Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nic není horšího než na sebe hodit své oblíbené oblečení a zamířit ze dveří jen abyste si uvědomili, že páchnete jako plíseň a houby. Pokud jste sužování neustálým nepříjemným zápachem vycházejícím z vašeho oblečení, může být třeba podniknout některé aktivní kroky ke zbavení vaší pračky a prádla plísně. Jakmile to uděláte, budete vdechovat závany čerstvého vzduchu a jen s pár snadnými kroky.

Postup

 1. 1
  Zkontrolujte pračku. Může to znít divně, ale vaše pračka může být zdrojem plísně. Pračky plněné zepředu jsou obzvlášť náchylné k zachytávání vlhkosti a časem i růstu plísní a hub. Nalijte do přihrádky na prací prostředek roztok peruhličitanu a do přihrádky na aviváž ocet. Pusťte pračku na sanitární cyklus a trochu peruhličitanového roztoku hoďte do těsnění bubnu. Vytřete pračku suchým ručníkem, až bude program hotov, a po použití nechávejte dvířka otevřená, abyste vnitřek vyvětrali a nechali vyschnout. [1]
 2. 2
  Nepoužívejte příliš mnoho pracího prášku. Když začne vaše prádlo páchnout plísní, první co vás může napadnout, je použití o trochu více pracího prášku. To může ale ve skutečnosti být to, co zhoršuje zápach vašeho oblečení. Příliš mnoho pracího prášku se nevypláchne a přilne k oblečení, čímž zachytí vlhkost. Tento nahromaděný prací prášek zvětší růst plísní a způsobí, že bude vaše oblečení zapáchat hůře. Z toho důvodu použijte běžné nebo menší množství pracího prášku, abyste zabránili přehlcení vašeho oblečení práškem.
 3. 3
  Nechte vaše oblečení vyvětrat. Pokud je vaše oblečení jen mírně připlesnivělé, nejsnazší možnost je nechat ho vyvětrat. Pověst ho (ať už je mokré nebo suché) na venkovní věšák. Přirozená vůně venkovního prostředí a neustálý vánek odstraní zápach plísně. Také můžete vaše oblečení sušit venku potom, co vyzkoušíte jiné plíseň hubící prostředky. [2]
 4. 4
  Použijte trochu octa. Tento zcela přírodní produkt je deodorant stejně jako dezinfekce a zahubí veškerou plíseň a odstraní z vašeho oblečení zápach plísně, který ji doprovází. Přidejte hrnek octa přímo do těsnění bubnu s vaším oblečením a pusťte pračku na nejdelší program, který má. Přidejte další hrnek během vyplachování a zápach plísně by měl zmizet!
 5. 5
  Zkuste jedlou sodu. Další zcela přirozený čisticí prostředek, jedlá soda, vyčistí a odstraní pachy z oblečení. Přidejte hrnek běžné jedlé sody k vašemu oblečení během pracího programu. Použijte nejdelší a nejteplejší prací cyklus, co můžete. Můžete to udělat několikrát na jedné dávce, abyste se zbavily opravdu silného pachu plísně. Vysušte oblečení s nějakou aviváží a voila! Vaše oblečení by teď mělo vonět čistotou a svěžestí.
 6. 6
  Perte se silným pracím prostředkem. Můžete si myslet, že váš prací prostředek je silný, ale existují takové konkrétně určené na oblečení, které je špinavé a zapáchající. Hledejte prací prášky propagované pro myslivce, mechaniky nebo stavební dělníky. Ty mají extra silné přísady pro boj se zápachem, které by měly fungovat na vaše potíže s plísní. Perte podle instrukcí na láhvi a mělo by to stačit. [3]
 7. 7
  Použijte borax. To je jedna ze silnějších čisticích metod; borax je zcela přirozený hubič plísní, který vás určitě zbaví zápachu plísně z vašeho oblečení. K jeho použití smíchejte 1/2 hrnku boraxu s hrnkem horké vody a nechte ho rozpustit. Přidejte tento roztok do vaší pračky potom, co se naplní vodou (a dáte do ní oblečení). Spusťte vaší pračku na nejteplejší a nejdelší program, který vaše oblečení snese, a mělo by být hotovo.
 8. 8
  Zkuste použít Oxiclean. Ano, tento nekomerční čisticí prostředek může stát za nákup. Ukázalo se, že Oxiclean dělá při zbavování se zápachu plísně z oblečení zázraky. Postupujte podle instrukcí na obalu a přidejte čisticí prostředek k vašemu pracímu programu. Můžete pokračovat v občasném používání přípravku, aby oblečení vonělo svěže a jako nové. [4]
  Reklama

Tipy

 • Bělidlo může odstraňovat zápach plísně z oblečení, ale zesvětlí barvy a látka bude časem onošená. Používejte bělidlo jako poslední řešení.
 • Vyvarujte se toho, abyste nechali oblečení několik dní někde povalovat, když bude vlhké. Pokud se vaše oblečení namočilo (od deště nebo potu, například) nechte ho uschnout, než ho hodíte do prádelního koše.
 • Dejte oblečení do sušičky a usušte ho jako obvykle. Teplota odstraní všechny další pachy, které zůstanou v oblečení. Také do ní můžete vhodit vonný sáček (ten druh, který používáte v zásuvkách), abyste oblečení a vzduchu v prádelně dodali sladší vůni.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 477 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 12 477 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama