Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Děti (a hodně dospělých) často považují odstranění třísky za absolutní teror. Není to jen kvůli bolesti třísky samotné, ale myšlenky šťourání se pod svojí kůží jehlou a pinzetou! Tady je jednoduchý, téměř bezbolestný způsob, jak třísku vyndat. Tento způsob s využitím jedlé sody (sody bikarbony) bude fungovat dokonce i na odstranění hluboko zarytého střípku skla.

Metoda 1 ze 2:
Prohlídka rány

 1. 1
  Nemačkejte ji! Když poprvé prohlížíte třísku, nesnažte se ji dostat ven vymačkáváním. Pokud je ostrá, mohli byste ji tak zarývat hlouběji do kůže; pokud je křehká, mohli byste ji rozlomit na menší kousky.
 2. 2
  Vyčistěte místo mýdlem a vodou a osušte ho. Buďte jemní – poklepání místa papírovou utěrkou vsákne vodu bez jakéhokoli nepotřebného (a potenciálně bolestivého) tření. Nechcete, aby se kůže (nebo tříska, pokud je dřevěná) rozmáčela.
 3. 3
  Prohlédněte si třísku pod zvětšovacím sklem. Velikost třísky a to v jakém úhlu je pod vaší kůží, vám pomůže poznat, jaký je nejlepší způsob k jejímu vyjmutí.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Odstranění pomocí jedlé sody

 1. 1
  Podívejte se na Jak odstranit třísku pro popis jiných metod, které možná budete chtít vyzkoušet první. Metoda s jedlou solí popsaná zde je nejlepší pro drobné, neviditelné třísky, nebo ty hluboko zaryté. Pasta z jedlé sody způsobí, že kůže oteče a vytlačí třísku ven. Je nejlepší ji použít až po ostatních způsobech, protože jiné metody (lepicí pásku, pinzetu, jehlu) ztíží, protože vaše kůže bude mírně oteklá.
 2. 2
  Vytvořte pastu z jedlé sody. Přidejte vodu ke zhruba ¼ čajové lžičky jedlé sody a vytvořte hustou pastu.
 3. 3
  Naneste pastu na třísku. Rozetřete jedlou sodu na obvaz a přiložte obvaz k postiženému místu.
 4. 4
  Po 24 hodinách sejměte obvaz. Tříska by měla vyčnívat z kůže. Pokud je viditelná, vyndejte ji pinzetou a jemně opláchněte kůži. Pokud tříska vyčnívá, ale není vidět, můžete jí takto vypláchnout bez dalších komplikací.
  • Opakujte tuto metodu s novou pastou a jiným obvazem každých 24 hodin, dokud tříska nezmizí.
 5. 5
  Použijte lokální anestetikum. Pokud je tříska extrémně bolestivá, můžete rozetřít na postižené místo trošku gelu, který se používá při růstu zoubků, a několik minut počkejte, než se pokusíte třísku odstranit. Gel na růst zoubků místo znecitliví. Jakmile pár minut počkáte, opláchněte postižené místo.
  Reklama

Tipy

 • Alternativní ošetření. Naneste na postižené místo jemně tenkou vrstvu bílého lepidla. Nechte zaschnout. Sloupněte lepidlo pro nadějné snadné odstranění malých třísek. Lepidlo se přizpůsobuje a dostává do zákoutí lépe než páska.
 • Nenechte dostat do rány nečistoty, protože může otéct a infikovat se.
 • Lepicí páska může pomoci odstranit třísku, která má ještě nad kůží vystupující část.
 • Noste boty, abyste se vyvarovali další třísce.

Reklama

Varování

 • Mezi příznaky infekce kolem třísky může patřit:
  • Zarudnutí, červené pruhy, otoky, kůže teplá na dotek, hustá tekutina nebo hnis prosakující z místa.
 • Nedoporučuje se použití lokálních anestetik na poškozenou kůži. Aktivní ingredience v přípravcích, jako jsou gely na růst zoubků, benzokain, mohou být škodlivé, když se nanesou na narušenou kůži. [1]
 • Pokud máte nějaký příznak infekce, vyhledejte lékařskou pomoc.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Jedlou sodu
 • Vodu
 • Mýdlo
 • Obvaz
 • Gázu

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 682 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 6 682 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama