Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Svíčky jsou skvělým doplňkem v téměř jakékoliv místnosti vašeho domu, ale bohužel atmosféra světla svíček někdy přináší nepořádek. Máte na svém ubrusu, oblečení nebo svícnu neústupný zaschlý svíčkový vosk a zdá se, že ho nemůžete odstranit? Nestresujte se - se správným přístupem není těžké vyčistit cákance svíčkového vosku. Obvykle je odstranění vosku jednoduchá záležitost opakovaného roztátí nebo zchlazení tak, aby mohl být oloupán. Pro začátek se podívejte na krok 1 níže.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Použití fénu na vlasy

 1. 1
  Najděte fén a zapojte ho do zásuvky. Při této metodě se využívá fén k opětovnému zahřátí a rozpuštění svíčkového vosku, aby byl snadno stíratelný. Tato metoda je skvělá volba u tvrdých povrchů, jako jsou desky stolů a svícny. Není už tak dobrou volbou pro tkaniny, obzvlášť, když je vosk barevný, protože tání vosku bez okamžitého odsátí může způsobit, že se skvrna rozšíří.
 2. 2
  Fénujte vosk, dokud se nerozpustí. Nastavte váš fén na vysokou teplotu a použijte ho k zahřátí vosku. Když to budete dělat, snažte se neodfouknout vosk okolo - je snazší ho setřít, když je všechen v jedné loužičce, než když se rozšíří.
 3. 3
  Setřete vosk. Použijte levný hadřík nebo papírovou utěrku k setření veškerého rozteklého vosku. Může být těžké odstranit vosk z hadříku nebo utěrky, kterou použijete k setření nepořádku, takže se ujistěte, že nepoužijete vaše "krásné" utěrky. Starý hadřík nebo jednorázová papírová utěrka bude stačit.
 4. 4
  Zbavte se zbytků. Pokud tam zůstane film po zbytcích vosku, zbavte se ho troškou čističe ve spreji a vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Univerzální čisticí prostředek funguje skvěle. Pokud pracujete s křehkým povrchem (jako například kvalitní dřevěná stolní deska), ujistěte se, že nepoškodíte povrch drsným hadříkem nebo houbičkou.
 5. 5
  Pokud je to třeba, opakujte. Pokud po setření a oškrabání zůstávají kousky vosku, zkuste je znovu rozpustit fénem a setřít je, potom znovu použít čisticí prostředek ve spreji. Opakujte, dokud nebude předmět čistý.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Použití žehličky

 1. 1
  Nastavte žehličku na střední teplotu. Tato metoda je podobná metodě s fénem v tom, že odstraňuje zaschlý svíčkový vosk tím, že ho rozpustí. Nicméně se tato metoda liší v tom, že vám umožňuje odsávat vosk během rozpouštění, místo jeho stírání když už je celý rozpuštěný. Díky tomu, je to skvělá volba na vosk, který přilnul k textilii či oblečení.
  • Přestože je to zřejmé, jedna věc stojí za zmínku: buďte při použití této metody opatrní, stejně tak, jako byste měli být při jakékoli příležitosti, při které používáte horkou žehličku. Zacházejte se žehličkou s opatrností - pokud si nejste jisti, zda je horká nebo ne, stříkněte na ní raději trochu vody, než abyste na ní sahali. Nikdy nenechávejte horkou žehličku bez dozoru, obzvlášť ne položenou.
 2. 2
  Rozložte přes vosk utěrky. Zatímco se vaše žehlička zahřívá, položte navrch problematického vosku papírové utěrky a ujistěte se, že jsou stejně velké nebo větší než žehlička. Zakryjte vrstvu papírových utěrek látkovou kuchyňskou utěrkou.
 3. 3
  Dejte žehličku na kuchyňské utěrky. Jemně jezděte žehličkou tam a zpět, jako byste to dělali při žehlení oblečení. To postupně ohřeje a rozpustí vosk, který se bude vsakovat do vrstvy papírových utěrek. Neustálým jemným pohybem žehličky zabráníte spálení utěrek.
 4. 4
  Pokud je to třeba, vyměňte papírové utěrky. Pravidelně snímejte žehličku a utěrky, abyste zkontrolovali postup. Pokud začnou papírové utěrky vypadat nasycené tekutým voskem, vyhoďte je a nahraďte je novými papírovými utěrkami. Opakujte, dokud nebude vosk plně vsáknutý.
  • Výměna nasáknutých papírových utěrek je důležitá. Pokud necháte papírovou utěrkou úplně nasáknout voskem a pokračujete v práci, začnete rozšiřovat horký vosk po látce spíš, než abyste ho vsakovali. To může skvrnu způsobenou voskem zvětšit, což určitě nechcete.
 5. 5
  Vypněte žehličku. Když se zdá, že s voskem už nemůžete víc postoupit, měli byste vypnout vaši žehličku a vyhodit papírové utěrky. Buďte trpěliví - můžete to trvat až deset minut. Když jste vsákli veškerý možný vosk, vše co by mělo zbít je jemné zbarvení látky (za předpokladu, že byla svíčka vyrobena z barevného vosku).
 6. 6
  Odstraňte zbývající barvu čisticím prostředkem na koberce. Abyste z textilie dostali všechno přetrvávající zabarvení, přejděte na čisticí prostředek na koberce nebo průmyslový čisticí prostředek. Použijte vhodný čisticí prostředek - takový, který nepoškodí vaši textilii - a potom, co necháte čisticí přípravek vsáknout, jemně místo třete vlhkým hadříkem.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zchlazení a oškrábání pomocí stlačeného vzduchu

 1. 1
  Pořiďte si nádobu stlačeného vzduchu. Na rozdíl od metod výše, tato metoda obsahuje místo zahřátí zaschlého vosku jeho zchlazení, aby bylo snazší ho oloupat nebo seškrabat z povrchu. Tato metoda je skvělou volbou, pokud je vosk na tvrdém povrchu, jako je stolní deska nebo kuchyňská linka, obzvlášť pokud je vosk příliš měkký a jakoby gelový na to, aby byl snadno odstraněn, ale není tekutý, aby šel setřít nebo vpít. Také to funguje dobře na nepratelných textiliích, jako je rayon a hedvábí.
  • Stlačený vzduch je dostupný ve většině kancelářských potřeb. Často bývá také na místech, kde se používají počítače, jako jsou kancelářské budovy a školy, protože se často používá k čištění počítačů.
 2. 2
  Foukněte vzduch na vosk, abyste ho zchladili. Postříkejte vosk stlačeným vzduchem. Chladný, rychle se pohybující vzduch by měl postupně způsobit, že vosk zchladne a ztuhne, čímž se stane křehčí.
 3. 3
  Oškrábejte vosk. Jakmile vosk ztvrdl, použijte hranu kreditní karty (nebo podobné tuhé plastové věci) k jeho seškrábání. Vosk by se měl snadno oddělit od povrchu, ke kterému je přilnutý, a oloupat se v křehkých kouscích. Opakujte proces foukání a seškrabování dle potřeby.
  • Můžete to k tomu svádět, ale nepoužívejte k seškrabování kovové předměty (jako je nůž). Kov může poškodit nebo poškrábat povrch, ze kterého se snažíte odstranit vosk, a trvale ho poničit.
 4. 4
  Pokračujte s univerzálním čisticím prostředkem. Když jste seškrabali tolik vosku, kolik jste mohli, můžete zaznamenat přetrvávající tenký film nebo zbyteček vosku. Použijte trošku univerzálního čisticího prostředku a mokrý hadřík k rychlému vsáknutí této špíny a váš povrch bude jako nový.
 5. 5
  Pokud máte potíže, použijte led. Použití ledu k zchlazení neústupného vosku může vytvořit menší loužičky, ale je rychlejší a ještě účinnější než stlačený vzduch. Vezměte do hadříku kostku ledu a potírejte vosk tak, že se ho budete ledem přímo dotýkat. Čím chladnější vosk bude, tím křehčí se stane, takže byste měli být při jeho seškrabování dokonce ještě úspěšnější.
  Reklama

Tipy

 • Vosk a voda se nemísí; umytí místa vodou nepomůže odstranit vosk.
 • Fény na vlasy mohou, pokud jsou použity příliš zblízka, spálit oblečení, obzvlášť při vysoké teplotě.
 • Pokud je vosk na něčem malém, dejte to na 1 hodinu do lednice a potom použijte ke sloupnutí vidličku, nůž nebo lžíci.
 • Pokud je na skleněném nebo zrcadlovém stolku, ujistěte se, že seškrábnete všechen snadno odstranitelný vosk. Potom vezměte mokrý hadřík namočený v horké vodě. Pořádně drhněte tak, abyste dostali nějaký vosk pryč. Poté si vezměte suchý hadřík a vše setřete, dokud se neuvidíte jasně nebo nebude stolek vypadat zářivě.
Reklama

Varování

 • Nestříkejte si stlačený vzduch ve spreji na kůži.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 862 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 862 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama