Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stařecké skvrny jsou hnědé, černé, nebo žluté skvrnky, které se lidem dělají a krku, na rukou a na obličeji. Většinou jsou způsobeny sluncem a začínají se objevovat zhruba ve věku čtyřiceti let. Tyto skvrnky nejsou nijak nebezpečné, takže není důvod se jich zbavovat. Bohužel ale odhalují věk člověka, takže se mnoho lidí snaží najít způsob, jak je odstranit. Existuje několik metod, jak se stařeckých skvrn zbavit – můžete použít volně prodejné léky, léky na předpis, můžete zkusit domácí metody léčby, nebo můžete podstoupit speciální procedury.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Volně prodejné léky a léky na předpis

 1. 1
  Používejte hydrochinon. Hydrochinon je velmi účinný zesvětlující krém, který dokáže značně zmírnit vzhled stařeckých skvrn.
  • V lékárně ho seženete bez předpisu v koncentraci do 2%, ale dermatolog vám může předepsat i silnější krém.
  • V mnoha evropských a asijských zemích byl hydrochinon zakázán, protože má potenciálně karcinogenní vlastnosti. V USA ho ovšem stále seženete.
 2. 2
  Zkuste retin-A. Retin-A je skvělý produkt pro péči o pleť, který dokáže zmírnit vzhled vrásek, zlepšit texturu a elasticitu pleti a téměř odstranit barevné skvrnky a poškození od slunce, včetně stařeckých skvrn.
  • Retin-A je derivát vitamínu A, který seženete ve formě krému nebo gelu a v různých koncentracích. Prodává se pouze na předpis, takže pokud o něj máte zájem, musíte navštívit lékaře.
  • Pomůže vám zbavit se stařeckých skvrn, protože pleť zbaví mrtvých kožních buněk a odstraní horní vrstvu kůže a odhalí novou, zdravou kůži. [1]
 3. 3
  Používejte produkty s kyselinou glykolovou. Kyselina glykolová je alfa-hydroxy kyselina, která se používá v chemických peelinzích. Zbavuje pleť mrtvých kožních buněk a zmírňuje vzhled vrásek a stařeckých skvrn.
  • Bez předpisu si můžete koupit krém nebo tělové mléko s obsahem kyseliny glykolové. Tyto produkty se nanášejí na pleť vždy na několik minut a potom se smývají.
  • Kyselina glykolová může být pro pleť příliš agresivní a někdy způsobuje zarudnutí a nepříjemné pocity. Po použití kyseliny glykolové byste se měli vždy natřít hydratačním krémem. [2]
 4. 4
  Používejte opalovací krém. Krém na opalování vás sice nezbaví stařeckých skvrn, které již máte, ale předejde vzniku nových skvrn (stařecké skvrny jsou totiž většinou důsledkem slunečního záření).
  • Kromě toho krém na opalování zabrání tmavnutí již existujících stařeckých skvrn.
  • Měli byste používat opalovací krém s oxidem zinečnatým a s UV faktorem alespoň 15. Používejte ho i když zrovna nebude svítit slunce.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Domácí metody léčby

 1. 1
  Zkuste citronovou šťávu. Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, která pomáhá zesvětlit stařecké skvrny. Naneste si trochu čerstvé citronové šťávy přímo na skvrnu a nechejte ji působit asi 30 minut. Potom si pleť opláchněte. Tento postup opakujte dvakrát denně a za jeden nebo dva měsíce byste měli zaznamenat první výsledky.
  • Citronová šťáva zvyšuje citlivost pleti na slunce (a může tím pádem stařecké skvrny zhoršit), takže si nikdy nedávejte citronovou šťávu na pleť před odchodem ven.
  • Pokud máte citlivou pleť, citronová šťáva vám ji může podráždit. Nařeďte si ji před použítím trochou vody, nebo růžové vody.
 2. 2
  Zkuste podmáslí. Podmáslí obsahuje kyselinu mléčnou, která zesvětluje pleť podobně jako kyselina citronová v citronové šťávě. Nanášejte si podmáslí přímo na stařecké skvrny a nechejte ho působit vždy 15-30 minut. Potom si pleť opláchněte.
  • Pokud máte velmi mastnou pleť, je dobré si podmáslí smíchat s trochou citronové šťávy, aby se vám pleť zbytečně nemastila.
  • Můžete si podmáslí smíchat také s trochou rajčatové šťávy, protože rajče dokáže také zesvětlit pleť a zmírnit vzhled stařeckých skvrn.
 3. 3
  Použijte med a jogurt. Kombinace medu a jogurtu může pomoci zmírnit vzhled stařeckých skvrn.
  • Smíchejte si med s bílým jogurtem v poměru 1:1 a nanášejte si tuto směs přímo na stařecké skvrny.
  • Nechejte směs působit 10-20 minut a potom se opláchněte. Opakujte dvakrát denně.
 4. 4
  Zkuste jablečný ocet. Jablečný ocet je důležitou součástí mnoha domácích medicín a dokáže bojovat i se stařeckými skvrnami. Naneste si trochu jablečného octa přímo na stařecké skvrny a nechejte ho působit 30 minut.
  • Jablečný ocet používejte pouze jednou denně, protože by vám mohl pleť vysušit. Během šesti týdnů od začátku používání byste měli zaznamenat první výsledky.
  • Můžete si smíchat jablečný ocet se šťávou z citronu (kterou získáte tak, že protlačíte nasekanou cibuli sítem) v poměru 1:1 a nanášet ji také přímo na stařecké skvrny. [3]
 5. 5
  Použijte aloe vera. Aloe vera se často používá při léčbě různých kožních potíží včetně pigmentových skvrn. Naneste si na postiženou oblast trochu čerstvého gelu z rostliny aloe vera (usekněte si čerstvý list) a nechejte ho působit.
  • Aloe vera je velmi šetrné, takže ho z pokožky nemusíte smývat. Pokud vám na pleti zůstane lepivý film, můžete ho po nějaké době smýt.
  • Pokud nemáte přístup ke gelu z čerstvé rostliny aloe vera, můžete si koupit čerstvou šťávu z aloe vera a nanášet ji také přímo na stařecké skvrny.
 6. 6
  Zkuste ricinový olej. Ricinový olej má léčivé účinky a dokáže efektivně zmírnit vzhled stařeckých skvrn. Nanášejte si ho přímo na skvrny a jednu nebo dvě minuty ho vtírejte do pokožky.
  • Ricinový olej používejte jednou ráno a jednou večer. Asi za měsíc byste měli zaznamenat první výsledky.
  • Pokud máte suchou pleť, můžete si ricinový olej smíchat s trochou kokosového, olivového, nebo mandlového oleje.
 7. 7
  Vyzkoušejte santálové dřevo. Santálové dřevo má silné omlazující účinky a často se používá ke zmírnění vzhledu stařeckých skvrn.
  • Smíchejte si trochu prášku ze santálového dřeva s několika kapkami růžové vody, glycerínu a citronové šťávy. Tuto pastu si nanášejte na stařecké skvrny a nechejte ji působit 20 minut. Potom si pokožku opláchněte studenou vodou.
  • Můžete také použít olej ze santálového dřeva a vmasírovat si ho přímo do stařeckých skvrn.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Profesionální procedury

 1. 1
  Zbavte se stařeckých skvrn pomocí laserové terapie. Při laserové terapii se pokožka prosvítí silným laserem, který zrychlí regeneraci. Intenzita světla rozloží pigmenty v kůži a zničí stařecké skvrny.
  • Laserová terapie není bolestivá, ale není ani nijak zvlášť příjemná. Většinou vám lékaři 30 minut před zákrokem pleť natřou anestetickým krémem, který nepříjemné pocity zmírní.
  • Počet sezení nutných k odstranění všech stařeckých skvrn závisí na tom, jak velkou oblast kůže chcete léčit a kolik stařeckých skvrn máte. Většinou je nutné podstoupit 2-3 sezení v délce 30-45 minut.
  • Po laseru není nutné se nijak zotavovat, ale pravděpodobně budete mít pleť zarudlou a oteklou a budete citlivější na slunce.
  • Laserová terapie je velmi účinná, ale nevýhodou je její cena. Cena se odvíjí od typu laseru, který se používá a od počtu stařeckých skvrn, kterých se chcete zbavit. Připravte se na to, že zaplatíte několik desítek korun za jedno sezení. [4]
 2. 2
  Podstupte mikrodermabrazi, díky které se můžete zbavit pigmentových skvrn. Mikrodermabraze je neinvazivní procedura péče o pleť, při které se používá speciální nástroj s natlakovaným vzduchem. Z přístroje se na pleť nanášejí krystaly, zinek, nebo jiné abrazivní látky, které odstraní horní vrstvu pleti a zbaví vás tmavých stařeckých skvrn.
  • Tato procedura nemá žádné vedlejší účinky a není nutné se z ní zotavovat.
  • Jedno sezení trvá většinou 30-60 minut, podle počtu stařeckých skvrn. Sezení by se měla opakovat ve dvoutýdenních nebo třítýdenních intervalech.
  • Většinou je nutné podstoupit 2-3 sezení. Každé sezení stojí několik tisíc korun.
 3. 3
  Zajděte si na chemický peeling. Chemický peeling rozpouští mrtvé kožní buňky a odhaluje novou pleť. Při chemickém peelingu se používá speciální gel se obsahem kyselin, který se nanese na pokožku a po uplynutí požadované doby se neutralizuje, aby došlo k zastavení peelingového procesu.
  • Mezi vedlejší účinky patří zarudnutí, loupání kůže a zvýšená citlivost. Většinou je nutné se několik dní zotavovat.
  • Většinou je nutné podstoupit dvě sezení ve dvou až třítýdenních intervalech. Chemický peeling stojí několik tisíc korun. [5]
  Reklama

Tipy

 • Stařeckým skvrnám se někdy říká také jaterní skvrny, nebo pigmentové skvrny.
 • Kromě opalovacího krému byste měli v létě nosit také oblečení s dlouhými rukávy, klobouky a sluneční brýle.
Reklama

Varování

 • Pokud vaše stařecké skvrny změní velikost nebo barvu, měli byste s nimi zajít k lékaři. Mohlo by jít o příznaky rakoviny kůže.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 678 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 6 678 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama