Jak odstranit třísku jedlou sodou

V tomto článku:Prohlídka rányOdstranění pomocí jedlé sodyReference

Děti (a hodně dospělých) často považují odstranění třísky za absolutní teror. Není to jen kvůli bolesti třísky samotné, ale myšlenky šťourání se pod svojí kůží jehlou a pinzetou! Tady je jednoduchý, téměř bezbolestný způsob, jak třísku vyndat. Tento způsob s využitím jedlé sody (sody bikarbony) bude fungovat dokonce i na odstranění hluboko zarytého střípku skla.

1
Prohlídka rány

 1. 1
  Nemačkejte ji! Když poprvé prohlížíte třísku, nesnažte se ji dostat ven vymačkáváním. Pokud je ostrá, mohli byste ji tak zarývat hlouběji do kůže; pokud je křehká, mohli byste ji rozlomit na menší kousky.
 2. 2
  Vyčistěte místo mýdlem a vodou a osušte ho. Buďte jemní – poklepání místa papírovou utěrkou vsákne vodu bez jakéhokoli nepotřebného (a potenciálně bolestivého) tření. Nechcete, aby se kůže (nebo tříska, pokud je dřevěná) rozmáčela.
 3. 3
  Prohlédněte si třísku pod zvětšovacím sklem. Velikost třísky a to v jakém úhlu je pod vaší kůží, vám pomůže poznat, jaký je nejlepší způsob k jejímu vyjmutí.

2
Odstranění pomocí jedlé sody

 1. 1
  Podívejte se na Jak odstranit třísku pro popis jiných metod, které možná budete chtít vyzkoušet první. Metoda s jedlou solí popsaná zde je nejlepší pro drobné, neviditelné třísky, nebo ty hluboko zaryté. Pasta z jedlé sody způsobí, že kůže oteče a vytlačí třísku ven. Je nejlepší ji použít až po ostatních způsobech, protože jiné metody (lepicí pásku, pinzetu, jehlu) ztíží, protože vaše kůže bude mírně oteklá.
 2. 2
  Vytvořte pastu z jedlé sody. Přidejte vodu ke zhruba ¼ čajové lžičky jedlé sody a vytvořte hustou pastu.
 3. 3
  Naneste pastu na třísku. Rozetřete jedlou sodu na obvaz a přiložte obvaz k postiženému místu.
 4. 4
  Po 24 hodinách sejměte obvaz. Tříska by měla vyčnívat z kůže. Pokud je viditelná, vyndejte ji pinzetou a jemně opláchněte kůži. Pokud tříska vyčnívá, ale není vidět, můžete jí takto vypláchnout bez dalších komplikací.
  • Opakujte tuto metodu s novou pastou a jiným obvazem každých 24 hodin, dokud tříska nezmizí.
 5. 5
  Použijte lokální anestetikum. Pokud je tříska extrémně bolestivá, můžete rozetřít na postižené místo trošku gelu, který se používá při růstu zoubků, a několik minut počkejte, než se pokusíte třísku odstranit. Gel na růst zoubků místo znecitliví. Jakmile pár minut počkáte, opláchněte postižené místo.

Tipy

 • Alternativní ošetření. Naneste na postižené místo jemně tenkou vrstvu bílého lepidla. Nechte zaschnout. Sloupněte lepidlo pro nadějné snadné odstranění malých třísek. Lepidlo se přizpůsobuje a dostává do zákoutí lépe než páska.
 • Nenechte dostat do rány nečistoty, protože může otéct a infikovat se.
 • Lepicí páska může pomoci odstranit třísku, která má ještě nad kůží vystupující část.
 • Noste boty, abyste se vyvarovali další třísce.

Varování

 • Mezi příznaky infekce kolem třísky může patřit:
  • Zarudnutí, červené pruhy, otoky, kůže teplá na dotek, hustá tekutina nebo hnis prosakující z místa.
 • Nedoporučuje se použití lokálních anestetik na poškozenou kůži. Aktivní ingredience v přípravcích, jako jsou gely na růst zoubků, benzokain, mohou být škodlivé, když se nanesou na narušenou kůži. [1]
 • Pokud máte nějaký příznak infekce, vyhledejte lékařskou pomoc.

Věci, které budete potřebovat

 • Jedlou sodu
 • Vodu
 • Mýdlo
 • Obvaz
 • Gázu

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Remove a Splinter with Baking Soda, Français: retirer une écharde avec du bicarbonate de soude, Italiano: Rimuovere una Scheggia con il Bicarbonato di Sodio, Español: quitar una astilla con bicarbonato, Deutsch: Splitter im Fleisch mit Backpulver entfernen, Português: Remover uma Farpa com Bicarbonato de Sódio, Nederlands: Een splinter verwijderen met zuiveringszout, Русский: удалить занозу с помощью соды, Bahasa Indonesia: Mengeluarkan Suban dengan Soda Kue, 中文: 用小苏打去除肉刺, ไทย: กำจัดเสี้ยนออกจากผิวหนังด้วยโซดา, हिन्दी: बेकिंग सोडा की मदद से छिपटी (काँटा) निकालें, العربية: إزالة الشظايا من الجلد باستخدام صودا الخبز, 日本語: 重曹を使って破片やトゲを取り除く, 한국어: 베이킹소다로 가시 또는 파편 제거하기, Tiếng Việt: Lấy Dằm bằng Muối nở, Türkçe: Batan Kıymık Karbonatla Nasıl Çıkarılır

Stránka byla zobrazena 5 485 krát.
Byl tento článek přesný?