X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 478 krát
Pokud máte problémy se suchými, loupajícími se, hrubými a/nebo mozolnatými chodidly, koupel nohou v roztoku epsomské soli je přirozenou cestou, jak chodidla učinit hebkými a zjemnit je. Horké koupele nohou jsou také úžasné pro relaxaci. Pokud máte zdravotní problémy (včetně cukrovky a problémů se srdcem), měli byste se před namáčením chodidlem poradit s lékařem.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava k namáčení nohou
-
1Kupte si epsomskou sůl. Jsou dostupné ve většině lékáren. Pravděpodobně ji najdete u léků proti bolesti (aspirin, ibuprofen atd.) a obvazů, protože se často používá na bolesti svalů. Ujistěte se, že je na obalu výslovně uvedeno, že je vhodná pro lidi.
- Všechny epsomské soli obsahují stejné v přírodě se vyskytující minerály (hořčík a síran), ale existují různě “stupně” s ohledem na to, jak sůl hodláte použít (například, “vhodná pro lidi” nebo “pro zemědělské použití”).[1]
-
2Kupte si masážní vanu na nohy. Vaničky na nohy (také známé jako pedikérské vany) nebo plastové lavory odpovídající velikosti se dají koupit v obchodních domech nebo supermarketech. Možná je seženete i ve větších lékárnách.
- Pokud máte omezené finance, plastový lavor bude levnější než masážní vanička. Vzhledem k tomu, že není navržen speciálně pro nohy, ujistěte se, že bude dostatečně velký k tomu, aby se tam pohodlně vešla obě chodidla (můžete se dokonce zkusit do lavoru nebo vany postavit v obchodě). Určitě také zvažte hloubku lavoru – budete potřebovat, aby voda dosahovala těsně nad kotníky.
- Pokud si pořídíte vanu nebo pedikérskou vanu, ujistěte se předem, že v ní můžete používat i jiné přísady, než vodu.
-
3Kupte si pemzu. K dostání jsou různé druhy. Měla by být snadno k sehnání v lékárně nebo supermarketu. Některé pemzy vypadají jako pouhý kámen, jiné jsou se šňůrou a další na tyčce. Žádné z nich nejsou výrazně lepší, vyberte si takovou, jaká vám se líbí nejvíc.
- Vyhněte se přírodně vypadajícím pemzám, které jsou tvrdé jako skála. Pokud nebudete používat pemzu speciálně určenou pro kosmetické účely, riskujete, že si poškodíte pokožku.[2]
-
4Rozhodněte se, kde si budete nohy namáčet. Bude to v obývací místnosti během sledování televize? Nebo v koupelně s puštěnou hudbou a knížkou? Ať se rozhodnete namáčet si nohy kdekoliv, vše si předtím, než budete pokračovat s dalšími kroky, důsledně připravte.
-
5Dejte si pozor na to, na jakém typu podlahy si nohy budete namáčet. Pokud na dlaždicích nebo dřevěné podlaze, umístěte na zem ručník, abyste neuklouzli na vodě, která by se mohla z vaničky vylít během toho, co si chodidla budete máčet a olupovat. Pokud budete na koberci, měli byste umyvadlo/koupel na nohy možná umístit na voděodolnou podložku, abyste koberec neponičili.Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Předmytí chodidel
-
1Omyjte si chodidla jemným mýdlem a teplou vodou. Předtím, než chodidla vložíte do vaničky, si je opláchněte, abyste se zbavili přebytečné špíny. Postavte se do vany nebo sprchy, chodidla navlhčete, namydlete a opláchněte.
- Použijte jemné mýdlo, abyste kůži chodidel nepodráždili.
-
2Buďte pečliví. Umyjte nejen plosky chodidel, ale i prostor mezi prsty na nohou, okolo kotníků a vršky chodidel. To je důležité především, chodíte-li často bosi nebo v sandálech.
-
3Vysušte si nohy čistým ručníkem. Během toho hledejte obzvlášť vysušené části chodidel, protože jste si jich během koupele nemuseli všimnout. Až budete za chvíli kůži chodidel odlupovat, měli byste se na tyto části zaměřit.Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Namáčení chodidel v koupeli z epsomské soli
-
1Naplňte lavor nebo masážní vaničku vodou. Použijte nejteplejší vodu, jakou můžete vystát bez toho, abyste si opařili nohy. Dejte si pozor, abyste nepoužili příliš mnoho vody: musíte nechat prostor pro chodidla, která při vložení vodu z umyvadla/horké lázně vytlačí.
- Než přidáte sůl, tak se ujistěte, že má voda snesitelnou teplotu, abyste solí neplýtvali, budete-li muset trochu horké vody odlít a přidat vodu studenou.
- Pokud máte masážní/pedikérskou vaničku, zvažte, že toho využijete a přidáte třeba vibrace, abyste si koupel víc užili.
-
2Přidejte epsomskou sůl do horké vody. Množství, které budete muset přidat, bude odviset od toho, do jakého množství vody ji přidáváte. Pro vaničku obvyklé velikosti (nebo stejně velké umyvadlo) přidejte půl hrnku soli.
-
3Vložte chodidla do lázně/lavoru. Vložte je dovnitř opatrně, ujistěte se, že voda není příliš horká a že se nevylévá ven. Až budete mít nohy uvnitř, můžete s nimi pohybovat, aby se sůl s vodou lépe smíchala.
-
4Namáčejte si chodidla deset až patnáct minut.[3] Po této době si všimnete, že jsou části chodidel hebčí (nebo dokonce trochu zvětšené). Až budou v tomto stavu, můžete začít s odlupováním.
-
5Odlupujte starou kůži pomocí peelingu z epsomské soli. Přidejte trochu horké vody do hrsti soli a vytvořte pastu. Pár minut tuto pastu masírujte do chodidel, abyste za její pomoci odstranili tvrdou kůži.[4]
- Nezapomeňte odstranit starou kůži mezi prsty a vzadu na patách, kde nemusí být tak výrazná.
-
6Nohy namočte zpět do koupele. Pastu, kterou jste na chodidlech prováděli peeling, opláchněte tím, že nohy znovu namočíte v koupeli.Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Odstraňování staré kůže a následná hydratace
-
1Odstraňte starou kůži pomocí pemzy. Vyndejte nohy z koupele – nemusíte je předem sušit. Pemzu před použitím na chodidla navlhčete. K odstranění mrtvé kůže třete kamenem jemně až středně silně o mokré mozolovité části chodidel asi dvě až tři minuty.[5]
- Pokud budete třít moc silně, mohli byste si podráždit pokožku nebo způsobit infekci.[6] Nemělo by to bolet, takže pokud to bolet začne, buď třete jemněji, nebo pokud je vaše pokožka příliš podrážděná přestaňte, než se uklidní.
- Pemzu můžete používat denně, ale vždy ji po použití opláchněte. Pokud vypadá opotřebovaně, pokuste se ji vyvařit a pokud to nepomůže, tak si pořiďte novou.[7]
- Pokud nemůžete pemzu sehnat nebo ji nechcete používat, můžete si také ve většině lékáren a supermarketů pořídit pilník na nohy. Používá se obdobně jako pemza – třete s ním jemně až středně silně o místa se zrohovatělou kůži a pokud to budete bolet, přestanete.
-
2Opláchněte si chodidla. Pokud je voda v koupeli stále čistá – ne plná mrtvé kůže nebo šupinek – můžete do ní nohy vložit znovu, abyste si je naposledy opláchli předtím, než je usušíte. Pokud je voda plná mrtvé kůže nebo šupinek, nebo vám prostě jen opláchnutí čerstvou vodou bude připadat čistější, umístěte nohy pod kohoutek a opláchněte je vlažnou vodou.
- Někteří lidé tvrdí, že epsomská sůl zbavuje jedů a že je potřeba si po koupeli v ní nohy opláchnout, aby se smyly toxiny, které vyšly na povrch pokožky. Neexistuje pro to skoro žádný vědecký důkaz, ale opláchnutí vám stejně neublíží![8]
-
3Opatrně omotejte nohy ručníkem. Omotejte nohy ručníkem, aby nasál většinu vody, pak je dosušte. Nohy netřete, protože by to mohlo podráždit jejich pokožku.
-
4Chodidla hydratujte. Potom, co jste je usušili, použijte hydratační krém. Co použijete, záleží na vás, ale nejlepší by byl neparfémovaný přípravek.
- Pokud vaše nohy nejsou hodně popraskané nebo suché, můžete použít slabší přípravek; pokud jsou hodně suché, měli byste použít silnější přípravek speciálně určený pro popraskaná, suchá chodidla.
- Oblíbeným tipem na stránkách o kráse je použití vazelíny, na kterou natáhnete ponožky předtím, než půjdete do postele.
-
5Buďte trpěliví. Podle toho, jak hrubá vaše chodidla jsou, můžete potřebovat více než jednu koupel, aby změkla. Pokud budete tento návod důsledně následovat dvakrát až třikrát do týdne, měli byste výsledky vidět během jednoho až dvou týdnů.
-
6Užívejte si svá jemná, hladká chodidla! Až se svými chodidly budete spokojení, nepřestávejte. Aby chodidla zůstala dlouhodobě jemná, musíte se o ně starat i dále; pravděpodobně si je ale nebudete muset máčet tak často.Reklama
Tipy
- Přidejte věci jako levandulový olej (pro relaxaci) nebo olivový olej (pro hydrataci), abyste koupel vylepšili. Pokud máte elektrickou pedikérskou vaničku, přečtěte si pečlivě manuál, abyste se ujistili, že v ní oleje můžete použít.
- Abyste umocnili pocit lázeňské kúry, zvažte po koupeli pedikúru. Kůžička kolem nehtů bude měkká a půjde snadněji zatlačit, a pokud máte tvrdé nehty na nohou, po koupeli půjdou snadněji ostříhat.
- Je vědecky dokázáno, že koupele nohou v horké vodě pomáhají odbourávat vyčerpání a problémy se spánkem.[9]
Reklama
Varování
- Používejte pouze pomůcky, které jsou určené k odstraňování kůže na nohou. Také se ujistěte, že všechny pomůcky a nástroje byly pořádně vyčištěny, abyste předešli infekci.
- Nekoupejte si takto nohy častěji než dvakrát až třikrát za týden, protože by se vám jinak mohla chodidla více vysušit.
- Pokud bude po koupeli v epsomské soli kůže sušší nebo podrážděná, buďto si chodidla nemáčejte tak často (například místo třikrát týdně jen jednou), nebo přestaňte úplně. Pokud podráždění trvá i potom, co jste skončili, navštivte lékaře.
- Pokud máte jiné zdravotní problémy, poraďte se před používáním epsomské soli s lékařem.
- Dejte si pozor na jakékoliv otevřené rány, které byste na chodidlech mohli mít. Pokud nějakou máte, vyhněte se silně vonícím olejům, nebo čemukoliv, co by mohlo ránu dráždit.
- Pokud máte cukrovku, nepoužívejte epsomské soli na chodidla. Také byste se měli vyhnout antiseptickým mýdlům, dalším chemikáliím (odstraňovačům mozolů nebo bradavic, jodu) a parfémovaným tělovým mlékům.[10]
- Horké koupele nohou se nedoporučují lidem s onemocněním periferních cév nebo cukrovkou.[11]
Reklama
Reference
- ↑ http://www.epsomsaltcouncil.org/faq
- ↑ http://www.examiner.com/article/use-the-right-pumice-stone-for-beautiful-feet
- ↑ http://www.prevention.com/beauty/beauty-uses-epsom-salt
- ↑ http://www.prevention.com/beauty/beauty-uses-epsom-salt
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/calluses-and-corns-using-pumice-stones-topic-overview
- ↑ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/calluses-and-corns-using-pumice-stones-topic-overview
- ↑ http://www.wikihow.com/Use-a-Pumice-Stone
- ↑ https://www.painscience.com/articles/epsom-salts.php
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20562619
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Bahasa Indonesia:Menghilangkan Kulit Kering di Kaki dengan Garam Epsom
Stránka byla zobrazena 3 478 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama