti skvrnám, který ochrání povrchy vašeho domova. Připravte v plastové lahvi s rozprašovačem směs poloviny octa a poloviny vody.
    • Používáte-li láhev s rozprašovačem, ve které dříve byly mycí prostředky nebo jiné chemikálie, přesvědčete se, že před dalším použitím láhev řádně vymyjete.
    • Použijte obyčejný bílý ocet. Jablečný ocet nebo jiné druhy nebudou fungovat.
  2. 2
    Nastříkejte ocet na zanesený povrch. Postříkejte skleněné dveře koupelny, dřez, dlaždičky na podlaze, nebo jiné povrchy. Ocet má pronikavou vůni, ale je zcela bezpečný při použití na jakémkoliv povrchu kromě dřeva. Postříkejte řádně celý povrch, žádná místa nevynechejte.
  3. 3
    Otřete povrch ručníkem. Menší skvrny by měly být první odstraněny bez problémů. Chcete-li, smíchejte ocet s vodou v míse a namočte do něj hadr. Hadrem pak otřete čištěný povrch.
  4. 4
    Opláchněte povrch a čistým hadříkem jej vyleštěte. Ujistěte se, že povrch řádně osušíte - tvrdá voda jinak zanechá ještě více skvrn!
  5. 5
    Očistěte kohoutky a hlavu sprchy. Pravidelně odšroubujte sítko kohoutku a hlavy sprchy a namočte je v octě. Tvrdé usazeniny vám pomůže odstranit jakýkoliv kartáč.
  6. 6
    Vyčistěte také záchod. Záchodová mísa může být také zanesená vodním kamenem. Nalijte 1 a 1/2 hrnku octa do záchodové mísy. Použijte štětku do záchodu k vyčištění případných skvrn od tvrdé vody. Nakonec záchod spláchněte a zbavte se tak i nepříjemné vůně octa.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Odstraňování nánosu vodního kamene

  1. 1
    Nechte ocet působit déle. Necháte-li ocet působit několik minut, místo abyste ho hned otřeli, bude mít více času na rozložení minerálních usazenin. Než směs octa a vody setřete, nechte ji působit alespoň 5 - 10 minut.
    • Můžete také do směsi namočit ručník a čištěný povrch ručníkem zabalit. Funguje to velmi dobře i v případě podlahy koupelny a vany.
  2. 2
    Použijte čistič obsahující kyselinu chlorovodíkovou. V obchodě vyhledejte čistič určený k boji s vodním kamenem. Čistič obsahující kyselinu chlorovodíkovou použijte jen v krajním případě, neboť se jedná o agresivní chemikálii. [1] Ujistěte se, že místnost je dobře větraná, otevřete okna a zapněte větrák a povrch nastříkejte daným čističem. Otřete a opláchněte povrch vodou a nakonec jej osušte.
    • Při zacházení s čističem obsahujícím kyselinu chlorovodíkovou použijte rukavice.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Prevence usazování vodního kamene

  1. 1
    Po použití čištěný povrch vždy otřete. Poté, co se osprchujete, vykoupete nebo postříkáte kachličky v kuchyni, vezměte suchý ručník nebo utěrku a povrch osušte. Otřete jím vodu s obsahem látek, které tvoří usazeniny. Nemají šanci usadit se a vytvořit skvrny.[2]
  2. 2
    Použijte změkčovač vody k očištění usazenin vodního kamene v pračce na prádlo. V prášku či v tekuté formě je změkčovač k dostání v železářství nebo drogerii.
  3. 3
    Pořiďte si systém změkčení vody. Je-li vaše voda extrémně tvrdá a vás už nebaví potýkat se s ní - nejen na dlaždičkách v koupelně, ale také na vašich vlasech či kůži - zvažte instalaci zařízení, které vodní kámen z vaší vody odstraní. Jedná se o drahou, ale účinnou variantu.
    Reklama

Tipy

  • Pro příště umyjte skvrny od vodního kamene hned, jak je zpozorujete. Mnohem snadněji se odstraňují "čerstvé".
  • Použijte kus obvazové vaty a obvažte jí kolem vodovodní baterie. Obvazovou vatu seženete snadno a levně v drogerii. Naměřte si potřebný pruh vaty, odstřihněte, namočte do roztoku a omotejte kolem baterie. Můžete použít i toaletní papír, ale ten se hned roztrhá.
  • Čištění baterie může být obtížné. Zkuste v roztoku namočit taoletní papír a na pár hodin jej nechat omotaný kolem baterie. Poté odstraňte papír, očistěte a otřete. Výborným pomocníkem vám zde může být starý kartáček na zuby.
  • Sprchové dveře, stěny a kohoutek můžete po očištění natřít voskem na auta. Pomůže vám zabránit usazování mýdlové pěny a vodního kamene. Nanatírejte voskem podlahu ani koberce.
Reklama

Varování

  • Pracujete-li na autě, po aplikaci octa musíte hned auto umýt navoskovat, neboť ocet vosk z kapoty odstraní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • bílý ocet
  • ručník
  • umělohmotnou láhev s rozprašovačem
  • čistou látku
  • štětku

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 294 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 3 294 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama