Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nezáleží na tom, jestli u vás na posledním večírku jeden z vašich kamarádů trochu přebral nebo jestli vaše dítě právě objevuje, jak vypadá jídlo po jeho pozření, v každém případě je na čase něco udělat s tím odporným pachem, který se line z hromady zvratků na vašem koberci. V našem článku pro vás máme několik efektivních tipů, které vám sice nepomůžou zapomenout na to, co jste viděli, ale rozhodně pomůžou zapomenout to, co jste cítili.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Prací prášek

 1. 1
  Postižené místo koberce namočte a uvolněte veškeré zbytky zvratků. Snažte se, aby se voda nedostala na další části koberce, kde by mohla způsobit vznik skvrn, které by se potom těžko čistily.
  • Asi nemusíme připomínat, že byste měli z koberce vybrat veškeré pevné části té látky, jejíž nepříjemný zápach se snažíte odstranit. Jestliže se potřebujete zbavit skvrn od zvratků, projděte si různé internetové stránky. Určitě najdete nějaké vhodné řešení. V tomto článku se chceme zaměřit primárně na odporný smrad, který po sobě zvratky zanechávají.
 2. 2
  Menší množství pracího prášku vetřete do mokrého koberce pomocí kartáče s tuhými štětinami. Jestliže se o svůj koberec bojíte, můžete prášek trochu naředit vodou, případně také peroxidem vodíku, ale to pouze v případě, že je koberec bílé barvy -- na jinak zbarveném koberci byste tím totiž mohli způsobit mnohem horší skvrny, než jsou ty již existující.
  • Zpočátku se vám bude zdát, že se zápach zesiluje. To ale bude způsobené tím, že mokrý koberec začne pach uvolňovat k povrchu, kde může snadněji unikat do vzduchu. Nepanikařte!
 3. 3
  Napěněnou vodu z koberce vysajte průmyslovým nebo "wet/dry" vysavačem. Pokud vysavač nevlastníte, nechte vlhkost nasáknout suchým ručníkem nebo utěrkou. Vysavač by byl sice účinnější, ale ručník určitě postačí -- vyžádá si to ovšem hodinu nebo dvě, během kterých postupně veškerou vodu z koberce vytáhnete.
 4. 4
  Ještě jednou koberec opláchněte vodou a zbavte se veškerého přebytečného prášku. Jemně vodu do koberce vetřete a vytáhněte k povrchu veškeré mýdlo, které ulpělo hlouběji mezi vlákny. Tento krok možná budete muset několikrát opakovat, dokud z koberce nevytáhnete skutečně veškerou vodu s práškem.
  • Pokud by v koberci mezi vlákny zůstaly nějaké zbytky napěněné vody, mohly by tam zatvrdnout, což by vedlo k mírné změně barvy. Kdybyste tento krok, který se nemusí zdát úplně důležitý, přeskočili, koberec by po dokončení čištění nemusel vypadat tak, jako před zašpiněním.
 5. 5
  Znovu z koberce vysajte veškerou vodu a nechte ošetřované místo uschnout. Nedělejte žádné předčasné závěry. Zatím nemůžete vědět, v jakém stavu bude koberec po úplném vyschnutí. Pokud tedy skvrny i zápach přetrvávají, ještě chvíli vyčkejte a teprve po kompletním uschnutí ošetřeného místa vyzkoušejte nějakou další metodu. Uvidíte, že to možná ani nebude potřeba.
 6. 6
  Proces zakončete použitím osvěžovače vzduchu, chcete-li. Zápachu jste se sice zbavili, ale proč si pro změnu nezpříjemnit koberec tím, že bude hezky vonět? Jestli chcete, nastříkejte na koberec trochu osvěžovače a máte hotovo.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Enzymatické čistidlo

 1. 1
  Vydrhněte skvrnu čistidlem naředěným vodou. Použití nezředěného čistidla není bezpečné pro žádný typ koberce, a proto si připravte roztok z jedné části čistidla a dvou částí vody. Pak použijte kartáč a jemně směs vetřete do skvrny tak, abyste zasáhli celou její plochu, včetně okrajů.
 2. 2
  Vysajte vodu pomocí suchého ručníku. Použít můžete také vysavač pro mokré vysávání, záleží jen na vás. Pokud vysavač nemáte k dispozici, vystačíte si s ručníkem, přikládaným s patřičným tlakem na skvrnu. Pokračujte v přikládání ručníku a jeho pravidelném ždímání, dokud celé místo nezbavíte vody.
 3. 3
  Naneste na skvrnu enzymatické čistidlo a nechte ho usadit. Podobný typ čistícího prostředku byste měli najít téměř v každém obchodě - buď v regále společně s dalšími čistidly nebo někde u potřeb pro domácí mazlíčky. Často se totiž jedná o různé odstraňovače pachu, takže jsou při chovu zvířat samozřejmě velmi užitečné. Takové čistící prostředky rozkládají bílkoviny, které nepříjemný zápach způsobují a zároveň pomáhají s odstraňováním skvrn.
  • Čistidlo nechte na mokrém koberci několik hodin, dáte mu tak dostatek času k účinnému působení. Koberec musí být skutečně mokrý, kompletně nasáklý. Nešetřete a nijak se nerozpakujte vypotřebovat celou láhev čistidla najednou. Celá oblast by měla být opravdu velmi nasáklá.
 4. 4
  Veškerou tekutinu z koberce vysajte vysavačem nebo ručníkem. Po několika hodinách působení čistidla popadněte ručník a vysajte z koberce veškerou vodu. Případně použijte vysavač pro mokré vysávání. Opět musíme zopakovat, že pokud použijete ručník, musíte být opatrní. Kompletní vysušení celé skvrny může vyžadovat i více než hodinu neustálého tlaku na přikládaný ručník.
 5. 5
  Nechte koberec uschnout. Pokud nyní stále ještě cítíte zápach, nic se neděje. Měl by odeznít ve chvíli, kdy bude koberec opravdu 100% suchý. Nechte ho schnout přes noc a ráno už byste si měli užívat pohled na čistý a nezapáchající koberec!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Pasta z jedlé sody

 1. 1
  Připravte pastu z jedlé sody a vody. Konzistencí by měla připomínat normální zubní pastu. Chcete-li, můžete do ní přidat kapku nebo dvě čistícího prostředku na nádobí nebo peroxidu. S peroxidem buďte ale opatrní, mohl by na koberci způsobit skvrny.
  • Pasty si připravte dostatečné množství, které vystačí na pokrytí celé skvrny tenkou vrstvou. Přípravu pasty můžeme přirovnat například k přípravě polevy na dort - nemusí být příliš hustá a lepivá, protože ji musíme rovnoměrně rozetřít v tenké vrstvě po celé skvrně.
 2. 2
  Naneste na koberec vrstvu pasty. S postupným zasycháním vetřete pastu do koberce pomocí kartáče (v nouzi můžete použít třeba starý zubní kartáček). Pastu roztírejte rovnoměrně, aby byla nanesená po celé skvrně až k jejím okrajům -- právě okraje takových skvrn bývají velmi odolné vůči čištění.
 3. 3
  Po 24 hodinách pastu seškrabejte. Pasta odvedla svou práci, vyschnula, ztvrdla a nyní už jen čeká na to, až ji seškrábete z koberce dolů. Na pomoc si vezměte třeba příborový nůž a odstraňte co největší množství tuhého materiálu. Zápach by měl být pryč!
 4. 4
  Zbytek pasty vysajte vysavačem. Veškeré zbytky zaschlé pasty, kterou se vám nepodařilo odstranit ručně, musíte dočistit pomocí vysavače. Jestliže se vám všechno podařilo zdárně odstranit a zápach je pryč, výborně! Pokud ne, namočte celou oblast mokrým hadrem a znovu ji vysajte. To už by mělo zabrat s jistotou.
  • Použijte osvěžovač vzduchu. Pokud zápach stále přetrvává, nedělejte žádné předčasné závěry a nejprve počkejte, než koberec úplně zaschne. Mokrý koberec může skutečně šeredně páchnout, ale to by mělo postupně s jeho vysycháním vymizet.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Ocet a čistič na okna

 1. 1
  Připravte si roztok z vody a octa (případně čističe na okna). Jestliže zrovna nemáte po ruce žádné jiné čistící prostředky, vystačíte si s octem a čističem na okna. Vhodný poměr jsou dvě části vody na jednu část octa nebo čističe na okna. Pokud použijete ocet, přidejte do směsi kvůli aroma několik kapek čistícího přípravku na nádobí nebo pracího prostředku.
 2. 2
  Navlhčete zašpiněné místo a vydrhněte ho. Použijte kartáč nebo houbu a vydrhněte smrduté místo koberce připravenou směsí. Pokud do směsi použijete ocet, zápach bude nějakou dobu velice intenzivní, ale po nějaké době postupně vymizí.
 3. 3
  Nechte směs působit. Po ošetření celé oblasti ji nechte nějakou dobu bez dohledu. Udělali jste všechno, co se dalo, a proto si teď koberce hodinu nebo dvě nevšímejte a nechte působit octovou směs.
 4. 4
  Vysajte koberec. Jakmile koberec začne schnout, je na čase, abyste ho vysáli pomocí svého wet/dry vysavače. Pokud takovou možnost nemáte, nechte vodu nasáknout do ručníku a opakujte, dokud ji z koberce všechnu nedostanete. Neustále na koberec vyvíjejte ručníkem tlak a snažte se z něj vodu vymačkat.
  • Pokud v koberci zůstanou nějaké zbytky mýdlové vody, odstraňte je jemným setřením navlhčeným hadříkem. Potom vezměte suchý hadřík a setřete celou oblast tak, jak jste normálně zvyklí.
  • Zápach se může ještě nějakou dobu v koberci držet, ale věřte tomu, že po zaschnutí bude pryč!
 5. 5
  Hotovo.

  Reklama

Tipy

 • Čím déle necháte zvratky na koberci, tím horší bude zápach. Odstraňte je proto co nejdříve.
 • Pro odstranění tohoto druhu skvrn a zápachů můžete také zakoupit různá komerční mýdla a další přípravky.
 • Svým přátelům už nenalévejte. Ani jejich dětem.
 • Nechte si koberec vyčistit profesionálně.
Reklama

Varování

 • Na vlněné koberce nepoužívejte čpavek. Zanechal by po sobě skvrny.
 • Poskvrnit můžete koberec i použitím peroxidu. Buďte proto opatrní.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Prací prášek, enzymatické čistidlo, přípravek na nádobí, jedlou sodu, ocet, čistič oken
 • Vodu
 • Kartáč
 • Ručník
 • Wet/dry vakuový vysavač (není nutný, ale doporučujeme)


O tomto wikiHow

Ashley Matuska
Spoluautorem článku je :
Majitelka, Dashing Maids
Spoluautorem tohoto článku je Ashley Matuska, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 9 236 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 9 236 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama