Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Řekněme si to na rovinu, někdy vaše oblíbené mikiny páchnou a běžné praní jednoduše zápach neodstraní. Pokud praní nepomáhá, možná budete muset pro odstranění složitého tělesného zápachu zvolit jinou taktiku. Abyste odstranili nepříjemné zápachy jednou pro vždy, použijte jednu z následujících metod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odmočení prádla

Stáhnout PDF
 1. 1
  Prádlo rozdělte jako vždy. Pamatujte, že musíte rozdělit světlé od tmavého a jemné od ostatních kousků. Tato metoda vám umožní použít vyšší teplotu vody, takže pokud některé vaše oděvy mohou být prány jen ve studené vodě, možná budete chtít použít jinou metodu, abyste odstranili z oděvů tělesný pach.
 2. 2
  Namočte prádlo do teplé vody s jedlou sodou. Vložte ho umyvadla, kyblíku, dřezu nebo vany. Přidejte dostatek vody, aby bylo všechno prádlo ponořeno. Přisypte do umyvadla dva hrnky jedlé sody. Trochu vše promíchejte, aby se soda ve vodě rozpustila. Nechte působit alespoň několik hodin, pokud to nejde přes noc.
  • Prádlo můžete odmočit i v pračce. Vložte prádlo do pračky a zapněte ji, tak že se buben začne napouštět vodou. Jakmile je buben plný, přidejte 2 hrnky sody a zastavte pračku. Potom nechte prádlo ve vodě se sodou několik hodin.
 3. 3
  Vyperte prádlo v ruce, nebo znovu zapněte pračku. Je nezbytné jedlou sodu z prádla po odmočení vymýt. Pokud jej perete v ruce, použijte normální množství prostředku. Abyste se zbavili veškerého mýdla a sody, možná budete muset vyměnit vodu několikrát. Pokud jste zvolili praní v pračce, jen ji znovu zapněte a přidejte prací prostředek jako obvykle.
  • Tuto metodu můžete vyzkoušet také s octem. Přidejte do prádla hrnek octa a nechte několik hodin namočené, avšak po odmočení oblečení v octové vodě budete muset pro praní použít prostředek bez bělidel. Spojení bělidla a octa by vytvořilo toxické výpary, které jsou zdraví nebezpečné. [1]
 4. 4
  Pokud je to možné, pověste prádlo venku a nechte sušit. Pokud to možné není, zvažte možnost položit oděvy na suchý ručník. Prádlo vyždímejte tak, aby z něj nekapala voda a rozložte na ručník. Nechte ho sušit po 24-48 hodin.
  • Věšení nebo sušení prádla na ručníku vám pomůže nejen ušetřit za energie ale také samotné prádlo. Pokud jste z něj neodstranily veškerý tělesný zápach, sušičky mají tendenci pachy uzamknout v oblečení.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Předběžné ošetřeni oblečení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, odkud pach z oblečení pochází. Tato metoda odstraňování tělesného zápachu je založena na lokálním odstraňování, kdy se soustředíte na konkrétní místo. Ve většině případů pach vychází z podpažní oblasti triček nebo rozkroku kalhot.
 2. 2
  Použijte prostředek na lokální ošetření zapáchající oblasti. Existuje mnoho komerčních produktů, které můžete koupit v obchodě, ale stejně dobře může fungovat i trocha vašeho pracího prostředku. [2]
  • Také můžete vyzkoušet pastu z jedlé sody a vody. Udělejte směs hustou, ale ne tak hustou aby nešla rozetřít. Naneste pastu na místo, odkud zápach nejvíc čpí.
  • Někteří radí rozdrtit vnitřek aspirinu a vetřít ho do místa zápachu. [3] Kyselina salicylová v aspirinu by měla napomoci zápach odstranit.
 3. 3
  Perte jako obvykle. Pamatujte na rozdělení prádla dle barev a typu látky. Cyklus s teplejší vodou pravděpodobně pomůže efektivněji pachy odstranit, ale vždy pamatujte na postup dle pokynů na cedulce oblečení.
 4. 4
  Pokud je to možné, pověste oděvy ven a nechte schnout, nebo položte na ručník. Jestli si nejste jisti odstraněním zápachu, pokuste se nepoužívat sušičku. Sušičky totiž mohou zápach uzamknout, což ještě ztíží odstraňování zápachu při dalším praní.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odstranění zápachu bez praní

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, odkud zápach na vašem oblečení pochází. Tato metoda odstraňování tělesného zápachu je založen na lokálním odstraňování, kdy se soustředíte na konkrétní místo. Ve většině případů pach vychází z podpažní oblasti triček nebo rozkroku kalhot.
 2. 2
  Nastříkejte na zapáchající místa vodku. Jednoduše nalijte nezředěnou vodku do lahve s rozprašovačem a nastříkejte přímo na postižená místa. [4] Lehký postřik nebude dostačující, musíte nechat oblast úplně nasáknout. [5]
  • Toto je obzvláště dobrý způsob jak se zbavit pachu na oblečení, které je práno výhradně v čistírně. Ne vždy máte čas oblečení odnést do čistírny a také to může být celkem nákladné. Postřik míst vám umožní prát vaše krásné šaty méně často.
  • Lze také použít izopropylalkohol, ocet nebo peroxid vodíku, ale vodka se používá pro odstranění různých zápachů z tkanin. [6] Je bez zápachu a z oblečení se odpařuje rychle, tudíž nebudete muset prádlo nezbytně prát po jejím použití, jako byste pravděpodobně museli při použití octa.
 3. 3
  Nechte místo uschnout než si oblečení znovu obléknete. Jakmile uschne, zápach by měl být pryč. Pokud není zcela pryč, zkuste oblast znovu namočit ve vodce. Abyste se zbavili velmi silného zápachu, může to vyžadovat i několik opakování.
  Reklama

Tipy

 • Nikdy nenoste oblečení více jak dva dny aniž byste jej vyprali, ve skutečnosti se pokuste věci nosit jen jednou. Na oblečení se může vytvořit zápach, a čím častěji ho budete nosit, tím náročnější bude pach odstranit.
 • Snažte se sprchovat každý den, ale pokud to nejde, vyměňte si alespoň oblečení a opláchněte si podpaždí vodou, abyste zmírnili tělesný zápach.
 • V první řadě pro odstranění tělesného zápachu používejte deodorant.
 • Pokud čelíte silnému tělesnému zápachu, zkuste změnit stravu. Některé jídlo a pití to může zapříčiňovat, včetně alkoholu a silného koření. [7] Pokud vaše tělo změní pach výrazně, měli byste to prokonzultovat s lékařem, protože by to mohlo být příznakem většího zdravotního problému.
Reklama

O tomto wikiHow

Susan Stocker
Spoluautorem článku je :
Specialistka na udržitelné čištění
Tento článek spoluautorem článku je Susan Stocker. Susan Stocker vlastní první udržitelnou úklidovou společnost v Seattlu. V regionu je známa svými úžasnými pracovními protokoly - v roce 2017 získala ocenění Better Business Torch Award za etiku a integritu. Důrazně podporuje spravedlivé mzdy, pracovní práva a udržitelné čištění. Tento článek byl zobrazen 11 788 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 11 788 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama