Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vteřinové lepidlo (kyanoakrylát), dostalo své jméno díky schopnosti velmi rychlého lepení a zasychání. Je známé tím, že slepí v podstatě cokoliv, včetně vašich prstů během několika málo vteřin. Naštěstí existuje několik způsobů, jak odstranit lepidlo z předmětů, kam se dostalo nedopatřením.

Metoda 1
Metoda 1 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla z kůže

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste lepidlo nejprve odloupnout. V některých případech sloupnutí lepidla postačí k jeho odstranění, obzvláště pokud vám lepidlo ulpělo pouze na jednom prstu a neslepilo vám k sobě dva a více prstů. Postupujte opatrně a pokud ucítíte bolest, nebo se spolu s lepidlem začne odlupovat i kůže, okamžitě přestaňte.
  • Počkejte, dokud lepidlo nevytvoří suchou, pevnou vrstvičku, předtím než se jej pokusíte sloupnout. Nesahejte na lepidlo, dokud je stále mokré.
  • Použijte vlastní nehet nebo pinzetu a snažte se podebrat lepidlo na jeho okraji a sloupnout jej z kůže. Přestaňte, pokud se vám lepidlo nedaří odlepit nebo pokud pociťujete bolest.
 2. 2
  Odmočte lepidlo. Možná vám k odstranění lepidla postačí pouhá teplá voda s mýdlem. Napusťte si misku teplé vody a přidejte do ní 1 lžíci (asi 15 ml) jemného lepidla. Namočte zasaženou oblast do vody asi na 30 až 60 vteřin a poté se pokuste lepidlo sloupnout.[1]
  • Pokud vám lepidlo sloupnout nejde, vezměte si na pomoc malou špachtličku nebo pomerančové dřívko a pokuste se nadzvednout jeden okraj vrstvy lepidla.
  • Pamatujte na to, že to možná budete muset zkusit několikrát, než se vám podaří lepidlo odstranit.
  • Místo vody můžete také zkusit použít citronovou šťávu, nebo směs vody a citronové šťávy v poměru jedna ku jedné. Kyselina obsažená ve šťávě může pomoci lepidlo odstranit.[2]
 3. 3
  Použijte aceton. Tato metoda bude fungovat u lidí s pevnější pokožkou – jedinci s citlivou pokožkou by se této metodě měli vyhnout, protože by jim aceton mohl podráždit a vysušit kůži. Nikdy neaplikujte aceton do otevřených ran.[3]
  • Kůži zasaženou lepidlem namočte do teplé mýdlové vody ihned. Změkčíte tak lepidlo. Pomoci vám může také pár kapek octa. Zkuste lepidlo uvolnit z kůže. Pokud tento postup nepomůže, kůži osušte a přesuňte se k dalšímu kroku.
  • Použijte odlakovač na nehty s acetonem. Odlakovač musí obsahovat aceton, protože aceton rozpouští kyanoakrylát. Natřete odlakovač na vteřinové lepidlo na kůži. Zaschlé lepidlo by se mělo začít odlupovat. Nepoužívejte vatové tyčinky, protože by mohlo dojít k agresivní reakci s kyanoakrylátem (mohli byste pozorovat kouř a dokonce i plamínek).[4]
  • Nechte oblast uschnout, poté použijte pilník na nehty k obroušení lepidla. Buďte opatrní, abyste si neobrousili i kůži. Pokud máte lepidla na kůži větší množství, můžete jej zkusit obrousit pemzou namočenou v teplé vodě.
  • Nechte lepidlo, ať se samo odloupne. Lepidlo zbělá, ale nebude vás na kůži bolet, a nakonec se i bez vaší pomoci odloupe.
 4. 4
  Zkuste použít margarín. Pokud máte citlivou pokožku, trocha tuku vám možná pomůže více. Opakovaně si na kůži natírejte malé množství margarínu, dokud se vám lepidlo neoloupe.
  • Pokud nemáte margarín, můžete použít i olivový olej. Tuk reaguje s lepidlem a pomůže uvolnit spoj.[5]
 5. 5
  Použijte gel na praní. Smíchejte gel na praní (jakékoliv značky) s horkou vodou. Pokud odstraňujete malé množství vteřinového lepidla, například z prstů, postačí vám ¼ šálku gelu na praní smíchaného s horkou vodou.
  • Třete a namáčejte prsty v této směsi asi 20 minut, abyste lepidlo uvolnili.
 6. 6
  Použijte sůl. Pasta vyrobená ze soli a vody může být dostatečně abrazivní na to, aby odstranila lepidlo.[6] Do rukou si naberte dvě lžíce (30 ml) soli.
  • Do soli přidejte malé množství vody, abyste vytvořili pastu.
  • Tuto pastu třete v rukou a mezi prsty asi 30 až 60 vteřin.
  • Malé množství opláchněte.
  • Pokračujte ve tření bez vody.
  • Opakujte, dokud se všechna sůl nerozpustí. Doufejme, že se vám podařilo oloupat i lepidlo.
 7. 7
  Použijte vazelínu. Umyjte si místo zasažené vteřinovým lepidlem v horké, mýdlové vodě.
  • Na zasažené místo naneste ve větší vrstvě vazelínu.
  • Třete zasaženou oblast pilníkem asi 1 minutu. Nebo oblast obrušujte tak dlouho, dokud si nevšimnete, že se lepidlo začalo olupovat.
  • Opakujte. Poté si osušte ruce.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla z očí

Stáhnout PDF
 1. 1
  Omývejte slepená oční víčka teplou vodou. Namočte měkkou žínku v teplé vodě a jemně víčka omývejte. Oplachujte často. Přiložte gázový tampon a buďte trpěliví. Po 1-4 dnech se vám víčko samo od sebe opět rozlepí samo od sebe.[7]
  • Nezkoušejte oko rozevřít násilím. Dejte oku čas, aby se samo vypořádalo s procesem hojení.
 2. 2
  Pokud se vám lepidlo dostalo i na oční bulvu, nechte slzy přirozeně odtékat. Lepidlo z oka vytáhne bílkovinu a slzy jej pomohou za několik hodin přirozeně spláchnout. Oko můžete vypláchnout teplou vodou, pokud to vám nebo postižené osobě nečiní žádné problémy.[8]
  • Můžete mít dvojité vidění. Odpočiňte si na nějakém klidném místě, dokud se vám lepidlo z oka nevyplaví.
 3. 3
  Navštivte lékaře. Je doporučeno, abyste po zasažení oka vteřinovým lepidlem navštívili lékaře. Celá oblast oka je velmi jemná a citlivá a je proto důležité, aby ji prohlédl lékař a vyloučil trvalé poškození. Vysvětlete lékaři, co se vám stalo a požádejte jej o vyšetření, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla ze rtů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Jednejte rychle. Pokud máte rty slepené vteřinovým lepidlem, není to k smíchu.
 2. 2
  Naplňte malou misku teplou vodou. Namočte rty do misky a snažte se jejich co největší část udržet pod vodou. Nechte rty ponořené několik minut.[9]
 3. 3
  Snažte se uvnitř úst nashromáždit sliny. Tlačte sliny zevnitř proti svým rtům.
  • Sliny by měly pomoci zvlhčit a změkčit lepidlo zevnitř, zatímco zvenčí na rty působí teplá voda.
 4. 4
  Opatrně se snažte rty odlepit. Počkejte, dokud nebudou rty z obou stran dostatečně zvlhčené a pokuste se je odlepit. Nesnažte se je rozlepit násilím! Pokud byste tak učinili, mohli byste si rty poranit a způsobit si větší škodu, než napáchalo lepidlo.
  • Pohybujte rty ze strany na stranu, zatímco je máte stále ponořené pod vodou. V ideálním případě by se měly rty samy od sebe pomalu odlepit.
 5. 5
  Jezte a pijte jako obvykle. Vaše sliny nakonec rozpustí a odlepí všechny zbytky lepidla. Tyto zbytky lepidla však nepolykejte. Místo toho je vyhoďte do koše.
  • Pokud lepidlo spolknete ještě v tekutém stavu, nedělejte si starosti, protože jakmile se lepidlo dostane do kontaktu s vašimi slinami, ztuhne.
  • Zbylé lepidlo by se mělo samo odlepit po asi jednom, či dvou dnech.[10]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 7:

Odstranění lepidla z hladkých povrchů (dřevo, kov, kámen)

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste lepidlo z povrchu nejdříve odloupnout. Použijte nehty nebo konečky prstů a snažte se hranu lepidla odloupnout od povrchu. Pokud se vám to podaří, máte vyhráno. Pokud ne, přesuňte se k dalšímu kroku.
  • Tato řešení by měla fungovat pro většinu hladkých povrchů, včetně dřeva, kovu a kamene. Tyto metody však nepoužívejte na sklo a plast.
  • Roztok vždy otestujte nejprve na malé části předmětu, která není přímo na očích, abyste se ujistili, že předmět nezničíte. To platí obzvláště pro abrazivní a korozivní látky, jako je aceton. Pokud je test v pořádku, můžete roztok použít na celý předmět.
 2. 2
  Namočte povrch. Do teplé vody přidejte mycí prostředek na nádobí a namočte do této směsi hadřík. Ten poté mírně vyždímejte a na několik hodin jej položte na povrch předmětu.[11]
  • Předmět možná budete muset ještě zabalit do plastového sáčku, abyste jej udrželi vlhký.
  • Jakmile lepidlo změkne, zkuste jej znovu seškrábnout.
 3. 3
  Vyzkoušejte odlakovač na nehty s obsahem acetonu. Pokud se budete pokoušet odlepit lepidlo z povrchu předmětu, riskujete také, že spolu s lepidlem poškodíte i povrch daného předmětu. Aceton také může poškodit povrch kovových a kamenných povrchů, pokud s ním nebudete zacházet opatrně.[12] [13]
  • Namočte hadřík do odlakovače s acetonem. Použít můžete také kartáček na zuby – ujistěte se však, že jej pak již nikdo nepoužije k čištění zubů!
  • Třete namočenou částí hadru povrch předmětu tam, kde je lepidlo. Pokud je zasažena jen malá část, přejíždějte přes hadřík na povrchu prstem krouživými pohyby. Pro větší skvrny budete muset použít větší množství odlakovače a větší hadřík.
  • Použijte gumovou nebo silikonovou špachtli a pokuste se s ní lepidlo nadzvednout. Doufejte, že vám aceton s tímto úkolem pomůže a vy budete moci lepidlo odloupnout a špachtlí se poté dostanete pod lepidlo a postupovat dále v jeho odstranění.
  • Po použití acetonu povrch předmětu umyjte mýdlovou vodou. Pokud byla skvrna na nábytku, ošetřete jej včelím voskem nebo olivovým olejem.
 4. 4
  Použijte citronovou šťávu. Pokud nemáte odlakovač s obsahem acetonu nebo chcete použít méně agresivní roztok, který nekoroduje, použijte citronovou šťávu. Použití šťávy je stejné, jako použití acetonu. Postupujte tedy stejně.
  • Pomocí kartáčku, který používáte k úklidu domácnosti, naneste na skvrnu trochu citronové šťávy. Kartáčkem přejíždějte po skvrně krouživými pohyby, dokud se lepidlo na okrajích nezačne odlupovat.
  • Stejného úspěchu můžete dosáhnout také s použitím lihu.
 5. 5
  Vyzkoušejte minerální olej. Za předpokladu, že povrch není ničím natřený, olej vám může pomoci odloupnout lepidlo. Namočte hadřík do oleje a třete jím skvrnu, dokud se její okraje nenadzvednou. Olej poté smyjte teplou mýdlovou vodou a povrch poté vyleštěte.
  • Tato metoda funguje zejména na povrchy z nenalakovaného dřeva.
 6. 6
  Lepidlo ze dřeva obruste. V některých případech bude nejlepší, když lepidlo obrousíte smirkovým papírem. Kolem skvrny nalepte maskovací pásku, abyste ochránili zbytek povrchu. Poté obrušujte lepidlo, dokud se nezačne odlupovat. Obroušené místo ošetřete olejem, lakem, barvou, či jakýmkoliv jiným nátěrem, který na dřevě původně byl.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla z látky

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nejprve látku vypláchněte v teplé vodě. Třete skvrnu a snažte se co nejvíce lepidla odstranit takto.[14]
  • Řiďte se selským rozumem při odstraňování lepidla z jemných tkanin – jejich tření a drhnutí by mohlo jejich jemná vlákna poškodit.
  • Do vody přidejte nějaký silný odstraňovač skvrn na látky. Měly by vám stačit asi 2 lžíce (30 ml) prostředku.
 2. 2
  Na přírodní vlákna použijte aceton.[15] Navlhčete si látku a s použitím starého kartáčku na zuby namočeného v acetonu začněte látku drhnout. Snažte se nadzvednout okraj lepidla. Skvrnu seškrábejte tupým nožem nebo špachtlí a vyperte látku jako obvykle. (Na látku můžete také nalít prostředek na odstraňování skvrn.)
  • Na oblečení s obsahem acetátu nebo jeho příměsí aceton nepoužívejte – látka by se rozpustila.
  • Roztok vždy vyzkoušejte na malý, skrytý kousek, než jej aplikujete na skvrnu.
  • Pamatujte také na to, že barva pod lepidlem může díky acetonu zblednout.
 3. 3
  Drahé oblečení odneste do čistírny. Pokud je oblečení drahé nebo se vám skvrnu nedaří odstranit, odneste jej k profesionálovi. Raději si připlaťte, než abyste svůj oblíbený kousek zničili.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla z plastu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zkuste lepidlo drhnout a sloupnout. Použijte nehty a jejich pomocí se snažte nadzvednout okraj lepidla. Jakmile se vám povede nadzvednout malý kousek, pokračujte a odloupněte z plastu celou skvrnu. Může vám to chvíli trvat, ale je to ten nejlepší postup.
  • Pomoci si také můžete gumovou špachtlí nebo tupým nožem, abyste povrch plastu nepoškrabali.
 2. 2
  Namočte lepidlo. Udělejte si roztok z teplé, mýdlové vody. Použijte jemný prostředek na mytí nádobí.
  • Namočte hadřík nebo papírovou utěrku do roztoku a vyždímejte. Stačí vám jen vlhký hadřík.
  • Namočený hadřík nebo papírovou utěrku položte na povrch plastového předmětu. Abyste vytvořili vlhké prostředí, překryjte ještě hadřík plastovým sáčkem nebo fólií. Nechte předmět takto překrytý několik hodin. Vlhký hadřík lepidlo značně změkčí a bude jednodušší jej odloupnout.
  • Použijte teplou, mýdlovou vodu, abyste odstranili co možná největší množství lepidla poté, co se několik hodin namáčelo. Třete do té doby, dokud se lepidlo nezačne odlupovat.
 3. 3
  Použijte líh. Mějte na paměti, že tento roztok může některé povrchy poničit, udělejte si proto test na malém kousku předmětu, než budete pokračovat.
  • Měkký hadřík namočte do lihu (isopropyl alkohol).
  • Přiložte hadřík na skvrnu od lepidla, abyste jej změkčili.
  • Snažte se nadzvednout okraj změkčeného lepidla a odloupnout co největší kus.
  • Použijte jiný hadřík namočený v teplé mýdlové vodě, abyste odstranili jakékoliv zbytky lepidla.
  • Nakonec předmět umyjte čistou teplou vodou a nechte uschnout.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 7:

Odstranění vteřinového lepidla ze skla

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nabroušeným ostřím se snažte odstranit co největší část lepidla. 6iletka by vám měla pomoci, aniž byste sklo poškrabali. Pokud se vám celá skvrna lepidla podař takto odstranit, předmět již jen umyjte teplou mýdlovou vodou, opláchněte a nechte jej uschnout.
 2. 2
  Odmočte skvrnu. Pokud se vám nedaří lepidlo sloupnout, namočte předmět v teplé vodě a zkuste to znovu.[16]
  • Položte předmět do misky s teplou mýdlovou vodou. Pokud to není možné, například kvůli velikosti předmětu, namočte v teplé mýdlové vodě hadřík a přiložte jej na skvrnu.
  • Předmět poté ještě zabalte do kuchyňské fólie nebo jej obalte plastovým sáčkem. Nechte takto hodinu až dvě, aby se lepidlo změkčilo. Poté změklé lepidlo odškrábněte žiletkou nebo nějakou špachtlí.
  • Abyste se zbavili jakýchkoliv zbytků lepidla, můžete použít líh, eukalyptový olej nebo aceton. Pokud je třeba, sklo umyjte a vyleštěte.
  Reklama

Tipy

 • Některé produkty, jako například citrusový čistič vám také pomohou lepidlo odloupnout z celé řady předmětů. Na trhu jsou také dostupné komerční prostředky k odstranění vteřinového lepidla. Přečtěte si instrukce, abyste se dozvěděli, na jaký druh povrchů je můžete použít.
 • Aceton obvykle najdete v odlakovačích na nehty. Podívejte se na jeho složení, a pokud jej v ingrediencích objevíte, můžete jej použít k odstranění lepidla.
 • Soustřeďte se hlavně na okraje skvrny lepidla, které budete chtít nadzvednout, abyste mohli odstranit i zbytek lepidla odloupnutím. Navlhčení skvrny vám také velmi pomůže, buďte proto trpěliví a nesnažte se odstranit celou skvrnu najednou.
Reklama

Varování

 • Díky acetonu a lihu mohou barvy vyblednout, poškodit nápisy a potisky a jinak poničit celou řadu materiálů. Nejprve je proto otestujte na malém kousku, který není na očích.
 • Předtím, než se pokusíte tubu s lepidlem otevřít ústy, přemýšlejte! To je totiž jeden z hlavních důvodů, proč se lidem slepí rty vteřinovým lepidlem – lidé se pokouší tubu otevřít ústy.
 • Buďte si vědomi toho, že se při manipulaci s kyanoakrylátem nedoporučuje nošení bavlněných a vlněných materiálů (zejména rukavic), protože tyto materiály spolu mohou reagovat a vydávat velké množství tepla, a dokonce vám i popálit kůži, pokud by se objevily plameny.[17]
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 76 791 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 76 791 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama