Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plíseň na stropě je nevzhledná, nezdravá a docela těžko se odstraňuje. Může také trvale poškodit váš domov a musíte se s ní vypořádat, co nejdříve to půjde. Následováním několika jednoduchých kroků můžete získat čistý a zdraví nezávadný strop.

Část 1
Část 1 ze 2:

Odstranění zdroje plísně

 1. 1
  Zkontrolujte, jestli vám neprotéká voda střechou. Většina stropních plísní vzniká vodou pohybující se prosáklou střechou. Jestli voda protéká střechou, budete ji před odstraňováním plísně muset opravit. Neopravíte-li ji, plíseň se prostě vrátí.
 2. 2
  Zajistěte dobré odvětrávání a cirkulaci vzduchu. Stropní plíseň se často vytvoří v koupelnách a kuchyních kvůli nedostatečnému větrání. Do místnosti můžete pro odstranění vlhkého vzduchu dát větráky nebo odsávače.
  • Některé odsavače můžete nainstalovat sami a některé budou muset být vestavěné profesionálně. Poraďte se v obchodě o tom, jaký odsavač by se hodil do vaší místnosti.
 3. 3
  Snažte se vpustit dovnitř více přírodního světla. Plísně raději rostou v temných podmínkách, takže necháte-li otevřená okna, abyste dovnitř pustili sluneční svit, zabráníte růstu plísňových kolonií na stropech. Nemůžete-li přidat přirozené světlo, pokuste se přidat další osvětlení, které zároveň přidá teplo a zmírní růst plísní.
 4. 4
  Zlepšete izolaci. Má-li váš dům špatnou izolaci, může to podpořit růst plísně, včetně plísně na stropě. Efekt studeného vzduchu na vnějšku zdi a teplého vzduchu na vnitřku může způsobit orosení. Když dojde ke styku teplejšího, vlhčího vzduchu se studenou zdí, vznikne orosení, které přispívá k problémům s plísní.
  • Izolace představuje bariéru mezi studeným venkovním vzduchem a teplým vzduchem uvnitř, což snižuje podmínky, ve kterých plíseň roste.
  • Izolace by měla být vylepšena ve zdech okolo topení, větrání a klimatizací.[1]
 5. 5
  Zkontrolujte, jestli je na druhé straně stropu velká kolonie plísně a pokud ano, odstraňte ji. Malé množství plísně na spodní straně stropu může značit velkou kolonii na druhé straně. Odstraníte-li malou plísňovou skvrnu na spodní straně a na druhé straně zůstane velká kolonie, jednoduše naroste znovu.
 6. 6
  Použijte pohlcovač vlhkosti. Plísně upřednostňují vlhké a teplé prostředí. Pohlcovače odstraňují ze vzduchu vlhkost, takže snižují schopnost plísně růst a prospívat.
 7. 7
  Nechte dveře sprchy otevřené a větrák zapnutý ještě čtvrt hodiny po sprchování. Po sprchování nechte dveře sprchy otevřené a alespoň patnáct minut zapnutý větrák, aby unikla vodní pára. To odstraňuje vlhkost, ve které plísně rády rostou.
 8. 8
  Ručníky pověste v jiné místnosti. Mokré ručníky mohou místnosti přidat na vlhkosti. Abyste nechali ručníky pořádně uschnout, pověste je nejlépe v jiné místnosti. Udělejte to, abyste udrželi minimální vlhkost a zhoršili tak podmínky pro růst plísní.
  • Máte-li problém s růstem plísní, vyhýbejte se sušení oblečení uvnitř na stojanech nebo židlích. Nadbytečná vlhkost ze schnoucího oblečení může podpořit plíseň v růstu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Odstraňování plísně

 1. 1
  Rozpoznejte příznaky problému s plísní. Obvykle budete schopni plíseň na stropě vidět. Ta může být černá, zelená, hnědá nebo oranžová. Mezi další ukazatele problému s plísní patří naprasklá nebo loupající se výmalba, změna barvy, vracející se černé šmouhy, vyboulení a/nebo zatuchlý, navlhlý zápach.
 2. 2
  Plíseň po objevení rychle odstraňte. Rychlým odstraněním plísně a vyřešením její příčiny předejdete nepříznivým vlivů na zdraví a trvalému poškození domu. Také tím průběh odstraňování zjednodušíte a snížíte pravděpodobnost návratu plísně.
 3. 3
  Nalezněte bezpečný způsob jak na plíseň dosáhnout. Použijte štafle, stoličku nebo jiný robustní předmět abyste se na něj postavili. Nejlepší je, má-li gumové nebo protiskluzové nohy, abyste předešli uklouznutí. Nemá-li protiskluzové nohy, pořiďte si protiskluzovou podložku, kterou pod něj umístíte, především, máte-li podlahu kluzkou samu o sobě (jako dlaždice).
 4. 4
  Prozkoumejte materiály použité při stavění stropu. Byly-li při stavění stropu použity jakékoliv porózní materiály (štuk, dřevo, sádrokarton atd.), nebude možné ho umýt pořádně. Plíseň se později rychle vrátí. Budete postiženou část stropu muset odstranit a vyměnit.
  • Mezi porózní stropy patří strop štukový, který pro vyřešení problému s růstem plísně budete muset odstranit a vyměnit.[2]
 5. 5
  Dejte štafle na správné místo. Umístěte stoličku nebo štafle pod plesnivou část stropu. Postavte se na ně a natáhněte se ke stropu. Zkontrolujte, že na plíseň pohodlně dosáhnete, a jste na bezpečném místě.
  • Čištění se zdvihnutou rukou vyžaduje velkou fyzickou sílu a flexibilitu.
  • Máte-li problémy s rukama, krkem, zády nebo zápěstím, může být čištění stropu nad vámi bolestivé v jakékoliv časové délce. Pokud máte tento problém, můžete buď čistit po malých částech a mezitím odpočívat, nebo možná sehnat někoho silnějšího, kdo uklidí za vás.
 6. 6
  Odstraňte barvu škrabkou na barvu. Je-li strop nabarvený a barva se odlupuje, měli byste nejdříve zbývající odchlípené části odstranit škrabkou na barvu. To pomůže plíseň vyčistit tím, že se ujistíte, že se neskrývá pod odlupující se barvou.
 7. 7
  Chraňte ruce rukavicemi a vezměte si staré oblečení. Vezměte si rukavice, abyste si ochránili ruce jak od čisticího prostředku, tak od plísně. Vezměte si staré oblečení, které můžete snadno vyprat v horké vodě, abyste odstranili jakékoliv zárodečné buňky, které na vás spadly, nebo které se roznesly vzduchem.
 8. 8
  Vytvořte roztok na odstranění plísně. Existuje několik možných roztoků na odstranění plísně. Nejčastějším je kombinace 2 polévkových lžic boraxu, čtvrt hrnku octa a dvou hrnků horké vody, což plíseň zabije, zbaví vzduch zápachu a sníží možnost návratu plísně.
  • Borax je přírodní čisticí prostředek, který neprodukuje nebezpečné výpary, zbavuje vzduch zápachu, hubí plísně a houby a je přirozeným inhibitorem plísní. Je to také minerální produkt s nízkou toxicitou a obvykle je rentabilní.
  • Ocet je mírná kyselina, která hubí 82% druhů plísní, je přirozený a bezpečný. Není toxický, nemá nebezpečné výpary, zbavuje zápachu a dá se levně koupit v supermarketu. Ocet můžete nastříkat přímo na povrch a nechat působit.
  • Bělidlo je efektivní zabiják plísní a odstraní jakékoliv plísní způsobené fleky, ale má nepříjemné výpary, může poškodit materiály, na které je použit a neproniká porózními materiály. Chlór v bělidle zůstává na povrchu porózních materiálů, zatímco voda je vtažena dovnitř, což poskytuje větší vlhkost pro růst plísně. Bělidlo používejte ve směsi v poměru jeden díl bělidla, na deset dílů vody.
  • Peroxid vodíku je vhodnou alternativou bělidla, protože jeho použití je bezpečné a neničí životní prostředí. Je antimykotický, antivirový, antibakteriální a může odstranit skvrny způsobené plísní. Nastříkejte 3% peroxid vodíku přímo na plíseň.
  • Amoniak může být použit na tvrdých površích, ale nefunguje na porózních površích. Navíc je amoniak agresivní toxická chemikálie, která by se nikdy neměla míchat s bělidlem; to vytvoří toxický plyn. Pro čištění můžete amoniak použít s vodou v poměru 1:1.
  • Jedlá soda plíseň hubí, je bezpečná a odstraňuje ze vzduchu zápachy. Může také absorbovat vlhkost, abyste se plísně zbavili. Vzhledem k tomu, že hubí jiné druhy plísně než ocet, často se tyto dva přípravky v roztocích na odstranění plísně používají dohromady. Na hrnek vody použijte jednu čajovou lžičku jedlé sody.
  • Olej z čajovníku je přírodní a efektivní roztok na hubení plísní. Je drahý ale neškodný vůči lidem a zvířatům, antimykotický a antibakteriální. Ujistěte se, že váš olej pochází z rostliny Kajeput střídavolistý a vytvořte hubící roztok na plísně smícháním jedné čajové lžičky oleje s hrnkem vody.[3]
 9. 9
  Mějte na sobě bezpečnostní brýle a masku nebo respirátor. To ochrání vaše oči pro případ, že by během čištění odkapával roztok ze stropu. Protože některé z přípravků na odstraňování plísně mohou být trochu leptavé, ochrana očí je nezbytná. Navíc se zahubené zárodečné buňky snadno roznášejí vzduchem, takže je nutné použít masku nebo respirátor, abyste předešli vdechnutí těchto zdraví škodlivých buněk.
  • Při čištění stropu zajistěte dobré odvětrávání, abyste předešli vdechování zárodečných buněk ze vzduchu.
  • Můžete dokonce předejít roznášení zárodečných buněk zahrazením částí domů plastovými foliemi. Zakryjte plastovými foliemi dveře a ventilaci a nasměrujte k oknu větrák, abyste zárodečné buňky hnali ven.
 10. 10
  Nastříkejte čistící roztok na viditelnou plíseň na stropu. Dejte čisticí roztok do lahve s rozprašovačem a stříkejte přímo na plíseň. Buďte opatrní, abyste nenastříkali tolik, že na vás bude kapat.
 11. 11
  Plíseň drhněte pomocí hrubé strany mycí houbičky. Třete dopředu dozadu za účelem odstranění plísně. Když budete potřebovat, tak si dělejte přestávky, především, je-li plíseň veliká. Možná taky budete muset slézt dolů a stoličku posunout, abyste na všechny části plísně dosáhli.
 12. 12
  Houbičku často oplachujte, abyste předešli roznášení plísně. Když budete používat na čištění hadřík, buďto hadříky měňte, nebo ten, co máte, neustále máchejte. Neuděláte-li to, riskujete, že plíseň roznesete po stropě místo toho, abyste ji odstranili.
 13. 13
  Znovu postříkejte roztokem. Po tom, co jste odstranili viditelnou plíseň, strop znovu postříkejte, abyste ho pokryli vrstvou roztoku hubícího plíseň. Tím snížíte riziko, že se plíseň po několika dnech navrátí.
 14. 14
  Nechte strop uschnout. Máte-li větráky, zapněte je. Jinou možností je, že, je-li teplo, otevřete okno a nechte do místnosti vanout vzduch. To pomůže strop usušit a vynést zárodečné buňky ven.
 15. 15
  Strop obruste. Změnil-li strop barvu nebo plánujete-li ho přebarvit, měli byste ho obrousit. Obruste místa, na kterých byla plíseň, abyste odstranili jakékoliv přetrvávající místa a vytvořili dobrý podklad pro novou barvu.
  • Potřebujete-li opravit celý strop, třeba proto, že by barva nebyla stejná nebo by přebroušený prostor byl vidět, budete muset obrousit celý strop.
 16. 16
  Přemalujte speciální barvou. Strop přemalujte vodotěsnou barvou. Vodotěsná barva nedovolí plísni narůst zpět, především, vznikla-li kvůli orosení. Zeptejte se v obchodě, která značka je vhodná pro vaše potřeby a postupujte podle návodu.
  Reklama

Tipy

 • Plíseň odstraňte vždy hned, když ji objevíte. Tím předejdete tomu, aby se situace stala nebezpečnou a/nebo trvale poškodila váš dům.
 • Vyzkoušejte čisticí prostředek na malém prostoru stropu, abyste se ujistili, že ho nepoškodí.
 • Před tím, než začnete uklízet, najděte zdroj plísně a problém vyřešte. Jinak plíseň prostě naroste zpět.
Reklama

Varování

 • Nikdy plesnivý strop jen nepřemalovávejte. Plíseň by jednoduše prorostla vaší novou výmalbou! Vždy ji nejdříve odstraňte.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Štafle nebo stoličku
 • Houbičku a/nebo hadřík na úklid
 • Vodu v kýblu nebo lahvi s rozprašovačem
 • Bezpečnostní brýle
 • Masku nebo respirátor

O tomto wikiHow

Mike Kapur
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný hodnotitel a domácí inspektor, Sonic Home Inspections
Tento článek spoluautorem článku je Mike Kapur. Mike Kapur je domácí inspektor a majitel společnosti Sonic Home Inspection, společnosti provádějící domácí inspekce ve Westchesteru v New Yorku. S více než 15 lety zkušeností s předběžnou kontrolou vlastností se Mike specializuje na testování plísní, radonu, azbestu, olova, vody a ovzduší, stejně jako na nebezpečné materiály, škůdce, infračervené záření a obecné domácí kontroly. Před založením Sonic Home Inspections pracoval Mike na předběžné kontrole bytů. Mike je držitelem BS v účetnictví na Queens College a je certifikovaným hodnotitelem forem ve státě New York. Tento článek byl zobrazen 10 820 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 820 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama